Pravidlo tří zdrojů
Eduard Krainer
Operativec série
1. díl >
Pravidlo tří zdrojů se odehrává na Středním východě a v České republice. Příběh popisuje rozsáhlou policejní a kontrašpionážní akci našich operativců a je plný napětí a intrik. Veškeré zlociny, které se dejí, pripomínají ledovec v tom smyslu, že tu vetší cást nikdy neuvidíte. Už jen proto, že ponorit se pod hladinu samo o sobe nic nereší. A cím vetší špinavost hledáte, tím víc ji gauneri budou chtít utajit. Mužete se snažit, mužete mít i štestí, ale najít ty správné informace nestací. Když nesvedete presvedcit ostatní, že prípad, kterému jste na stope, není jen bájením informátoru, byla vaše práce zbytecná. Místním Kurdum nemá David Prokop moc duvodu verit, ale vypadá to, že by si díky nim mohl došlápnout na nebezpecného fundamentalistu. S lákavým prípadem v sobe probouzí pozapomenutou životní energii, která mu pomáhá bojovat se starými démony. David se brzy stává jen malým clánkem v neprehledné hre, kde vyhrát chce každý, ale hrát cestne jen málokdo.... celý text
Přidat komentář
Operativec David Prokop má jedinečnou možnost dopadnout teroristu, který má dorazit do ČR. Rozjíždí nebezpečnou akci, která nemusí být úspěšnou.
Měla jsem velká očekávání, která nebyla úplně naplněna.
Kladně hodnotím, že autor evidentně ví, o čem mluví, jelikož sám má za sebou 25 let služby. Jeho kniha je tvořena fikcí, která je podložená skutečnými zážitky. Vyprávění je celkem surové a bez příkras, což se mi líbí.
Příliš mi ale nevyhovovala forma. Dozvídáme se hroooozně moc informací, které sice utvářejí postavy a vysvětlují, proč se z nich stalo to, čím jsou, ale... místy je toho prostě moc. V knize je zároveň nová známost Davida, která nemá v příběhu ani vývoji postavy žádnou zásadní roli a shledávám ji zde tedy naprosto zbytečnou. Zároveň mi ani neseděly přechody mezi současnosti a minulostí.
Kniha neurazí, ale ani výrazně nepotěší. Další díl si přečtu a doufám, že v něm je už autor vypsanější.
Velice poutavé čtení, zajímavý hlavní hrdina, dobře popsané prostředí a děj. Blízký východ je pro mě velká neznámá, ale to, co o něm vím, budí strach.
V tomto thrilleru jsem se jasně, jednoduchou formou dozvěděla základní principy, jak tam společnost funguje (a myslím, že i pochopila). Za což zaslouží autor obdiv, protože jsem blondýna.
Líbil se mi děj, věřila jsem autorovi každé slovo, podařilo se mu hravě překlenout most ke čtenáři. Pořád vrtím hlavou nad tím, že pracoval u Policie. Musím přiznat, že na tyhle chlápky shlížím s despektem. Moc kloudných mezi nimi nenacházím. A vlastně i o tom tahle kniha je. Čpí z ní zkušenost a snaha vyjádřit realitu.
Nebudu to protahovat - za mě skvělá kniha, nelituju, že jsem si ji koupila!
Š P I O N Á Ž N Í thrillery v českém knižním prostředí nejsou úplně častým jevem. O to víc mě potěšila prvotina bývalého policisty a vojenského zpravodaje Eduarda Krainera. Při čtení jsem totiž vůbec nepochybovala o tom, že ví, o čem píše, má za sebou totiž více než 25 let zkušeností a zážitků.
Pravidlo tří zdrojů je úvodním dílem z trilogie, kterou má autor již rozepsanou, ba dokonce se na podzim dočkáme u @nakladatelstvijota vydání druhého dílu pod názvem Břídilové z Kábulu.
Teď zpět k prvnímu dílu. Brněnský kriminalista David Prokop nám velmi realisticky přibližuje práci operativců, otázku bezpečnosti i jejich náročné pídění se za informacemi.
Co mě nadchlo byl děj odehrávající se současně v ČR a Blízkém východě, prošpikovaný mnoha reáliemi. Jeho vyprávění bylo poutavé a dokázalo mě jako čtenáře (čtenářku) vtáhnout do děje, přestože mi prostředí není úplně blízké. Přičítám to zajímavým popisům prostředí, vypíchnutí odlišností kultur a nastínění pohledů ze strany extrémistů, jejich motivy.
Děj měl spád, nechybělo napětí i zajímavá zápletka. A četlo se dobře i díky krátkým kapitolám.
Hodnotím velice kladně a těším se až sáhnu po druhém dílu.
Autor Eduard Krainer, ktorý má za sebou 25 rokov skúseností v operatíve prináša autentický a pomerne pútavý špionážny román. Jeho kniha ponúka unikátny pohľad do sveta tajných operácií a spravodajských služieb, kde každá informácia môže byť veľmi cennou zbraňou.
Príbeh sleduje hlavného protagonistu Davida Prokopa, ktorý pracuje v operatíve. Autor rozoberá praktiky medzi operatívcami, vnútorné boje, či nečisté praktiky, ktoré sa v tomto prostredí odohrávajú. Veľmi realisticky je zachytená nielen práca operatívcov, ale aj oblasť bezpečnosti a práce s informáciami.
„Všechno, co se v prostředí dozvíme, je třeba ověřit. Nelze se, jak z vodítka urvaný honíci pes, zběsile rozběhnout po stopě, kterou nám ukázal nějaký jouda. To bychom si brzy narazili čumák. Jedno ze základních operativních pravidel říká – a dokonce i nařizuje – že platná informace je pouze ta, která je ověřena ze tří na sobě nezávislých zdrojů.“
Dej sa odohráva v Česku a na Blízkom východe. Aj keď ide o fikciu, prostredníctvom viacerých postáv som sa dozvedel zaujímavé poznatky o Čečensku, jeho komplikovanej histórii, politickom pozadí a živote v tejto oblasti. Krainer na jednej z negatívnych postáv vykresľuje jej premenu, a ukazuje, ako nás môžu okolnosti, v ktorých žijeme transformovať. Okrem Čečencov v príbehu vystupujú aj Kurdi, ktorí práve Davidovi Prokopovi predkladajú lákavú ponuku. Využije možnosť dopadnúť nebezpečného fundamentalistu? A aké to bude mať následky? Presvedčí Prokop, malý dielik v desivej skladačke, ostatných o svojej pravde?
Prvá polovica knihy je síce viac opisná a má pomalšie tempo, avšak druhá časť naberá na dynamike a napätí, pričom sledujeme udalosti, ktoré sa rýchlo rozvíjajú a eskalujú.
Kniha je určená fanúšikom uveriteľných špionážnych románov postavených na reálnych základoch a stojí za prečítanie nielen pre napínavý dej, ale aj množstvo poznatkov a detailov, ktoré ponúka. Osobne sa už teším na autorove ďalšie dve pripravované knihy.
„...pokud děláš špatné věci, dělej je tak, aby tě při nich nechytili...“
Za poskytnutie tejto ďakujem : Nakladatelství JOTA a Lucie Plachá.
Příběh, co obvykle známe z ciziny, v našem prostředí. A navíc v Brně. Vše bylo zajímavě a realisticky popsané, člověk musí přestat žít v domněnce, že je ČR nezajímavá země pro vnější hrozby.
Osobně mám pouze jedinou výtku k rozdělení kapitol. Tím, jak se u všech postav mimo Davida Prokopa popisuje celá jejich dlouhá historie, tak se občas dějově předchází s hlavní linií. To mi občas způsobilo menší zaškobrtnutí v plynulosti čtení. A jeden detail, což je můj problém, jsou použitá cizi jména. Občas se mi spletla dohromady a netušila jsem, o kom je řeč.
Jinak jsme byla moc spokojená, David Prokop je klasický akční hrdina poslední doby. A jestli se mi dostane do rukou druhý díl, moc ráda si ho přečtu.
(SPOILER) Pokud jsem to četl pozorně, tak pravidlo z názvu knihy je tam zmíněno jednou a to s tím, že v zápětí je de facto nedodrženo. Takže si kladu otázku, proč?
Česká krimi z pera Eduarda Krainera, čekala jsem víc, ale nebylo to špatné. Na můj vkus psáno velice úsporným stylem, spíše popis než dialogy, spíše povrchně než do hloubky. Námět zajímavý, postavy i zápletka uvěřitelné, velká písmena, krátké odstavce, četlo se to rychle, vyšel i druhý díl, ale nejsem v nutkání si jej okamžitě vypůjčit. (3,5*)
Jestli čekáte "bondovku" v českém stylu, tak si raději pořiďte tu originální. Tenhle příběh je ryze česká polívčička, která sice zabrousí na zahraniční scénu, ale to jí dodává napětí a zajímavý 3D prostor. Hlavní hrdina David Prokop se v soukromém životě občas pěkně plácá, ale jinak je to profík každým coulem. Pravda, jako každý chlap, není dokonalý a se ženami to moc neumí. Ovšem, když se do své práce zakousne, začne být svým protivníkům příjemný jako osina...víte kde. Autor, sám bývalý profesionální voják a bezpečnostní konzultant nám odhaluje velmi příjemným vypravěčským stylem pro čtenáře atraktivní vysokou hru s informacemi, práci profesionálních vojáků, policistů a tajných služeb. Za to mu, jako vášnivá čtenářka a veteránská fanynka, neskonale děkuji a těším se netrpělivě na pokračování.
Tahle knížečka se ke mně dostala shodou šťastných náhod.
Nedávno jsem byla na školení a tam nám o teroristech a extrémistech přednášel pan Krainer. A dokázal vyprávět opravdu poutavě. Když jsem přijela domů, tak jsem jen tak ze zvědavosti zadala jeho jméno do vyhledávače. A ejhle, hned na prvním odkaze jsem objevila tuto knížku. No co, zkusím to.
A pan Krainer umí i psát. Je pravda, že kdybych ji četla bez osobního setkání s autorem a nevěděla, že popisuje realitu, trochu bych váhala. Vždyť toto se u nás přece neděje. No, asi děje. Jenom se všechno nedostane na veřejnost. O tom je vlastně práce operativců.
Kniha je pro mě překvapením, jako ostatně i pro další čtenáře, a určitě ji doporučuji. A už se těším na pokračování.
(17. 10. 22 - 23 565 - 54)
Pro mě rozhodně knižní překvapení roku 2021!!! Napínavý krimi román, těžící zjevně z autorových bohatých zkušeností s popisovanou tématikou, která je okořeněná o krásné lidské příběhy. V některých popsaných pasážích mi při četbě připadalo, jako bych byl na místě fyzicky přítomen.
Skvělé, vřele doporučuji a těším se na další díly.
Okamžité zaujetí. Od samého začátku je to nářez, opravdu jako byste byli součástí příběhu. Člověk opravdu ani neví jakou práci odvádí operativci od začátku až do konce. Autorovi se kniha povedla. Velmi se těším se na další díly.
Knížka mě okamžitě vtáhla do děje a četla jsem ji jedním dechem až do konce. Autor dokáže velmi poutavě vyprávět všechny linky děje, a ty napínavější opravdu sugestivně a živě, jakoby jste byli a chtěli být součástí příběhu. Moc se těším na pokračování.
Kniha uchopila zajímavý nápad, má dynamiku a běžnému člověku srozumitelně poodhalí práci operativců a zárověň nastíní mentalitu a pohnutky lidí, kteří organizují teroristické akce proti "západním" zemím. Velmi čtivý a napínavý děj, mohu jen doporučit a těším se na další díl...
Tohle byl přesně ten typ příběhu, který bych raději viděla ve filmové podobě než v té knižní. Hodně tomu „pomohl“ vševědoucí vypravěč, který tady nebyl provedený úplně špatně, ale obecně ho moc nemusím, protože často hraničí s matoucím head-hoppingem.
Od půlky příběh nabral slušné tempo, ale ze začátku jsem se nedokázala začíst. Rušily mě dlouhé odstavce plné jednoduchých až strohých vět. Místy byl jazyk docela košatý, ale tyhle pasáže to kazily. Taky myslím, že by příběhu prospělo, kdyby začal o něco později a kapitoly odehrávající se na Východě se trochu zkrátily, některé informace mi tam připadaly zbytečné.
Což mě přivádí k postavám. Ty východní se mi pletly, protože mi všechny připadaly stejné, bez větších rozlišovacích znaků – realistické, ale takové neslané nemastné. Ty z Česka už byly zajímavější. Davida jsem si postupem času oblíbila, je to taková horká hlava, ale správnej chlap, co se sebou nenechá vyjebávat. Takové postavy mám nejradši.
Autorův úsporný styl se bohužel propsal i do situací, které by zasloužily víc pozornosti a chyběly mi v nich tedy emoce. Třeba příběh Ivy byl napsaný téměř roboticky, přestože se v něm řeší velmi emočně nabité téma. Na druhou stranu, při scéně, kdy autor rekapituluje jednu humornou událost z akce, jsem se opravdu od srdce zasmála. Nedivila bych se, kdyby se něco takového opravdu stalo.
Proti čemu nemůžu říct půl slova, je autorova expertíza. Přesně ta byla důvodem, proč jsem po knize v prvé řadě sáhla, a v tomhle ohledu jsem rozhodně nebyla zklamaná. Prostředí Blízkého východu bylo také vykresleno věrohodně. Celková realističnost se knize nedá upřít ani náhodou. Je zajímavé vidět, jak podobné akce probíhají v realitě – žádné překombinované zvraty, žádné velké přestřelky.
Stručně řečeno, pokud hledáte realistický špionážní thriller z českého prostředí a dokážete přehlédnout nějaký ten jazykový nedostatek, tahle kniha je pro vás.