Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10547 10547

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Karhal
12.01.2018 5 z 5

Tohle by mělo přečíst každé dítě, neuvěřitelně rozvíjí představivost. Tolkien dobře věděl, proč to píše pro svoje děti :-D. Naprosté mistrovství.

Klarv
10.01.2018 3 z 5

Poslouchala jsem knihu v audio podobě v práci. Musím říct, že autor vymyslel spoustu zvratů a kliček a podobně, ale kniha mě nevtáhla. Byl i týden, kdy jsem neměla vůbec potřebu v "čtení" pokračovat. Konec se mi táhl už neuvěřitelně. Šmak vyzmizikovaný a stále nebyl konec.

Melancholie
07.01.2018

Achjo já asi budu jediná osoba na planetě,kterou tohle nebavilo..Cítím se téměř vadná

dulidu
07.01.2018 5 z 5

Knížku jsem začínala číst několikrát, ale nikdy jsem nevytrvala, aby mne chytla. To se povedlo až nyní ve velice "dospělém" věku :-) Krásný příběh, poetický i napínavý.

Vysky
06.01.2018 5 z 5

Co dodat, prostě nadčasová bomba. Zábavné chvilky střídají chvíle napětí. Trochu akorát problém se do knihy začíst, tak do 50 stránky. Nyní mě čeká serie Pan prstenu

Davidaxik
04.01.2018 3 z 5

Strašně zdlouhavé, staré :( Když už to všeci chválí měli by upozornit že pro mladé je to těžce čtivé... promiňte ale kvůli tomu jsem zatím pána prstenu nezkousl..

kozubikpavel
01.01.2018 5 z 5

J.R.R. Tolkien je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Všechny jeho příběhy ze Středozemě jsou velmi poutavě napsané a fanouškům fantasy splní všechna očekávání.

Mathrael
31.12.2017 4 z 5

Kniha je psaná velmi dobře. Avšak zde jsem asi ovlivněn filmem, žel jsem ho viděl před přečtením.
Kniha je opravdu stručná, chybí tam hodně jmen. Nic tam není konkrétně rozepsáno, obecně není tam nic moc detailního. To mne mrzí, protože ten svět mne samozřejmě zajímá.
Avšak jako povídka či pohádka pro děti, moc pěkné.

Ortie
19.12.2017 5 z 5

Knihu jsem četla zároveň s tím, co jsem se koukala na filmy, a tak jsem zvládala porovnávat a musím uznat, že zatímco filmy, mě příliš nezaujaly, kniha byla úžasná.
Líbil se mi fantastický popis, úžasný příběh i písňové texty, které jsem si prozpěvovala ve vlaku.
Myslím, že se ke knize zase někdy vrátím.

slawa.cap
18.12.2017 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Nejdřív jsem viděl filmy, pak poslouchal knihu. Až mě zarazilo s jakou lehkostí a humorem je kniha vyprávěna. Oproti filmovému zpracování z ní jde cítit radost a nadšení, i když je tu spousta neradostných scén. Chvílemi mi styl vyprávění připomínal Stopařova průvodce po galaxii.

PavlínaAlžběta
18.12.2017 5 z 5

Génius fantasy scény z dávných dob. Spisovatel známý snad každému čtenáři a nejen čtenářům. Nemám výtku na žádnou z knih od toho mistra. Příběh se čte zlehka jedním dechem, napětí střídá humor. Hobit o proti Pánu prstenů může působit více jako pohádka, která nikdy nezklame. Při čtení se mě vybavuji scény z filmu, což před mnoha lety ,kdy jsem četla Hobita prvně, byla moje fantazie úplně jiná. Tuto knihu mohu číst kdykoliv a vždy budu příjemně naladěná a přesto napjatá, stejně tak i čtenáři, kteří mají rádi fantazijní svět plný skřítků, čarodějů, elfů, draků, skřetů, kde v tomto světě mají místo i lidé. Dobrodružná výprava plná zvratů a hlavně napětí, kde nechybí ani vtipnost. Konec se může zdát smutný a však dobrý. Čtení pro malé i velké.

Shindo
13.12.2017 5 z 5

Kultovka v peknom, na omak príjemnom obale. Nie je čo vytknúť, možno až na isté rozdiely v prekladoch oproti slovartovskému Pánovi prsteňov, ktorého mám tiež doma - Bilbo Lazník / Bilbo Bublík, Gloch / Glum, atp. No nepredstavuje to problém.

NinaStikova
04.12.2017 5 z 5

I když jsem viděla film, vypravování bylo kouzelné. Pořád mě zaráželo, jak Tolkien obratně dovede přecházet k jiným postavám a příběh to přitom vůbec neroztrhá. Navíc je kniha protkaná občasnými neobvyklými úvahami nad věcmi obvyklými, až srdce zaplesá. Mimořádná mňamka.

Chesterton
02.12.2017 4 z 5

Prvně jsem četla všechny Prsteny a potom teprve Hobita. Tudíž pro mne příjemný pohádkový návrat do minulosti, ale Tolkien asi nikdy nezklame.

MOu598
30.11.2017 5 z 5

Klasika. Čte se dobře.
Před léty, dřív než byl film, mne okouzlilo.
Jsem ráda, že žijí hobiti a elfové a ... Jen víc fantazie.
V knize je zajímavý 6 stránkový doslov Lubomíra Dorůžka.
Citát:
"Chovejte se slušně, dejte na sebe pozor."

Sharru-ken
29.11.2017 5 z 5

Toto je opravdu srdeční záležitost. Tuto knihu miluji. Četl jsem jí česky, anglicky a italsky a pokaždé byla trochu jiná, ale vždy úžasná.

cat5
24.11.2017 5 z 5

Nádherný příběh, který budu jednou předčítat svým dětem.

koubi
23.11.2017 5 z 5

Tomuhle se nedá nic vytknout :) prostě nádhera!

Elieneth
20.11.2017 5 z 5

Opravdu krásná kniha. Svět, který Tolkien dokázal vytvořit je opravdu úžasný. Také mě velmi oslovují charaktery jednotlivých postav. Líbí se mi nádherná propojenost s jeho dalšímu díly. Pokaždé, když ji čtu, tak mám chuť přestat dobrodružství Bilba Pytlíka vnímat jen pasivně, ale aktivně se do něj zapojit a vidět ty krásné věci kolem.

KAREL6725
20.11.2017 5 z 5

Tahle kniha je poklad , tuhle knihu miluji . Pro mě nejlepší a nejhezčí Tolkien. Pro mě srdcová záležitost. Ano autor psal, pohádku pro děti, jeho samotného potom mrzelo označení této knihy pohádka. Pro mě jeden z nejlepších fantasy příběhu. Draku, elfu , skřetu, v takové podobě není nikdy dost. Kouzelná kniha, kouzelný příběh, samozřejmě plný počet hvězd. Čteno mockrát, vždy když je mi těžko a chci si přečíst něco pěkného. Zlatý fond světové literatury, povinná školní četba. Na tuhle knihu ,nejde zapomenout.