Ostré predmety

Ostré predmety
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265231/mid_ostre-predmety-mNN-265231.jpg 4 2209 2209

Novinárka Camille sa vracia do rodného mestečka, aby tam napísala reportáž o zmiznutom desaťročnom dievčatku. Krátko po jej príchode však malú Natalie nájdu uškrtenú, navyše s vytrhnutými zubami. Podobný prípad sa stal aj pred rokom...

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Sharp Objects, 2006

pingu1
01.03.2019 5 z 5

Pěkný thriller, po přečtení Zmizelé jsem se s důvěrou vrhla i na něj. Styl psaní mi sedí, děj odsejpal a místy to bylo pěkné psycho … :-)

Dannyska
27.02.2019 3 z 5

Kniha je čtivá, dobrá, ale zbytečně dle mého dlouhá. Ale za přečtení to stojí :-)

Tesset
26.02.2019 3 z 5

Tak nějak nevím, co je na tom. Viděla jsem nejprve seriál, ten mi teda připadal lepší než kniha, lépe vystihl celkovou atmosféru. Očekávala bych, že v knize bude vše více a detailněji rozebráno, ale ono ne. O tom, že autorka popsala dost zvráceny svět, se asi ani nemusím zmiňovat - hlavně to chování třináctiletých dětí, které předhazují jedno starším, aby si s ním užili, to téma sexu, znásilnění atd., o kterých očividně alespoň někteří dospělí věděli, ale považovali to za normální? Nevím to už na mě bylo moc, kdyby jim aspoň bylo tak 16-17 budiž. Mohl z toho být parádní thriller i poučení a celkem neznámé nemoci, ale chtělo to více rozpracovat.

BlueTer
26.02.2019 3 z 5

Jako jízda je to celkem slušná to jo, ale taky mi vadí, že některé dějové linky prostě nejsou ukončené. Navíc celý příběh je psán takovým líným tempem a konec je naopak na třech stránkách. Možná to chtělo si více pohrát i s tím rozuzlením, myslím, že by to stálo za to. Opravdu konec strašně uspěchaný.

Jinak příběh jako takový se mi líbil, je neotřelý a zajímavý. Něco jsem čekala a něco mě překavpilo. Je zajímavé, jak si od začátku myslíte, že Camille musí být snad fakt labilní, ale nakonec zjistíte, že ona je z rodiny ta nejnormálnější! A co se mi strašně líbí, jak vás autorka dokáže přenést do té lepkavé nechutné a dusivé atmosféry jednoho léta na americkém "venkově".

emamat
17.02.2019 2 z 5

Musím říci ,že jsem v půlce knihy přeskočila na konec, abych znala vraha. Jinak to byl zdlouhavý příběh plný vyšinutých lidí. Rozuzlení příběhu zhuštěné do tří stránek. Byla to moje první kniha autorky a nějak nemám chuť zkoušet další.

buldozer5
16.02.2019 2 z 5

Komentář obsahuje spoilery.

Tak já nevím, mě kniha jaksi nesebrala.
Je vidět, že se autorka hodně snažila, aby příběh působil tajemně, při čtení mě provázela taková dusná a chmurná atmosféra, a ani není divu, vždyť se v té knize probírala samá negativní témata. Prostředí-malé městečko, kde se dějí tak hrozné vraždy, taky do knihy pěkně zapadlo, je to přesně takové to záhadné místo, kde by člověk v knihách podobného žánru něco takového čekal. To je ale asi všechno, co bych mohl vyzdvihnout jako plus.
Co mě neskutečně, ale neskutečně iritovalo, bylo chování hlavních postav. Ze všeho nejvíc mě štvala Camillie, její naprosto zcestné chování (zfetovat se se svojí třináctiletou sestrou?!), její myšlenkové pochody, její vyjadřování, všechno na mě působilo nepřirozeně až nereálně. I když nám autorka ukázala, že je Camillie těžce vyšinutá, prostě jsem si na ni nemohl zvyknout. O její sestře ani nemluvím, i když se jí taková povaha v knize připisovala i to, jakým životním stylem žije, prostě mi tam nesedla.
Richard, ten otravnej policajt, mně snad vadil ještě víc, takhle naivního člověka jsem snad ještě v žádné knize nepotkal.
Zakončení taky doslova mizerné, autorka popisuje celou dobu aktéra toho zločinu jako nejnebezpečnějšího člověka na světě, a najednou se ukáže, že to spáchala těžce nemocná třináctileté šílenkyně vlivem ještě šílenější matky. Takovej bizár jsem snad ještě nečetl.

nikiss76
09.02.2019 2 z 5

Tady tu knížku jsem se rozhodla přečíst po přečtení chvály, kterou autorka dostává za skvělé knihy, které se řadí k bestsellerům. Celkový příběh nebyl sám o sobě špatný, ale neoslovil mě styl psaní autorky. Navíc po přečtení několika desítek stran jsem již tušila, kdo bude hlavním aktérem zločinu. Upřímně řečeno kniha pro mě byla zklamáním a nejsem si jistá, jestli bude chtít dát šanci dalším jejím knihám.

Poeta.kno
04.02.2019 3 z 5

Příběh se snaží tvářit abnormálně vážně, ale není to tak "ostré".

ClarrWinchester
02.02.2019 3 z 5

Na knížku jsem se těšila a na seriál ještě víc.
Knížka je čtivá, na začátku mě hned zatáhla do děje. Bohužel kolem sté stránky jsem nějak ztratila zájem. Naštěstí jsem se ke knize vrátila a musím uznat, že se mi i docela líbila. Vrah byl ale docela předvídavý a až moc rychle vygradovaný konec byl jeden z mála věcí, co mě na knize zklamaly.

Puntíkatýhrnek
24.01.2019 3 z 5

Autorku mám velmi ráda, i když si vybírá poměrně náročné a temné téma...tentokrát mi vůbec nesedlo...možná, že natočený seriál vyznívá jinak, ale kniha na mě svou výstředností a otřesností působila typicky americky...není to hezké, ani zajímavé čtení, ale je to kvalitně napsané...za mě průměr, ale vzhledem k tématu jako pohodové čtení nedoporučuji...a osobně myslím, že Zmizelá a Temné kouty jsou výrazněji lepší...

Fiara
24.01.2019 3 z 5

knížka je docela čtivá, má i atmosféru, ale zhruba od půlky tušíte jak to asi dopadne a celkové je závěr shrnutý na pár stránkách.

Rainbow_Owl
11.01.2019 3 z 5

Po knižke som siahla kvôli dobrým recenziám, avšak pre mňa to nebola až taká “bomba”. Príbeh bol jednoduchý, čo sa týka detektívnej zápletky, ak ste čítali pozorne v polovici príbehu ste tušili kto bude vrah :) Na druhú stranu kniha sa čítala veľmi ľahko, jednoducho. Hlavná hrdinka mi bola sympatická a bolo zaujímavé sledovať jej vnútorný svet a vývoj vzťahu s matkou. Ako oddychovka dobré čítanie.

Janniska
10.01.2019 3 z 5

Dlouho jsem se nemohla do příběhu vpravit.Po asi 100 stranách mě vyprávění strhlo,konec a rozuulení nylo na můj vkus moc rychlé a odbyté.Seriál který natočila HBO asi neskouknu,tolik mě to neuchvátilo.

Lelaqu
09.01.2019 5 z 5

Musím říct, že G.Flynn mi k srdci přirostla hned od knihy, kterou jsem četla poprvé. Miluji její styl psaní, přemýšlení a její ostřejší jazyk. Její myšlení je prakticky nepředvídatelné, i když jsem si hned po nějakých sto stranách vytipovala viníka, autorka to uměla převrátit na úplně jiný směr. Musím říct, že od poslední knihy od Gillian Flynn, kterou jsem přečetla, jíž byly Temné Kouty, jsem se do žádné knihy nezačetla:D just sayin´ Hlavní postava Camille mi byla moc sympatická, dokázala jsem se do ní velice rychle vcítit a pochopit jí. Tahle knížka mi bude v hlavě určitě oxidovat ještě hodně dlouho. Jednoduše mi vlezla úplně do hlavy. SPOILER ALERT Sice mě hrozně zamrzel konec Richard x Camille. Já jsem jim to přála, ale jsem si moc dobře vědoma, proč to tak autorka udělala. KONEC SPOILER ALERTU Ostré předměty se mi líbily více než Temné Kouty, ale ne více než Zmizelá. Jednoduše má další oblíbená knížka:D

stehlicek
09.01.2019 5 z 5

A mně se to náhodou líbilo. Moc. Je to typ knihy, který musíte číst dál a dál, hluboko do noci. Před očima vám přitom běhá obraz, jakobyste se dívali na film. To umí málokdo. Těším se i na seriál.

Cabelkab
08.01.2019 2 z 5

No co na to říct.... Občas jsem se přemlouvala ke čtení, na to jak je to jen užší knížka tak jsem to četla dost dlouho. Až tak poslední fáze knihy má nějaký spád, který by si ale zasloužil trošku víc popsat. Půl knihy se tam nic neděje a vyvrcholení příběhu máte popsané na třech posledních stranách... tohle se az tak nepovedlo.

Yogi
26.12.2018 3 z 5

No, já teda nějak nevím. Musela jsem si knihu i seriál (na kterej jsem koukala během čtení... asi docela blbost, co?) nechat uležet v hlavě a trochu se tím probrat. Nepomohlo to. Pořád z toho mám dost nejasný pocity a rozporuplný dojmy. Co ale vím - rozhodně nejsou úplně pozitivní.
Tak v první řadě. Za mě určitě nejslabší kniha od týhle autorky. Temné kouty mi přišly super, Zmizelá už je v podstatě kult. Nedá se odepřít, že Flynnová má brilantní vypravěčskej styl, kterej mně osobně neskutečně sedí. Nehledě na to, že její detektivky-thrillery-říkejtesitomujakchcete jsou pojatý trochu jinačím, zajímavým způsobem - neřeší jen vraždy, ale i různý problémy sužující dnešní konzumní společnost. Ty její postavy jsou sice pošuci jeden vedle druhýho, zralý na psychárnu, totálně zavrženíhodný, a rozebrání jejich osobností by vydalo na dalších několik knih - ale to je právě to, co mě u týhle spisovatelky tak bere.
Ale tohle byl maličko přešlap. Slovo, který to dokáže perfektně vystihnout a který se mi po celou dobu čtení honilo hlavou, jako by to Camille taky měla vypálený na kůži, bylo "těžký". Ta kniha byla prostě těžká, dusivá. Všechny témata v ní obsažený. Natolik, že jsem z toho až občas nedokázala dejchat, a to jsem zvyklá na ledacos.
Navíc mi to přišlo celý chaotický a nesmyslný - hlavně krátký, počet stran tomu hrozně uškodil. To, co by potřebovalo vysvětlit mnohem víc, bylo zamlčený. A naopak z toho, co autorka vůbec nemusela rozvádět, byly najednou tři stránky popisů.
Ztrácela jsem se v postavách, vztazích i dialozích. Vlastně i v myšlenkách. A to vyprávění o děsivý párty náctiletejch bylo skoro až groteskní. Vážně si každej dospělej myslí, že to zrovna takhle vypadá, jo?
*(asi?) SPOILER: Amma působila jako takovej pokus o vytvoření Lolity 21. století se sadomaso sklonama. Camille hysterka. Skvělá byla až matka - alespoň jsem se dozvěděla o Münchhausenově syndromu - o tom jsem zatím teda neslyšela. Příběh Adory a Marian mě jako jedinej fakt bavil. //*
Zbytek úplně nefungoval. Konec moc nepřekvapil. Rušily trhliny ve vyšetřování, nedotažený dějový linky a nesmyslnosti okolo vražd, který člověka hned trkly, aniž by se nad tím nějak víc zamyslel. Na prvotinu možná super, ale v jiných měřítkách spíš o něco málo lepší průměr.

twigxi
14.12.2018 4 z 5

Narozdíl od seriálu, který nepochopitelně roztahali asi na osm hodin, výborný thriller, který má spád a dokáže i překvapit.

Devil-Ivet
13.12.2018 3 z 5

Neočekávala jsem žádný zázrak a ten se mi taky nedostal. Vadilo mi chování lidí z města, jejich děti a vůbec celkový postoj k životu. Hlavní hrdinka byla taky divná, nezáživná. Dokonce mi byla protivná a v některých věcech bych jí naliskala. Vraha jsem neodhalila a bylo krásně vidět, jak můžete být zvrácení. Nechápu autorčinu popularitu, kniha je opravdu nezáživná a nudná.

Sobotikova
08.12.2018 1 z 5

Nedočteno, vzdávám to ...polovina knihy za mnou a nic se nestalo, občas se tak nudím, že se ztrácím v myšlenkách a pak se ztrácím i v textu a postavách.