Panoptikum pana Perkinse
Ilona Dobrovolná
Alfréd Perkins má zdánlivě všechno. Peníze, milenku, a především úspěšný podnik, s nímž na sklonku devatenáctého století kočuje Evropou. Jednoho dne jej navštíví starý známý Leopold Higgs a nabídne mu, aby se společně usadili v Čechách a založili zde zábavní park. O téměř sto třicet let později přijíždí na místo bývalého zábavního parku doktor historie Benedikt Knesl s praktikantkou Klárou, aby pomohli policii s nevšedním případem. Ve zpustlém a opuštěném areálu se totiž našla kostra s prostřelenou lebkou... celý text
Přidat komentář
To jsem moc ráda, že jsem jméno autorky nepřehlédla a po její první knize jsem čekala zase pěkné počtení.
A nespletla jsem se.
Zajímavá dvojice detektivů, dvě časové roviny, napínavé a nebezpečné pátrání, co víc si přát?
Smutná je sonda do života postižených lidí, kteří se měnili v exponáty a obecenstvo je chodilo okukovat v obskurních panopticích.
Co všechno si museli ti chudáci nechat líbit a vyslechnout, ach jo.
Nemáme panoptika, ale i dnes jsme svědky ponižování jen trochu se lišících, mnohdy invalidních lidí a dětí (sic) a z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je být zastáncem verbálně napadených. Jsme společenstvo ne prstenu, ale ostrých a zlých jazyků.
Karel Hynek Mácha:
Hledám lidí mém jak ve snu žili,
bez srdce však larvy najdu jen,
Snové mojí, běda! Snové byli.
Jistoty je všechny zničil den.
To je krutá realita 21. století, že?
Knihu jsem si vypůjčila náhodně z knihovny, protože mě jen zaujal její název. A nastalo absolutní překvapení a pecka! Dlouho se mi nestalo, že bych se od knihy nemohla odtrhnout a přečetla jí za dva dny... Kniha mě absolutně vtáhla do děje a vážně paráda!
Docela smutný příběh o tom, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Líbilo se mi střídání příběhu vraždy z konce 19. stol. s jejím objasňováním na začátku 21. stol. Zajímavý byl popis života v kočovné společnosti a vztahy lidiček s různým tělesným postižením. Návštěvníci ZOO je vlastně nepovažovali za lidi, ale oni měli své city a kladné či záporné vlastnosti.
Román se četl velice dobře a nemohla jsem se od něho odtrhnout (zase jedna probdělá noc).
Toto bylo tak hezké čtení. Originální a zajímavé, neotřelé prostředí cirkusu, přitom hezky napsané, tajuplné, napínavé a velmi čtivé. Od autorky jsem četla už její první knihu tato se mi však líbila mnoh víc a mohu jen doporučit.
Tato kniha pro mě byla velice příjemným překvapením. Jedná se o mix žánrů a to historie a detektivky. Autorka se zaměřila na takzvaná panoptika, která byla velice oblíbená v 19. století. Sdružovala v nich lidi s různými druhy tělesných anomálií. Třeba vousatá žena, siamská dvojčata, žena s morbidní obezitou či extrémně ohebná žena. Na tyto podivné lidi se chodili dívat návštěvníci, kteří se jich na jednu stranu báli, na druhou stranu jimi byli fascinovaní. Tato panoptika však ve 20. století začínala ztrácet na popularitě až nakonec zcela vymizela.
Autorka tyto lidi zasadila do velice čtivého románu, který se odehrává ve dvou časových linkách. V té současné dojde k nálezu kostry, která má průstřel v lebce a rozběhne se tak vyšetřování a pátrání komu ostatky patřily a proč daný člověk zemřel.
V historické lince sledujeme život lidí pracujících v panoptiku a jejich denní radosti a starosti. A taky poznáváme Adu, vousatou ženu, která se zaplete do věcí, které by raději nechtěla vědět. Život v panoptiku je už tak složitý a těžký, ale že by se zde stal násilný zločin? Ráda by všemu přišla na kloub.
Střídání dvou linek bylo lehce pochopitelné a velice čtivé. Komu patřily ostatky nám je nabízeno zpočátku jako jasně dané, ale samozřejmě nic není tak, jak se zdá a čtenář je okamžitě vtažen do propletence vztahů a intrik, které se nakonec poodkrývají na pozadí života v panoptiku. Já jsem byla s příběhem velice spokojená, ale pravda, ten blížící se konec mi přišel už moc natahovaný a už mi bylo tak nějak jedno, kdo byl vrah, hlavně ať už se to dozvím. Samozřejmě jsem ho neuhodla. Celkový konec mi ale vyrazil dech, protože došlo k opravdu nečekanému rozuzlení a to se mi velice líbilo.
Příjemná detektivka ze zajímavého prostředí.
V první polovině převládá atmosféra starého panoptika, která mi připomínala knihu Ulička přízraků. Ta se mi taky moc líbila a ráda jsem si přečetla něco dalšího z podobného ranku.
V druhé polovině na mě působila spíš detektivní část ze současnosti. Začalo mě víc zajímat, kdo co...
Líbí se mi, jak se zločin postupně odhaluje synchronně v minulosti i v současnosti. Zajímavě vystavené časové roviny.
Od autorky si určitě přečtu i Prokletí rodu a doufám, že napíše i něco dalšího. Už po této jedné knize si ji řadím k oblíbeným.
Tento historický román sice nevyniká akčností a krvavými scénami, přesto vás zaujme svou čtivostí, střídáním kapitol, ve kterých se prolíná minulost a přítomnost, napětím, zajímavými scénami i závěrečnou gradací s velkolepým odhalením.
Člověk si při čtení rozšíří i obzory, protože se dozví, jak to dříve fungovalo v cirkusech, panopticích a zoologických zahradách. Irena Dobrovolná navíc stvořila netradiční vyšetřovací dvojici historika Benedikta Knesla s jeho praktikantkou Klárou, kteří záhadě zábavního parku přijdou na kloub, není tedy vyloučeno, že se s nimi potkáme i v nějakém dalším odloženém historickém případu, já bych si volné pokračování ráda přečetla.
Celá recenze v recenzích.
Tohle bylo tak fajn čtení! Když jsem si četla anotaci, tak mě hned na první dobrou zaujalo prostředí, ve kterém se bude příběh odehrávat, ale nečekala jsem, že mě kniha až tak nadchne.
V knize se prolínají dvě časové linky a je vidět, že autorka měla promyšlený sebemenší detail. V historické lince se dozvídáme, jak to v panoptiku chodilo, kdo tam žil a co se tam stalo. Linka je skvěle napsaná, zábavní park s panoptikem jsem si dokázala hravě představit, líbily se mi charaktery postav, autorka atmosféru daného místa dokázala krásně vystihnout a tato linka mě opravdu nadchla. Druhá časová linka se odehrává v přítomnosti, tedy o více než sto třicet let později, kdy se v parku najde mrtvola. Případ je dávno promlčený, a proto spíše ze zvědavosti a zájmu se snaží doktor historie přijít na to, co se v parku tenkrát stalo. Obě linky na sebe hezky navazují, doplňují se a v závěru se skvěle propojí.
Panoptikum pana Perkinse není klasická detektivka a označení detektivní román, je tak velmi příhodné. Pokud si tedy chcete přečíst příjemnou oddechovku, tak po knize určitě sáhněte.
Opravdu skvělý pozvolný detektivní román z netradičního prostředí. Střídání současnosti s minulostí, krátké kapitoly, nečekané rozuzlení, které mě docela dostalo. Rozhodně mě tato česká autorka upoutala a ráda si od ní v budoucnu zase něco přečtu.
Hezké propojení minulosti s přítomností. Ze začátku pomalejší tempo, ale poslední třetina to skvěle vynahradí. Za mě stojí kniha za přečtení.
Detektivní román propojený s minulostí. Vždy po jedné kapitole se střídá současnost s minulostí, Ben s Klárou,geologové pomáhají vypátrat 130 let starou vraždu. Kosti, které najdou v truhle ve sklepě starého zábavného parku.
Minulost se dozvídáme skrz deník, který si psala jedna účinkující mladá žena Ada, které měla vousy. V panoptiku vystupovali převážně lidé s nějakou anomálií. Na jednom místě tak byla trpaslice Celestýna, obr Gregor nebo hadí žena Nataša. Panoptikum se přestěhovalo do Čech na jedno místo k Higgsovi, který tam chystal zábavný park. Jeho úmysly ale nejsou čisté
Styl psaní byl poutavý, střídání bylo akorát a ani linka současnosti nebyla úplně bez záhad. Bavilo mě hledat souvislosti spolu s Benem. A i lidé z vesnice mohou přispět s troškou do mlýna. Třeba s poklady, které si jejich prarodiče schovali na půdě.
A Panoptikum i obchází pověsti a vyprávění, z kterého místy mrazí. S lidmi tam nezacházeli dobře, tak se stane, že vznikne nepravdivá pohádka o tom, že tam strašínebo je to pravda? Prostředí k tomu svádí, aby vás příjemně mrazilo.
Je to takové bádání o minulosti, u které si odpočinete. Není to drasťák, přesto potřebujete znát pravdu. Vraha jsem neuhodla.
Výborné! Líbila se mi už autorčina prvotina, takže jsem na Panoptikum byla hodně zvědavá. Povedené. Spíš než klasický detektivní román je to pomalé, ale hodně čtivé rozplétání jednoho dávného zločinu s překvapivým, leč trochu smutným vyústěním.
PANOPTIKUM PANA PERKINSE rozhodně není detektivka plná akce. Jedná se však o velmi povedený detektivní román, kde budete postupně odkrývat záhady minulosti a díky jednotlivým střípkům odhalíte záhadnou mrtvolu i jejího pachatele.
Linky minulosti a přítomnosti se postupně doplňují a vytvářejí tak napínavý i záhadný příběh. Přestože jsem od začátku měla pocit, že je přece absolutně jasné co se stalo a kdo koho zabil, dočkala jsem se překvapení.
Na knize se mi velmi líbilo vykreslení minulosti cirkusu. Přišlo mi to jako velmi zajímavé a originální téma, se kterým jsem se v knize ještě nesetkala. Díky tomu, že jsem před několika lety viděla film Voda pro slony, dokázala jsme si živě představit jak to asi v takovém panoptiku vypadalo. Hodně mi to pomohl v dokreslení a představení si dané atmosféry, včetně pana Perkinse.
(SPOILER) Skvělá druhá kniha autorky. Promyšlený příběh vyniká výbornou psychologií postav, prolínáním zápletek, které do sebe začnou postupně logicky zapadat. Adu jsem si oblíbila hned na začátku a z Higgse mi běhal mráz po zádech až do samého konce. Perkins byl parádně rozpolcená osobnost, která dodala románu gró. Střídání časových rovin bylo velice osvěžující. Těším se na další literární počin! :)
Štítky knihy
vraždy 19. století 21. století Česko, Česká republika česká literatura Rakousko-Uhersko historické detektivky české detektivky a krimi poutě, lunaparky, zábavní parky lidé se zdravotním postižením
(SPOILER) Velká spokojenost: čtivé, zajímavé i napínavé. Obě časové linky pravidelně se střídající pěkně propracované, před 130 lety fungující zoopark a panoptikum a jeho obyvatelé, v současnosti pátrání akademického historika s přifařenou mladou studentkou ve zbytcích původního parku. Věrohodné amatérské vyšetřování vraždy a mizení lidí a zániku zábavního parku. Živoucí postavy, uvěřitelný příběh, byť smutný a nostalgický (naštěstí záchvěv možnosti vývoje směrem eugenika apod. byl záhy zažehnán).