Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6752 6752

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

petr4927
15.04.2018 4 z 5

Opět jsem sáhl po originálu, který jsem si koupil v Bukurešti. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy dostal, ale čím dál jsem byl, tím víc jsem knihu hltal. Rozhodně doporučuju!

Šošán
14.04.2018 3 z 5

Pro mě to bylo trápení, jednak mi byl odporný lord Henry a za další, nebaví mě čtyřstránkové popisy inventáře. Možná neumím ocenit styl autora, ale hlavní myšlenka je jistě nadčasová, to se Oscarovi nedá upřít. A Cantervillské strašidlo potěšilo. Suma sumárum 3*.

Briv
08.04.2018 4 z 5

Doháním povinnou četbu ze střední školy a je jasné, že Obraz Doriana Graye tam jednoznačně patří. Na tohle dílo jsem se těšila ovšem mě zčásti zklamalo. Ano, je napsáno před téměř 130 lety a kniha je psaná celkem pěkným jazykem. Dělalo mi ale problém se do knihy začíst, prostě mě první polovina vůbec nebavila. Tlachání smetánky a jejich neustálé setkání, obědy, čaje, večeře, to nebylo nic pro mě. Ovšem vydržela jsem to a druhá část už byla o 100% lepší. Závěr je oslnivý, ten mě dostal. Wilde velmi dobře vykresluje, jak se lidská duše dokáže změnit a jak temné hlubiny a zákoutí v sobě můžeme ukrývat.

Nela.Rob
06.04.2018 5 z 5

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Naprostá klasika, kterou by si měl každý alespoň jednou přečíst. Ke knížce se určitě ještě vrátím.

theMarty
14.03.2018 4 z 5

Konečná myšlenka, děj, Dorianův úpadek a obraz, ano.
Předlouhé popisy a tolik filozofie, ne pro uspěchanou puberťačku.
Možná příště.

Nachtimin
10.03.2018 5 z 5

Pycha....dycha

ToMa33
05.03.2018 5 z 5

Famózní pohled na proměnu krásné duše, kterou později Henry přisoudí hlad po ničení lidských životů.

O kráse tohoto díla svědčí dle mého názoru také poslední věta knihy.

tereka
05.03.2018 5 z 5

Některé pasáže bych klidně vymazala, zbytečně popisné části se týkají hlavně umění.
Příběh je ale dechberoucí a vyvolává emoce.

BeyondHorizon
03.03.2018 4 z 5

Zajímavá kniha a vzhledem k tématu i celkem nadčasová. Časy se mění, ale společnost prakticky zůstává stejná. Zaujaly mě více filosofické části. Šlo hlavně o naprosto sobecké a apatické teorie lorda Henryho. Dokazují, že výběr slov má silné účinky, protože při čtení mi jeho úhel pohledu na život nepřišel až tak hrozný.
Jediné co knize ubralo je celá jedna kapitola, která pouze popisuje, co všechno má Dorian Gray v bytě a co všechno ho bavilo a přestalo bavit.

Luipenox
01.03.2018 4 z 5

Oscar Wilde je génius! Génius, kterého ovšem nejsem nejspíše schopen docenit.

Dílem jsem přes některé pasáže, které se, snad pro mou neschopnost vstřebávat vyčerpávající výčet minerálů, gobelínů a dalších, staly nezanedbatelnou měrou těžce stravitelnými, musel opravdu prokousat. Ovšem to je snad jediný kaz na kráse tohoto díla. Jazyk, kterým je dílo napsáno má své nádherné kouzlo, které po několika přečtených stranách člověka pohltí a po celý zbytek příběhu ho hřeje ta rozkošná hra se slovy. Naprosto výtečné jsou pasáže, ve kterých diskutuje lord Henry Wotton a propaguje svůj hédonismus.

"Už mě ani nenapadne něco schvalovat nebo neschvalovat. Takový poměr k životu by byl nesmyslný."

Annkag
25.02.2018 3 z 5

Je smutne že som sa k tejto knižke dokopala až teraz ale nelutujem.Zaujímavý nápad.Páčilo sa mi spracovanie deja,dialogy,opisy a koniec ktorý tam jednoducho zapadol.Pre mňa nadčasové dielo ktoré dáva menu Oskar Wilde literárny klenot.

serpent6
18.02.2018 5 z 5

Tahle kniha je v mnoha směrech unikátní a také nadčasová, bez ohledu na úctyhodný věk 128 let. V několika literárních rovinách ji lze označit za výjimečnou. V Obrazu Doriana Graye nalézám následující poselství, které podle Wildova vyjádření nebylo předmětem díla -
tím měla být jen výpověď umělce o podstatě a nástrahách umění, ovšem bez morálního odkazu. Vztah mezi uměním, potěšením a krásou je v pokřivené mysli Doriana Graye až bizarně přímočarý. Ochota vzdát se všeho, dokonce i své duše, pro krásu mládí se v různých podobách objevuje i dnešní době. Posuzujeme a hodnotíme formu. Velebíme "vyvolené", kteří jsou schopni si různými způsoby udržovat vnější krásu a těch "ošklivých" se straníme, nebo je litujeme, v krátkozrakosti a niterném předsudku, že jejich vzhled kráčí ruku v ruce s utrpením, zlostí a závistí. Pod maskou šarmu, stylu a umělé krásy se leckdy skrývá člověk takřka prázdný. A za oponou vždy stává alespoň jeden našeptávač, který jej opěvuje. S neslýchanou zpupností se tak protivíme rozsudku času. Přitom nám nedochází, že cesta vedoucí k věčnému mládí je mnohem prostší - pečovat o svou duši. Podobně jako to kdysi uvedl a následně rozpracoval jeden z největších českých moderních filozofů.

veronika431
17.02.2018 5 z 5

Krásný kousek literatury, určitě stojí za přečtení.

Aki12
10.02.2018 4 z 5

Vynikající nápad, který měl tak obrovský potenciál. Kniha je plná krásných, lehce a vzdušně působících popisů. Obsahuje spoustu zajímavých myšlenek, které člověka nutí se zamyslet nad svými vlastními hodnotami.
I když chápu, že ne každému se zalíbí, a to díky již dříve zmiňovaným popisům. V polovině knihy je jedna kapitola, kde je popisováno co Dorian dělal, proč a jak to dělal. Zde jsem se modlil, ať kapitola skončí! Bez těchto stran by se kniha, dle mého názoru, klidně obešla.
Ale i přesto se pak kniha vrací zpět na svou úroveň. A zalíbila se mi postupná přeměna Doriana z nevinného mladíka v záporného parchanta.

Babsy
08.02.2018 3 z 5

Další z klasik. Co se týče příběhu, již známá krásná věc.. Co se týče četby samotné, já se zkrátka nemohla začíst a když už ano.. tak jak tu všichni píšou, bylo to spíše za trest. Sotva jsem se prokousala do konce. Za mě bych doporučila audioknihu nebo film.. ta pionta je stejná a z knihy jsem nic navíc neměla.

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Oscar Wilde, můj milovník klasické literatury už od povinné četby a to už je let. Kdo nezná toto slavné dílo, jako by snad nebyl, i když nevím zda mladé čtenáře tento román nadchne. Nebudu odříkávat příběh, který známe velmi dobře, a čtenáři ho najdou v anotaci, ale ať jsem četla knihu před 15 lety či poměrně nedávno, stále je to vynikající počin úchylného genia. Námět je dokonalý a nadčasový na tehdejší dobu. Příběh není dlouhý, děj je protkaný filosofováním z doby viktoriánské, s prvky hororu. Možná zdlouhavé popisy, které jsou tak realistické nemusí zaujmout. Já právě tyto popisy na díle mám velmi ráda. Hrdinu budete nenávidět už počátku, to je samozřejmé, ale takto detailně propracovaná postava s odporným, bezcitným charakterem se nenajde v žádném románě. Přesto hrdina v ději stále krásný a mladý, zatímco jeho" pravý" obraz prohnilý, odporný. Závěr nepřekvapí a dílo je završeno probodnutím odporného člověka s ještě odpornější duší.

boxas
01.02.2018 5 z 5

Kniha je bezkonkurenčně skvělá. Já ji ovšem posouchala jako audioknihu a upřímně řečeno dlouhé hudební předěly mi po nějaké době šly na nervy. Za to ovšem Dorian Gray nemůže... :-)

Lu_Si
27.01.2018 5 z 5

Krása, Wilde je prostě legenda. Doporučuji i film s Colinem Firthem. Ale kniha je kniha :)

gersie
25.01.2018 5 z 5

Je to bez pochyby vynikající dílo.....,jen jestli to také ocení školáci ve své povinné četbě ?

Christine-Marie
18.01.2018 5 z 5

Překvapilo mě, jak se to dobře čte a jak jsem do toho čím dál tím víc ponořená :D
Určitě si od Oscara Wilda ještě něco přečtu. Líbí se mi jeho styl psaní s citlivým, přesto úderným popisem :)