Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10547 10547

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

kejty91
23.02.2019 4 z 5

Vymyšlení postav a propojení bájných zvířat, kdo by se v tom rád neprošel svou knihomyslí. Ale film není kniha a kniha není film. I tady ten zákon/zásada platí. Další platnou zásadou, kterou jsem objevila je, že pokud nepřečtete Hobita, nepochopíte zcela Pána prstenu. Taky mě zaujala charakteristika Bilbovy povahy a jednání k čemuž bylo přidáno autorem asi i nezměrné štěstí a zkušenosti, které takového pytlíka potkalo. Zajímavými se staly samozřejmě debaty Gandalfa s Meddědem a Bilba se Šmakem. Stylem vyprávění pohádka (jediné, co pohádce pro děti chybělo, bylo něco ve stylu: "a co si myslíte, milé děti, že se stalo potom."

Kniha zajímavá obsahem sdělení, popisem děje, doplněná o obrázky s troškou básnického umu. Nečekala jsem, že příběh bude tak příjemný. Kniha vyvolávající knižní kocovinu.

zbynek67
18.02.2019 4 z 5

nejdříve jsem viděl film, ale kniha je kniha :)

Pavelpi
16.02.2019 4 z 5

Kniha před Společenstvem prstenů,která nás vlastně uvádí do Středozemě,vysvětlí co jsou vlastně Hobiti a další postavy.Je to takový první díl všeho,který nás připravuje Na boj o prsten.

Korsika
12.02.2019 5 z 5

Příběh je psaný (oproti např. Pánovi prstenů) lehčí, místy až dětskou formou, Tolkien je také pro své děti psal. To ovšem neznamená, že není čtivá i pro dospělé - poslední kapitoly již do "stylu Pána prstenů" směřují. Konec je ovšem typicky "hobití". :) Myslím, že pokud někdo chce začít s Tolkienem, tak Hobit je ideální. :)

skořice
12.02.2019 5 z 5

Myslím, že tato kniha je naprosto skvělá a dokonale promyšlená. Jen mě mrzí její filmové zpracování... Knihu určitě doporučuji. Podle mě je to taková složitější pohádka...

Sudeda
08.02.2019 5 z 5

Myslel jsem, že na pohádky mám hodně roků, avšak tato knížka mne chytla asi nejvíce co jsem kdy kterou četl. Tolkien měl neuvěřitelnou představivost stvořit tento propracovaný svět plný národů, krajiny a dějových línií. Už se těším až budu tento příběh číst svým dětem, jelikož děti mají daleko větší cítění a představivost pro tyto příběhy. :)

Sam_Brun
08.02.2019 3 z 5

Tato knížka mě ze začátku moc nebavila ale když tam začalo to pravé knižní dobrodružství tak to stálo za to a kniha se četla úplně sama.
Nejvíce se mi líbilo to napětí kdy člověk nevěděl jak to bude dál i když jsem příběh Hobita znal.
Doporučuji i těm kteří nejsou moc velící fanoušci fantasy a dobrodružství.

Nel.K.
08.02.2019 5 z 5

Nádherné, přenádherné! Ani nejde srovnat s filmem, tohle je perfektní pohádka pro dospělé. Napsáno velmi jednoduchým slohem, přesto je to obsahem neuvěřitelně barvité. Tolkien byl opravdovým průkopníkem fantasy a má můj respekt, protože po tolik generací nás to pořád baví číst a to i přesto, že je na trhu nepřeberné množství nových knih v tomto žánru. Strašně se mi líbilo vše kolem Medděda, popisy místa kde žil i jak se k němu trpaslíci dostali - trošku jiný příběh, než jsem znala a podle mě lepší a vtipnější. A Bilbo a Gandalf? S nimi by si člověk hned poseděl pokuřujíc z fajfky a vyfukujíc kouřové kroužky, anebo.. zažil nějaké dobrodružství..

JulianaH.
30.01.2019

Abych byla upřímná, přečetla jsem Hobita jen ze zvědavosti a jediné pozitivum vidím v tom, že už vím, o čem to je. Nemusím se trápit tím, že bych zemřela bez znalosti díla, které by mě třeba bývalo mohlo zaujmout. Ale nezaujalo, a to i přes úctou, kterou chovám k autorovi jako k vědci.

Mistr119
21.01.2019 3 z 5

Taková klasická pohádka. :) Bylo fajn vidět nejprve film a pak si přečíst knihu, aby bylo vidět, jak ty velkofilmu vytvořili z ničeho, většinu si navymýšleli... :) Pohodové čtení, ale bez přesahu. :)

freejazz
19.01.2019 5 z 5

chcel by som sa raz ocitnúť v Hobitíně, mali by sme sa o čom rozprávať.

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Budete je milovat, budou vám lézt na nervy. Nejspíš je budete proklínat, ale hlavně je budete mít hrozně moc rádi. A o kom píšu? No přeci o hlavních hrdinech, kteří vás budou bavit po celou dobu čtení této fantastické knížky.

Igor1311
12.01.2019 5 z 5

miestami možno lepšia ako Pán prsteňov, aj ked je toto skor taká rozprávka

sarka8222
11.01.2019 5 z 5

Miluju tuto knihu, četla jsem ji několikrát a několikrát si ji ještě přečtu!

Lischka
05.01.2019 5 z 5

Ideální je přečíst si knihu v originále s autorovými ilustracemi, tím je atmosféra mnohem autentičtější a zbavená té bombastičnosti, co se později na dílo nabalila. Vlastním ale to krásné vydání s Šalamounovými ilustracemi, které jsou geniální a moc mě baví!

paulinschildie
03.01.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Nádhera!

todilka
31.12.2018 5 z 5

Konečně jsem dohnala trestuhodnou mezeru ve vzdělání :-) krásný příběh ještě "krásněji" napsaný :-)
Ježíšek nadělil Nedokončené příběhy a Silmarillion, takže ve Středozemi ještě chvilku pobudu a ráda :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha poprvé vydaná před rokem 1950

MaggieR
30.12.2018 5 z 5

Nezabudnuteľná.

rutto45
28.12.2018 5 z 5

Ovplyvnený filmovým spracovaním Pána prsteňov som sa k Hobitovi dostal až po prečítaní trilógie. Je to niečo iné, ako známa trilógia, ale taktiež neoceniteľné. Skôr mám pri tom pocit, ako by nás Tolkien pripravoval na Pána prsťenov, ktorý bezohľadu na to aký je Hobit impozantný a skvostný, má u mňa a vždy bude mať o štipku vačší obdiv.

vitaly0472
27.12.2018 5 z 5

Přečteno poněkolikáté a pořád z toho mám dobrý a příjemný dojem. Doporučuji všem číst v originále. České překlady nejsou špatné, ale Hobit je jedno z děl, které zakládá na hře s jazykem a jeho melodii. Požitek z anglického textu je mnohem větší.