Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29753/mid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-XJp-29753.jpg 5 10536 10536

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Sisis1999
08.04.2021 5 z 5

Příběh ze dna pytle mám ráda už od dětství, kdy mi ho moje mamka četla před spaním. Tolkien byl zkrátka génius, který dalece přesahoval lidské chápání, a jeho představivost neznala mezí, což na něm dodnes obdivuji. Hobit je milé, jednoduché vyprávění, ve kterém se přesto ani chvíli nenudíte, protože se vám na výpravě za zlatem stále něco děje. A pokud se někdo vydává do fantastické Tolkienovy mysli poprvé, Hobit je skvělý začátek předtím, než se pustíte na zpletitou cestu Pána prstenů, i se všemi jeho dobrodružstvími..

nikorka
23.03.2021 5 z 5

Milý a utešený prológ k Pánovi prsteňov a úvod do sveta J. R. R. Tolkiena. Lets go na ostatné, po dlhom čase zase. :)
Čo sa týka filmu, spočiatku sa mi nepáčil, ale potom som pochopila, prečo sa ho rozhodli sfilmovať na viacero dielov. Stále je čo objavovať a dovysvetľovávať. Odporúčam predĺžené verzie (ako aj LOTR)

Hobo
20.03.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděl film, dokonce několikrát, ale musím říci, že pocity z literární předlohy se značně lišily, byť obsahově film celkem odpovídal. Jednoznačně knihu upřednostňuji.

Nora759
17.03.2021 5 z 5

Prostě úžasné!

kure91
16.03.2021 5 z 5

Až se to stydím napsat, ale je potřeba doplňovat resty v klasických dílech a Tolkien je jedním z nich. Jako asi každý člověk jsem věděl, že dílo existuje, ale nějak jsem se k němu nemohl dostat, až jednoho dne jsem si řekl, že je čas dát Toliena a hned pěkně v originále. Takže jsem začal Hobitem a vzhledem k autorovu předslovu o tom, že je to zamýšleno jako svého druhu pohádka jsem byl zvědavý, co od knížky čekat. Inu, dostal jsem pěkný příběh toho, jak jeden Hobit vyrazil na výlet, z něhož se dokonce i vrátil a cestou si užil hromadu dobrodružství, navázal nová přátelství a díky kouzelnému prstenu pomohl svým kumpánům. Vzhledem k povaze knížky jsem hodný v hodnocení, ale občas mi přišlo, že v napínavých momentech se autor už až moc spoléhal na "deus ex machina", který zachránil situaci, ať už orlové nebo Beorn v závěrečné bitvě pěti armád. Ale co, nebudu to vytýkat, knížku jsem si užil, mám svého prvního Toliena, takže vše dobré :)

mira.k
14.03.2021 5 z 5

Krásná kniha. Pohádka pro chytré děti a hloupé dospělé. Mám ji radši než Pána prstenů.

rumund
02.03.2021 4 z 5

Už to je dávno, co jsem vzhlédl třídílný film Hobbit. Dlouho jsem váhal a až nyní jsem se rozhodl přečíst i knihu. Tolkien psal pro mě zajímavým způsobem. Místy jsem se ztrácel, ale i tak to je docela dobrá kniha. Hodně mi pomohla představa z již zmiňovaných filmů, kdy díky jim, jsem příběh viděl v hlavě velice reálně. Jen se dodnes se divím, jak z 240-ti stránkové knihy, mohl hollywood vytvořit 3 dvouhodinové snímky.

MatoPalkes
09.02.2021 5 z 5

Samozrejme LOTR je niekde inde ale stále je vidieť obrovská láska k tomu svetu ktorý Tolkien vytvoril.

teryy95
09.02.2021 4 z 5

Bavilo mne to

R47
06.02.2021 5 z 5

Dodneska mě mrzí, že jsem se k týhle knize dostal až tak pozdě...

Auguri
05.02.2021 5 z 5

Moc hezká a napínavá knížka. Muj vstup do Středozemě.

Vendy1993
03.02.2021 4 z 5

U Hobita přeci jen musím dát jednu hvězdu dolů...ale je to spíš můj problém....jde o to, že jsem nejprve četla Pána prstenů a až po čase přišel na řadu Hobit. přeci jen jsem měla nějaké očekávání a trošičku nebylo naplněno....příběh je pořád dobrý, je tam i akce, ale knížka se mi prostě nečetla tak dobře jako Pán prstenů.

Anoell
31.01.2021 3 z 5

Příjemné přivítání do světa Středozemě, avšak pro mě již příliš dětské... O to víc se ale teď těším na Pána prstenů.

baltim
30.01.2021 5 z 5

Úžasný a do detailu propracovaný vstup do Středozemě. Dobrodružný příběh je hodně čtivý jak pro mladší čtenáře (děti mi to potvrdily), tak i pro dospělé. Podle mě si v něm najdou své všechny věkové kategorie. Víceméně jde o pohádku: Drak, čaroděj, trpaslíci, elfové, obři, skřeti... Zároveň ale Tolkien do vyprávění "ukryl" řadu velkých myšlenek. Hobit rozhodně není tak temný jako Pán prstenů. Určitě se vyplatí číst pozorně, protože v PP je řada jemných odkazů právě na dění v Hobitovi. Díky znalosti tohoto díla vám pak při čtení Pána prstenů dost detailů krásně do sebe zapadne jako mistrovsky vystavěná skládačka.

kikidok
28.01.2021 4 z 5

Tohle byla strašně hezká pohádka. Měla jsem pocit, jako kdyby mi maminka četla pohádku před spaním a ataky proto mi strašně dlouho trvalo, než jsem knihu přečetla. Furt jsem u ní usínala. Je to zároveň jedna z těch knih, o kterých po pár stránkách víte, že budou prostě skvělé. Za mě je velká chyba, že jsem viděla nejdřív film a tím pádem jsem věděla jak to dopadne - přesto, že některé věci nebyly s filmem identické. Například Gangalf mi nepřišel tak vážený, jako ve filmu a nebo Thorin mě tolik nevytáčel, jako ve filmu. Myslím ale, že je škoda, že knížka není trošku popisnější. Například nebezpečí, kterému se hrdinové vystavují působí jako lehké překonatelné. Škoda, že kniha není trošku o této napínavé strany delší.

hnatlubo
26.01.2021 5 z 5

Opravdu mistrovské dílo, četl jsem Hobita už podruhé a jsem z něho opět nadšen.

Usire
26.01.2021 5 z 5

Ani tři filmy nedokáží nahradit tuto jedinou knihu. O čem to svědčí? Ta kniha je nepřekonatelný úvod do celého světa Tolkiena. Jak vás vtáhne, budete jen hltat další knihy v rychlém sledu.

Simstr
25.01.2021 5 z 5

Tohle je láska :-)

zuziosi
07.01.2021 5 z 5

Nádherné dílo. Pánovi prstenů jsem na chuť nepřišla, tohle je pecka

Taufa
07.01.2021 5 z 5

Skvělý fantasy pohádkový příběh. Představivost autora na rok 1937 je opravdu krásná. Oproti tomuto příběhu je Pán prstenů až moc detailní a děj se dost táhne. Hobit je pro začátek rozhodně lepší a čtivější volbou. Dokud jsem nečel Hunger Games, byla to moje top kniha... :)