Kacířská královna
Otomar Dvořák
O královně Žofii Bavorské série
< 2. díl >
S podtitulem: Naděje pro české země. Právě ve chvíli, kdy vášnivá Žofie najde cestu k srdci svého manžela Václava IV., je král zajat, propukne vzpoura šlechty a země je vržena do občanské války. Ani pro cílevědomou královnu není snadné čelit dvorským intrikám, loupeživým rytířům a svodům smyslného švagra Zikmunda. Pro české království nastává těžká doba a královna musí hledat pomocnou ruku, aby uhájila čest české koruny.... celý text
Přidat komentář
![broskev28 broskev28](https://www.databazeknih.cz/img/users/14_/148365/m_broskev28-Ayt.jpg?v=1540824137)
![5 z 5 5 z 5](img/content/ratings/5.png)
Čtivost knihy hodnotím úplně jinak než předešlé dva komentáře, pro mě to bylo pokračování úžasné jízdy z 1.dílu. Znám a mám moc ráda knihy Ludmily Vaňkové, ale tohle bylo něco úplně jiného, asi je poznat, že autorem je muž. Romantika a milostné scény šly po většinu času stranou, kniha se spíše podobá kronice té doby, ale právě to mi tuze vyhovovalo. Třeba pouhá tato věta:
"Čtyři porýnští císařští voliči, čili po německu kurfiřti, které jsme tak šikovně přelstili na frankfurtském sněmu, se nehodlali vzdát." Tolikrát jsem slyšela slovo kurfiřt, ale teprve s pomocí této knihy si umím představit, kdo jím byl a proč.
Úžasné byly kapitoly věnované mistru Janu Husovi - odteď už si ho vždycky bud představovat jako menšího, kulatějšího, staršího pána, objíždějícího na oslíku místa svých kázaní: lípy, návsi, rynky. A totéž platí i pro Janka Žižku: tady poprvé jsem slyšela slovo rynéř, setkala jsem se se zdrobnělinou jeho jména a s úžasem jsem zjistila, že v době předtáborské byl v královských službách (a ještě předtím lapkou). Prostě studnice informací o době, která velmi výrazně poznamenala celé naše následující dějiny; třeba jen fakt, že v době konání kostnického koncilu byli v Evropě dokonce tři papežové!
Tuze moc se mi líbily třeba popisy počasí, které jako by souznělo s historickým děním (např. zatmění Slunce při obhajobě Jana Husa v Kostnici). Obrazy české krajiny, nebojím se říct že až básnicky vzletné. Komentář pražských (a jiných) tehdejších staveb, podaný s velkou znalostí věci. Velebná atmosféra vznešených křivoklátských lesů, které miloval a ve kterých trávil většinu svých dní král Václav. To byly skvělé pasáže knihy, které mi vůbec nepřipadaly jako nudná vata, naopak: jako by nějaký průvodce upozorňoval nás čtenáře, že krásy přírody i lidských výtvorů se mohou dotknout člověka v každé době, stačí jen být dostatečně vnímavý.
![jindrusa jindrusa](https://www.databazeknih.cz/img/users/41_/41125/m_jindrusa-65a64c67aea70.jpg?v=1705397351)
![1 z 5 1 z 5](img/content/ratings/1.png)
Kniha mně bohužel přestala v půlce bavit, z původně zajímavého příběhu se vyvinulo jen popisování intrik.
![Lenka4 Lenka4](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
První polovina románu je stejně jako u Pasti na královnu psaná poněkud suchopárně, postupně se však líčení stává živějším a čtivějším, takže si ráda přečtu i závěrečnou část trilogie. Možná by dílu prospělo Žofiino vyprávění více citově podbarvit. V některých kapitolách se to povedlo a ty se čtou jedním dechem. Častěji však děj sice sledujeme jejíma očima, ale jaksi s odstupem, jako by byla jen nezaujatým pozorovatelem dění. Škoda, že není věnován větší prostor vzájemným vztahům Žofie a Václava IV.
![miriama miriama](https://www.databazeknih.cz/img/users/37_/37718/37718-Un9.gif?v=1426532290)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
miriama
Další díl z trilogie o životě druhé ženy krále Václava IV. Žofie Bavorské. Čtivě napsané, postavy působí životně, i romantická duše si zde najde své. Dobrý historický román. Přesto se mi první díl líbil víc.
Autorovy další knížky
2015 | ![]() |
1999 | ![]() |
2008 | ![]() |
2007 | ![]() |
2009 | ![]() |
Musím napsat, že oproti prvnímu dílu je druhý podstatně slabší, méně zajímavě čitelný.