Osvícení

Osvícení
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36472/bmid_osviceni-osviceni-6LD-36472.jpg 5 4286 4286

Osvícení série

Hotel Overlook je považován za nejkrásněji položené horské letovisko na světě, ale nový zimní správce Jack Torrance, jeho žena Wendy a jejich pětiletý syn Danny v něm spatřovali víc než jeho krásu. Jack viděl v Overlooku příležitost, zoufalý způsob, jak uniknout životní smůle a zoufalství, Wendy zase kýženou samotu, která by mohla být poslední příležitostí k zachování narušené rodiny a Danny? Danny, požehnaný i prokletý náhlým osvícením, darem předvídavosti, viděl věci, které přesahovaly chápání malého kluka. Ve sto deseti prázdných pokojích Overlooku viděl skryté zlo, které číhalo jen na ně...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Shining, 1977

AjťačkaTýnka
29.08.2013 5 z 5

Knihu jsem četla v 11 letech, jelikož jsem o ni četla na internetu.
V noci jsem se bála vylézt z poschoďovky na záchod a raději jsem se počůrala, protože jsem se bála, že potkám Jacka.
Myslím, že tohle mluví za vše :D
Perfetkní horor!!

aannyy
26.08.2013 4 z 5

Knížku jsem si přečetla až po zkouknutí filmu ... a film se té knize nemůže rovnat. Paráda.

Mr. Mercedes
24.08.2013 5 z 5

Povinné čítanie pre každého, kto sa pohybuje v desivej literatúre.

agar
24.08.2013 5 z 5

Za mě skvěle napsaná knížka a skvělý příběh ....pohltilo mě to hodně a místy jsem se fakt bála :D

see_sawandrew
22.08.2013 2 z 5

Pro mě z naprosto záhadných důvodů oceňovaná břečka, která Kubrickově tolik kritizované - mimochodem nejvíce ze všech právě Kingem - adaptaci nesahá ani po kotníky. 30%

kerstyn
05.08.2013 5 z 5

Kingovská kvalitní klasika!

tomvall
29.07.2013 5 z 5

Další výborná kniha Pana spisovatele. Čtena na rozhraní dětství a puberty a opět mne dostala.

fellaZ
24.07.2013 5 z 5

Sice teprv čtu a dokonalost. Dokonalá kniha, se kterou se King překonal. Velmi zajímavý nápad zavřít rodinku do hotelu. Film je také výborný. U něho jsem se hodně bál =) Doporučuji!!

1972Sixo
18.07.2013 5 z 5

No... najprv som videl film, tak som už akési predstavy, aspoň vizuálne, ale oproti filmu je to videné očami malého chlapca (jasne že sa o neho viac bojíte) a vo vašej predstavivosti môže byť aj lepší herec než Jack Nicholson. A vyhovovalo mi málo postav a jeden baračisko, v ktorom som sa pekne zorientoval - dezorientoval.

Veru99
28.06.2013 5 z 5

Prostě dokonalé. King potvrzuje všechny své kvality, pro které je jedním z nejuznávanějších autorů. A znovu úplně jiný, neotřelý příběh a děsivě strašidelný. Kinga miluji a toho je jen další kniha, která mou lásku ještě více utvrdila. Film je oproti ní slabý a to je to výborné dílo.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Při jménu Overlook mi ještě teď přeběhne mráz po zádech :) Krásně tajemný duchařský horor o hotelu, který má svou temnou duši. V souvislosti s knížkou mi to nedá, abych se nevyjádřila i k filmové adaptaci, která je dle mého skromného názoru prostě katastrofální a ztrácí veškerou knižní mystičnost. Jackův knižní konec - SPOILER - , kdy umírá v plamenech hořícího hotelu je na hony vzdálený umrznuvšímu filmovému Jackovi jak si jen dovedu představit... A pochodující keřová zvířátka mi vážně naháněla hrůzu, jen jsem si je představila.

Dith
17.06.2013 5 z 5

Kdo má rád Kinga, tuhle knihu si nesmí nechat ujít.
Jedním slovem - vynikajicí - atmosféra, příběh, postavy.
I přes to, film mám o něco málo radši...

Saphira
16.05.2013

Jedna z mála knih od Kinga, co se mi opravdu velmi líbila, horror se vším všudy. Super. Doporučuju.

adrijka
16.05.2013 4 z 5

Opravdu výborná kniha, děsivý horor, vyhledávám je kvůli pocitu strachu, a taky jsem se bála, i teď po přečtení budu mít strach z bludišť a živých plotů. Kdo se chce trochu bát, doporučuji.

Alix
13.05.2013 5 z 5

Jsem sice už celkem ostřílený kingomol, ale u této knihy se mi poprvé v životě stalo, že jsem ji musela na pár dní odložit a vzít si něco lehkého na čtení. To, že jsem měla noční můry, nic nebylo. Já jsem se tak děsila, co přijde, že jsem ji prostě odložit musela, abych si odpočinula a vzpamatovala se. Komentovat nebudu, není třeba, všechno už tady napsali čtenáři přede mnou.

exitus
18.04.2013 5 z 5

Mnohem lepší a strašidelnější než film, ten je jen divný. Opravdu jsem se u ní bála.

Jančislava
15.04.2013 5 z 5

Tehdá to byla moje první knížka od něj a blbec jsem si jí vzala na noční! Mimochodem to byla jeho první a poslední kniha, co jsem vzala do práce :-) Moc se mi líbila, moc jsem se bála. Četla jsem jí pak ještě dvakrát ( přes den ) a asi si jí časem dám i po třetí. 5 hvězd samozřejmě

mythragon
10.04.2013 5 z 5

Je asi půl třetí v noci, kolem je tma, ticho a klid, všichni spí a venku pomalu začíná sněžit. Já ležím v posteli, v ruce baterku místo lampičky, pořád se rozhlížím kolem sebe, jestli tady neprochází "paní z dvěstěsedumnáctky" a říkám si, že už bych konečně mohl přestat číst a jít spát taky. A tak to bylo každý den. Prostě tahle knížka chytne a nepustí, stejně jako ten krásný hotel Overlook, ovšem není tak zákeřná a zabijácká, hehe. Aspoň doufám, ehm.
Každopádně jasných 5*. Ono by to jinak ani nešlo.
A já teď jdu povolit ventilem na kotli, jelikož člověk nikdy neví...

makulka22
08.04.2013 5 z 5

Když jsem knihu jako malá, asi 9-letá holčička začala číst, nedočetla jsem. Bála jsem se. Po pár letech jsem se k ní vrátila a upřímně se divím, že některé části na mně nezanechaly trvalé následky. Hrůzyplné popisy okolí Overlooku i hotelu samotného jsou naprosto působivé a propracované do detailů. Vskutku mistrně zpracovaný horor.

annihilation
04.04.2013 5 z 5

Jsem si jistá, že jde o jednu z nejlepších Kingových knih vůbec. Stejně jako jeho velký vzor H. P. Lovecraft si pohrává se strachem z neznáma, ale předvádí ho naprosto jinak. Jeho neznámo zde vyvstává z nebezpečí ukrytých v člověku, z probouzení šílenství. Přiznávám se, že jsem se u žádné knihy nebála nikdy víc. Vyvolávala ve mně totiž představy o tom, jak málo stačí k překročení pomyslné čáry k pomatenosti mysli.
Opět jsem nucena obdivovat autorův nesmírný talent přirozeně mluvit o nadpřirozeném. Ač jsou jeho výmysly ryze fantaskní, podává je s takovou nenuceností, že jimi čtenáře pohltí natolik, až mu uvěří každé slovo. Tímto každého chtě nechtě mistrně začlení do příběhu a nechá ho prožít ho spolu s ubohou hlavní postavou.