Ruže na úver
Elsa Triolet (p)
Nylonový věk série
1. díl
Milý čitateľ, zaiste budeš s napätím sledovať životné osudy Martiny — krásneho dievčaťa, ktoré príroda štedro obdarila nevšedným pôvabom a túžbou za lepším životom. Opustí matku, súrodencov a biednu chatrč plnú potkanov. Moderný komfort a lesklé nové predmety stanú sa jej jediným ideálom a zamestnanie manikúrky medzi zrkadlami a voňavkami naplní jej sen o kráse. Pomaly sa jej strácajú ľudia, pretože jej túžba obklopiť sa krásnymi vecami zmení sa na vášeň. Všetok prepych — získaný na úver — nedáva jej ozajstné šťastie, ona sa stáva jeho otrokom. Nerozumie a ani nechce rozumieť túžbam svojej jedinej lásky — Daniela Donella, pestovateľa ruží — vypestovať nový druh ruže, ktorá by mala tvar ruže modernej a vôňu starých ruží. Daniel po niekoľkých rokoch manželstva pochopí, že stredobodom úzko ohraničeného Martininho sveta je malý moderný byt kúpený na úver. Jej duševná obmedzenosť navŕši neprekonateľné prekážky a priepasť medzi ňou a Danielom. No hrdá a uzavretá Martina nedbá na ničiu ponúkanú pomocnú ruku, ženie sa bezhlavo za preludom svojho šťastia. Kam ju jej túžby zavedú, ako sa skončí jej osud, o tom sa dočítaš, milý čitateľ, v tomto románe Elsy Trioletovej, ktorý je prvým zväzkom cyklu, pomenovaného "Nylonový vek“.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1966 , Mladé letáOriginální název:
Roses á crédit, 1959
více info...
Přidat komentář
Mám tuto knihu moc ráda, protože ji mám spojenou se vzpomínkou na maminku. Ale i jako kniha je krásná, i když je to vlastně smutný příběh. Myslím, že by měla být povinnou četbou na ZŠ, aby se děti naučily finanční gramotnosti a základům hospodaření.
Možná povinná kniha pro věčně zadlužené, s touhou po nejdřív užitku a až pak práci. Ale na to to není lehce napsaná kniha. Zejména první polovina je dost rozvláčná. Ale od svatby to jede, to jsem se nemohla odtrhnout. A ten závěr, uf. Není to lehké čtení, ale je to čtenářský zážitek.
Úskalí moderního života, požitkářství, maloměšťáctví, nebezpečí konzumního hromadění zbytečností a vedle toho sny mladé dívky po všem čistém, neposkvrněném, novém a voňavém. Osudová tragédie ztráty zdraví, lásky i iluzí v podání francouzské prozaičky Elsy Trioletové je neortodoxním čtením, které se lehounce vymyká běžným standardům. Už jen její hlavní postavy, nádherná Martina Peignerová nebo šlechtitel růží Daniel Donell, vzbuzují pozornost, neboť rozhodně nejsou těmi nejtradičnějšími hrdiny, na které byste si vsadili. Což teprve jejich vzájemný milostný vztah, ústící až v podivné manželství. Koho z nich litovat a koho zavrhnout? Komu věnovat sympatie a kdo si je nezaslouží? Trioletová nabízí podmanivou sondu do mezilidských vztahů francouzské poválečné generace, která se učila objevovat hodnoty a bránila se lákání až příliš snadného žití na úvěr. O lásku a štěstí lze totiž velmi rychle přijít, pokud se o ně člověk nestará jako o ty nejkřehčí růže.
Skvělá kniha, kterou bych dnes dávala jako povinnou četbu, hlavně mladí lidé by si i díky ní mohli uvědomit, že úvěr na blbosti není cesta ke štěstí. Vřele doporučuji.
Kniha o tom, jak si chudé děvče chce plnit sny. Snaží se hodně, ale konec není takový, jak by si přála. Doporučuji pro ženy
Příběh z přelomu šedesátých let minulého století ..., navíc odehrávající se ve Francii, by se dal dost dobře napasovat i na dnešní dobu... . Snaha se vymanit ze skromných poměrů, krátkozraká honba za materiálním pozlátkem a touha po lepším životě, která ne vždy,skončí dobře.
Tak tahle kniha mě překvapila, že jsem si na chvili pomyslela, že autorka žila v Československu. Uplně mi to připadalo pohádkukterý nám vypravovala moje mamka a její vrstevnice. Bydleli na vesnici, sice v lepších podmínkách než hlavní hrdinka této knihy( neměli koupelnu, záchod, když holky chtěli žít upraveněji tak museli uklidit, ovšem nepotulovali se jim krysy na to si nepotrpěli jejich rodiče). Rodiče se starali o hospodářství. Takže toužili žít ve městě., částečně se jim to podařilo, měli spokojený život, někomu ne. Ake řekla bych , když s nimi dnes mluvim, tak se jim nepodařilo z toho nezbláznit, naštěstí tenkrát nebyli půjčky jako dnes, čímž se člověk dostava k dnešku jak jsou lidi finančně negramotný tak byla i hlavní hrdinka. Nakonec když nevěděla kudy kam tak skončila tak špatně . Jejímu manželovi se podařilo vyšlechtit růži takový symbol jako byla ona- neštastná křehká,ale zároven i silná. Smutný to konec hlavní hrdinky, která chtěla žít nějak jinak Ne nadarmo se neříká- Cesta s dobrými úmysly je dlažděna do pekel
Skvělé čtení. Výborný příběh s kniha se opravdu dobře čte. Když jsem ji poprvé četla před lety a pasáž jak hlavní hrdinku okousaly krysy, jsem četla několikrát. Byla jsem z toho "vedle".
Líbivé čtení, které asi uvítá spíše ženské pohlaví. Avšak nejedná se o červenou knihovnu! Leckterý muž by zde mohl pochopit proč si některé ženy potrpí na luxusní interiérové zařízení v domácnosti.
Neočekávaný konec mi nahnal vteřinový třes rukou.
Autorovy další knížky
1962 | Růže na úvěr |
1968 | Bílý kůň |
1947 | Nikdo mě nemá rád |
1964 | Schválnosti života |
1965 | Dostaveníčko cizinců |
(SPOILER) Zvláštní kniha, Martina nebyla zlá, ale mela rada hezké věci, byla jimi přímo posedlá, asi si tím něco nahrazovala. Ten konec mi připomněl Sto roků samoty, brrr...