Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10435 10435

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Tyrionek
04.01.2014 5 z 5

Když jsi vybavím slovo Fantasy. Co se vám vybaví ? Gandalf a Tolkien. Maesterpiece. Jako malý jsem to miloval a hltal jako mateřské mléko.

Janafan
03.01.2014

Když jsem byla malá, máma mi Hobita četla, ale vždy jsme se dostaly jenom ke trollům. Moje oblíbená část :). Pak je tam chvilku pauza v příběhu, tak mě to přestalo bavit. Tohle léto jsem ho přečetla celého (hlavně kvůli tomu, že měl vyjít první film), a nepřišel mi nudný. Přečetla jsem ho za pouhý (a nabytý) týden na táboře. Každý den jsem čekala na polední a večerní pauzu, abych mohla konečně dočíst tu knihu. Byla jsem tak okouzlena Tolkienovým světem, že jsem se rozhodla kouknout na společenstvo prstenu,..ale to nebylo ono. Děj se posunoval pomalu, a tím pádem mi přišlo toto dílo takové rozvláčné. Nejspíš to bylo tím, že jsem viděla film už předtím... Každopádně na všech Tolkienových knihách obdivuji nápaditost, popisy postav a prostředích a způsob jakým je tento příběh odvážného hobita vyprávěn.

ChestarNut
03.01.2014

Knihu jsem přečetla kvůli filmu. Je to takové rychlé pohádkové povídání. Děj rychle plyne, všechno vychází tak, jak má. Ale líbilo se mi to, jen ten konec se mi nelíbil, protože mi umřeli moji oblíbenci.
Ale pravdou je, že film se mi líbí víc i když je změněn děj a jsou tam neexistující postavy.

pastva
03.01.2014 5 z 5

Pěkná pohádka, která se výborně čte. Asi si to střelím ještě jednou zanedlouho.

Villie
03.01.2014 4 z 5

Hned od začátku této knížky byl děj velice úžasný... škoda jen, že se mi při čtení honilo hlavou plno myšlenek, a tak jsem musela číct někdy stránku i dvakrát :D .. mohla jsem se čtením možná i počkat až uvidím film, protože mě to velice naštvalo jak pozmněnili děj ve filmu.

Lilithen
25.12.2013 5 z 5

Hobit je krásný pohádkový příběh. Již od prvních stránek je jasné, že je psán pro menší čtenáře, žádné krvavé řeže v něm tedy hledat nelze. A i přesto mě Tolkien na konci rozbrečel, když hned tři mé oblíbené postavy padly.

Andulik
19.12.2013 4 z 5

Hobit byla kniha, kterou jsem přesně potřebovala. Jednoduchá, nenucená četba, při které nehltáte věty, co nejrychleji to jde, jen abyste byli blíže konci. Naopak, těšíte se s každou stránkou na nové dobrodružství.

Vytkla bych jediné - děj měl až moc rychlý spád a až příliš moc jim všechno vycházelo, ale to může být také způsobeno verzí a překladem. :)

Pravé fantasy, nic víc nemohu dodat...

Lucy2211
14.12.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih :) Měla jsem jí přečtenou za jeden večer a Pan Tolkien je můj nejoblíbenější spisovatel. Dokázal čtenáře přivést do děje příběhu a já jen obdivuji jeho kreativitu, fantazii a naprostou dokonalost příběhu. Skvělá kniha, doporučuji přečíst :)

Kampino
13.12.2013 5 z 5

Co napsat, když už bylo vše napsáno. Knihu jsem přečetla jedním dechem bez mrknutí. Pan Tolkien dokáže dokonale vtáhnout do svého světa.

Muzz
09.12.2013 5 z 5

Jedno nemůže existovat bez druhého. Tolkienův svět je prostě kompletní s Hobbitem, Pánem prstenů či Silmarillionem. Kniha je krásná a filmové zpracování kupodivu také. Asi jsem ovlivněn tím, že jsem toho fanouškem, tak jsem zřejmě příliš subjektivní. Bohužel jen 5 hvězd :)

AddieMark
20.11.2013 5 z 5

Krásně napsaná kniha. :)

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Jedna z mých absolutně nejoblíbenějších knih. Pan Tolkien je Pan spisovatel a v tomto díle to naprosto dokázal. Knížku můžu číst po páté a stále tam objevuji nové věci, kterých jsem si dříve nevšimla. Všem vřele doporučuju, jedná se o špičkovou záležitost!

Mako123123
11.11.2013 3 z 5

Tolkien je jeden z tých neobvyklých výnimiek kedy sú knihy o niečo horšie než ich filmy... teda aspoň podla mna. Neviem, mne ten jeho štýl písania nejako nie a nie sadnúť

... už som prečítal trilógiu PP- čo som hodnotil priemer, a teraz toto: očakával som viac, omnoho viac. Filmy mi u tohto autora prípadajú lepšie-prepracovanejšie. Milujem fantasy knihy (HP, Artemis Fowl, Eragon, Kvothe, Gerald, Elspeth a Edmund z diela (Doba Temna) ...) ale toto ani tak nie... často som strácal niť a bolo to až tak detinsky podané... Až vo filmoch však zisťujem čo to vlastne tým autor myslel. :D - v tomto súhlasím s ,Nelin,
Hobitovi dávam 3/5

Kapis
07.11.2013 4 z 5

Výborná záležitost, co psát k tak slavné knize než jen, že se těším, až to budu číst znova s děckama;)

aluskacz
22.10.2013 5 z 5

Krásná, opravdu překrásná kniha. Přečetla jsem ji dvakrát a je nezapomenutelná!
Film jsem vnímala jinak, už mi nepřijde tak pohádkový jako kniha..

LilyLake
16.10.2013 5 z 5

Bohužel jsem došla ke knize až po shlédnutí prvního dílu filmu. Kniha se od filmu v některých pasážích hodně liší. Například v ní nefiguruje linie Aroga Znesvětitele, na němž je postavena část filmové linie. I přes tyto odlišnosti je kniha velice nezapomenutelná. Moc se mi líbila stejně jak trilogie pána prstenů. Krásné vyprávění spojené s nekonečně úžasným světem. Jediné co mě na knize vadilo byl konec, kdy zemřela moje nejoblíbenější postava. Po tomto zjištění jsem knihu naštvaně odložila, ale poté jsem jeho smrt překousla a ke knize se zase vrátila. Kdo si tuto postavu oblíbí bude nemile překvapen, ale to je můj subjektivní názor. Někomu to třeba vadit nemusí a knize to samozřejmně na kvalitě neubírá.

vlad_tepes
04.10.2013 5 z 5

Mal som to stastie, ze ma kniha dostihla v mojom mladom veku. Bol som este schopny preniest sa v mysli do Kraja a sledovat hobitov ako ziju, pracuju a zabavaju sa. Potom prisiel Gandalf a zmenil zivot jednemu z nich, utekal som z Bilbom pred skretmi a provokoval pavukov v Temnom Hvozde. Knihy boli zivsie ako dnes, neovplyvnene kinematografiou. Niekto mal Bilba v predstavach odvaznejsieho, iny zabavnejsieho, niekto v nom viac vyzdvihoval priatelstvo, skratka boli sme bohatsi o predstavivost. Pravom mu patri miesto medzi zakladatelmi fantasy, lebo Hobit je predstupen k Panovi Prstenov. Bol to prave ten spravny podiel fantastiky, aby som bol schopny s napatim cakat na pokracovanie cesty medzi elfov, trpaslikov, carodejov a odvaznych hrdinov.

Poutnice
30.09.2013 5 z 5

Walkyrka: já jsem knihu četla až na střední škole, těsně předtím, než se objevil Pán prstenů jako film. Měla jsem ji na doporučení kamarádky a tou dobou mi fantasy nic neříkalo. A tahle knížka všechno změnila. Úplně jsem příběhu propadla, stejně jako dalším knihám a samotnému autorovi. Vybrala jsem si ho i na závěrečnou práci :) Hobit je neuvěřitelně dobrodružný, milý a napínavý a nemůžu se dočkat, až se k němu vrátím (koupila jsem si ho), třeba s dcerkou, až odroste plenkám.

Walkyrka
24.09.2013 5 z 5

Sarael: Škoda, že jste si nepřečetla dříve, že je Hobit napsaný jako pohádka, nikoliv jak ho prezentují filmaři. Jedná se o první knihu pana Tolkiena, právem nazývaného otcem Fantasy a je určena právě malým čtenářům, takže masivní vyhlazování skřetů, boj s bledým skřetem a podobné hlouposti v knize nehledejte. Je diametrálně odlišná od filmu. Vlastně ji kompletně předělali, velké zklamání už jen proto, že se přesně takového počinu Tolkien bál.

Teď můj názor. Četla jsem knihu své dcerce a i přesto, že jsou jí pouhé tři roky, jí bavila. Ostatně jaké dítě nebaví dobrodružství malého, kulatého mužíčka, který si do příchodu čaroděje, žije svůj spokojený život a pak z ničeho nic se má vydat se svéráznými trpaslíky na dobrodružnou cestu za drakem Šmakem. Jen hlupák může tuto knihu hodnotit očima dospělého. Pokud tedy chcete si písmenka této knihy skutečně užít a je vám více než 10 let, pak buď to v sobě najděte střípky dětství, nebo ji začněte číst nějakému drobečkovi ve vašem okolí.

Sarael
24.09.2013 2 z 5

Kniha mě bohužel zklamala . Atˇ jsem četla, jak jsem četla nemohla jsem se zbavit dojmu, že je kniha pro mladší čtenáře , taková jednodušší. Chápu , že tento styl má své oblíbence, mě to ale nezaujalo.