Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10535 10535

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

bjorn1322
31.08.2021 5 z 5

Má první četba Tolkiena a prostě nemá chybu.

PinkBunny
20.08.2021

Čteno i slyšeno jako audiokniha o délce cca 4h. Kniha je opravdu výjimečná, napínavá i překvapivá, zábavná. Doporučuji ji větším dětem i dospělým. Díky dobrodružnosti se nehodí tolik jako četba k usínání, spíše po obědě nebo do auta. Audiokniha je také velmi zdařilá a povedené, obojí mohu vřele doporučit.

wullcann38
16.08.2021 5 z 5

Úžasná kniha.
Zajímavé jak se jedna kniha dá natáhnout na 3 filmy.
Jinak jsem samozřejmě nijak překvapen nebyl protože jsem viděl filmy.
Příběh 8/10
Ilustrace 10/10
Za mě:93%

Julia284
15.08.2021 5 z 5

Skvěle napsané a čtivé.

Etvel
25.07.2021 5 z 5

Dle mého skromného názoru nejlepší z celé série knih odehrávajících se ve Středozemi.

A co, že je zpracovaná mnohem více pohádkověji. Cožpak není toho dramatu v životě dost? Někdy je prostě nejhezčí, sednout si jen tak na své oblíbené čtecí místo a ponořit se do světa fantaskních, mile humorných příběhů, které duši především hladí. Ne každý den potřebuju, aby byl můj klid čeřen přespříliš intenzivními emocemi.

Tolkiena miluju celého a vše, co napsal, mi přijde naprosto nadpozemské a neskutečně úžasné, nicméně Hobit má v mém srdci rezervováno obzvláště speciální místo:) sedí si tam už od mých 12 a zůstane s velkou pravděpodobností napořád:))

Ešína
25.07.2021 5 z 5

So.. This is the HOBBIT.!
Další Tolkienovo dílo kde není co dodávat. Geniální.
Hobbit mě velice bavil, možná i trochu víc než trilogie Pána prstenů. Určitě nezůstanu jen u jednoho přečtení.. Doporučuji!

Zojka
15.07.2021 5 z 5

tak tohle mě velice bavilo je to poměrně lehká četba a myslím že se brzy dostanu i k pánovy prstenů

haannyys
12.07.2021 5 z 5

Mám pro hobity prostě slabost. Filmy znám zpaměti, mají pro mě citový význam, proto došlo i na knihy (ano, mívám to takhle obráceně, nejdřív film, pak kniha). Věděla jsem, že film je natažený, ale že tolik, to mě překvapilo. Malý spoiler - oproti filmu zde není "romantická zápletka", která mi ovšem nikterak nechyběla.

Haloon
05.06.2021 5 z 5

Když se řekne dobrodružství, jako první se mi vybaví právě příběh Bilba a družiny trpaslíků. Jejich cesta k Osamělé hoře inspirovala žánr fantastiky jako máloco jiného. Pán prstenů je možná autorovým nejvelkolepějším eposem, ale já měl asi vždycky ještě raději toho menšího, naivnějšího a pohádkovějšího Hobbita.

misa.lemperova
30.05.2021 5 z 5

Nemám slov, to je tak nádherná kniha! Prostě Tolkien nám bude pořád a pořád dokazovat, že nad něj není. Ještě když uvážíme, před jakou dobou byly knihy napsány! S dnešní tvorbou absolutně nesrovnatelné, to mi prostě nikdo nevymluví. Hobit byl oproti Pánovi prstenů opomíjený, ale rozhodně neprávem. Oba příběhy zbožňuju a stále nedokážu pochopit, jak člověk dokáže ve své hlavě vymyslet tak dokonale promyšlené a propletené příběhy, které budou chytat po generace pořád další čtenáře. Děkujeme za Vaše nesmrtelné knihy, PANE spisovateli! ️

Witchann
28.05.2021 4 z 5

Pohádková fantasy srdcovka, která má u mne jedno prvenství - vůbec mi nevadily sáhodlouhé odstavce písniček, jakkoli zdržovaly samotný děj. Povinná četba pro fanoušky J.R.R.Tolkiena. A trochu nečekaně se mi líbilo i filmové zpracování, ačkoliv ty tři mega-filmy rozhodně působí oproti jedné vcelku útlé knížce dost roztahaně. Palce nahoru za herecké obsazení. :)

potok
13.05.2021 5 z 5

Dávno před filmem jsem knihu polykal v peřinách. Jednou, dvakrát... Asi třikrát jsem ji dal. ZA SEBOU!

VeDny
12.05.2021 5 z 5

Knihu jsem četla ještě v době, kdy film neexistoval. Pán prstenů už však natočený byl, tak nějak jsem tedy myslela, že příběhy budou velmi podobné, když už se jedná o stejný svět a skoro i dobu. A jelikož je na mě PP asi už příliš temný a depresivní, měla jsem strach a trochu předsudek, že se mi kniha líbit nebude.
Na prvních stranách se však nejistota rozplynula. Nemohla jsem se víc mýlit. Pohádkový nádech dobrodružství, plno vtipu, veselých momentů a krásné krajiny. Bylo tam sice plno nebezpečenství, ale dávkováno bylo přirozeně a překonatelně.
Takže můžu jenom doporučit. Pokud jste na PP narazili a odradil vás/nesedl vám, tak tohle je úplně o něčem jiném.

SputnikV
10.05.2021

já jsem této fantasy na chu,ť nepřišel.

wimpzk
08.05.2021 5 z 5

Už ani nevím pokolikáté jsem Hobita přečetl. Určitě více než pětkrát. A proč jej stále dokola čtu? Toť tedy otázka! Je to stále ještě dětsky pohádkový příběh, ale již odhaluje leccos z vážného a dramatického příběhu Pána prstenů, který se má teprve v budoucnu vyjevit. Je zde humor a lehká nadsázka, ale často tu jde také o kejhák. No a drak na konci příběhu je prostě okouzlující i hrůzný současně. V Tolkienovi se vzácně snoubila inteligence jazykového vědce s vypravěčským nadáním spisovatele a to věru není málo.

Knihomedvěd
05.05.2021

Tuto knihu jsem si chtěla už hodně dlouho přečíst a můžu říct, že splnila moje očekávání. Je to sice psané trochu starším jazykem, takže jsem se na čtení musela hodně soustředit. Děj byl nápaditý a originální, ale opravdu se mi to nečetlo zrovna dobře. I přes to jsem si tento příběh zamilovala a nejvíce se mi líbilo, jak se Bilbo během cesty změnil.

Tobihaj007
29.04.2021 5 z 5

Knihu jsem dostal od svého táty a neváhal se ji přečíst.
Má velice zajímavý, někdy tajuplný a hlavně poutavý děj.
Zároveň velice propracované frakce jako třeba elfy, lidi nebo trpaslíky, poté také postavy i místa dění příběhu.
Viděl jsem zároveň verzi filmovou, avšak ta nebyla tak poutavá jako podoba knižní a měla někdy i trochu odlišný děj.
Nyní se velice těším na to, až si přečtu další knihu od J. R. R. Tolkiena :)

Adam2021
29.04.2021 1 z 5

Nikdy jsem tuhle knihu nedokázal dočíst. Nechápu jak můžou lidé říct, že je základ fantasy. Je to spíš obrovská nuda. Hromady zbytečných popisů, překlad je mizerný a děj předvídatelný. Vždycky se do čtení musím nutit a pak, před koncem ji odložím.

Yevve
26.04.2021 5 z 5

Tahle kniha byla jedna z prvních, které jsem od pana Tolkiena přečetla a už ji mám přečtenou asi pětkrát. Myslím, že každý kdo ji četl mi dosvědčí, že je velmi poutavá a postava Bilba Pytlíka, který se z usedlého Krajánka stává významnou osobností ve Středozemi je krásně napsaná.

slečna.k
12.04.2021 5 z 5

Knihu jsem si přečetla znovu zhruba po 12 letech a nadchla mě úplně stejně jako kdysi. Moc fantasy nečtu ale Tolkienův svět je podle mě dodnes nikým nepřekonán a vůbec se nedivím, že z něj mnoho autorů fantasy stále vychází nebo se jím inspirují. V rámci jeho díla (i včetně Pána prstenů) si sama ze sebe těžko dokážu vybrat jen jednu oblíbenou pasáž nebo postavu protože celá Středozem a její obyvatelé je úžasná jako celek. Přečetla jsem mnoho knih a obecně vyhledávám jiný typ literatury ale snad žádný jiný autor pro mě není tak osobitý a nezaměnitelný jak stylem psaní, tak svou fantazií.