Pantaleón a jeho ženský regiment
Mario Vargas Llosa
Ústrednou dejovou niťou románu je príbeh kapitána peruánskej armády Pantaleóna Pantoju, povereného nezvyčajným poslaním - sformovať osobitný ženský oddiel, Stredisko dámskeho servisu - pre príslušníkov vojenských posádok v povodí Amazonky, kde roztúžení vojaci prepadávajú ženy a dievčatá indiánskych kmeňov...... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1984 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Pantaleón y las visitadoras, 1973
více info...
Přidat komentář
Opravdu zajímavý kousek. Kniha je vtipná, ale ne nijak okázale, čtenář se spíš zasměje bizarnosti celé situace v kontrastu k stupidně šroubovanému jazyku vojenské korespondence a k mrazivým událostem, jež hlavního hrdinu tu a tam provází.
Byl jsem z předchozí knihy (Tetička Julie...) tak nadšen, že jsem si prostě chtěl od téhož autora ještě něco přečíst. Údajně napsal pouze dvě humorné knihy. Tetičku a Pantaleóna. Takže volba byla jasná. Já se chci bavit a smát.
Inu – celý ten nápad je tak krásně absurdní, že bych se vůbec nedivil, kdyby ho některá armáda skutečně zrealizovala. Protože realita bývá občas daleko šílenější, než jsou fantazie spisovatelů.
Kniha mě pobavila, ale chvílemi i nebavila. Bavilo mě prolínání jednotlivých dějů. Jednotlivé příběhy se mísí do hustého těsta a vzniká tak opravdu netradiční a chutný pokrm pro čtenáře. Celkový obraz se pomalu skládá jako mozaika. V každé kapitole naberete hrst blyštivých střípků a můžete si hrát. Uvaříte kávičku, zapálíte doutníček a ve stínu milosrdné markýzy své oblíbené kavárny přidáváte kousky příběhů do objemného celku. Milé a vtipné.
Co mě nebavilo, bylo rozvíjení onoho vtipu do nekonečné délky. Pointu už víceméně znáte, hlasitě jste se zasmáli, ale vypravěč stále chrlí podrobnosti a stále vtip tříští a cizeluje. Takže jsem nakonec velké části textu prostě přeskakoval, abych se rychleji dostal k jádru. Pravda, kniha se mi tak smrskla na takovou delší povídku. Ale myslím, že to nebylo vůbec na škodu… bavil jsem se i tak náramně.
Vtipná a zábavná knížka, docela jsem se pobavil. O co jde? Nebohému poručíku Pantaleónovi je nadřízenými přikázáno postarat se o uspokojení sexuálně vyhladovělých vojenských posádek v Amazonii. Je to naprosto proti jeho přesvědčen i povaze, nicméně jako správnému vojáku mu ani nenapadne se rozkazu vyhnout. A sledovat, jak se smrtící efektivitou buduje erotický supereskort Pantalandia, je fascinující.
Čili verdikt zní: líbilo se mi to, bylo to originální a legrační, kdyby to napsal někdo jiný, dal bych asi i čtyři hvězdy. Od Maria Vargase jsem ale četl daleko lepší knihy....
Mne sa na Llosovi strašne páči jeho farebnosť. Štvrtý zárez na mojej ošúchanej knižnej záložke a znova niečo úplne iné. Obsahovo i formou. Takto si, prosím, predstavujem dielko triafajúce sa do absurdity niektorého spoločenského systému. Nie ťažké, ponuré a deprimujúce podobenstvá typu Farma zvierat či Proces, po ktorých je ťažko čo i len sa pokojne vyspať. A tu ... hop ... a zaspinkáte s úsmevom. A súhlasím s bondulom, i mne to pripomenulo Hlavu XXII.
Pantaleón a jeho ženská rota mi v mnohom pripomínali slávnu Hlavu XXII. Absurdné nápady vymýšľané na akomsi vzdialenom veliteľstve, statočný vojak do bodky plniaci rozkazy a armáda, ktorá si zo všetkého vyberá to najlepšie. Stroho, vojensky písané hlásenia o pohlavných potrebách, kvantifikovanie a plánovanie počtu a času potrebného na priemerný pohlavný styk peruánskeho vojaka, štatistikou podložené plány na rozvoj Pantaleónovej jednotky špeciálneho určenia. Do toho trochu tajomna amazonského pralesa, čudesné kulty a juhoamerická mentalita. Vtipné a originálne.
Tohle byl krutopřísný masakr mé bránice. Chudák Pantaleon. Už jsem to četla asi 3x a pořád mě to neuvěřitelně baví :D
Vskutku nevšední úkol dostal kapitán Pantaleón Pantoja po převelení do Iquitosu, města v peruánské části Amazonie. Sbor potěšitelek vyjíždí na vojenské základny v odlehlých oblastech a mi sledujeme slasti i strasti dobrého vojáka Pantoji, jak to všechno dokáže ukočírovat, protože služba je služba a co ubozí vojáci v pralese, na jejichž pudy působí podnebí a z nedostatku jiných příležitostí se vrhají na všechno ženské v okolí? S tím se musí něco udělat. Mario Vargas Llosa tentokrát na humorné vlně a musím říct, že se mu opravdu daří od začátku do konce.
Štítky knihy
satira zfilmováno prostituce pralesy vojáci peruánská literatura Amazonie hispanoamerická literatura román pralesa politická satiraAutorovy další knížky
1984 | Tetička Julie a zneuznaný génius |
2005 | Zelený dům |
2003 | Vypravěč |
2007 | Zlobivá holka |
2004 | Kozlova slavnost |
Audio.
Absurdno ve militarismu.
Hambinec v plánech bojeschopné armády má ambice se pro formování odolnosti v boji řízeně rozvětvit.
Všichni v tom vidí pozitivum a dokonce i obyvatelé z okolních vesnic.
Postup pro rozvoj této vize má neblahý osud.
Chybí ženská chytristika v osobních problémech. Pohled muže je naivní.
Jistě výrazivo by vyznělo decentněji v jiném složení písmen (překlad).
Zdecimovaná armáda bez výstřelu, závislost na které stojí lidstvo.