Obrázkové dějiny národa českého
Jan Dolenský
Obrázkové dějiny národa českého / pomocí A. Rezka pro české syny a dcery napsal Jan Dolenský; s obrazy umělců Václava Brožíka.
Přidat komentář
Dalo by se říci pěkná populárně naučná kniha, která i dnešnímu čtenáři stručně přiblíží vývoj Čech a přilehlých korunních zemí od legendami opředeného dávnověku až k císař pánu Františku Josefovi. Pěkným doplněním výkladu jsou také zdařilé reprodukce obrazů.
Velkou vadou na kráse je pro mě však protestantsko-kališnické zaměření autora, které se ke slovu nejvíce dostává při popisu husitských válek a reformace. Domnívám se, že i v knize určené pro neodborníky by měl autor zachovat alespoň elementární objektivitu a nepokrytě nevyzdvihovat loupící a vraždící hordy husitů, kterými mnozí následovníci kalicha nepochybně byli.
Mám první vydání s koženým hřbetem, zřejmě převázané Josefem Horou z Nymburka (podle malé nálepky uvnitř knihy) A přesně, už jako dítě jsem tento poklad objevila v knihovně a oproti socialistickým učebnicím mě okamžitě zaujala :))
Kniha, která mne přivedla k literatuře a historii ještě předtím, než jsem se naučila číst. Samozřejmě, je historicky překonaná a místy poplatná době svého vydání, přesto rozhodě stojí za přečtení. Mám doma 1. vydání po své prababičce a rozhodně se ho nehodlám nikdy zbavit.
6. vydání z roku 1910 mne v dětství těšilo vydařenými ilustracemi a později nádherným starým českým jazykem a vlasteneckým duchem. Skvělá práce, předkové!
Jako dítě jsem milovala. Ale samozřejmě ne text, ale ty úžasné realisticky vymalované obrázky plné děje a napětí, které jsem si opakovaně prohlížela a ve své fantazii slyšela řinčení zbraní a úpěnlivé výkřiky.. .
Už jen ty názvy obrázků: Bitva u Vogastisburgu roku 630, Bořivoj II. jako zločinec odváděn do Němec, Soběslav II. vězněn na hradě Přimdě, Slavný vjezd Jana Žižky z Trocnova do Prahy r. 1421, Čeští stavové svrhují královské místodržící s oken pražského hradu r. 1618, Loučení českých emigrantů s vlastí na památném Růžovém paloučku, Popravy na Staroměstském náměstí v Praze dne 21.6. L.P.1621, Krvavý kvas na zámku chebském, Smrt Albrechta z Valdštejna, Švédové drancují a odvážejí Rudolfovy sbírky…
(9. upravené vydání z roku 1939)
Opravdu neskutečný exemplář knihy české historie s pohledem řekl bych vlasteneckým. Rozhodně zajímavé čtení. Těžké pouze ve smyslu 2.6kg těžkého vydání.
Mám doma hned první vydání z roku 1894, které je v naprostém salátovém stavu, kdy sotva několik stran drží vedle sebe, ale předává se v naší rodině z generace na generaci (knihu nejspíše kupoval můj prapraděda, takže díky této přidané hodnotě bych ji v žádném případě nevyměnil za zachovalejší). V době, kdy ještě nebyly ty internety, mi byla po celou ZŠ věrným a spolehlivým zdrojem informací do všech povinných referátů, které jsme museli mít. V žádné jiné novější knize jsem v případě potřeby nenašel konkrétní hledané téma zpracované tak poctivě, jako u Dolenského. Vše pak korunuje jeho starý básnický jazyk...