Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3182/mid_obraz-doriana-graye-WGD-3182.jpg 4 6749 6749

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

The Picture of Dorian Gray , 1891

MarketaK.1
16.01.2018 4 z 5

4 hvězdičky jen kvůli té dlouhé, nudné, popisné kapitole. Všem doporučuji, dokonalý příběh!

Klichem1
12.01.2018 2 z 5

Zaujimavy pribeh a postavy priam jak vykresane z papiera. Bohuzial mi radost z čítania kazili niektoré nezaživné vsuvky opisujuce veci ci miesta. Tiez to 19. storocie nie je zrovna moj salok kavy. Skor by to pre mna chcelo remake zasadeny do pritomnosti

EvaFialova
23.12.2017 3 z 5

(Pozor, prozrazuje závěr knihy.)

Příběh není příliš dlouhý, ale přesto mi z nějakého důvodu chvíli trvalo, než jsem se knihou prokousala. Můj názor je na knihu dosti rozporuplný a má několik stran, asi jako Dorianova duše. Na můj vkus tam byly místy až příliš dlouhé pasáže, kde autor popisoval Dorianovu vášeň pro gobelíny, oděv, hudbu….Někdy čtenáře příliš unavovaly.
Také na začátku mi dělalo problém vstřebat všechny Henryho filozofické názory a myšlenkové pochody. Samozřejmě tam byly i pasáže, které mě okouzlily. Nejlepší byl asi závěr, kdy Dorian probodne vlastní zvrácenou a prohnilou duši.

Další obdiv patří autorovi, který dokázal, abych nenáviděla hlavní postavu. Již na začátku se mi zdál být jeho charakter něčím zvláštní. Ale postupem jsem ho začala víc a víc nenávidět. Jeho neskutečnou prohnilost duše, sobecké jednání a rozmar, v jakém žil. Nezáleželo mu na nikom, pouze na jeho kráse.

Myslím si, že autor v knize splnil přesně to, co chtěl. Ukázat člověku zkaženou duši, nepřikrášlený svět. To, že povrchní krása není všechno.
„Definovat znamená omezovat.“ (citát z knihy)

_Peprmintka_
13.12.2017 5 z 5

Vrcholné počtení, doporučila bych všem k maturitní četbě. Většinu knihy sice spíše zabírá jakési filosofování, než samotný děj, ale zde mě to vůbec neunavovalo. Naprosto mě odivuje, kolik šíleně zvrácených a pobuřujících myšlenek tahle kniha skýtá a kolik mi jich připadalo nesmírně místných a podmanivých. Kde začíná nevinná touha po rozkošti a kde se vášně už prohlubojou v něco bezcitného a nelidského? Až mi bylo líto knihu číst rychle, jen aby mi žádná myšlenka neutekla. A zde nebudu lhát - nečte se to vůbec snadno, ale ještě hůře se to odkládá. Naprostá lahůdka, zakapaná špetkou hororu a mysteriózna. Poklad mezi povinnou četbou.

Pišingr
12.12.2017

Potřebuju novou kategorii: rozectene...

Kopta
10.12.2017 4 z 5

Hlavně dílo do povinné četby. Vedlejší forma je už asi to, že jde o v celku rozporuplné dílo. Tím, že dokáže být naprosto strhující a zajímavé, ale potí nezměrně nudné a nezáživné. Mohli jsme být ušetřeni několika nudnými pasážemi a koza popřípadě kniha by zůstala celá. Chtěl bych tvrdé tři, ale za skvělou pasáž ohledně vraždy a hlavně i za v celku geniální poselství hodnotím pozitivněji.

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Prožívala jsem dej s hroznou představou, kolik lidí by mě vyděsilo, kdyby měli svůj obraz i oni a já je mohla vidět.

Federer19
27.11.2017 5 z 5

Velmi milé překvapení, kniha mi prostě "sedla". Miluji starou viktoriánskou atmosféru, mysteriózní náměty, záhady a ani ta filosofie mi až tak nevadí, takže tuhle knihu jsem celkem slupnul. :)
Neznám příběh, který by tomuto byl podobný, naopak svou originalitou by měl být inspirací dnešním autorům, aby zkusili vytvořit něco, co tady ještě nebylo.

Adelaide777
24.11.2017 5 z 5

Oscar Wilde nezklamal - hezký a tajuplný příběh o chlapci, který kouzelnou mocí zůstává stále mladý. Místo něj však stárne obraz, který je také odrazem jeho duše.
Zajímavé čtení, které všem vřele doporučuju.

ferda16
23.11.2017 4 z 5

Další z knih, které ač povinně, jsem si ráda přečetla. Zajímavý příběh a fascinující myšlenka.

Rawen616
22.11.2017 4 z 5

Vynikající a kdyby to Oscar ještě trochu pokrátil a ubral trochu vaty a přidal trochu více z rozpadu Dorianovi osobnosti, tak by to bylo přímo dokonalé. Výborný zdroj nadčasových kritických myšlenek a citátů a samozřejmě celkově originální nápad se stárnoucím obrazem. Asi už chápu, proč to Oscar ve své době se svými názory neměl lehké.

Disinka
20.11.2017 5 z 5

Výborné dílo i když pro mě osobně dosti těžké - krs to filozofování o všem možném.... příběh Doriana velice chytlavý... když byly pasáže se zamyšlením tak už jsem se podvědomě těšila až to skončí a začne se zase odvíjet dál jeho příběh...

Chesterton
20.11.2017 3 z 5

Pro mě nejlépe vystihl knihu Kozel :) Zvláštní kniha, co stojí ze přečtení.

Ginosaji
19.11.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem doteď četla! Od začátku do konce mi přišel styl psaní poněkud monotónní, avšak po dočtení mi proběhlo hlavou, jak jedinečné toto dílo opravdu je.

Atanone
07.11.2017 5 z 5

Je zvláštní,jak je otázka touhy po věčném mládí a fyzické kráse nadčasová. Možná tak stará jako je lidstvo samo-i když ideály mužské a ženské krásy se snad už tisíckrát změnily. Kdykoli tuto knihu čtu ( a že je to dost často vzhledem k tomu,kolik mi je) uvědomuji si,že jsem zase o něco zestárla, o hodně ztloustla a že mám víc vrásek a říkám si jak bych asi reagovala,kdyby mi někdo dal nabídku věčného mládí. Jistě,nejsem žádný větroplach,vím,že je důležitý charakter,že na vzhledu přece vůbec nezáleží a nejde ani o slávu a pozornost...že? Že?
A tohle všechno pan Wilde věděl.. Že?

jaresovaklara
01.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha!! Nic víc snad dodat nemůžu.

brosofa
01.11.2017 3 z 5

Určitě zajímavý nápad, byly tam pasáže, kdy jsem nemohla přestat číst. Pak tam ale byly části popisu na 12 stránek a to jsem se vážně modlila, ať už to skončí.
Taky mi přišlo zvláštní, že Dorian okamžitě věděl, co se stalo. Nadruhou stranu mě velmi potěšil nevšední konec.

Adamson
01.11.2017 4 z 5

Dobré a zajímavě čtení, bohužel místy dost zdlouhavé a nezáživné.

Rudla333
19.10.2017 4 z 5

Kniha výborná, poutavá, se skvělým nápadem. Mohla by ale být o dost kratší, některé pasáže se dost táhly, proto ubírám hvězdičku.

kapr
18.10.2017 4 z 5

Nevím, ale dosud jsem žádný příběh který by se tomuto podobal nečetl. Příběh dobra a zla, které v každém z nás dřímá. Vynikající a originální.