Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29860/bmid_pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-qqq-29860.jpg 5 8843 8843

Pán prstenů série

Společenstvem prstenu se čtenářům dostává do rukou první ze tří svazků Pána prstenů, díla, jež se v uplynulých třech desetiletích dočkalo desítek vydání v mnoha zemích světa a poplárního filmového zpracování. Tolkienův dramatický a spletitý příběh o kouzelném prstenu, který hraje klíčovou roli v boji mezi silami dobra a zla v dávnověké Středozemi, volně navazuje na populárního Hobita a zavede mladé i dospělé milovníky fantazie znovu do světa tajemných krajů a pohádkových bytostí. Kniha nabízí strhující příběh i pozoruhodné myšlenkové a jazykové bohatství. Dotisky tohoto vydání, se stejným ISBN i obálkou, proběhly v letech 1998, 2001, 2002 a 2004.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Fellowship of the Rings , 1954

Ebon
13.02.2020 5 z 5

Začátek žranice na Tolkienovské hostině. Již úvod je velkolepý.

Hesonit
13.02.2020 5 z 5

O celé trilogii Pána prstenů se dá říct: Napínavá fantasy vycházející ze široké znalosti mytologií, lingvistiky (např. libozvučnost elfského jazyka spočívající ve větší přítomnosti samohlásek), nevynechávající ani poezii, vykazující hlubokou moudrost, opírající se o klasické téma boje Dobra proti Zlu, které zpracovává mimořádným způsobem.

jirka9453
06.02.2020 5 z 5

Legendární svět, legendární kniha, nezapomenutelný svět, nesmrtelný autor. Není co dodat.

n.ezn.amy
05.02.2020 5 z 5

co napsat ke klasice, ke které už bylo vše napsáno? Snad je to, že pro mě je to legenda mezi fantasy, jedna z nejlepších co byla napsána. Nádherně popsaný svět Středozemě, hobitů, elfů, lidí, skřetů, čarodějů .... Napínavé a pro mě i milé putování hobitů, jejich dobrodružství .... Jediné co bych možná vytknul Tolkienovi, tak mi přišlo, že podle mého nedokázal lépe popsat souboje, ale záleží na tom? Proč detailem kritizovat nádherný příběh? Za mě naprosto fantastická a úžasná kniha

knihomolkajanca
29.01.2020 5 z 5

Středozemě a Pán prstenů, to je prostě něco, co mě nikdy neomrzí. Tolkien mě přivedl k tomu, že jsem si fantasy žánr tak oblíbila už jako puberťačku, a i přesto, že teď mi je skoro dvakrát tolik, mě tento příběh neomrzel. Vždy si ráda udělám další výlet do Středozemě, abych se mohla na chvilku zasnít a představovat si, že elfové, trpaslíci i čarodějové jsou skuteční. Prostě srdcovka, u které s přibývajícím věkem ocením i ty části, které mě jako patnáctiletou zrovna dvakrát nebraly (básně či delší popisky).

Dolik13
21.01.2020 3 z 5

Kdybych se ke čtení Pána prstenů dostal před dvaceti lety, asi bych neváhal a dal pět hvězdiček. Jenže dnes v době Hry o trůny, či Harryho Pottera mě jednoduše první díl příliš v konkurenci tolika fantasy nezaujal. Stejně tak i film. V první třetině knihy se takřka nic zajímavého neděje, přidejme k tomu často nesmírně zdlouhavé popisování krajiny, nebo až moc básniček. Určitě se vrhnu na další dva díly, které věřím, že mě budou bavit více než Společenstvo prstenů

FireOfFilth
17.01.2020 4 z 5

Jako člověk, který viděl prvně film a pak až četl knihu, můžu hodnotit z druhé strany.
Začátek knihy je hrozně rozvleklý a zdlouhavý, poměrně se tam nic neděje a Bilbo a Frodo dřepí v Kraji.
Zajímavější to začne být až se hobití výprava přesune do Hůrky, kde potkají Chodce. Pak kniha nabere spád, který vrcholí v Morii. Od Lórienu je opět docela klidnější, hlavně plavba na řece, chápu proč filmaři tuto část urychlili.
Celkově se Tolkien vyžívá v popisu krajiny, kterou postavy putují. Kniha je samozřejmě napsaná velmi čtivě, ale jak jsem psal, některé pasáže můžou až nudit svoji zdlouhavostí.
Ve výsledku tu máme první ze třech částí skvělé a kultovní fantasy ságy, která definovala žánr fantasy takový jaký ho známe. Dokonale propracovaný svět s historií.
Díky Tolkiene.
Celkové hodnocení 70%

RHorse
08.01.2020 5 z 5

Po X letech jsem se zase dostala k přečtení prvního dílu, tentokrá už jako dospělá. A co dodat, je to prostě skvělé čtivo. Dokonce mě asi teď více bavily ty dlouhé popisy každého stébla trávy, které jsem předtím tak nedocenila.

barcaholi99
07.01.2020 5 z 5

Musím říct, že jsem se do přečtení musela nutit, hlavně kvůli dlouhým popisným pasážím, ale po cca 100 stranách jsem ho dočetla asi za týden.
Tolkien je skutečně právem považován za krále fantasy a přečtení prvního dílu Pána prstenů mě dostalo zpět do světa, který jsem v dětství zbožňovala díky Jacksonovým filmům.

toni-az
05.01.2020 5 z 5

Být to novější knížka, tak bych dal o hvězdičku méně, ale za posledních 70 let se trochu změnilo tempo. Na to to, kdy byla kniha napsána, má neuvěřitelný spád a člověk musí obdivovat fantazii autora. Většina "moderních" fantasy se Pánem prstenů sice inspiruje, ale ani náznakem nedosahuje jeho kvalit. Povinná četba pro všechny příznivce fantasy, ovšem ti už to dávno vědí.

DK_Ronie
03.01.2020 4 z 5

Pořád velmi dobrá kniha, ale osobně mě z celé triologie bavilo nejméně. Nejvíce zdlouhavé, hodně putování, popisů přírody apod.

tessie_m
30.12.2019 4 z 5

Moc pěkné, autor dokázal vytvořit úplně kompletní svět, se vším všudy.

mave8rick
27.12.2019 5 z 5

K téhle knize toho mám opravdu hodně co říci. Nejlépe moje pocity asi vystihuje slovo CHYBA. Nemůžu uvěřit, že jsem si tak dlouho nalhával, že mi stačí vidět filmy (které miluju) a nepřečetl si originál od pana Tolkiena. Filmy jsou super, ale knížka je ještě o několik levelů výše. Udělal jsem opravdu CHYBU, když jsem otálel s jejich přečtením.

Co se týče kvality, tak si nejsem jistý, jestli jsem někdy četl něco tak dobrého. Hloubka příběhu, postav a světa je neskutečná. Skoro pořád se mi stávalo, že jsem se naprosto ponořil do vyprávění a připadl si, že jsem s Frodem a dalšími na výpravě. Styl psaní je mnohem vyzrálejší než u Hobita, kde mi přišel takový neuhlazený a příliš rychlý, zde je vyveden k dokonalosti. Určitě ale doporučuji přečíst nejdřív Hobita. Já začal právě s Cestou tam a zpátky a jsem rád, protože celá první půlka knihy je s ní úzce provázána a myslím si, že člověk o hodně přijde, když se vrhne rovnou na Společenstvo.

Takže asi tak. Pokud máte stejnou výmluvu pro nepřečtení jako jsem měl já, sice že vám kniha nic nemůže přinést, protože znáte filmy, tak vám můžu říci jen toto: přečtěte si aspoň pár kapitol a pak si tohle řekněte znova a smějte se. Kdybych mohl dát 6 hvězd tak dám, protože kvalita je mimo stupnici. Mistrovské dílo.

Selendra
04.12.2019 5 z 5

Na to není potřeba slov, Tolkien je prostě Pan spisovatel. Jak je tam všechno tak promyšlené. Jen mě mrzí, že jsem nezačala se čtením už dříve. Bylo to super čtení, určitě doporučuji. Film je taky skvělý, ale v knize jsou ještě i jiné věci, které ve filmu nebyly.

Araiguma228
01.12.2019 3 z 5

kniha sumarizuje moje pocity, když jsem opilá

Plague
26.11.2019 5 z 5

Velmi pěkně napsané a přeložené, což je u fantasy hodně důležité. Tolkienova obrazotvornost a výmluvnost je prostě famózní. Na rozdíl od Hobita už je příběh trochu napínavější a drsnější. Ale i tak, bojové scény postrádají brutalitu a tvrdost, které je v soudobých dílech hromady a potoky. A to velmi oceňuji. Jsem překvapen, o kolik je příběh filmového zpracování ochuzený.

Garfi
29.10.2019 5 z 5

Jak popsat svět, který vznikl v geniální mysli mistra Tolkiena. Nenacházím slova jimiž bych vyjádřila velkolepost a nádheru tohoto díla. Kdo kdy nesnil aspoň na okamžik o ctihodných elfech, rozpustilých hobbitech, moudrých kouzelnících, Entech a houževnatých trpaslících.Kdo by netoužil vidět Středozem, Roklinku a Loth Lorien, Morii, Rohanské pláně a Bílý strom Minas Tirith na vlastní oči.... Právě Hobbit a trilogie Pána prstenů mě přivedla kdysi k žánru fantasy a dosud jsem nečetla lepší dílo, než je toto. Je úžasné s jakou lehkostí plyne děj a vyprávění o Frodovi a Prstenu moci, přičemž Tolkien si nemusí pomáhat berličkami, v podobě nekonečného násilí a sexu, kterých se tak snadno chápu dnešní, nezřídka velmi opěvovaní autoři fantasy (ehm Martin). První díl trilogie v nemž s pomalou, ale narůstající jistotou Frodo zjišťuje, jakéže to dědictví mu ponechal Bilbo Pytlík popisuje svízelnou cestu malých hobbitů z Kraje do Roklinky, kde vzniká Společenstvo až do chvíle, kdy Frodo zjišťuje, že cesta do Mordoru je souzena vykonat právě jen jemu a věrnému společníku Samvědovi.

Lethania
22.10.2019 5 z 5

Výjimečná. Mimořádná. Neobyčejná. Tak bych nazvala tuto literární perlu od jednoho z nejlepších spisovatelů, kteří se kdy narodili.
Musím se přiznat, že jsem jako první viděla filmy a mohu se jen klanět Peteru Jacksonovi, jak dokonale ztvárnil tento epický příběh - přesto je kniha mnohonásobně lepší.
Při čtení tohoto skvostu jsem se nechala unášet Tolkienovou fantazií a děj mě natolik pohltil, až jsem se ocitla na konci první části. Po přečtení jsem měla nutkavou potřebu knihu přečíst znovu, aby mi něco neuteklo. Mohu jen doporučit!

Georges1
17.10.2019 5 z 5

Společenstvo prstenu skrývá jedinečný zážitek, formulovaný stránku po stránce a Středozemě samotná vyznačuje mnoho míst kam člověk může ve svých snech či představách utéci z každodenní reality. Každý člověk je na tomto světě z nějakého důvodu a zde u pana Tolkiena je poslání jasné. Tak mimořádný dar psaní, smysl pro detail, historii, jazyk a tvorby "jiné" fantasy je originální. Věřím, že když cokoliv co děláte Vás naplňuje, tvoříte s radostí a láskou tak je výsledek zcela jiný a nejen tato kniha je krásný důkazem. Střípky do sebe zapadají a když ne hned, poskytne autor potřebné vysvětlení jako je tomu v Návratu krále.

I v tomto případě jsem viděl filmové zpracování dříve než jednotlivé stránky knihy a rád uznávám, že P. Jackson stvořil zajímavé dílo, ovšem o trochu raději mám prodlouženou verzi neboť chybějící malé kousky stvoří potřebný celek.

Kniha však pro mne zůstane knihou, moderní technologie nedokáží nikdy vyvolat děj, který se vytváří během čtení. Kdy svět mizí a jste jen Vy, kniha a brány jejího příběhu.

Nyní zpět ke knize. Klaním se znovu upřímně před samotným dějem a propojením vedlejších linek, které vždy navazují v ten pravý čas, jakoby sám autor byl 3 tahy napřed. Popis kraje, postav, putování společenstva i jednotlivé zápletky či místa které jsou filmem opominuté. Vše vyznačuje jiné pojetí fantastického světa než známe a nechybí zde ani napětí i když si chvíli počkáme.

amejzlík
08.10.2019 5 z 5

Tento příběh je snad ještě propracovanější a zajímavější než Bilbovo dobrodružství. Hlavní linka příběhu je vymyšlená naprosto geniálně. Postava Froda mi není sice tolik sympatická jako Bilbo Pytlík ale, i ona má své kouzlo. Z kladných postav mi hodně vadí Sam Křepelka, je věrný ale poněkud vlezlý a urputný. Přála bych si více prostoru i pro své další oblíbené postavy. Snad se dočkám. Už se moc těším až se dostanu k pokračování příběhu.