O svobodě myšlení
Vlastimil Vondruška
Na základě logiky a historických zkušeností rozebírá jeden z nejznámějších českých autorů hranice mezi dezinformací, informací a názorem. Vypráví o tom, jak bylo mínění lidí ovlivňováno v minulosti, jaké prostředky se k tomu používaly, navíc na řadě konkrétních příkladů ukazuje, jak škodlivá je netolerance k myšlenkám jiných lidí. V knize nalezne čtenář kromě mnoha zajímavých informací a odborných údajů také autorův svěží humor.... celý text
Přidat komentář
Za svitu helénského slunce na agoře je slyšet hlas,
přednáší se aristotelská logika, předvádí se umění rétoriky,
tady má své pevné základy morálka.
Tak začíná výlet časem – za hranicemi poznání a svobody myšlení. S panem Vondruškou projdete staletími a prozkoumáte dějiny manipulace a podprahového ovlivňování, budete pozorovat realitu skrze optiku fake news, vynálezu, který je starý jako lidstvo samo – prý je to naší lidskou evoluční výhodou – vytvářet a podléhat konspiračním teoriím, nechat se ovlivňovat ideologiemi, propagandou, náboženskými dogmaty – to proto se to stále opakuje, to proto jsme museli projít protestantskými revolucemi, barokním temnem, osvícenstvím a renesančním optimismem, a mockrát podlehnout válečné propagandě ...
Pan Vondruška mě mile překvapil, optikou historika se nad tématem rozkročil opravdu zeširoka a myšlenku svobody myšlení důkladně prozkoumal, výsledkem je dobře zpracovaný přehled přístupů ke konceptu svobody myšlení – má totiž bohatou historii (a taky hluboké zakotvení ve filozofii).
Na počátku stoji právo jednotlivce svobodně formovat, vyjadřovat a měnit své myšlenky, a to bez vnějšího omezení a tlaků. Jak z této publikace poznáte, přestože se to zdá jako samozřejmost – historie nám podává mnoho zpráv o potlačování a omezování této naší svobody – formy jsou různé – mění se také obsah – jen nástroje zůstávají pořád stejné!
A tak se postupně něco dozvíte o racionálně promyšlených konstrukcích, které po staletí intenzivně využívá propaganda, zjistíte, že vždy záleží na tom – kdo, co a jak říká! – a taky, pro koho je sdělení určené. Zjistíte, jak důležitou roli hraje charisma (což dodnes mnozí – většina - současní politici nechápou).
Na přetřes tak přijde třeba má oblíbená Obrana Sókratova (tam někde na začátku poznáte, jak lze pomocí logiky manipulovat se závěry – stačí vyjít s nesprávného předpokladu a přesto dojdete k logicky správnému závěru – takže si pamatujte, že logicky správný závěr sám o sobě prostě nestačí ), ale povídat se bude i o sv. Augustinovi, který byl přesvědčený, že se otázkou svobody nemá smysl zaobírat – protože člověk je dílo boží a vše se řídí jeho vůlí. Zjistíte třeba taky, jak neúnavní ve své propagandě byli husité (a Češi neúnavní volnomyšlenkáři :-) ... a i o dalších podobně významných mechanismech, které formovaly myšlení, bude řeč.
A na závěr bych možná přidala několik aktuálních postřehů hodných k zamyšlení ...
„přemíra informací ztěžuje možnost jejich objektivního posouzení “
„jednoduchost získávání informací znehodnocuje proces poznání, už není potřeba „studovat“, stačí „vzít“, a když to udělají lidé, kteří nejsou schopní kritického myšlení?“
„nehledejte zlé úmysly tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost“
Kniha podle mne není žádnou odbornou studií, ani podnětem k diskuzi, ani nenavozuje prostředí nějaké polemiky, není ani učebnicí. A to je dobře. Je to populárně naučná publikace! K seznámení široké veřejnosti s tím, jak svět fungoval a funguje. Je mi hodně přes sedmdesát let, hodně jsem toho prožil, hodně přečetl a mohu potvrdit, že kniha je dobrým základem k zamyšlení se nad vlastní "myšlením".
Nepatřím k Vondruškovcům, ani k Antivondruškovcům. Je to pro mě druhá kniha od tohoto pána. První, beletrie na obdobné téma, mi přišla hrozně ledabyle napsaná. Zde je kvalita textu mnohem lepší a dosahuje běžné, očekávatelné úrovně.
V zásadě mi zde uvedené obavy a teze dávají smysl. Kniha je však velice zvláštně koncipována. Většina knihy je systematický, snad až učebnicový výklad nějakého tématu. Bylo to znát hlavně u témat, která znám právě z učebnic, které zde byly „přepsány“. Následně pak autor do textu vkládá své názory, postoje a morálku, které někdy jen v náznacích, jindy ani to, opírá o vybraný souhrn historických, nebo filozofických informací. Autor dále nepracuje na žádné polemice, nijak zvlášť své postoje nevysvětluje, ani je neprozkoumává skrze názory oponentní. V závěru knihy pak říká, že je otevřený diskusi, když bude věcná a smysluplná. Hned mě napadlo, proč se tato diskuse neodehrála na téměř 400 stranách této knihy? :D
Knížka je informačně zajímavá. Výběrem informací čtenář pochopí autorovo myšlenkové nastavení, co je fajn. V zásadě ale pořád platí, že jsou lepší knihy, kritičtější, víc vysvětlující své postoje (i když ne nutně v tomto tématu). Takže za 3.
Myšlenky a teze študovaného muže Vondrušky jsou mi blízké. Bohužel jsou to však temné vize, předtuchy a postuláty, díky nimž se svět v řiť obrací. Víceméně vše, co ve Svobodě myšlení napsáno jest, stalo se již aktuálním či k tomu později dojde. Svoboda slova dle falešnosti médií a představitelů státu (Vondruška detailně popisuje jak se s námi manipuluje včetně ohýbání veřejného mínění na základě falešných či upravených průzkumů) je ukrajována a kdo nejde s námi, jde proti nám. První půlku covid situace i V. Vondruška neopomněl rozebrat a podíval se na mušku novému světovému řádu a dalším zhůvěřilostem, které postupně ničí civilizovaný svět.
Vřele doporučuji pouze pro ty jedince, kteří chtějí jakýsi návod, čemu se mají v dnešním globalizovaném svinčíku vyhýbat, aby nebyli manipulováni, jinak je to Orwell na druhou. Jenomže vzhledem k rozsáhlému přesahu do antického Řecka a Říma je toto dílko vyzbrojeno zásadními poznatky, které Vondrušku odlišují od jiných, připusťme solidních spisovatelů. Kdo chce trošku více, nechť zabrouzdá na Radio Universum, kde s ním diskutuje Martina Kociánová. Dávám zasloužených 95% spokojenosti.
Kniha na pomezí populárně naučné literatury a odborné publikace. Alespoň z mého pohledu. Pro laického čtenáře (což je evidentně cílová skupina) je to občas až příliš detailní. Také pokus o odlehčení formou krátkých příběhů mě do kontextu knihy moc nezapadl, ale beru to právě jako pokus o odlehčení zmíněné přehnané 'popisnosti'.
Nicméně celkové hodnocení knihy je na maximálním počtu hvězdiček za její aktuálnost. Svoboda slova a myšlení je dnes skutečně tématem doby a každý krok k jejímu znovunaplnění je potřeba vyvažovat zlatem, jinak ne naše děti ale už my skončíme zpátky v totalitě do které nás zavedlo 30 let budování té "jedině správné" formy svobody.
Ani v této knize pan Vondruška nezapře, jaký je dobrý znalec historie. O svobodě projevu začínáme pěkně od starověku, pokračujeme středověkem, reformací, rekatolizací - a jak vidíme, je to tady na tom světě pořád stejné. Nejvíc mě zaujala kapitola "Techniky komunikace", to je velice dobré si zapamatovat a pak sledovat řečníky v televizi, zajímavé byly i další kapitoly o médiích. Dozvěděla jsem se mnoho nových věcí i o polistopadové době, např. ty problémy v české televizi tenkrát asi šly mimo mě, nebo jsem je zapomněla. Po pravdě jsem i přeskakovala, třeba když bylo jmenováno mnoho lidí, jak nastupovali po sobě třeba v redakci atd.
Humor je sice náš štít a dějiny se opravdu opakují, protože lidé jsou ve své podstatě stále stejní, tak je dobré si dávat pozor, až se nás bude chtít nějaký vládce - vláda ideologicky naprogramovat. A díky moderním komunikačním technologiím to jde mnohem rychleji, účinněji a proto je to i více nebezpečné. Určitě doporučuji k přečtení.
Vondruškova publikace má poněkud jiné zaměření než Kara-Murzovo Manipulace vědomím, nezabíhá do takových hloubek, ale tím je také čtivější a nevyžaduje takové soustředění. Vondruškovy kvality tkví však jinde. Poté, co se zabývá svobodou myšlení v různých obdobích, přechází k obecným otázkám komunikace a propagandy, po čemž líčí vývoj médií, zejména po vynálezu knihtisku až po dnešní technologie. Autor tedy zůstává ve svém oboru historika a v tom je jeho síla. Pravda, jako bych to vše už znal, nicméně nacházel jsem místa - a nebylo jich málo - kde mě nadchl jeho syntetický pohled; v těchto chvílích je opravdu obohacující, jeho hodnocení vývoje např. středověku pozměnil můj pohled na dějiny. Obdobně jsem zkonstatoval, že můj pohled na dějiny českých tištěných médií obsahoval vážné mezery a dokonce i v polistopadovém vývoj jsem u sebe shledal pár mezer. Takže celkově: velmi dobré.
Kniha zklamala má očekávání. Těšil jsem se na autorův názor ohledně svobody myšlení kvůli jeho znalosti historie. Bohužel kniha byla většinou výčtem historických postav, období a jejich významných osobností, filosofů, jejich myšlenek. Líbila se mi jedna kapitola, kde autor popisuje výhody psaného textu oproti mluvenému projevu a televizi. Četl jsem to trochu na sílu...a nebýt několika zajímavých míst, dal bych 2 hvězdy.
Autorova sonda do problematiky svobody myšlení, způsobů komunikace a manipulace, jak dalece nás ovlivňují masová média, aniž si to doopravdy uvědomujeme, atd. Skvělé čtení, nad kterým se pozastavíte a hluboce zapřemýšlíte.
Autorovy další knížky
2014 | Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. |
2019 | Kronika zániku Evropy: 1984–2054 |
2011 | Velký král Přemysl Otakar I. |
2002 | Dýka s hadem |
2019 | Falknovská huť |
Tato kniha byla moc dobře napsaná bylo hodně k přemýšlení