Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10435 10435

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Hudis
16.02.2014 5 z 5

Fantasy v té nejčistší podobě.

sumcicka
11.02.2014 4 z 5

Hobit mě upoutal (na rozdíl od Pána prstenů) svým poetickým a velmi čtivým příběhem. Občas mi vadil příliš rychlý spád vyprávění a to, že hlavním hrdinům vždycky všechno vycházelo, ale konec konců je Hobit pohádka, takže vlastně všechno v pořádku :)

stopař
10.02.2014 5 z 5

První setkání s kouzelným světem Středozemě a okamžitě láska na první přečtení.....

Nemesis Moriko
10.02.2014 5 z 5

Trošku moc pohádkové, ale jinak se mi kniha hrozně moc líbí - stejně jako Pán Prstenů:)

AylinLeto
08.02.2014 5 z 5

Nemám slov a nechápu, jak jsem tak dlouho mohla ignorovat úžasnou tvorbu pana Tolkiena. Tak krásně vybarvený a poutavý příběh jsem ještě nikdy nečetla (tímto se omlouvám panu Martinovi, ale Hobit je prostě ještě o level lepší, než Song of Ice & Fire). Musím se přiznat, že mě ke knize dovedlo až filmové zpracování. Ach co bych dala za to, žít v tak nádherné přírodě, jako pan Bilbo.

ESmile
06.02.2014 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, oproti Pánu prstenů zde nejsou zádné dlouhé popisky, což mi na čtení přišlo lepší. Film se mi také moc líbil, ale je to něco jiného.

Sarah01
06.02.2014 5 z 5

Je oproti filmu pohádková, protože Tolkien ji také psal pro své děti jako pohádku....že ještě napíše Pána prstenů, to v té době asi netušil. Knížka se mi teda líbila daleko víc než film, který s ní má vlastně společný jen příběh, ale je to pochopitelné, jinak by nemělo smysl ho natočit.

Lole
05.02.2014 4 z 5

Oproti filmu dosti pohádkové ale díky tomu i tak kouzelné.

Kmotr99
04.02.2014 5 z 5

,,…V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.Nebyla to žádná ošklivá,špinavá,vlhká díra,plná konečků žížal a pachnoucí slizem,ani vyschlá,holá písčitá jáma,kde by se nedalo na nic sednout a ničeho se najíst:byla to hobití nora,a to znamená komfort."...
Nádherná pohádková kniha, která bude bavit jak děti (ty obzvlášť), tak dospělé. Vím, že to na knižní databázi moc nepatří, ale opět si postěžuji na film, který milý mírně naivní kouzelný příběh přepracoval do surového fantasy podobající se Pánu prstenů, tentokrát bez příběhu. Je mi to opravdu líto. Kdyby Jackson natočil jen dva, klidně o dvacet minut kratší díly, byl bych spokojený. Bohužel mi to tak trochu zkazilo dojem z knihy. Asi bych si ji měl v budoucnu znovu přečíst.

Valentine
02.02.2014 5 z 5

Kouzelné, chytré, vtipné a nádherně napsané. Balzám na duši, který vykouzlí úsměv na rtech a zahřeje u srdce.

zpevSusannah
01.02.2014 4 z 5

Krásná pohádka :-) Trilogie pána prstenů dle mého názoru nečtivá. Je to snad poprvé, co jsem knihu vzdala a odložila jsem ji. Za to Hobit byl příjemný, plný dobrodružství, co nejméně okecu a popisu prostředí, takže dávám jedničku :-)
Co se týká filmového zpracování - tak z toho páni umělci udělali úplně něco jiného - ptám se " Proč jste to udělali ???? ".

Layss
30.01.2014 5 z 5

Tolkiena a jeho Pána prstenů i Hobita jsem si chtěla přečíst už hrozně dlouhou dobu! Ale odrazovala mě cena knížek v pevných vazbách, v počítači mě číst nebaví, takže mi nezbylo nic jiného než čekat na dobu, kdy přestanu opovrhovat moderní technikou a pořídím si čtečku. Takže nyní došlo k přečtení Hobita! Zrovna jsem s přítelem viděla v kinech 2 díl filmu a já se pustila do čtení. Netrvalo mi to ani moc dlouho, a to i přes to, že jsem se musela učit na zkoušky. Četba byla docela příjemná, Hobit se odvíjel v knize o dost lépe než ve filmu! Kniha vynechala přesně scény, které se mi ve filmu protivily. A teď hrrr na Společenstvo Prstenu.

Kyta
29.01.2014 5 z 5

Když jsem zjistila, jak je kniha Hobit populární, nemohla jsem ji nechat jen tak, nepřečtenou!!
Jako první jsem viděla 2. část filmového zpracování, ale to asi není ono, když nevíte, co je tam podstatné a o co tam jde. Není nutné psát, jak je kniha zajímavější a originálnější, když to určitě každý ví!! ;)
Všechna dobrodružství, která hobit Bilbo Pytlík s trpaslíky zažil, která nebezpečí přežili (obři, orlové, skřeti, Vrrci, obrovští a hladoví pavouci, elfové - kteří se nezdají být tak zlí, jak se předpokládalo; a dále starý drak Šmak...), a vůbec celá výprava se mi zdála v knize napínavá a nehorázně čtivá. Je to opravdu moc dobrodružná fantasy kniha, kterou by si měli přečíst všichni. :) Líbily se mi části, kde se psalo o kouzelném prstenu (jak ho Bilbo našel a jak zjistil jeho výjimečnost). Každá stránka knihy je něčím výjimečná a vždy je důležité, co právě čtete.

Tímhle neobyčejným dílem u mě J. R. R. Tolkien zabodoval a co nevidět se pustím do četby jeho dalších knih. Doporučuji vám si ji přečíst (co nejdřív!!) :) Hobit zůstane legendou po všechny generace!!!

Jossie
29.01.2014 4 z 5

Hobit je proti Pánovi prstenů prostě jenom pohádka.

GOD-Complex
24.01.2014 5 z 5

Fantasticka fantasy knizka pro deti a zrejme vubec moje prvni, kterou jsem kdy precetl. Cte se to skvele a narozdil od LOTRa u ktereho preferuju genialni filmovou trilogii je tahle hobiti knizni forma mnohem lepsi variantou podani pribehu, nez ten na 3 filmy roztahany digitalni maglajz. 9/10

Hrefna
20.01.2014 5 z 5

Nelituji jediné vteřiny, kterou jsem věnovala této knize a následně celé trilogii. A vím, že jich ještě mnoho v budoucnu věnuji. Už se těším, jak jí jednou budu číst svým dětem. Nádherný příběh, pro mě hlavně pohádka a tím nechci nijak snižovat kvalitu této knihy. Napsat čtivou, zajímavou a poučnou pohádku není jednoduché. Úžasné popisy krajin, postav, gradace příběhu. Co se mi ale na knize líbilo nejvíc a jsou to pro mne hlavní témata knihy (které by každá kniha pro děti měla obsahovat): odvaha a přátelství, které není samozřejmé, vykročení ze zajetých kolejí, to, že svůj život můžeme změnit a někam se posunout a že to není zadarmo. Někdy na to zapomínáme a děti to neučíme. S filmem odmítám srovnávat, každé dílo je trochu jiné a líbí se mi obě.

Makrela Liška
16.01.2014 5 z 5

skvělé, něco takového sem si potřebovala přečíst jako sůl!

Fuchsie
12.01.2014 4 z 5

Výborné pohádkové čtení pro děti i dospělé.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

Super čtení.

18LenkA12
10.01.2014 5 z 5

Kniha přečtena během 14 dnů.