Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6749 6749

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

85098211
11.10.2017 5 z 5

Výborná kniha, která je napsána velmi krásným, až poetickým jazykem. A i příběh sám o sobě se svojí originalitou stává mistrovským dílem. Podle mého názoru - i když se mnou samozřejmě nemusíte souhlasit ;-) - vynikající a úchvatné!

kvetfana
07.10.2017 3 z 5

Dílo, které možná má myšlenku, postrádá však "hladký průběh", zasekává se a po 30 stránkách ztrácí na zajímavosti, konec naprosto očekávatelný.
Kdysi to možná byla pecka, dnes je to průměrné psychologické dílo s fantasy prvky.

readah
05.10.2017 5 z 5

Jednoduše síla. Jedno z nejlepších zamyšlení nad krásou s výborným dějem a vyvrcholením, které je silné, i když ho znáte předem. Určitě doporučuji všem.

Carlita.cte
04.10.2017 4 z 5

Obraz Dorian Graye patří k jednomu z mých literárních restů z dob povinné četby. Notorický příběh zná snad každý a tak pro mě kniha nepředstavovala nějaké velké překvapení. I přesto, že mě román zaujal, horko těžko jsem se dostávala přes prvních asi šedesát stran. Ty totiž nejsou zaplněny ani tak dějem, jako nekončícími bonmoty a neustálým poučováním lorda Wottona o životě, ženách, manželství apod. Tyto pasáže mě celkem nudily, ale naštěstí ustupuje lord Wotton v druhé polovině knihy do pozadí a na řadu přichází dramatičtější stránky románu. Knihu mohu těm, kteří jej nečetli vřele doporučit, i když k mým nejoblíbenějším asi patřit nebude...

Tlapka
01.10.2017 3 z 5

S knihou jsem se dlouho míjela... a teď váhám mezi 2-3*. Spolužáci si ji houfně vybírali jako četbu k maturitě, mě to o několik let později jako celek příliš nenadchlo. Není to špatné, to ne, ale zkrátka jsem čekala mnohem víc.
Mám pocit, jako když si u filmu říkám, že by mu prospěla kratší stopáž. Úžasné dynamické pasáže se střídají s mdlými, popisnými. Spousta podnětných myšlenek se ztrácí v balastu šlechtických rozhovorů. Hlavně Lord Henry se velmi rád poslouchá. :)
A kdo můžete, vyhněte se vydání z r. 2013, edice Omega, Dobrovský. Tolik překlepů i chyb... hrůza.

Huvra
18.09.2017 5 z 5

Tato kniha mi hodně dala. Miluji úvahy postav, filosofické prvky, samotné postavy, prostě všechno. Román o člověku. Téměř na každé stránce jsou citáty, které by mohly poskládat zpátky dohromady střípky roztříštěné duše.

DendousSKS
15.09.2017 4 z 5

„Tragédie stáří není v tom, že jsme staří, ale v tom, že jsme nezůstali mladí. Knihy, které svět označuje jako nemorální, jsou knihami, které ukazují jeho vlastní hanbu. Nic víc."

sd1992
06.09.2017

Tak na rovinu tuhle knížku jsem četla jen proto, že jsem potřebovala knihu starší než autor, abych splnila první téma v čtenářské výzvě 2017 :D Ale jsem docela mile překvapená :) Oscar Wilde tvořil samá super díla, o tom není pochyb :) Ale tohle je psáno s tak super nadhledem.. kniha je o tom, že každý podvod nebo postavení se proti přírodě a její přirozenosti je následně potrestáno... Vytknula bych jen příííííšerně dloooouhé popisy... Někdy to opravdu bylo až na několik stran a já když nemám pravidelně přímou řeč v textu, tak se nudííím :D

Kozel
04.09.2017 2 z 5

Rozhodoval jsem se mezi dvěma a třemi hvězdami. Nakonec volím tu horší variantu. Bez pochyby se nejedná o jednoduchou četbu. Číst Doriana bylo jako dívat se na jeho měnící se obraz a při každé stránce cítit novou dávku zhnusení - a tohle slovo myslím nejlépe vystihuje celou knihu. Dorianův guru Wilde, převlečený za lorda Henryho, byl snad ještě ohavnějším společníkem, který mi neskutečně lezl na nervy. Co stránka, to hnus, cynismus, bezohlednost, paradox, pokřivenost, nemorálnost, ale zároveň je to přitažlivé, fascinující a okouzlující jako Dorianova tvář. Ačkoli z Wildova způsobu psaní a myšlení mě jímá hrůza, přesto mě dokáže nejedním epigramem přinutit k zamyšlení. Vskutku nevím, jak ke knize vlastně přistupovat. Musím se tomuhle portrétu bránit, ale přesto se na něj dívat. Ani v nejmenším se nedivím, že v době vydání vyvolala kniha takové pozdvižení a vedla i k soudu. Odsouzeníhodná však není. Zdá se vám to jako paradox k mým dvěma hvězdám? Zkuste si Obraz Doriana Graye přečíst.

Tereza99
01.09.2017 5 z 5

Zajímavá kniha, která vás buď pohltí, nebo ji odložíte po pár stránkách.
Já dávám 5 hvězdiček. :-)

NikiMedy
31.08.2017 4 z 5

Jediné co mě na knize štvalo, byly neskutečně dlouhé popisy a neustále text přes celou stránku. Kvůli tomu se mi kniha nečetla lehce a občas mě nudila. Jinak ale určitě zajímavá kniha, která mě uchvátila a doporučuji.

jromovic
30.08.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye je moje nejoblíbenější kniha. Myslím, že je v ní mnoho věcí nad kterými se člověk prostě musí zamyslet.

Annicka
19.08.2017 5 z 5

Portrét Doriana Graye není jednoduché čtení. Když jsem ho četla poprvé, byl to pro mě jen hodně špatně napsaný příběh o nevychovaném floutkovi.
Teď, po 10 letech, jsem se přinutila přečíst knihu znovu - přece jenom jsem o něco starší, takže bych mohla mít jiný názor. A mám. Kniha opravdu není pro každého. Kdo chce pouze příběh, toho kniha asi opravdu příliš nenadchne. Zajímavá je kniha ale tím, že ukazuje různé pohledy na svět. Ukazuje nonkonformní názory sira Henryho, a také to, jak to dopadne, když se pouhé teoretizování promění v realitu. Ukazuje, jak to dopadá, když někdo nemá svědomí a nemusí veřejně nést následky svého chování. Z tohoto pohledu jde o velmi zajímavou knihu.

Vera Silent
10.08.2017 4 z 5

Snad kazdy zna ten pribeh a ja ke vsemu jeste znala film s okozlujicim Benem Barnesem. Takze jsem necekala, ze me kniha prekvapi, ale dokazala to.

Je to zvlastni dilo. Uplne chapu, ze se nekomu nelibi. Ve dvou castech jsem premyslela, zda netrisknout hlavou o zed: pri zbytecnem vycislovani objektu, ktere Dorian sbiral (od drahokamu po vysivky, vse si to mohl rovnou strcit do te sve jiste okozlujici a pevne ****) a pri Henryho monolozich v zaveru knihy, kdy uz jsem ocekavala vyvrcholeni a on se tam vykecaval na pohovce. Ale kniha me neskutecne a nepochopitelne pohltila a podmanila si me svou krasou jazyka. Pritom je ton vypraveni velmi casto falesny. Je podmanivy tak, ze mu clovek chce verit, ale zaroven az moc nepravdivy, takze skrze tu fales vyjde beztak najevo moralka. Wild dokonale vystihl podstatu umeni (tedy tu, v kterou veril). Krasa a fales na povrchu, a neskutecne moc skryto pod povrchem a mezi radky, prohnilost, stejne jako pravda zivota. Nebo ze smyslne radovanky nejsou to same jako radost ze zivota.

Srovnani s filmem je mimochodem take fascinujici. Byla jsem napjata, kolik toho, co je ve filmu celkem evidentne znazorneno (napr. (homo)sex, drogy a rock n' roll) si Wild dovolil napsat v 19. stoleti do knihy. Dovolil si dost, i kdyz nemohl byt doslovny ci telesne presnejsi. Myslim, ze by se mu libilo, jak to producenti filmu interpretovali a snad by jim i odpustil, ze herec Doriana nebyl blond. Navic film ma neskutecnou gradaci a postava Emily na konci je genialni, jak k sebeuvedomeni filmoveho Doriana tak k potrestani filmoveho Henryho. V knize se mihne pouze nejaka Hetty. Dokonce i to jmeno zni jak lonske seno, ktere nehne fakt s nicim. Sibyl je v knize znacne nerealna a plocha postava, jejiz smrt je naprosto teatralni a bezvyznamna. To ve filmu ji dodali poradny duvod. Konecne u filmoveho Doriana ma clovek pocit, ze to je vlastne stale kladna postava, ale v knize je opravdovy zmetek a ja se pristihla, jak velmi fandim vsem pokusum ho dodelat, at uz skrze Jamese Vanea ci Campbella. No aspon to hosi zkusili.

Neskutecna skoda, ze Wild dostal od svych soucastniku za tuhle knihu takove kapky. Je to upravdu skvely kus umeni.

Bella1
04.08.2017 5 z 5

Docela drsný!

Ownkai
31.07.2017 4 z 5

Knize jsem chtěla dát původně pět hvězd, ale nedalo mi to. Stále tam bylo na mě pár ne moc čtivých pasáží, které mě úplně odnášely pryč od knihy a dlouho mi trvalo, než jsem je zvládla přelouskat.
Nic to ale nemění na tom, že kniha se mi opravdu líbila a určitě předčila všechna moje očekávání, příběh je velmi dobře promyšlený, donutí vás přemýšlet a konec překvapí. Nepochybuji, že si v budoucnu přečtu další Wildova díla a Obraz Doriana Graye určitě doporučuji.

tomas5557
26.07.2017

Obraz Doriana Graye je útlá kniha, ale naprosto bravurní. Je plná vzájemně provázaných a na sebe navazujících myšlenek, jejíchž řetěz nekončí. Je to přesně ten text, který na skromném rozsahu poskytuje obrovskou škálu interpretací i potravy pro tu část mozku, která chce přemýšlet.

Fedex
24.07.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye. Jedním slovem dokonalost, kniha, která poutá čtenáře každým slovem. Očekával jsem nějakou nudnou povinnou četbu, ale velmi příjemně jsem byl překvapen. Knížka utíkala vcelku rychle, když jsem si zvykl na styl, kterým byla napsána. Nutila mě přemýšlet, přesně takové knihy oceňuji nejvíce. Ponurá atmosféra a trochu ponurá atmosféra čtenáře doslova polhtí a s každou další stránkou chcete vědět, jakou další životní údálost prožije Dorian Gray a vy s ním.

Adéla123
23.07.2017 5 z 5

Kniha která předčila všechna moje očekávání. Děj je půvabný, ale ještě mnohem půvabnější je myšlenka, která je v knize ukrytá. Na každé straně je minimálně jedna pasáž, která by se mohla tesat do kamene.

Honzačtenář
17.07.2017 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem kdy četl. Převážně oceňuji smysl pro zachycení smyslů a vnitřních myšlenkových a citových pochodů. Naprosto dokonalé hraní si s jazykem. Příběh mě uchvátil svou plynulou ladností děje, nezasekával se.
Dorian Gray mě donutil přemýšlet, a to od knih, které čtu očekávám.