Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29860/bmid_pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-qqq-29860.jpg 5 8892 8892

Pán prstenů série

Společenstvem prstenu se čtenářům dostává do rukou první ze tří svazků Pána prstenů, díla, jež se v uplynulých třech desetiletích dočkalo desítek vydání v mnoha zemích světa a poplárního filmového zpracování. Tolkienův dramatický a spletitý příběh o kouzelném prstenu, který hraje klíčovou roli v boji mezi silami dobra a zla v dávnověké Středozemi, volně navazuje na populárního Hobita a zavede mladé i dospělé milovníky fantazie znovu do světa tajemných krajů a pohádkových bytostí. Kniha nabízí strhující příběh i pozoruhodné myšlenkové a jazykové bohatství. Dotisky tohoto vydání, se stejným ISBN i obálkou, proběhly v letech 1998, 2001, 2002 a 2004.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Fellowship of the Rings , 1954

Mruskulka
09.03.2018 5 z 5

Konečně jsem si přečetla tuto knihu. Zkoušela jsem to již několikrát, ale nebyla jsem na ni zralá, nebavila mě, ztrácela jsem se, těžko se mi četla. Nyní jsem šťastná, že jsem do ní "dospěla" a tenhle krásný příběh přečetla

Miro.slav
08.03.2018 5 z 5

Táto kniha snáď ani nepotrebuje komentár. Pre milovníkov fantasy povinnosť. Pre ostatných záleží od vkusu. Tolkien týmto svojim dielom naštartoval zrod toho, čo dnes tvorí gigantický žáner. Bez neho je otázne či by vôbec vznikol napr. svet Warhammer alebo boom Hry o tróny. "Pán prsteňov" možno oproti dnešnej fantasy tvorbe vyznieva menej akčne, menej brutálne, menej dneškovo. Možno práve pre túto svoju idealistickosť je klasikou svetovej literatúry. Česť J. R. R. Tolkienovi. Odporúčam.

Figallka
07.03.2018 5 z 5

Jsou to mé nejoblíbenější knihy díky tomu, jak se zde prolínají různé rasy a celkově ten smyšlený příběh je pro mě neuvěřitelný a fantastický. Je to pro mě citová vazba a samozřejmě nikomu tuto knihu nevnucuji, ale mě to přirostlo k srdci a vřele doporučuji k přečtení celé trilogie. Myslím si, že pro milovníky přírody a fantasy je tato kniha jedna ze základních k přečtení + Hobit! Díky zpracování filmu Pán Prstenu je můj životní sen se podívat na Nový Zéland kde se tento film natáčel.

CharlesWard
26.02.2018 3 z 5

Připadalo mi, že se autor pokouší zkombinovat různé styly. První třtinu knihy otravně nudně popisný a po zbývající dvě třetiny už přidá i něco ze zajímavé historie a sem tam má kniha i děj. Někdo tu psal, že druhý a třetí díl už jsou dějově bohatší a já jen doufám, že je to pravda!

Nomia
25.02.2018 5 z 5

Já vlastně ani nedokážu objektivně hodnotit Pána prstenů. Je to kniha, která mě v pubertě opět dostala ke čtení. A nejen mě, stovky dalších jsou na tom stejně. Už tenhle fakt je naprosto neskutečný.

Miluji svět, který stvořil, ráda odpustím Tolkienovi i obrovskou popisnost, možná až příliš velkou pohádkovost i černobílé postavy. Dokázal vyskládat neskutečný svět, všechny oblasti Středozemě, rasy, to vše se stalo základním kamenem pro xxx dalších fatasy.

Jestli jsem od té doby četla nějaké zajímavější fantasy? Nepochybně ano, ale Pán prstenů je jen jeden. Říká se, že člověk nikdy nezapomíná na svou první holku. Takhle to mám já i s Pánem prstenů.

geimz
24.02.2018 5 z 5

Množstvo fanúšikov LOTRa je odrastených len na filmoch. Ja nie som výnimkou. V čase, kedy vyšlo sfilmované Spoločenstvo prsteňa, som mal 8 rokov, a odvtedy som filmy videl nespočetnekrát. Aj vďaka tomu som sa knihám "vyhýbal", pretože som myslel, že by mi už nevedeli povedať o mnoho viac, než výborné adaptácie. V poslednej dobe som si však povedal, že ak sa považujem za fanúšika kníh obecne a neprečítam v živote ani jedného Pána prsteňov, niekde by bola chyba. Knižný Pán prsteňov je v mnohom podobný a zároveň rozličný, než film. Niektoré scény má takmer na vlas rovnaké vrátane dialógov a niektoré dobrodružstvá sú zase značne pozmenené (hlavne záver). Nemôžem si odpustiť istú kritiku, pretože tá kniha nie je dokonalá - putovanie naberá dych až príchodom Aragorna, preto viem pochopiť ľudí, ktorí knihu po 100 stranách odložia. ALE - a je to jedno veľké ale - svet, ktorý Tolkien vytvoril, so všetkými jeho postavami, horami, riekami a mestami, je jednou z najlepších knižných mytológií, aké boli kedy vytvorené. Z prvých stránok Spoločenstva na čitateľa dýcha žijúci svet s bohatou históriou a atmosféra je tak od začiatku neopísateľná, takže aj ten pomalší rozbeh je ľahko odpustiteľný. Pán prsteňov je kult a klasika právom, a jeho dopad na celý žáner fantasy je nespochybniteľný. Všetci fanúšikovia filmov, ktorí knihu ešte nečítali, by to mali napraviť tak, ako ja. Kniha je predsa len vždy bohatšia než film.

e.s.e.t.
20.02.2018 3 z 5

I přesto, že jsem se vážně snažila, nebyla jsem "Společenstvo" nikdy schopná přečíst. Každá z knih ze ságy LotR je rozdělena na knihy. Nejinak je tomu i v jejím prvním díle. Podle mě, je první kniha "Společenstva" jednou z nejnudnějších publikací, které kdy spatřily světlo světa. Kniha druhá, už je na tom trošku lépe a dá se přelouskat. Rozhodně nemohu "Společenstvo" srovnávat s dalšími díly. Jak Dvě věže, tak Návrat krále, jsou knihy, které se čtou snadno, jsou svým dějem napínavé, až tedy na některé části putování Froda se Samem (ke kterým však chovám osobní antipatie, způsobující přeskakovaní "jejich" scén i ve filmech).
Osobně považuji "Společenstvo" za zbytečné zdlouhavé utrpení, avšak jedná se pouze o můj názor.

RyonMathrin
19.02.2018 5 z 5

Jeden z pilířů fantasy. Ať už se v jakýchkoli fantasy knihách nebo počítačových hrách setkáte s elfy nebo trpaslíky, jejich archetyp má původ v Tolkienově díle.
Není to snadné čtení, mistr Tolkien používá bohatý jazyk a pro některé mladší čtenáře může být obtížnější (vím to sám, četl jsem v patnácti a i když se mi líbilo a byla to jedna z mých prvních fantasy, tehdy jsem dílo zcela nedocenil) Přesto a právě proto se jedná vskutku o legendu (původní význam slova legenda = to, co má být čteno). Promyšlené a dokonale zpracované.

Avšak doporučuji všem přečíst si také Tolkienův Silmarillion. Jazyk je ještě složitější, ale příběhy v sobě mají takovou hloubku, svět je tak úžasně promyšlený... A pak si znovu přečtěte Pána prstenů, který je vlastně jen krátkou epizodkou z bohaté hrdinské historie Středozemě. Budete knihu vnímat úplně jinak. Pochopíte v širších souvislostech, proč v nejvíc vypjatých chvílích přiletěli obrovští orli a co byli zač; proč obludnou Odulu mohl zahnat Samvěd Křepelka světlem z lahvičky. A konflikt světla a temnoty dostane nový rozměr, když budete vědět, co všechno Sauron napáchal a že byl vlastně jen sluha ještě strašnějšího a mocnějšího boha.

Karin_Kim55
09.02.2018 2 z 5

Už to dobou asi dva roky, co jsem se to pokoušela číst, ale stále si pamatuji, že jsem se možná nedostala ani za první třetinu. Příliš dlouhé popisování, nudné, zdlouhavé... Vůbec mě to nebavilo.
Musím říct, že film u mě lepší, jak kniha. I když je tam (mám takové tušení) pár chybných údajů, hodně věcí chybí, ale stejně...

JíraKrál
08.02.2018

Trošku nudné pro mně. Král

Raylo
25.01.2018 5 z 5

Moc krásně napsaný fantasy příběh od mistra slova, pana Tolkiena, u kterého je až neuvěřitelné, do jakého detailu a hloubky je jeho kouzelný svět promyšlený.

Adhara
18.01.2018 4 z 5

Túto knihu som čítala už najmenej štyrikrát. Občas mi príde na chuť prečítať si ju znova, napriek tomu, že sa mi číta dosť ťažko. Má však úžasnú atmosféru, ktorá sa mi spája s jeseňou.

NinušFantasy
15.01.2018 5 z 5

Moc hezká kniha. Tolkien je můj nejoblíbenější spisovatel. Těším se na pokračování.

Koza3
12.01.2018 4 z 5

Když po sobě čtu komentář k Hobitovi, musím zkopírovat svůj pocit o spoilerech. Ilustrace nebo nadpisy kapitol Vám prostě dopředu řeknou, co se za pár stránek stane. To já nemám rád, spoilery, spoilery...pane Tolkiene, takhle ne! :-) Ale dobrá, promíjím.
Společenstvo prstenu je o putování Prstenu napříč Středozemí. Tečka, dál spoilerovat nebudu :-) Co doplním jsou mé pocity...nikdy bych neřekl, že se budu u knížky takhle bát či obávat se o zdraví hlavních protagonistů. Když po řece pluje kláda s očima a nikdo o ní neví, když se ze tmy natahují ruce s touhou škrtit...brrrr...no četl jsem to dlouho, ale stálo to za to. Moc se těším na další knihy, škoda, že už vím jak to dopadne, protože jsem před lety viděl filmy, ale těším se, až se na ně podívám znovu novou optikou...koukám, že život bez spoilerů je prostě utopie :-)

dulidu
07.01.2018 5 z 5

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

luki3312
02.01.2018 5 z 5

Podle mě brilantní, neskutečně promyšlený příběh. Neuvěřitelné, s jakým citem a smyslem pro detail byl autor schopný stvořit svět Středozemě. Naprosto mi učaroval a souhlasím s názorem, že od knihy se nedá jen tak odejít, a stejně tak souhlasím s tím, že to není oddechovka ke kafíčku k ukrácení nudy. Tady je totiž čtenář "donucen" plně vnímat celý děj, který mu ubíhá před očima.

Ale chápu i ty, kteří nenadšeně tvrdí, že je to plné popisů krajiny. Ano, je ho tam hodně, stejně jako poezie, ale ruku na srdce, kdo by byl schopný napsat poutavější a dechberoucnější "cestopis"?

Tím ovšem nechci tvrdit, že Pán prstenů je cestopisem, naopak je to opravdu veliké dílo, které si pozornost mu věnovanou stoprocentně zaslouží. Jenom chci poukázat na to, že na toto dílo opravdu musí být člověk dozrálý. Kdysi jsem se totiž pokoušela o přečtení, ale skončila jsem už u Mohylových duchů a i k těm jsem se musela "prokousat". Teď s odstupem let jsem knihu téměř nedokázala pustit z ruky. A už se se chystám plynule na druhý dílek. Neuvěřitelný literární zážitek.

Mathrael
31.12.2017 5 z 5

Jedna z mojich oblíbených knížek. Spisovatele si neskutečně vážím a svět Středozemě miluji. Nejenže jsem na tom vyrůstám, ale stále v tom žiji.
Příběh je fenomenální, od knížky vás nic neodtrhne. Stále vzpomínám, kdy jsem jezdil z konečné na konečnou tramvají a četl jsem si nerušeně právě Pána Prstenů.
Skvělá kniha

Paula1801
31.12.2017 5 z 5

Tuto úžasnou trilogii jsem poprvé četla když mi bylo cca 20 v době kdy byla zde poprvé vydána. Vždy jsem byla milovnicí fantasy žánru a těšila jsem se až se doma začtu do příběhu a ve své fantazii si vybuduji svět a postavy. Ovšem to co zde dokázal pan Tolkien bylo naprosto neuvěřitelné. Do detailů promyšlený svět a perfektně propracované charakteristiky jednotlivých postav. Podle mne Pán prstenů ještě hodně dlouho překonán nebude.

Radous
27.12.2017 5 z 5

Souhrnný komentář v třetím díle trilogie - Návrat Krále

Misaki
27.12.2017 3 z 5

Série Pána Prstenů se mi poprvé dostala do rukou v mých třinácti letech. V té době většina mých spolužáků doslova hltala Harryho Pottera a díky filmovému zpracování přičichli i k Tolkienovu dílu, jež mi doporučili. Přiznávám se, že jsem tenkrát vůbec nevěděl, co mám od této série čekat. Každopádně kdybych byť jen tušil, že se jedná o něco jako "cestopis" s fantasy tématikou, raději ty knihy ani neotevírám. :( Z duše nesnáším zdlouhavé popisy přírody a prostředí a série Pána Prstenů je toho bohužel plná. Dodnes si pamatuji, že tohle byly jediné knihy, jejichž obsah jsem do čtenářského deníku dokázal shrnout ve dvou větách. :( A nečetly se mi dobře ani když jsem jim dal druhou šanci ve svých dvaceti, kdy jsem v nich hledal onu údajně šokující paralelu s druhou světovou válkou, jež jsem tam stejně nenašel. :( Hlavní dějová linie je neuvěřitelně přímá a jednoduchá (dojít k sopce a hodit tam prsten). A kdybych měl být sarkastický, řeknu, že to bylo vlastně celé jen o chození. Však i stromy tam chodily! :D Ale abych nebyl k panu Tolkienovi nespravedlivý, jsem přesvědčen, ve své době se jednalo o krásnou pohádku, která dokázala lidi, jež zažili hrůzy světové války, přivést na mnohem lepší myšlenky. :) Avšak v dnešní době, kdy můžete po jednom kliknutí vidět na obrazovce překrásné fantasy světy stvořené počítačovou grafikou, působí série Pána Prstenů tak nějak plytce a vybledle. A proto dávám neutrální tři hvězdy.