Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10547 10547

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

bruzdek7
12.01.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která jen dokazuje to, jak obrovskou fantazií oplýval pan J.R.R.Tolkien. A taky to, jak velkou fantazií oplývá pan P.Jackson, který dokázal tuto knihu natáhnout na délku tří celovečerních filmů, do kterých vpatlal nesmyslnou ,lávstory', kdy se třímetrová elfí sexbomba zamiluje do půlmetrového fousáče. Inu fantazii se meze nekladou. Knihu samotnou by měl zdatný čtenář přečíst jedním dechem. Hlavně proto, že je neuvěřitelně krátká. Ovšem po přečtení se můžete chopit Pána prstenů nebo dalších knih o Středozemi, což taky doporučuji, protože když vás jednou milášek chytí, už vás nepustí. Knize tedy, jakožto dílu do mozaiky, uděluji pět bludišťákú.

Arya26
08.01.2016 5 z 5

Příběh byl dobrodružný a vtipný, ale hlavně skvěle napsaný ! Moc se mi líbí Tolkienův styl psaní. Tolkien musel mít opravdu bujnou fantazii :) . Hodně jsem si oblíbila postavu Bilba Pytlíka, ve kterém jsem se velmi často viděla :D (je to taky stejný lenoch a chytrolín jako já). Jediná kritika je ta, že to sakra mohlo být delší :D !!!!!!! Málem jsem ani nepostřehla, že už jsem to dočetla.

andrej0867
07.01.2016 5 z 5

siesta hviezdicka za ilustracie

kaca97
05.01.2016 5 z 5

Úžasná kniha, díky které jsem si oblíbila fantasy. A pan Tolkien je pro mě pan spisovatel. A jsem ráda, že ji máme i v povinné četbě k maturitě. :)

Benjiki
02.01.2016 3 z 5

Milá, hravá pohádka, která má s Pánem prstenů společné jen některé postavy. Přesto začátek jednoho z největších eposů literatury a přitom to všechno začalo jedním graffiti na dveře, Gandalfe, ty vandale a podvodníku! Hádanky s Glumem jsou legendární a všichni trpaslíci jen křoví. Ilustrace jsou neskutečně k smíchu - ve zlém -, stejně jako filmová trilogie Džeksna.

fat_man
02.01.2016 5 z 5

Krásná kniha , která mě kdysi přivedla k četbě fantasy. Nemá smysl ji srovnávat s Pánem prstenů - je to opravdu spíše pohádka ,ale má nezaměnitelné kouzlo.

Claudius
30.12.2015 4 z 5

Až když si to člověk přečte, pochopí, jak moc jsou ty filmy plné vaty. Z tohohle mohl být krásný, milý a hlavně JEDEN film. Knížka je to pěkná, tolik scén tam zase není, aby se to po vzoru Pána prstenů nedalo nějak hezky sesumírovat - jen holt bez Galadriel, Medděda, Legolase, Tauriel, intrik v Jezerním městě a bitky přímo v Hoře, prostě tak jak to má být.

Dreamless
26.12.2015 4 z 5

Nechápem, ako podľa tohto mohli natočiť 3 celovečerné filmy. Ale budiž.

vendy.b.
20.12.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Konečně znám ty rozdíly oproti filmu. A také mě to příjemně nakoplo k tomu, abych začala číst Pána prstenů.

adela2886
14.12.2015 5 z 5

Nádherná kniha. Sice trošku rozdíl od filmu, ale oboje jsou užasné a mají každý něco do sebe.

megranity
09.12.2015 5 z 5

Krásná kniha, která by měla být v povinné četbě. Někteří tvrdí, že je to pohádka, ale právě její jednoduchost jí dává to kouzlo. Pro děti to je skvělý začátek fantasy, pro dospělé zase příjemný oddych. A každý tam můžeme nejít nějakou tu pravdu.

Zynz
24.11.2015 4 z 5

Super kniha, 4 hvězdy jenom proto, že je to taková pohádka a nedosahuje kvalit Pána Prstenů, natož skvostného Silmarillionu. Pokud člověk začíná s fantasy doporučil bych mu Hobita.

angloumene
23.11.2015 5 z 5

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky je 100% pohádka, tudíž může svým diametrálně odlišným žánrem zklamat některé fanoušky pána prstenů. Ten kdo k Hobitovi ale bude přistupovat jako k pohádce rozhodně zarmoucený být nemůže. Knížečka je to totiž opravdu kouzelná.

Janule164
21.11.2015 4 z 5

Hezká pohádka to je, ale větší nadšení u mě nevzbudila.

Edit 4. 3. 2017:
Po prvním čtení mě Hobit nijak neuchvátil. Napodruhé s ročním odstupem je to mnohem, mnohem lepší. Krásný příběh, v podstatě pohádka, ale hrdinové nejsou jen dobří, nebo jen špatní. Tolkienův krásný jazyk vše jen podtrhuje. Některé kapitoly jsem četla nahlas - jako uspávání měsíčního dítěte :) - o to víc jsem si je vychutnala.

Ddaannddaann
09.11.2015 1 z 5

Hrůza, naprostá hrůza

Aniday
09.11.2015 5 z 5

potřetí a pořád nemám slov 8) teď jsem si knihu ovšem konečně oživila i komplet filmem 8)

Apoška
28.10.2015 4 z 5

Byla jsem k té knížce dokopana a překvapila mě je mnohem lepší než film...:-)

kuska
27.10.2015 5 z 5

Musím říct, že tahle knížka byla super. Četla se lépe, než Pán prstenů, byla to prostě taková krásná pohádka pro děti, předkreslující děj Pána prstenů, který mi už trošičku přišel jako pokračování pro dospělé. Musím smeknout před autorem všech těchto knih, protože vymyslet něco takového, fantastický svět plný elfů, trpaslíku a dalších bytostí, k tomu aby ještě každá myšlenka, každý střípek do sebe zapadal jako kousíček puzzle, to dokáže jen Pan spisovatel. Velké díky za tyto příběhy.

matyas5461
27.10.2015 5 z 5

"Tahle cesta, byla jenom začátek".

Jury
23.10.2015 2 z 5

Bohuzel stava se ze nekdy je film lepsi nez kniha...aspon dle meho nazoru...tato kniha nebyla to co jsem cekal...pripadala mi jako jedna velka pliziva a dlouha nuda, u ktere sem uz odpocitaval stranky do konce...snad trilogie pan prstenu bude lepsi cteni nez Hobbit ...