Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10547 10547

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

radusak9806
02.02.2017 5 z 5

Jak tuto knihu popsat? Vtáhne vás do sebe, až se vám nechce jít spát a opravdu neradi odkládáte knihu, když na vás matka vlítne, že máte dávno spát, inu vypnete lampičku. Nadále čtete za světla mobilu, ale matky vyčenichají všechno! Takže mnoho zdaru!

Kiwi24
31.01.2017 2 z 5

četla jsem to tak do půlky, pak mě to přestalo bavit. nemám ráda takové knihy. ani u pána prstenů jsem nevydržela... tohle není můj šálek kávy

Wargo
17.01.2017 5 z 5

Neprekvapivo, JRR napísal túto púť nápadito, zaujímavo, až sa človek na takúto cestu chce vydať sám. Výborne vykreslené postavy a ich charaktery. Treba si to prečítať. A film ani nepozerajte, iba ak, až po prečítaní, zbytočne vám to okresá vašu predstavivosť.

Percabethka
15.01.2017 5 z 5

Nádherná kniha ♥ Je vtipná, milá, pořád se v ní něco děje a není tam postava, kterou bych si neoblíbila :) A je tisíckrát lepší než film... Tolkien je prostě genius ♥♥♥ Jen mě mrzí, že jsem jí tak dlouho odkládala a přečetla jsem si jí až teď.
Jdu na Pána prstenů :)

hanak_v_exilu
15.01.2017 5 z 5

Fantasy jsem moc rád neměl, ale knížky J.R.R. Tolkiena jsou pochopitelně výjimka. A i když je Pán prstenů po všech stránkách dotaženější a komplexnější, tak mám Hobita nejradši. Poprvé jsem ho četl v jedenácti letech a vnímal jsem ho jako úžasnou pohádku. Při druhém přečtení šlo o dobrodružný příběh, při třetím o luxusní hrdinské fantasy a při čtvrtém o začátek epické ságy. Knížka roste se čtenářem, což je velká vzácnost a ukázka geniality autora.

Welinie
10.01.2017 5 z 5

Rychle čtené, ale mohlo to být "delší", na to že kvůli tomu udělali třídílný film :D

Pitbullka
07.01.2017 4 z 5

Krásná kniha, jen ten konec mi přišel trochu uspěchaný.

Ivan F
04.01.2017 3 z 5

Chudokrvný príbeh, po ktorého prečítaní mi je záhadou, ako môže byť tak slávny a vysoko hodnotený. Na knihe sa mi najviac páčili ilustrácie pôvodného slovenského vydania, ktoré bolo vôbec prvým vydaním Tolkiena v bývalom Československu. Ako literatúra pre deti fajn, inak bieda.

Update máj 2024 - vypočuté s famóznym prednesom Dušana Cinkotu. Vďaka prednesu pridávam hviezdičku naviac. Stále platí to čo predtým, pre deti super, pre dospelých fajn.

Mermaida
03.01.2017 4 z 5

Hobit je klasika, a já se stydím, že jsem ho (pře)četla až teď!.. Už dlouho - předlouho jsem ho oddalovala. Tentokrát, jsem se do něho Konečně pustila díky výzvě pro r.2016 (Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih), ale nestihla jsem ho dočíst do konce roku :( Ale i tak jsem ráda, že jsem ho konečně zdolala a mám ho za sebou, a že mám sama pro sebe jedno velké plus za přečtení dlouho odkládající knihy :)

Zolo132
30.12.2016 5 z 5

Moje první fantasy. Myslím, že jsem si nemohla vybrat lépe. J. R. R. Tolkien umí nádherně vyprávět!

Fremr
20.12.2016 5 z 5

Gandalf si jednoho krásného dne přijde a vytáhne malého nedobrodružného hobita z jeho úžasné nory a vezme Vás na velký výlet plný dobrodružství. Fakt lump ten Gandalf, ale dobře že se ukázal, protože to dobrodružství opravdu stojí zato.
Nečekal jsem, že to bude až tak skvělé, ale hned napoprvé jsem si zamiloval Tolkienův styl. Z knihy jsem doslova cítil jak je v hobití noře příjemně, jak výborně chutná pečínka nebo jak to páchne v zatuchlém Šmakově hnízdě. Pastva pro představivost.

bakjo95
16.12.2016 5 z 5

Tohle jsem musel přečíst...a povinně. Už v polovině příběhu jsem se rozhodl, že si koupím všechny tři díly pána prstenů a k tomu Silmarilliona. Tolkien má prostě svůj vlastní, originální způsob vyprávění a to je ten důvod, proč je tak oblíbený, stejně tak i u mě. Doporučuji - 102%

Estarenius
14.12.2016 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha z dětství a první fantasy :-)

Jako kdyby to bylo včera, když jsem našel v domácí knihovně tuto knihu. Vůbec nic mi neříkala „Za pokus nic nedám" jsem si řekl, tak jsem to zkusil a jaká to bylo cesta :-)

Výprava Bilba Pytlíka, Gandalfa a trpaslíků za mocným drakem Šmakem plná dobrodružství a poučení. Jak je důležité přátelství, odvaha nebo důvěra. Naopak chamtivost s pomstou ničí vše, co je skutečně důležité. Svým způsobem mne právě tato kniha inspirovala do následujících let.
Jsem o to radši, že jsem si ji přečetl před filmovým Hobitem, který jsem přestal po prvním dílu sledovat, protože to zkrátka není ten krásný, pozitivní Hobit, kde i smrt přináší nějaký poznatek.

Doufám, že až budu mít někdy děti, tak jim budu moc přečíst právě tuto knihu, protože je to ta nejkouzelnější fantasy, co jsem kdy četl :-)

„Máte odvahu i moudrost, sloučené ve správném poměru. Kdyby si víc našinců dovedlo cenit jídlo a veselí a zpěv nad nahromaděné zlato, svět by byl radostnější.“ - Thorin Pavéza

Storm.b
10.12.2016 5 z 5

Jako mladší mě Hobit moc nezaujal, připadal mi místy moc dětský... Ale zpětně hodnoceno je právě tohle na něm to nejkrásnější, ta pohádkovost :)

Tesssay
02.12.2016 5 z 5

Na první zfilmované části Hobita jsem byla v kině...a po jeho shlédnutí jsem zjistila, že prostě nevydržím čekat další rok, dva na pokračování. Cesta domů vedla kolem knihkupectví, kde jsem si knihu okamžitě koupila a ještě ten večer začala číst...Od té doby jsem jí četla již několikrát, má čestné místo v mé knihovně...a prostě ten příběh miluji a ráda se k němu vracím. Oproti filmovému zpracování není v knize dán takový důraz na bitky se skřety. Více je tam popsána samotná Bilbova cesta, charaktery postav a popis krajiny...a to se mi strašně líbí :-)

whiolet
01.12.2016 5 z 5

Hobita považuji za klasiku, mému srdci blízkou

jakub6611
30.11.2016 5 z 5

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

stovice
29.11.2016 5 z 5

Co ke knize říct... vše podstatné o její nadčasovosti a geniálně propracovaném světě Středozemě už bylo napsáno. Snad jen vychválit češtinu a její různorodost, protože s překladem si opravdu vyhráli a knížce to jen přidává na zajímavosti.

gabe99
25.11.2016

Úžasné čtení! Knihu jsem přečetl několikráte - mohu vřele doporučit! :-)

Asheen
15.11.2016 5 z 5

Tohle je pro můj čtenářský druh povinná četba s jediným možným hodnocením :)