Pahorek
Ray Rigby
Dramatický příběh z anglické vojenské káznice v týlu severoafrické fronty za druhé světové války vychází z vlastních trpkých zkušeností anglického autora. Uměle vytvořený pahorek z kamení slouží jako novodobý mučící nástroj a jeho zdolávání ve vyprahlé poušti považují dozorci za poslední prostředek ke zlomení zbytků lidské důstojnosti trestanců.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1969 , Naše vojskoOriginální název:
The Hill, 1965
více info...
Přidat komentář
Drsný příběh, pro mě nepochopitelné zacházení s lidmi. Nevím, jestli ta brutalita byla osobní záležitost, nebo to tak v armádě či cizinecké legii, už nevím, bylo nastaveno. Hezký film.
Zásadním problémem při četbě této knihy byl nejspíše fakt, že jsem předtím několikrát viděl stejnojmenný film od Sidneyho Lumeta. Jako čtenář jsem se pak neubránil neustálému srovnávání filmu a knižní předlohy. Bohužel pro knihu je Lumetův snímek jedním z příkladů, který mnohonásobně převyšuje kvality literární předlohy. Ray Rigby nenapsal špatný román. Jen z něj nejde tolik cítit autentičnost utrpení, kterou hlavní protagonista pociťoval při souboji jedince a vězeňské a autoritativní mašinérie. Tak třeba někdy příště.
Lybijská poušť, 2. světová válka a kárný tábor pro britské vojáky. Důvody, proč tu jednotliví vězni skončili jsou různé, ale všechny čeká stejná budoucnost: disciplína a dril, protože vzpurného ducha je třeba zlomit. Za branami tábora je vítá seržant Wilson, který "rád vyrábí vojáčky" a jeho pravá ruka bachař Williams, který "rád vojáčky láme". Nástrojem jejich cesty k převychování je pahorek - hromada písku a kamení, tyčící se uprostřed tábora. Přeběhnout ho v plné polní v padesátistupňovém vedru, to dokáže zlomit i ty nejsilnější
Dneska už klasické dílo o bezmoci vzepřít se nesmyslným příkazům a nespravedlnosti. O snaze odhalit prohnilý vězeňský systém a poukázat na nelidské zacházení a neomezenou moc velitelů. Vždyť i s vězni by se mělo zacházet jako s lidmi. Pokud si chcete umocnit zážitek z příběhu, doporučuju shlédnout filmové zpracování z roku 1965 s Seanem Connerym v hlavní roli.
S tímto příběhem odehrávajícím se v trestném táboře pod žhavým africkým sluncem jsem se poprvé setkal ve filmové podobě se skvělými herci Seanem Connerym a Harrym Andrewsem. Film mi naprosto učaroval, proto jsem po čase posháněl knihu a dal se do čtení. Téměř bezvýhradně dávám přednost knižní formě. Očekávám od ní totiž trošku rozvití děje vzhledem k použitelnému času a navíc kniha podněcuje mou představivost. Tady jsem však narazil na výjimku. Byl jsem TROŠIČKU zklamán. Film totiž obsahoval naprosto vše podstatné a co bylo v knize navíc, to mě chvilkami maličko nudilo. Ale ani přes tuto drobnou výtku nemohu ohodnotit hůř než 5-ti hvězdami. Jen ..... ten film byl prostě geniální.
Populární kniha o netradičním adrenalinovém sportu, k němuž potřebujete pouze hromadu písku a plnou polní na záda.
Vojenský kárňák přece musí být nejhorší místo na světě, horší než peklo první linie, jinak by všichni vojáci seděli v base a nikdo nechtěl padnout za vlast a krále!
Opět musím s obdivem vzpomenout výbornou filmovou adaptaci se Seanem Connery.
(SPOILER)
Asi po 35 letech jsem si na dovolené znovu přečetl Pahorek.
A pocit mám stejný jako před léty.
Skvělá kniha, odehrávající se v několika dnech, bez kladných hrdinů (tankista Roberts není žádný rytíř bez bázně a hany), s postavami u kterých je jejich historie jen jemně naznačená. A samozřejmě bez happy-endu.
Krásná klasika. Kniha se dočkala i neméně kvalitní filmové verze se Seanem Connerym v hlavní roli.
Druhá světová válka - Afrika - a pahorek z písku ....
Vězeňské drama o síle ducha v souboji se zločinností, zneužitím moci a krutostí ....
Nesmyslnost a sysifovská práce - jen do okamžiku, než se Robertse dotkne ublížení slabšímu - a spustí dramatický děj ....
Knihu jsem četla po letech - a bohužel si pamatovala to " válečné tažení " - pokud vím, autor čerpal z vlastních prožitků ....
A film s chlapáckým Seanem Connerym této knize dodává údernost ....
Čas od času si pročítám komentáře lidí, které mám ráda, kteří mě baví, inspirují, upomínají... Omlouvám se, ale nic nového k té knize nenapíšu. Po fantastickém komentáři 1amu by to bylo nošení dříví na Pahorek. Propojení s "Přeletem nad kukaččím hnízdem" je skvělé. Jsem hrozně ráda, že jsem film (mnohokrát) viděla a pyšná, že něco tak úžasného natočil "náš" Miloš Forman. A zfilmovaný "Pahorek" mě zasáhl podobně. Vracet se k těmhle dvěma klenotům (jak je nazval 1amu) literárním i filmovým, není pohodlné. Ale užitečné. Berme to jako privilegium, že můžem...
Téměř klasické vězeňské drama, akorát zde místo zločinců máme vojáky, kteří se nějakým způsobem provinili vůči svým armádním povinnostem. K tomu si přičtěte válku, žhavé prostředí Afriky, pár sviní ve funkci umožňující ponižovat lidi a je zaděláno na pořádný průser. Pět nových vězňů na vlastní horkem rozpálené kůži zakouší, jak se z problémových jedinců tvarují vzorné loutky. Byla jsem hodně zvědavá, jestli se tyto různorodé charaktery na Pahorku zlomí. Můj odhad nevyšel, holt jsem asi do daného ryze mužského světa úplně nepronikla, ale to vůbec nevadilo.
K páté hvězdě mi u tohoto románu o síle a svobodě lidského ducha chybí jedině hlubší rozbor postav. Potřebovala bych vědět, co většinu zúčastněných formovalo, lépe chápat jejich chování. Nestačí mi, že se jeden pere, protože je Skot. Proč je bachař takový rapl, jak žil Bokumbo, co zatvrdilo Robertse?
Každopádně díky, 1amu, za upozornění na toto pro mě kupodivu neznámé, čtivé dílo, aktuální snad v každé době. 80-85%
Od začátku to má náboj, jste vhozeni přímo do akce. Líbilo se mi vzájemné soupeření Wilsona s Williamsem při přechlastávání. Bokumbo mě fakt bavil, hlavně jak mu hrábne, prostě frajer, smál jsem se. Ale jinak je to spíše syrové drama o dvou psychopatických bachařích a o vězních, výborně se čte. Doporučuji shlédnout film, je také působivý.
Kniha, která má své místo v historii. Výborně napsaná s atmosférou, kterou zažijete jen u některých knih. Její téma ale z ní dělá knihu, kterou někdo ocení, jiný nedocení. Tak to už ovšem bývá ale přestože vyšla před desítkami let, má stále co předat.
Svojou témou veľmi silná kniha, škoda, že ma dokázala strhnúť len na posledných 20 stranách, dovtedy to bola väčšinou hrozná nuda, hlavne kvôli zvláštnemu štýlu, akým bola napísaná (alebo bola chyba v preklade?). Každopádne som mal z toho dojem, že autor nemá také spisovateľské zručnosti, aby dokázal upútať čitateľa.
Jeden z válečných příběhů, kdy ani jeho filmové zpracování (se Seanem Connerym) se nemá za co stydět. Pro ty, kteří si přečetli Král Krysa nebo se jím líbily filmy Most přes řeku Kwai či Velký útěk.
Nadčasová kniha společně s Vyhoďme ho z kola ven !!! Klenoty světové literatury ! Tu druhou knihu zmiňuji proto, že jsou obě svým způsobem analogické. Odmyslím si kárný vojenský tábor v Lybii a Státní psychiatrickou nemocnici, kdesi v USA. A pomůže nám k tomu i Miloš Forman. Ten žil v ČSSR a věděl co je smyslem zrůdné ideologie komunistů: udělat z normálních lidí poslušné stádo ovcí ! A tak je to i v obou knihách. Co chce v Pahorku sympaťák Roberts ? Jen ono prosté - nenechat se zlomit a zastrašit !
A je nutné se podívat na druhou stranu. Bestiální sadista seržant Williams, umocněný ještě (ve filmu názorně) oním staženým kšiltem čepice až k nosu.
Yes! Vždyť já je pánové zlomím a předělám v beztvárné roboty....
O co jde v obou knihách ? O boj obyčejných lidí za svou vnitřní svobodu....
A opět analogie mezi Williamsem na první pohled sadistou a andělsky jemnou vrchní sestru Ratched. Obě postavy jsou ďábly z "Pekla", tak jako u Gottwalda -komunistická bestie plnící vzorně pokyny soudruhů Pich-Tůma z Domečku. Proti němu v klidu do hrobu odešlý prokurátor Vaš, vždyť jsem plnil jen rozkazy pro dobro vlasti, že jó...
Bohužel Mc Murphy skončí život po lobotomii. Roberts z Pahorku je na tom líp ! Někteří naši letci - hrdinové, působící za války u RAF skončili také třeba svůj život třeba v Leopoldově, jiní to přežili a jako staří pánové po mnoha létech převzali státní vyznamenání. Stačí taková satisfakce ? Říkám, že NE ! Proto je dobré, že pan Rigby napsal Pahorek a pan Lumet ho zfilmoval.
A ještě odbočím k Miloši Formanovi. Když točil Amadea podle předlohy Petra Shaffera, nemyslel tím natočení života božského W.A.Mozarta, nýbrž střetnutí génia s "průměrňákem". Proto naštval obdivovatele W.A.M.
A pokud budou vycházet knihy jako Pahorek a Vyhoďme ho z kola ven - bude to opravdu záslužná práce. Ony bestie s lidskou tváří, předělávající s gustem obyčejné lidi jsou a budou mezi námi pořád...
Na tuhle knihu jsem málem zapomněla - a není se co divit. Je to další z příběhů,u kterých jsem ráda,že jsem je četla,ale pochybuji,že bych se k nim někdy chtěla vracet,protože si nedovedu představit,že bych měla s jeho postavami znovu projít celou tu hroznou cestu.
Některé knihy se nedají posuzovat z hlediska toho jak byly napsány ( a tahle má podle mě vysoké hodnocení),ale o čem a proč.
Nevím,jestli je příběh skutečný,nebo fiktivní,ale myslím,že co se týče kreativity lidí ve způsobech jak někoho zničit,fikce vždy jen uboze pokulhává za skutečností.
...vrcholný román z vojenské trestnice, zfilmováno
...a jestliže dám knize 100%, tak film má 150% - tohle se musí vidět - vynikající
...momentálně poslouchám jako audio, načetl "TV muž se zlatým hlasem" Richard Honzovič /další zážitek!
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Afrika zfilmováno vězení, věznice spravedlnost Libye
Překvapilo mne jaký má knížka spád. Příběh mne vtáhnul celkem rychle a postupně nabíral na dramatu.
Jen na konci mne překvapil výsledek příběhu, ale to je v pořádku, protože pro mne je nejlepší, když je knížka nepředvídatelná :-) .
Jak je knížka útlá, tak se rychle přečte, ale příběh je skvěle dramatický a bohatý.