Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10547 10547

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

LilKure
15.08.2017 3 z 5

Upřímně jsem čekal víc. Vyprávění je neskutečně zdlouhavé a na to, že knížka má celkem málo stránek, tak se tam většinou nic neděje. Konec konců jsem ji nakonec přelouskal, ale v knihovně mi bude už asi navždy jen ležet.

Šalvěj
02.08.2017 5 z 5

Moje úplně první setkání s prací Tolkiena. Na hobitovi jsem vyrůstala. Poprvé mi ho četli, když mi byly tak 4 roky. Můj pohled na Hobita se od té doby změnil a teď nahlížím na něj z jiného pohledu, ale ze svého kouzla nic neztratil. A doufám, že ani nikdy neztratí.

haki34
01.08.2017 5 z 5

otec nám ju čítal ako rozprávku na dobrú noc ...a o niekoľko rokov neskor som si našla cestu k Tolkienovi sama...začalo Hobitom a nadobro ma pohltilo Pánom prsteňov....klasika klasík, legenda fantasy...mimochodom, Bilbo bol sympoš..ako malej mi utkvela hlavne pasáž s pavúkmi a potom Glumove ( v slovenskom preklade Glgúňove) hádanky v tme.....

Knihka04
01.08.2017 5 z 5

Kniha "Hobit, aneb cesta tam, a zase zpátky" byla moje první kniha, která mě díky jejímu užasnému obsahu a vyprávění od J. R. R. Tolkiena vtáhla do užasného světa knih. Knihu vřele doporučuji a rád se k ní vracím a vzpomínám na dobrodružství hobita a trpaslíků, na jejichž výpravách jsem mohl použít kouzlo fantazie.

pusheko
27.07.2017 5 z 5

Kdyby tak člověk na začátku této pohádky věděl,k jakému obrovskému ukončení třetího věku Ardy dojde...
prostě, Hobit, není asi více co dodávat...

Beatrisie
19.07.2017 4 z 5

Moc se mj líbila a jsem ráda že jsem se do Tolkiena konečně pustila :)

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Tak toto je klasika. Ke knize není co dadat. Perfektní.

Charlie119
08.07.2017 5 z 5

Sice jsou zde pohádkové náznaky, to je bezpochyby. Ale je taky bezpochyby, že se jedná o výlet do onoho úžasného světa mistra J. Tolkiena. Vždy se tam rád vrátím prožít příběh znovu.

Rudla333
07.07.2017 5 z 5

Ačkoliv je Hobit spíš jenom pohádka, předehra k Pánovi prstenů, prostě musím dát pět hvězdiček.
Kniha si nehraje na nic víc než na pohádku. A přesto má takovou sílu. Všechny ty věci vykreslené v pozadí (skřeti, tajemný Nekromant atd.), to dodává knize tu správnou fantasy atmosféru.

Jen těžko byste hledali čtivější, příjemnější knihu. Poníženě přiznávám, že jsem si Hobita užil více než kteroukoliv knihu z navazující trilogie a rád jí dám zasloužených 5*

Katranis
03.07.2017 4 z 5

Vědět, že čtení této knihy začíná až o sto stránek později, tak se mi líbí daleko víc.

neonknght
28.06.2017 5 z 5

Krásně čtivé dobrodružství, téměř bez hluchým míst. A funguje to, protože i přes úspornost psaní, je cítit, že svět kolem je vybudovaný do posledního kamínku. Ne jen vymyšlený pro jeden příběh. Přečteno za několik dní.

Arte
23.06.2017 5 z 5

Nádherný pohádkový příběh, který je svým dějem jak zajímavý pro děti, tak i pro dospělé. Je to náročnější četba, ostatně jako všechny Tolkienovy knihy, ale stojí rozhodně za to. Je to kniha, ke které se s radostí vracím a věřím, že má v historii literatury své pevné místo.

cérka
22.06.2017 5 z 5

Jak vyjádřit pouhými slovy naprosté okouzlení touto knihou, dobrodružným, poetickým , fantastickým příběhem Bilba a jeho společníků ? Kniha na mě doma čekala rok, rok jsem váhala než jsem přečetla první řádky a bylo to moc fajn :-)

SnoopyMa
09.06.2017 5 z 5

Na rozdíl od Pána prstenů má hobit "pohádkovější" atmosféru, proto je podle mě vhodný i pro ty čtenáře, kterým již zmíněná trilogie nesedla. Doporučuju :)

Emmadriel
08.06.2017 5 z 5

Opravdu výjimečná kniha od výjimečného autora.

Schwestrn
30.05.2017 5 z 5

Miluju Hobita! Miluju Bilbův charakter! Líbí se mi, že každá postava má své klady i zápory, i když je to vlastně pohádkový příběh.

jahex
25.05.2017 5 z 5

Hobit odstartoval moji lásku k fantasy knihám. Doporučila mi ji kamarádka - do tý doby, jsem neměl o nějakým Tolkienovi ani páru. A teď? Je to můj největší miláček. Přečetl jsem od něj všechno, co je dostupný na českým trhu a chtěl bych víc ze světa Středozemě!!!

Frity
22.05.2017 5 z 5

Má nejoblíbenější knížka v dětství. Vždy si je ráda přečtu znovu a těším se, až ji budu číst svým dětem.

Jass
21.05.2017 5 z 5

Kvůli maturitě jsem knížku četla znova (takhle začínám poslední dobou nějak moc často...), protože jsem si nepamatovala všechny podrobnosti. Tolkien je skutečně prvotřídní spisovatel, snad mi bylo jen trochu líto, že knížka není ještě delší a "rozpitvanější", ale není se co divit, přece jen byl psán jako dětská kniha a tento účel plní dokonale. Tak teď snad konečně zvládnu dočíst toho Pána prstenů, jeden z mých největších restů :D .

Samery
16.05.2017 5 z 5

Začít Pánem prstenů a končit Hobitem asi není nejlepší nápad. Hobit se tak jeví jako pohádka. Začít však Hobitem, jistě by se mi líbila více. Přesto všechno jsem však z knihy nadšená a věřím, že se k ní ještě mnohokrát vrátím. Tentokrát snad ve správném pořadí.