Pahorek z písku
Ray Rigby
Volné pokračování románu Pahorek. Děj se opět odehrává v nelidských podmínkách trestaneckého tábora. Hlavním tématem jsou dvě vraždy, k nimž zde dojde a jejich následné vyšetřování. Děj je obohacen vzpomínkami jednotlivých postav a vykreslením různých charakterů trestanců i dozorců.
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1984 , Naše vojskoOriginální název:
Hill of Sand, 1981
více info...
Přidat komentář
No, tuhle knížku mám doma děsně dlouho, tak jsem se odhodlal. Vypráví o "kárném a internačním" táboře poblíž Tripolisu, kde angličtí strážní, schovaní pěkně mimo dostřel fronty, dělají anglickým vězňům ze života peklo. Zajímavá přehlídka charakterů a způsobů, jak zlomit člověka. Jenže všeho moc škodí a informace se dostanou ven a začne se to řešit . Jen informativně: První díl byl zfilmován a snad i dost vysoko ceněn.
Proč pokračování Pahorku ? A ještě k tomu po delší době ? Názory jsou různé, osobně si myslím, že šlo o finanční efekt. Kniha to není špatná, ale nemá to atmosféru hrůzy prvního dílu. Autor lpí na základní čtyřce z cely č.8 v bloku D, ale neříká v podstatě nic nového. Osvěžením jsou dva rváči z Glasgowa, kteří dávají knize ty správnou šťávu. Pokud chtěl autor ukázat otupělost vyšších kruhů armády, které řešily problém seržanta Robertse a spol. tak se mu to podařilo. A ještě něco postava skutečného šéfa kárného tábora Wilsona - nádherně vykreslený grázl, který to má všechno v hrsti.
Snazila soom sa, naozaj! Ale neslo to. Trikrat som knihu zacala citat (pretoze ma vyborne recenzie..), ale nedocitam ju. A to nielen preto, ze som ju zabudla na druhom konci republiky, ale hlavne preto, ze som sa do citania musela nutit - nebavilo ma to.
Naprosto úžasná knížka. Poprvé jsem ji četl na před lety na vojně a byla to jedna z těch, které mě držely nad vodou. Stejně hodnotím i Pahorek. Vrcholně uspokojivé.
Mám dojem předlohy k tarantinovské kecárně a lá Hanební pancharti, více se planě žvaní, než běhá po pahorku.
Pak si vybavuji věčné diskuse ze školství, jestli kliky a dřepy za neposlušnost jsou či nejsou tělesný trest?! Všeho moc škodí, že.
A nakonec jadrný vojenský jazyk, kdy si rádi připomenete, že kniha vyšla už za toho minulého ošklivého prudérního režimu, který prý máloco dovoloval. Tady asi cenzoři dřímali. 19/21