Parížska voľba
Robert Ludlum , Gayle Lynds
Jonathan Smith série
< 3. díl >
Po obrovskom výbuchu sa zrúti laboratórna budova Pasteurovho inštitútu v Paríži. Medzi mŕtvymi je aj Emile Chambord, jeden z najvýznamnejších vedcov pokúšajúcich sa zostrojiť molekulárny počítač. Profesor Chambord však nanešťastie utajoval všetky podrobnosti svojho výskumu a poznámky očividne zničil výbuch alebo požiar, ktorý po ňom nasledoval. Vedecká obec všeobecne predpokladá, že vyvinutie molekulárneho počítača potrvá ešte roky. Náhle však z radarových senzorov nevysvetliteľne zmiznú americké bojové stíhačky na celých päť minút. Telefónne ústredne a ostatné služby prestanú fungovať, čo má ničivé dôsledky. Washington v snahe zabrániť panike uisťuje verejnosť, že je to práca šikovného hackera, hoci vedia, že také niečo je nemožné. Takú skazu je schopný spôsobiť jedine obrovský výkon a rýchlosť molekulárneho počítača. Pod zámienkou, že ide navštíviť svojho priateľa Martyho Zellerbacha, ktorý bol vážne zranený pri výbuchu Pasteurovho laboratória, agent Záštity 1 Jon Smith letí do Paríža hľadať spojenie medzi výbuchom a silami ovládajúcimi tento počítač. Smith sleduje stopu, ktorá vedie cez dva kontinenty, a odhalí spleť podvodov, ktorá môže spôsobiť zmätok a navždy pretvoriť svet.... celý text
Literatura světová Horory
Vydáno: 2003 , Ikar (SK)Originální název:
The Paris Option, 2002
více info...
Přidat komentář
Řemeslně zručná komerce. Nic Vám nepřinese, naopak Vám sebere kus Vašeho času na této Zemi.
Ježíši řekl jsem si že přečtu celou sérii o Honathanu Smithovi, ale tohle prosím NE.... Opravdu nesmyslný příběh, motivace postav, zápletka....
Neškodilo by, kdyby autor věnoval více prostoru detailům práce tajných služeb. Někdo by možná uvítal podrobnější popis Paříže a bližší seznámení s prostředím, kde se děj odehrává.Tomu se však Ludlum vyhýbá. Informační hodnota knihy je tak prakticky nulová. Jenže Ludlum nic takového nedělal v předchozích knihách, proč by s tím měl začínat zrovna tady?
Miluji Ludlumovy knihy, ale v poslední době mám pocit, že mistr nějak ke konci své tvorby ztratil dech. Ještě jsem schopen celkem překousnout infantilní supertajnou organizaci Alfa a nezničitelného Jonathana Smithe, ale Pařížská hrozba je tedy asi to nejhloupější, pod čím se Robert Ludlum podepsal. Ta myšlenka, že superrychlý počítač umožní prolomení všech obran mi připadla trochu dětinská. Ale nemůžu to mít mistrovi za zlé. To je v poslední době nemoc mnoha příběhů, že autoři akcelerují děj pomocí "geniálních hackerů", kteří získají jinak nedostupnou informaci, nebo ovládnou zabezpečovací systémy a podobně.
Mnoho let jsem nečetl knihy od tohoto autora, takže už nemohu srovnávat předchozí díly této série. Začátek se slibně rozjížděl, pak se to trochu zastavilo. Naopak konec knihy byl parádní, byl jsem napnutý až do konce jak vše dopadne. Ta hlavní myšlenka molekulárního počítače je zajímavá, uvidíme co přinese budoucnost.