Obětní beránek
Daphne du Maurier
Ve Francii se čirou náhodou potkají dva ještě vcelku mladí muži. Nevěřícně na sebe zírají, jsou totiž jeden druhému podobni jako vejce vejci. Prvním je anglický profesor, starý mládenec, trávicí zde dovolenou, druhým je francouzský šlechtic (hrabě) s širokým rodinným zázemím. Profesor je v praktickém životě celkem bezradný, zato však uplatnuje ušlechtilá lidská a mravní východiska. Hrabě naopak netrpí žádnými mravními předsudky, zejména když mu právě v této chvíli bleskne hlavou fantastický nápad. Omámí pak svého anglického dvojníka alkoholem a poté si s ním smění nejen šaty, ale i občanskou identitu. Profesor se po probuzení ocitne uprostřed mnohočetné šlechtické rodiny...... celý text
Přidat komentář
Vykreslit charakter postavy, tak aby byl uvěřitelný a navíc neztratil nic z lidské neukotvenosti, mnočetnosti, ze své rozervanosti a nestálosti a nevědomosti je těžké. Zaplnit takovými postavami knihu se zdá být skoro nemožné, a o přesto to Daphne du Maurier znovu dokázala.
Obětní beránek není románem o záměně jednoho za druhého, ale o tom, kde se obě tak odlišné osobnosti střetávají, poznávají a mění. Spisovatelka se nedrží tak populární konceptu dobrého, nebo špatného člověka – o to zde nejde.
Jde tu o člověka – tečka.
A to je asi vše, co je potřebné vědět.
Daphne psát umí, o tom mě přesvědčila už dřív :). A tahle její kniha je zase výborně napsaná a čtivá. Záměna osob mě zaujala a byl jsem zvědavý, jak to dopadne. Víc už psát nebudu, dávám pět stars a pro dnešek končím :))).
Obětní beránek byl mým prvním setkáním s autorkou a myslím, že mohu říci, že určitě ne posledním. V knize jde o záměnu dvou vzhledově totožných mužů, jejichž povahová odlišnost však nemůže být vzdálenější. Jeden je konzervativní anglický profesor se smyslem pro spravedlnost, druhý zhýralý francouzský šlechtic. Kniha je kouzelná jednak jazykem, kterým je napsána, druhak popisy francouzského venkova, ale hlavně vykreslením jednotlivých postav, jejich chování a reakcí na na první pohled stejného, avšak natolik odlišného muže, který jim náhle vstupuje do životů a snaží se napravit chyby, které napáchal jeho předchůdce. Sledujeme profesorovu opatrnou přemýšlivou povahu, kterak se snaží zapadnout mezi rodinné příslušníky, začlenit se do života zhýralého šlechtice, ale zároveň do získaného chaosu vnést i trochu organizace a řádu.
V příběhu dochází k mnoha úsměvným momentům, jelikož profesor přijíždí do rodiny bez jakékoli znalosti rodinných poměrů či historie, avšak zároveň i k momentům, které nutí k zamyšlení - ostatně, myslíte si, že kdyby místo vás přišel domů člověk, který by vypadal úplně stejně jako vy, avšak povahově by byl značně odlišný, všimne si někdo rozdílu?
Knihu hodnotím 4/5 a jsem vděčná, že jsem díky #klasikomilove poznala další skvělou autorku!
Mám rada od Daphne du Maurier všechny její knížky. V dospívání mě nejvíc bavily ty romanticko-historické (Mrtvá a živá, Hospoda Jamaica, Únik alias Francouzova zátoka...), teď mě víc zajímají ty vztahové (Vzestup Juliův, Obětní beránek, Už nikdy nebudeme mladí...). Obětní beránek staví na dvojnictví - anglický profesor a francouzský šlechtic si vymění místo. Tedy je to spíš zájem toho šlechtice, který utíká před svými značnými problémy s manželkou, matkou, sestrou, rodinným podnikem i minulostí. John, nyní tedy Jean, zaujímá nechtěně a nečekaně tedy jeho místo a poznává jednu opravdu zvláštní rodinu. Knížka je pozvolná, všechno vnímáme z pohledu cizince, který se musí zorientovat, dělá přešlapy, ale také se snaží napravovat.
Přes dosavadní vysoké hodnocení - mě to nebavilo. Nevím proč, námět určitě dobrý, ale zpracování nepoutavé.
Začátek byl pomalý a nudný.Po setkání dvojníků se děj zrychlil. Na knížce je znát, že už byla napsána před lety.
Velice čtivá kniha, i přes poměrně velké množství stran jsem přečetla hodně rychle. Námět je dost neobvyklý, ale o to víc zajímavý a nutí vás to číst dál a dál...
Ve většině příběhů se postavy na svou záměnu připravují. Tady je hrdina hozen do vody a musí se sám zorientovat. Asi proto působí jeho jednání opravdověji, (není nacvičené) a své nové okolí oklame zdánlivě bez námahy. A možná o to více ovlivní neměnnost a život rodiny "toho druhého".
Přestože jsem nesouzněla s žádnou z postav, Daphne mě jako vždycky dokázala vtáhnout do příběhu a já hltala stránku za stránkou.
Teď bych ještě ráda věděla, jak to bylo příště!?!
Musím se přidet k těm, kdo zde už přede mnou vyjádřili, že kniha je zajisté čtivá a námět velice dobrý. Nicméně se s ním jistě dalo udělat mnohem více. Zajímavé je pojetí opravdu výhradně z pohledu hlavního hrdiny, tedy žádné vyprávění toho, co s dělo někde bokem, takže příběh čtenář prožívá autenticky tak, jako on. Děj nabírá postupně na čtivosti a místy je poměrně napínavý. Chybí mu však věrohodnost a je nakonec zůstává takový nedotažený.
Nenadálé setkání - anglický profesor John a francouzský hrabě Jean...
Muži, kteří jsou si zjevem velmi podobni... ale i charakterem ?
Oba na životní křižovatce... v obtížné situaci...
Co se stane, když si vymění role ? Který z nich bude v neznámém životě úspěšnější ?
Pěkně vykreslené charaktery postav - to Daphne umí...
Závěr mne nepřekvapil, muž by se měl umět postavit k problémům své rodiny.
Další příjemné setkání po letech - autorka nezklamala...
Příběh samý není zcela reálný, neobsahuje žádné velké akce, žádná neočekavaná odhalení, nic zcela strhujícího, přesto se necháte pohltit a jste zvědaví na vývoj situace. Kniha působí trochu depresivně, na čemž mají největší zásluhu zdařile vykreslené postavy. Je obdivuhodné, jak autorka i s minimem popisu dokáže vytvořit a reálně představit lidské charaktery. Po dějové stránce tedy knížka není žádný trhák, ale je spolehlivým dokladem autorčina výjimečného spisovatelského talentu.
Začiatok príbehu sa zdá úžasný, má potenciál. Niečo ako Princ a Bedár v novoveku. Príbeh postupne upadá. Hlavný hrdina má obrovské možnosti a miesto toho aby ich využil, rieši samé zbytočnosti. Koniec nemastný, neslaný. Autorke našťastie ostáva schopnosť pútavo vykresliť ľudské charaktery.
Výborná kniha, která nezapře autorčin jedinečný styl. Příběh je napínavý a zajímavý. Téma záměny postav je sice vysoce nepravděpodobné, ale na to čtenář přestane myslet hodně rychle a děj ho doslova vtáhne a nepustí. A jak tady už bylo napsáno, je opravdu těžké smířit se se závěrem...
Kniha mi byla doporučená, tak jsem se po dlouhém přemlouvání do ni pustila. Trochu jsem se děsila toho tématu a i doby ze které kniha je. Ale po nějaké době jsem se od ní nemohla odtrhnout. Opravdu skvělá zápletka a jakým způsobem to Daphne píše, nemá chybu. Trošku i zpestření po těch severských krimi:-)
Dvojníci či záměna postav, už to samo o sobě je dobré téma na zajímavý příběh. K tomu výborné psychologické vykreslení postav šlechtického rodu na venkovském sídle, kde má samozřejmě hlavní slovo "stará mamá". Pravidla, přetvářka, sny a touhy jednotlivých členů rodiny. Velmi pěkně propracováno, kvalitní a působivé čtení.
Autorovy další knížky
2019 | Hospoda Jamajka |
2019 | Mrtvá a živá |
1972 | Dům na pobřeží |
1991 | Únik |
1995 | Má sestřenka Rachel |
Opäť vynikajúco napísaný román. Samotný motív zámeny pritom pôsobí jednoducho. Aspoň zo začiatku. Niečo ako detský žartík, ktorého obeťou sa stáva jeden z dvojníkov. Profesor John sa rozhodne, že v ňom bude pokračovať. Pretože je to jednoduchšie, ako snažiť sa vysvetliť, kým je a kým nie je. Francúzske kulisy dopĺňa zástup hneď niekoľkých takmer až výstredných postáv.
A to je presne ten prvok, ktorý z tejto knihy robí silný a nezabudnuteľný zážitok. Výborne vyprofilované charaktery postáv a ich psychologizácia. (V tomto smere teda klasická Daphne du Maurier.) Práve vďaka tomu som to všetko prežívala spolu s nimi a najmä som dokázala precítiť ich myšlienky. Ich obavy, ktoré sa zdali byť ohromne veľké, až kým ich niekto nevyriešil v podstate niekoľkými slovami.
Koniec ma v mnohom prekvapil. Najmä v tom, že mi pripadal ako repete začiatku. Len pôsobil úplne inak, pretože aj hlavný hrdina už bol úplne iný.