Panoptikum Města pražského
Jiří Marek (p)
Panoptikum série
< 3. díl
Soubor Panoptikum Města pražského je poslední knihou z třídílné série spisovatele Jiřího Marka. Soubor povídek obsahuje případy rady Vacátka a členů mordparty, inspektorů Bouše a Brůžka, kterým občas zaskočí poradit a vypomoci nyní už penzista Mrázek. Všechny příběhy z tohoto souboru se dočkaly seriálové podoby v rámci televizního cyklu, jenž nese stejný název jako knižní předloha.... celý text
Přidat komentář
V poslední části trilogie čas pokročil, takže pan Mrázek tu už jen vypomáhá jako aktivní důchodce, na atmosféře to ovšem příběhům ve svazku obsaženým v žádném případě neubralo. V prvorepublikové Praze se mi i při mé třetí návštěvě velice líbilo a kromě všech očekávaných kriminálních případů jsem tady našel i jeden, který na mě dýchl svou lidskostí. Moc pěkně to pan Marek všechno sepsal.
Vyborne napsane pribehy se starou znamou mordpartou. Z techto pribehu doslova dycha stara Praha se vsemi radosmi, starostmi i nerestmi :) skoda, ze toho nebylo napsaneho vic…
Třetí díl této série pokračuje dalšími případy a drží nastavenou laťku hodně vysoko. Všechny příběhy jsou protkané lidskostí a zároveň mají kouzlo které čtenáře zavede do doby kdy zločin měl jiné parametry. Moc pěkné čtení jsem hodně spokojený.
Povídkové sbírky Jiřího Marka patří společně se Škvoreckého Borůvkou a Čapkovými Kapsami k tomu nejlepšímu z tohoto žánru.
Pohodová záležitost, skvěle vykreslené postavy pražské mordparty a dobová atmosféra z toho přímo čiší.
Tahle třetí série obsahuje z velké části povídky, které byly zfilmovány už s Jiřím Adamírou, ne s Jaroslavem Marvanem, a i proto patří k mým nejoblíbenějším. S chutí jsem si je tedy oživila i v knižní podobě.
Tak jsem přečetl i třetí díl Panoptika. Škoda jen, že pan Marek nenapsal více takovýchto případů. I zde je několik čtivých, krásných a známých příběhů pražské mordparty.
Zpočátku, z let 50-tých kariérní spisovatel, podle jehož knihy byl natočen děsivý film Nad námi svítá, to dotáhl až na post GŘ Čs.státního filmu.
Ale já tyto jeho poklesky toleruji. Protože on si postavil touto komentovanou knihou cosi jako pomník ! Měl kliku na ilustrátora - vynikajícího Kamila Lhotáka a druhou kliku, že na dobré věci, tedy i knihy, měl čich i režisér Sequens, pod jehož taktovkou vznikl jeden z nejlepších seriálů ČT, který se klidně může reprízovat každý rok a diváci budou nadšeni. Na rozdíl od kravin typu Žena za (nebo pod) pultem s národní umělkyní J.Š. zde jde a i pokud jde o knihu - o geniální dílo !
Zkrátka: když Jiří Marek (vlastním jménem Josef Jiří Puchwein) chtěl - tak uměl ! Velká poklona !
Díky čtenářské výzvě jsem sáhla po této knize podle které byl natočen velice oblíbený televizní seriál.
V knize si přečteme dvanáct skvělých příběhů z kterých díky autoru na nás dýchne atmosféra prvorepublikové Prahy a její tehdejší periferie.Kniha se mi četla velmi dobře a hlavně proto ,že jsem si vždy vybavila živě hlavní osoby těchto příběhů ,kteří jsou nezapomenutelní- rada Vacátko ( v podání Jaroslava Marvana),inspektor Bouše( Josefa Vinkláře),inspektor Brůžek(Josef Bláha) a samozřejmě inspektor Mrázek( jedinečný František Filipovský).Nejznámější v knize je povídka Pěnička a Paraplíčko- v seriálu stvárněné Jaroslavem Brzobohatým-jako kasař Pěnička a Paraplíčko Jiřinou Bohdalovou ( v seriálu prostitutka zvaná Anča Kulatá).Odpočinkové příjemné počteníčko.
Úryvek z povídky( Ve hře je dragoun)
Byla to tehdy vlastně krásná doba : četníci nosili přilby potažené šedým suknem a pan ministr národní obrany vyhlásil,že zakládá znovu podle slavné tradice pluk českých dragounů,kteří budou zase nosit červené rajtky a žluté výložky,což bylo přijato s nadšením.
Lehkost s níž Marek své detektivky píše je pouze zdánlivá, neboť je za nimi výborná znalost prvorepublikových reálií a také fakt, že příběhy vycházejí ze skutečných případů. Zajímavá je ovšem ještě jedna okolnost. Marek rozhodně nemá potřebu výrazněji torpédovat tehdejší společenské zřízení, to nejnápadněji vynikne ve srovnání s filmovými adaptacemi, v nichž je ideologická linka daleko vyhrocenější (Otec Goriot ze Záběhlic, z předchozího dílu). Naopak se místy dočteme o jakési základní touze po pravdě a spravedlnosti. Zda-li v tom je prozření prvorepublikového komunisty který si uvědomuje, že reálný socialismus přinesl jen málo z toho co nabízel a navíc mnohé zničil, nebo prostě jen sentiment stárnoucího muže, neumím říct. Čte se to ale výborně.
Moc oceňuji krásný popis meziválečné Prahy, autor dokázal čtenáře přenést do jiné doby, kde bylo všechno tak nějak jednodušší, nebo se to tak alespoň zdálo. Policejní vyšetřování mi sice zavání pohledem Hurvínka na válku, ale jako skoro pohádkové příběhy uvádějící čtenáře do nekonečného škádlení policejního oddělení vražd a temné pražské galerky to bylo moc hezké čtení "na dobrou noc".
Mám ráda jak ty knižní příběhy, tak jejich filmové zpracování. Je pravdou, že jsem je četla již před lety, ale díky knižní výzvě jsem se k některým vrátila a dobrý.
Oproti předchozím dvěma sbírkám o trochu slabší, především z toho důvodu, že většina povídek je postavená na stejné osnově. Ta trochu shazuje to, co bylo dosud v Panoptiku napsáno, protože vrchní policejní rada Vacátko najednou všechno ví, všechno zná a dává tím mimoděk najevo, jak jsou ostatní kriminalisté neschopní. Přitom každý z jeho detektivů je osobnost sama o sobě a své kvality už mnohokrát prokázali nám i zločincům. Navíc Vacátkova genialita není nijak ohromujícího ražení, spíše se projevuje jako ostřílený znalec lidských duší a většinu „záhad“ by tak mohl odhalit prakticky kdokoliv, kdo strávil nějaký čas mezi pražskou galerkou.
Jiří Marek tentokrát své texty pojal trochu rozmáchle a tam, kde jsem dřív obdivoval jeho umění krátkého příběhu, už občas vystrkuje růžky nezbedná vatařina. Ovšem závěrečné povídky dokazují, že mistr se prostě nezapře a všichni kritici mu mohou být leda pro smích. Klobouk dolů, rozhodně jedna z nejvýraznějších osobností československé detektivky.
Povídky v této knize mají vysokou úroveň a případy "čtyřky" v čele s Vacátkem a ostatními rady jsou velmi zajímavé. Bouše a Brůžek ve svých případech také excelují a z celé knihy opravdu sálá ona krása prvorepublikové Prahy s onou roztomilostí. Nejlepší byly případy roztomilých místních chmatáků, které stejně vyšetřovatelé znají, protože obvod byl přeci jen malý a policisté si pro své lapky chodí na jistotu. :-)
Část díla
Atentát na ministerského předsedu
Balada hokynářská
Čaire, laková krabička na čaj
Děvče od vody
Funus
Autorovy další knížky
1968 | Panoptikum starých kriminálních příběhů |
1981 | Panoptikum Města pražského |
1974 | Panoptikum hříšných lidí |
2001 | Můj strýc Odysseus |
1984 | Panoptikum |
Snad všichni známe vrchního radu Vacátka a inspektory Boušeho, Brůžka a Mrázka. Něžně, poklidně, laskavě a vtipně napsaná detektivka Jiřího Marka. Myslím, že se ani s lety neomrzí.