Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10547 10547

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Ticiana
23.03.2020 5 z 5

Je to napsany jako pohadka, coz podle mne i je. Dobrodruzny pribeh hobita a trpasliku. Pro mne velkej oddych. Napsane velice ctive a pisnicky se mi taky libili. Bilbo Pytlik je skvely.

Kalgrim
16.03.2020 5 z 5

Po pěti letech, kdy jsem tuto knihu měl rozečtenou jsem se k ní vrátil. A neudělal jsem chybu. A potvrdilo se mi to, že u Tolkiena nemůžete šlápnout vedle. I přes to, že jde vidět, že je kniha psaná pro mladší, tak jsem si ji neskutečně užil a moc pěkně se četla.

Teclaireddy
15.03.2020 4 z 5

Četla jsem až v dospělosti, ale stejně se mi na tom nejvíc líbila ta vypravěčská laskavost, roztomilá postava Bilba a milý humor. Dějově mi to v dnešní přemíře fantasy literatury nepřipadalo nijak zvlášť ohromující a originální, ale na druhou stranu je třeba brát úvahu dobu vzniku, z toho pohledu je to vlastně dost nadčasové.
Milé, dobrodružné vyprávění, kde má všechno své místo, ničeho není moc ani málo, dle mého názoru mistrná práce.

MarieKnihomolka
14.03.2020 5 z 5

Krásná dětská kniha. Moje dávné první setkání s hobity a s Gandalfem. Autor vytvořil úžasný svět a příběh s obyčejným hrdinou o jeho neobyčejném dobrodružství :)

Karolína.
11.03.2020 5 z 5

Úžasný děj, velmi krásně a čtivě napsaný. Neobsahuje jedinou nudnou stránku a každá kapitola je plná napětí. Příběh pro děti i dospělé :)

Littleben
04.03.2020 5 z 5

čtení této knížky ve mně vyvolává představu, při níž potírám křupavý chleba máslem pomocí horkého nože. Nádherný relax.

Malinali
03.03.2020 5 z 5

Tohle je proste nesmrtelný příběh. Četla jsem ho ve 12ti letech a teď jako dospělá. To by mělo být v povinné četbě pro školy :o) dokonalé dílo.

Daben
03.03.2020 5 z 5

Kdyby zde šlo umístit 10 hvězd, hned bych dal plný počet.

mousie265
25.02.2020

Upřímně přižnávám, že jsem přečetla jen proto, že mi kamarádka přivezla v originále. Po opakovaných neúspěšných pokusech přečíst Pána prstenů bych do toho nešla. Narazila jsem tím na zajímavý paradox - nedokážu přečíst Pána prstenů a film mě uchvátil natolik, že každý další díl uvedený do kin, byl pro mě "very special event", na který jsem se celý rok těšila a pak si ho náležitě užila, přesto, že do kina už prakticky nechodím a čekám, až si budu moci lehnout k televizi a u filmu si zapálit. Naopak Hobbita jsem s potěšením přečetla a film mě nezaujal, přišlo mi, že krátký příběh, rozpatlaný do více dílů už není tak zajímavý. Čistě můj subjektivní dojem, ale o tom hodnocení četby je, takže přiznávám, kamenujte nebo ne :-)

alegria2
23.02.2020 5 z 5

Úžasný příběh o odvaze, odhodlání a touze vrátit se domů.

jendah97
23.02.2020 5 z 5

Nádherná knížka! Je s podivem, že i po 83 letech stále promlouvá k dnešnímu čtenáři, vábí do jiných a vzdálených krajů prodchnutých dobrodružstvím. Bilbo je velice sympatickou postavičkou, možná právě pro svou obyčejnost, ale zároveň i velikou odvahu a dobré srdce. Tolkien měl úžasný dar na vyprávění a v Hobitovi je roztroušeno (zřejmě i díky překladu Františka Vrby) mnoho milých a vtipných scének, konstatování a poznámek určených pouze čtenáři (různé vypravěčské průpovídky). Jsem moc vděčný, že jsem se ke knížce po cca 10 letech vrátil. Tehdy jsem ji četl jako malý kluk a dnes jako švarný jinoch rozhodně nelituji času, který jsem do opětovného přečtení vložil.

*Pájuše*
16.02.2020 4 z 5

Mistr Tolkien vytvořil vskutku okouzlující příběh, kde se sejdou všemožné bytosti - elfové, trpaslíci, skřeti a mezi tím vším - ač maličky, přesto šikovný - hobittí lupič ze dna pytle. Měla jsem akorát problém s některými věcmi, protože jsem prvně viděla film a teprve poté četla knihu (moje fantazie byla o hodně ochuzena, protože když si představím Bilba, Gandalfa, Thorina nebo Elronda, vybaví se mi filmoví herci a člověk má tendenci pak posuzovat knihu podle filmu). Jsem ale ráda, že důležité milníky, které Tolkien v knize nastínil zůstaly i ve filmu zachovány. S čím jsem bojovala po celou dobu čtení - resp. než jsem se začetla - byl zastaralý jazyk. Kniha má ale za mě jedno velké pozitivum - je diamant mezi kamením. Zatímco fantasy dnešní doby v podstatě kopíruje sebe navzájem a často autoří už neví kudy kam, tak vykrádají i sami sebe, tohle je něco, co úplně do fantasy nezapadá, přesto je to to nejlepší, co tento žánr nabízí.

Ebon
13.02.2020 4 z 5

Toto je předkrm gigantické žranice, která následuje.

Hesonit
13.02.2020 5 z 5

Malebný příběh o vznikajícím přátelství a proměně. Dobrodružná nebezpečná cesta spojená s transformací postav v jejich lepší já. Zároveň hluboké a moudré, poetické i prozaické.

Komjin
30.01.2020 5 z 5

Hobit a Pán prstenů jsou prostě moje srdcovky. Ten přesah příběhů samotných je prostě úžasný.

Hotovson
30.01.2020 5 z 5

Přečet jsem si Hobita po 10 letech a opět jsem se od něj nemoh odtrhnout. Je fakt, že je knížka spíš pro děti (nebo mladší čtenáře), což ovšem vůbec nebrání v tom, aby si jí přečetli i dospělí. Je to přecejenom, alespoň podle mě, takovej úvod do Pána Prstenů, resp. do Tolkienova světa, teda pokud někdo nechce začínat Silmarillionem, což fakt nedoporučuju :)
(Teda Silmarillion doporučuju velmi, ale ne pro někoho, kdo nikdy nečet PP, je to přecejenom trošku hůř stravitelnější, dle mého skromného názoru)

Ocásek
28.01.2020 4 z 5

Úplně jsem se Tolkienův styl psaní zamilovala. Neskutečně mě bavilo se vydal s Bilbem a trpaslíky na dobrodružnou výpravu. Moc doporučuji.

Marxt5
27.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, jsou v ní náznaky pohádky, ale určité pasáže jsou i drsnější, proto doporučuji všem věkovým kategoriím, mě osobně kniha opravdu vtáhla.

Jho
27.01.2020 5 z 5

Svěží,vtipné, dojemné, napínavé, plné fantazie a v pravém slova smyslu kouzelné.

jesterkan
24.01.2020 5 z 5

Kdyz clovek cte knihy od Tolkiena citi se sam v jinem svete. Zadne jine knihy od jinych autoru nejsou tak citelne jako jsou od Toliena