Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29860/bmid_pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-qqq-29860.jpg 5 8941 8941

Pán prstenů série

Společenstvem prstenu se čtenářům dostává do rukou první ze tří svazků Pána prstenů, díla, jež se v uplynulých třech desetiletích dočkalo desítek vydání v mnoha zemích světa a poplárního filmového zpracování. Tolkienův dramatický a spletitý příběh o kouzelném prstenu, který hraje klíčovou roli v boji mezi silami dobra a zla v dávnověké Středozemi, volně navazuje na populárního Hobita a zavede mladé i dospělé milovníky fantazie znovu do světa tajemných krajů a pohádkových bytostí. Kniha nabízí strhující příběh i pozoruhodné myšlenkové a jazykové bohatství. Dotisky tohoto vydání, se stejným ISBN i obálkou, proběhly v letech 1998, 2001, 2002 a 2004.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

The Fellowship of the Rings, 1954

Radous
27.12.2017 5 z 5

Souhrnný komentář v třetím díle trilogie - Návrat Krále

Misaki
27.12.2017 3 z 5

Série Pána Prstenů se mi poprvé dostala do rukou v mých třinácti letech. V té době většina mých spolužáků doslova hltala Harryho Pottera a díky filmovému zpracování přičichli i k Tolkienovu dílu, jež mi doporučili. Přiznávám se, že jsem tenkrát vůbec nevěděl, co mám od této série čekat. Každopádně kdybych byť jen tušil, že se jedná o něco jako "cestopis" s fantasy tématikou, raději ty knihy ani neotevírám. :( Z duše nesnáším zdlouhavé popisy přírody a prostředí a série Pána Prstenů je toho bohužel plná. Dodnes si pamatuji, že tohle byly jediné knihy, jejichž obsah jsem do čtenářského deníku dokázal shrnout ve dvou větách. :( A nečetly se mi dobře ani když jsem jim dal druhou šanci ve svých dvaceti, kdy jsem v nich hledal onu údajně šokující paralelu s druhou světovou válkou, jež jsem tam stejně nenašel. :( Hlavní dějová linie je neuvěřitelně přímá a jednoduchá (dojít k sopce a hodit tam prsten). A kdybych měl být sarkastický, řeknu, že to bylo vlastně celé jen o chození. Však i stromy tam chodily! :D Ale abych nebyl k panu Tolkienovi nespravedlivý, jsem přesvědčen, ve své době se jednalo o krásnou pohádku, která dokázala lidi, jež zažili hrůzy světové války, přivést na mnohem lepší myšlenky. :) Avšak v dnešní době, kdy můžete po jednom kliknutí vidět na obrazovce překrásné fantasy světy stvořené počítačovou grafikou, působí série Pána Prstenů tak nějak plytce a vybledle. A proto dávám neutrální tři hvězdy.

tomickova.k
26.12.2017 4 z 5

Již dlouho jsem se chystala k přečtení knih Pána prstenů, nakonec jsem po knize sáhla díky Čtenářské výzvě a rozhodně nelituji...
Ač jsem čtenář ovlivněný filmovým zpracováním, které dle mého názoru nemá chybu, tak se mi kniha líbila. Ale při čtení jsem se nemohla zbavit pocitu, že mě filmové zpracování bavilo o dost víc. V knize je spousta popisu krajiny, mnoho různých písní a to bohužel není zrovna moje gusto. Určitě si v budoucnu přečtu i pokračování :) Aragorna, Roklinku a Elfy si prostě nejde nezamilovat.

LadyValeria
18.12.2017 5 z 5

Ačkoliv je Tolkienovo dílo dnes známo, ať už s kladným či negativním postojem, převážně díky filmovým adaptacím, já osobně stále dávám přednost jejich literární předloze se všemi ve filmu obtížně vystihnutelnými detaily. Stále vpravdě obdivuji Tolkienovu odvahu vydat dílo tehdy vlastně nového žánru, což samozřejmě znamenalo i poměrně tvrdý odpor ze strany kritiků, nicméně tak jako tehdy i dnes jsou knihy oblíbeny u zvídavých čtenářů.

První dvě ze šesti knih vydané v jednom svazku pojednávají o utvoření společenstva prstenů, různorodé skupiny postav, které se vydaly se společným cílem vstříc zemi Mordor, aby v ní zničili kouzelný prsten. Snad mé shrnutí zní poněkud fádně, ale věřte, že tomu tak rozhodně není a pokud se rozhodnete začíst do stránek tohoto působivého díla, přeji Vám, abyste si toto fascinující dobrodružství užili. Já se jím pokaždé nechám uchvátit zas a znovu...

Aati
10.12.2017 5 z 5

Tolkienova fantazie, originalita, obrovský cit pro jazyk a schopnost líčení děje a krajiny - to odlišuje celou trilogii od ostatních knih a vynáší ji na první pozice žebříčků. Smekám, pane Tolkiene.

martin8738
06.12.2017 1 z 5

Na začátku četby, jsem byl téměř rozhodnutý, že koupím další díl. No čím dál jsem v četbě byl, tím jsem od rozhodnutí upouštěl. Nakonec jsem knihu zaklapl a nedočetl. Bude mi někdo tvrdit, že kniha je lepší než film, tak já prvně četl a pak viděl film. Za mě Film +, kniha -
Neměl jsem tu čest, číst anglický orginál, ale tohle není to, co bych od takové knihy čekal.

Hary
04.12.2017 3 z 5

Tak tady musim jasne konstatovat. Kam se hrabe kniha na film. Kdybi mi bylo cca 13 let a knihu jsem cet v 90satych letech, asi bych byl nadsen. V dnesni dobe je to umorne cteni. Same zdlouhave popisy krajiny(kam se hrabe Tolkien na Otu Pavla) ,histericcti hobiti, a slicni elfove kteri v knize vystupuji jak vladci sveta. Basne ktere me silene nudili .A kdyz to chvilkama zacne byt zajimave,hned to sklouzne do dalsiho marastu. A to film povazuji za jeden nejlepsi jaky jsem vydel. No nic ,kniha mi nesedla ale tak je to spravne,tak to ma byt :)

Misa25
30.11.2017 2 z 5

Jsem z teto knihy velmi rozpolcena...film se mi libi a kniha je zdlouhava a vubec neni akcni...uvidim, kdy si dam dalsi dil...

cat5
24.11.2017 5 z 5

Mistrovské dílo. Není třeba cokoliv dodávat. Chtěla bych to číst pořád a pořád dokola. Kéž by tak na to byl čas. Pro mě se jedná o skutečnost. Ať si říká kdo chce, co chce. Je to natolik dokonalé, že si Tolkien prostě vymyslet nemohl.

15.11.2017 5 z 5

Nemyslím :)) Svět Tolkienovy fantazie je hluboký, promyšlený, barevný velice lidský a etický. Jedním slovem úžasný. Filmy byly super, ale čas strávený s knihou nelze ničím nahradit. Natož opakované čtení :) Domnívám se, že pro Tolkiena byla tato dřina velkou zábavou.
A-LaroRead- nemyslím, že Lewis prohrál - jeho Narnie je stručná proti Středozemi, ale kouzlo je podobné:)

Trissi
15.11.2017 3 z 5

Podle mě tady filmové zpracování předčilo svou předlohu. Nápad je výborný, ale autor své dílo tak zahltil popisy, říkankami a básničkami Středozemě, že se mu podařilo skoro zabít děj. Ani postavy tuhle fantasy moc nevylepšují. On ten knižní Frodo má asi padesát let, což je pochopitelné, když strýc má přes sto. Můžeme si přečíst rodokmený všech vládců, elfů a trpaslíků od počátku věků. Dokonce vypracoval elfí jazyk. Pan Tolkien se jistě při psaní tohoto díla velmi nadřel, a bohužel na té knize je to znát.

Abynka
12.11.2017 5 z 5

Miluju celý tenhle svět a postavy :)

-LaraRead-
12.11.2017 5 z 5

Věděli jste, že se Lewis a Tolkien vsadili, kdo napíše lepší knížku? Je naprosto očividné, kdo vyhrál na plné čáře. Společenstvo Prstenu je definicí pro geniální děj, originální nápady... Prostě pro knihu, která patří na vrchol všech žebříčků fantasy knih.

10.11.2017 5 z 5

Nedotknutelný a zároveň nedostižný:)
Právě zkouším audio Hra o trůny a . . . . . . absolutně nesrovnatelné.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Knihy J. R. R. Tolkiena položily základní kámen světové fantasy. Jsou to díla, jež se zapsala do dějin literatury. Víc netřeba. Tolkien je pro mě nedotknutelný.
Nu a přirozeně se nemohu se také nezmínit o výtečném filmovém zpracování. Tedy u Pána prstenů, u Hobita to povážlivě skřípalo.

Rihatama
10.11.2017 5 z 5

Už je to dávno, co jsem poprvé přečetla všechny základní pilíře Tolkienovy tvorby spojené s legendou světa Středozemě, kterou stvořil. Začala jsem prvním vydáním Hobita v roce 1991, pokračovala temnými příběhy Společenstva prstenu a zakončila Silmarillionem, který, ač objasňuje samotné prvopočátky Středozemě, vyšel až dlouho po Hobbitovi a Společenstvu prstenu, a to po Tolkienově smrti, když jej dokončil jeho syn. Na počátku 90. let ještě v Česku Tolkienovy příběhy téměř nikdo neznal, tak jsem s úžasem mohla sledovat, jak se, zcela oprávněně, začíná vytvářet kult Společenstva prstenu. Tolkien vytvořil úžasný, dokonale svébytný svět, kterému jsem od té doby propadla a k jehož příběhům se stále vracím.

06.11.2017 5 z 5

Pán prstenů patří k základnímu čtenářskému vzdělání :) bez něho je život méně radostný a fantazie méně pestrá. Už se těším až si najdu dostatek času a pohody, znovu si ho vychutnat a popřemýšlet nad životní moudrostí autorova myšlenkového světa.

konicekbily
18.10.2017 5 z 5

Fantastická literatura kvalitního formátu! Film jsem neviděl - ani se na děj nebudu nikdy dívat. Kniha mi plně postačí - dokonalý svět, i když pouze v mysli autora a čtenáře, svět s pěknými příběhy a jakými různými hrdiny!

Manielka
10.10.2017 5 z 5

Po x letech jsem se dokopala ke čtení tohoto světa.
Musím uznat, že mě to tedy vtáhlo a pokračuji dále.

jani.ruzicko
20.09.2017 5 z 5

Pro mě srdcovka, co neomrzí... nesmrtelné *=))