Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10547 10547

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Mygli
04.06.2018 5 z 5

Hobit, hobit poklad je dobyt..

Shindo
03.06.2018 5 z 5

Hobita som najprv čítal ešte v tom bielom hrubom vydaní tuším z čias komunizmu a tak ma zaujal, že som hádam pol dňa nevyšiel z izby. Po pár rokoch (a absolvovanom Pánovi prsteňov) som si ho prečítal znova, tentokrát v "zelenom" vydaní.
Tolkien je pre mňa osobne jeden z najväčších spisovateľov, človek, ktorý dokázal "z ničoho" vytvoriť kompletný svet aj s prepracovaným jazykom a dejinami. Len sa smejem ak ho niekto porovnáva trebárs s Rowlingovou, ktorá mu nesiaha ani po členky.

Samotný Hobit sa čítal dobre a hoci bol viac "rozprávkový" než Pán prsteňov, to mu nijak neuberalo na kvalite a vážnosti. Jediné, čo ma sklamalo bol občas nešťastný preklad - "škriatok" namiesto "ork", "Gloch" namiesto "Glum" atp. No mohlo to byť aj tým, že som si najprv prečítal slovartovský PP.

Selendra
03.06.2018 5 z 5

Krásná kniha, taková fantasy pohádka. :)

mia.com
20.05.2018 4 z 5

Krásná klasika. Četla jsem jako dítě. A oblíbeným světem zůstane tento navždy :)

B-artX
20.05.2018 5 z 5

Moc pěkná knížka. S odstupem času mě mrzí, že mi rodiče v dětství Hobita nečetli. Tehdy by se mi knížka velmi líbila- skřeti, elfové, Bitva pěti armád, trpaslíci a drak na pohádkovém pokladu by byli přesně něco pro mě. Musím přiznat, že jsem Hobita četl hlavně kvůli Pánovi Prstenů, na kterého jsem se dlouho chystal. Nyní jsem rozhodně rád, ze jsem si tuto milou knížku přečetl.
Jediné, co bych vytkl byla jistá zdlouhavost- knížku jsem četl stejně dlouho, jako jiné, třeba dvakrát delší knihy. Ale jsem spokojen, příjemných 83%. Knížku určitě budu předčítat svým dětem.

Tyrkysová
19.05.2018 4 z 5

Odložte předsudky "dětské" knihy, odložte obavy ze čtení... Hobit je skvělou knihou, jejíž hloubku si člověk uvědomí až zpětně. Navíc Vám poskytne krásný začátek legend a příběhů jednoho Prstenu, Středozemě a jejích obyvatel.

Nogales
17.05.2018 5 z 5

Konečně jsem se dostal k tomu přeslavnému dílu. Když nebudu ohlížet na překlad, pořád je to takové popisné, místy infantilní - takže asi pro malé děti a místy zas docela drsný - takže asi pro dopsělý. Hlavně to má zcela jiného ducha než film. Takže doporučuju přečíst před filmem, ne jak já po filmu. Ale něco to do sebe má, to ano.

pavel8996
13.05.2018 5 z 5

Tohle je prostě srdcovka. :)
Od prvního přečtení v dětství, po kterém jsem se do čtenářského deníku snažil nakreslit draka Šmaka na hromadě zlata, po dnešek, kdy si rád odpočinu od starostí všedního života u pohádkového dobrodružství páně Pytlíka a jeho trpasličích společníků.

Elodie7539
08.05.2018 5 z 5

Tohle je a navždy zůstane moje pohádka.

Kdyby ne pro ten skvělý příběh tak pro vzpomínky z doby, kdy pro mě písmenka byli jen neznámé čmáraniny a já jen seděla u okna a poslouchala otce, jak mi předčítá. Všechno jsem si tehdy představovala tak věrohodně, že nějaké části vidím před očima i v těchto chvílích...

Věřím, že kdybych knihu zkusila číst teď, našla bych tam něco – nějaké souvislosti či vztahy, které mi unikly, ale prostě se bojím že se mé představy najednou vypaří a celý příběh pro mě bude jiný a ztratí tak své jedinečné kouzlo.
Jak už jste pochopili, nemůžu říct, jestli se jedná o knihu pro všechny věkové kategorie. Vím ale že přinejmenším pro děti (a to i ty celkem malé – mě osobně bylo v té době tak pět) je to skvělé.

Jinak viděla jsem i film, ale upřímně – je o něčem úplně jiném, tedy první díl se knize možná trochu podobá ale ten zbytek... No, jinak to asi nešlo když se z jedné nijak zvlášť tlusté knihy udělá třídílný seriál, ale celkem mě to zklamalo

Trixina
02.05.2018 5 z 5

Bohužel jsem film viděla dřív než jsem přečetla knihu. Naštěstí kniha obsahuje mnohem více děje než se vešlo do filmu, takže prostor pro osobní představivost zbyl. Obdivuji pana Tolkiena, že si dokázal něco tak kouzelného a moudrého vymyslet.

Kee
02.05.2018 5 z 5

Je vidět, že Tolkien je Angličan, protože na čajovém dýchánku popíjel skutečně dlouho - ale jakmile jsem (kdysi malá) odložila šálek a vydala se s Bilbem na cestu, připadala jsem si, že i tak malý hobit jako já může něco změnit. :)

TUAKS
30.04.2018 5 z 5

Kniha je zajímavá tím, že příběh začne v dobu kdy by ho nikdo nečekal.

Frodo007
28.04.2018 5 z 5

Úžasná knížka:-)

Sandruš
23.04.2018 5 z 5

Super, četla se mi velmi dobře.

postoran-CZ
18.04.2018 4 z 5

Je to taková pohádka nepohádka. Místy mi to přišlo stršně utahané. Nicméně nakonec jsem knihu zavíral s dobrým pocitem. Snad jen škoda, že jsem se ke knize dostal až po třícítce a ne o aspoň 15 let dříve. Možná bych ji měl raději.
P.S.: Na tu filmovou slátaninu se raději ani nedívejte. To má s knihou společné jen postavy. Aspoň teda některé ...

Alvari
16.04.2018 5 z 5

Hobit je sice pohádkou ze světa Středozemě, ale to nemění nic na tom, že je to překrásný příběh a předzvěst ještě větších dobrodružství, který neurazí snad žádnou věkovou skupinu.

Srni
16.04.2018 5 z 5

Pohádka, která předchází úžasnému příběhu Pána prstenů. Krásná kniha, čte se sama a není jí co vytknout.

KateTheShrew
06.04.2018 5 z 5

Pan Tolkien, pan Bilbo, pan Gandalf...Tihle tři jsou jednoduše parádní společnost pro děti i pro dospělé. Zůstává rozum stát nad tím jaký obrovský svět pan Tolkien vytvořil. Smekám.

petrous90
13.03.2018 5 z 5

jedná z mých nejoblíbenějších knih.

mandari
11.03.2018 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmů a filmy se mi líbily víc. Přesto i kniha má své kouzlo.