Nůž

Nůž
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544509/bmid_nuz.jpg 4 13 13

Když se světoznámý spisovatel stal v létě roku 2022 obětí vražedného útoku, tragickou událost přežil s vážnými zraněními. Nůž v rukou atentátníka však nezanechal stopy pouze na jeho těle, ale zasáhl i autorovu mysl. V pronikavé a hluboce otevřené zpovědi, jež je považována za jednu z největších literárních událostí současnosti, vypráví Rushdie o náročném fyzickém i mentálním zotavení, které by nebylo možné bez lásky nejbližších, podpory přátel i čtenářů – a víry v sílu slov. S nadhledem a také smyslem pro humor klade svůj osobní příběh do pletiva světového písemnictví a odkazuje na literární klasiky i své vlastní texty. Nůž je poutavou, intimní meditací o životě, ztrátě, statečnosti a schopnosti znovu vstát. Je to kniha, kterou Salman Rushdie musel napsat.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Knife, 2024


více info...

Přidat komentář

včelařka
16.01.2025 3 z 5

Vypsat se z traumatu a ostatním přiblížit události, fyzické a psychické rány a hojení.

Lexand
11.01.2025 4.5 z 5

Autor je konzistentní ve svých postojích a tato kniha důstojně navazuje na knihu Joseph Anton: Vzpomínky. Z té jsem byl před lety úplně vedle. Ano, je dobré znát Rushdiho romány a jeho životní osudy, ale i jako beletrie tato kniha obstojí. Mnohokrát jsem si při čtení uvědomil, že tu jde sakra o ty nejzákladnější věci...


natymau
06.01.2025 3 z 5

Těžce nesdílím místní adoraci Rushdieho Nože. Nutno akcentovat, že jako průměr nehodnotím jeho boj, útlak a samotný násilný akt, ale knihu jako takovou. Plně respektuju autorův záměr, že se z toho všeho potřebuje vypsat, mě to ale jako jeho čtenáře nijak nenadchlo. Vnímám to jako takovou bulvární jednohubku, prostě jako bychom si mohli se Salmanem dojít na kafe a nechat si od něj vyprávět, co že se to kolem něj dělo a děje. Zároveň nerozporuju, že intimní, byť stylizovaná, zpověď může některým fanouškům jeho tvorby vyhovovat, rozhodně se to ale dle mého ani vzdáleně nerovná (a asi přiznaně ani nechce rovnat) jeho ostatním knihám. Zcela jistě bych to nedoporučila někomu, kdo ho nemá dostatečně načteného. Kniha nesporně má několik silných momentů, především v úvodní a závěrečné části, kdy se stávala obecnější, političtější, filosofičtější; nicméně jsem v tomto ohledu od ní čekala více.

ivanaga
05.01.2025 5 z 5

Nádherná kniha. A už vím, že si musím přečíst i další od tohoto sympaťáka.

ggm
09.12.2024 5 z 5

Přečetl jsem "jedním dechem".
Rushdie je jako vždy vynikající, strhující i v tak pro něj citlivé, osobní výpovědi.
"Nůž" může být i odrazovým můstkem pro čtenáře, kteří od něj doposud nic nečetli k jeho magickým románům.
Naopak od jiného komentáře se mi jeho fiktivní rozhovor s útočníkem A. zdá jako jeden z vrcholů knihy. Vžijme se do situace, jak to pro Rushdieho bylo citlivé. Debata o víře, nevíře, lásce, nenávisti.
V knize je pro mě řada zajímavých přátelských setkání i se současnými světovými spisovateli (Martin Amis, Hanif Kureishi, Paul Auster, Margaret Atwoodová ad.). Jen ukázka významu a postavení Rushdieho ve světové literatuře.
A zmínka o chystaném románu, ke kterému si podrobně pročítá Mannův Kouzelný vrch a Kafkův zámek.
Rushdie je bez patosu symbolem svobodného psaní, které si drží statečně celý svůj život, a proto bychom ho měli číst! Jeho romány si to svou kvalitou plně zaslouží.

milan.valden
25.11.2024 4 z 5

Jedno úderné slovo – Nůž – v názvu nové knihy Salmana Rushdieho (*1947) napoví každému, kdo ví, co se mu před dvěma lety stalo, o čem kniha asi bude. Není to román, nýbrž autobiografické Přemítání po pokusu o vraždu, jak zní podtitul. 12. srpna 2022 byl Rushdie, slavný britský spisovatel indického původu, který má od roku 2016 také americké občanství, napaden a málem ubodán mladíkem v amfiteátru ve městě Chautauqua v západním cípu státu New York, kde měl před tisícovkou diváků promluvit o tom, jak je důležité chránit spisovatele před potenciálními útoky. To je paradox, že? Mladý muž Hadi Matar, který se ho pokusil zabít, má americké a libanonské občanství a je islámského vyznání. Rushdie se stal symbolem svobody slova už před mnoha lety, když na něj po vydání románu Satanské verše (1988) uvalil íránský duchovní vůdce fatwu pro údajné znesvěcení islámu v některých scénách tohoto čtenářsky velmi náročného díla. Léta se pak Rushdie skrýval a žil s policejní ochrankou, jak to podrobně popisuje v memoárech Joseph Anton (2012). A léta se přímo jemu nic nestalo, až v srpnu 2022.
V jedinečné knize Rushdie popisuje samotný útok a co si z něj pamatuje a následnou nelehkou léčbu a rekonvalescenci. V otevřené zpovědi se pokouší vyrovnat s událostí, která zanechala těžké stopy nejen na jeho těle, ale i v jeho mysli. Byl to otřes, který pětasedmdesátiletého spisovatele uvrhl do hluboké krize, z níž ale nakonec vyšel sice poznamenaný (přišel o jedno oko a levou paži má zčásti bez citu), ale živý. Za to vděčí nejen početnému týmu lékařů a sester a svému psychoterapeutovi, ale také milující manželce, synům, sestře a přátelům, kteří o něj pečovali a pomáhali mu, jak se dalo. A také své pevné vůli a víře v sílu slov a v umění, které „zpochybňuje ortodoxii“ a „nakonec přežije ty, kteří je utlačují“.
Rushdieho pátou manželkou je od roku 2021 americká básnířka, prozaička, fotografka a vizuální umělkyně Rachel Eliza Griffithsová (*1978), která si musela zvyknout už na počátku jejich vztahu na jistou mediální pozornost věnovanou Rushdiemu a poté se vyrovnat s málem tragickou událostí ze srpna 2022 a věnovat se péči o těžce zraněného manžela – a čelit ještě většímu zájmu médií. Nůž tak není jen popisem útoku a léčby a meditací o násilí a svobodě slova, ale také velikým vyznáním autorovy lásky k manželce, synům, sestře a přátelům a poděkováním všem, kteří mu pomohli. Jméno útočníka v knize ani jednou nezazní, Rushdie ho označuje jako A. a v jedné kapitole, která je bohužel z celé knihy nejslabší, si představuje rozmluvu s ním ve vězení, kdy se pokouší pochopit, co radikálního mladíka vedlo k pokusu o vraždu spisovatele, od nějž skoro nic nečetl…
Když se v závěru Rushdie k útočníkovi obrací, píše: „Váš vpád do mého života byl brutální a ničivý, ale žiju dál a je to život naplněný láskou. Nevím, co bude naplňovat vaše dny ve vězení, ale jsem si poměrně jistý, že láska to nebude.“ Rushdie mu neodpouští, nezabývá se jím, útočník je mu lhostejný: „Jsem rád, že mám svůj život, a ne ten váš. Můj život bude pokračovat."

Autorovy další knížky

Salman Rushdie
britská, 1947
2009  86%Děti půlnoci
2015  77%Satanské verše
1990  80%Hanba
2018  82%Zlatý dům
2010  81%Čarodějka z Florencie