O zlatém vejci, Brahmovi a vesmírných světech - Mýty starých Indů
Jana Martínková
V této knize ožívají nejvýznamnější postavy indické mytologie plné všemocných bohů, laskavých i krutých bohyň, zarputilých asketů a splněných přání. Setkáte se v ní nejen s Brahmou, Višnuem a Šivou, základní trojicí hinduistického panteonu, ale i s "menšími" bohy, kteří dodnes vládnou vodě, ohni, větru anebo smrti.
Přidat komentář
Než jsem knížku začal číst, měl jsem z názvu "O zlatém vejci, Brahmovi a vesmírných světech" trochu obavy, zda nejde třeba jen o nějakou moderní indickou pohádku (ono to tak trochu vyznívá jako názvy dětských pohádek od Boženy Němcové). Nebo že by mohlo naopak jít o nezáživný akademický rozbor indických mýtů. Jde ale o pěknou sbírku převyprávěných indických mýtů, která se dobře čte.
Mýty jsou vybrány tak, aby seznámily se stvořením světa a těmi nejdůležitějšími indickými bohy. Řazení mýtů je podle jednotlivých bohů, takže časová chronologie mezi nimi bohužel není. Časově jsou na přeskáčku, pouze mýty týkající se konkrétního božstva jsou v časové posloupnosti. Jakmile jsem ale dočetl mýty o jednom bohu a začaly mýty o dalším, skočili jsme v čase zase zpátky. Chybí tak pocit jakéhosi ucelenějšího vyprávění napříč celou knihou.
Když jsem před touto knihou začínal číst Rámájanu a Mahábháratu, měl jsem v některých věcech zmatek, například postavení Indry vůči Brahmovi a Višnuovi. Tato kniha mi záležitosti mezi bohy a jejich vzájemné postavení dost vysvětlila. Dalo by se říci, že jsem možná právě s touto knihou měl začít, než jsem se do Rámájany a Mahábháraty pustil. Poskytuje velice dobrý úvod a představí některé mýty, na které se pak Rámájana nebo Mahábhárata jen zmínkou odkazují. Problém takového pořadí by byl ale v tom, že tato kniha děj Rámájany v jedné své kapitole v zestručnělé podobě vyzradí. Takže bych si uškodil zase jinak.
Ať tak nebo tak, jsem rád, že jsem si tuto knížku přečetl.
Autorovy další knížky
2010 | O zlatém vejci, Brahmovi a vesmírných světech - Mýty starých Indů |
2008 | Mlynařík Jiřík |
Po řecké, severské, keltské a egyptské mytologii jsme se s dětmi přesunuli k té indické a z mého pohledu je to zatím snad nejzábavnější čtení v této oblasti. Je znát, že staří Indové měli nejen bohatou fantazii, ale i smysl pro humor. Věčný boj mezi démony, zneužívajícími Brahmovu zálibu v asketismu, a bohy, které obvykle musí zachraňovat Višnu, Šiva nebo některý z jejich potomků, sofistikované lsti k pokoření nepřítele, zábavné a pestré postavy s překvapivými schopnostmi (kromě bohů a démonů třeba opičí bojovník Hanuman, král medvědů, různí mudrcové, obři a další), to je jen příkladmý výčet důvodů, pro které bude četba bavit nejen děti, ale i dospělé. Kniha je zakončena krátkým, ale pro pochopení systému a charakteru indické mytologie a náboženství velmi přínosným doslovem indologa Dušana Zbavitele.