Pasažier 23

Pasažier 23
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535720/bmid_pasazier-23-660fe1e4632aa.jpg 4 340 340

Predstavte si mesto bez polície. Malé mesto, v ktorom každoročne zmizne tucet ľudí. Bez stopy. Miesto na perfektný zločin. Vitajte na luxusnej výletnej lodi! Policajný psychológ Martin Schwartz prišiel pred piatimi rokmi za mysterióznych okolností o ženu a syna. Stalo sa to počas ich dovolenky na luxusnej zaoceánskej lodi Sultan of the Seas – nikto z posádky mu však nevedel vysvetliť, ako k tomu došlo. Martin je odvtedy psychicky na dne a vrhá sa ako utajený vyšetrovateľ do najnebezpečnejších policajných akcií, kde mu neraz ide o holý život. Uprostred zásahu mu zatelefonuje čudácka stará dáma, ktorá sa predstaví ako autorka trilerov. Presviedča ho, že sa bezpodmienečne musí nalodiť na Sultána, pretože našla dôkaz, čo sa asi prihodilo jeho rodine. Martin sa zaprisahal, že nikdy nevkročí na loď. Keď sa dozvie, že na lodi sa objavilo dievčatko s medvedíkom jeho syna v náručí, ktoré zmizlo pred niekoľkými mesiacmi, neváha a vyberie sa na loď. Príbeh Pasažiera 23 sa opiera o jedinečný nápad. Sebastian Fitzek našiel miesto, z ktorého niet úniku, ale kam sa ani nikto tak ľahko nedostane. Páchateľ teda musí byť na lodi a vyšetrovateľovi zostáva len málo času, aby ho našiel. Autor hneď od začiatku rozohráva viacero zápletiek, ktoré mu umožňujú udržať v celej knihe vysokú hladinu napätia. Nebol by to však Fitzek, keby nakoniec nebolo všetko inak. Správa v denníku Tagesspiegel: Na zaoceánskych výletných lodiach a trajektoch od roku 2 000 zmizlo z paluby bez stopy najmenej 200 cestujúcich a členov posádky. Autor využil túto skutočnosť ako východisko pre svoj psychotriler a podarilo sa mu vybudovať zlovestný a strhujúci kriminálny príbeh. Luxusný výletný kolos, ktorý sa plaví po šírom oceáne, je vlastne hotové malé mesto so svojím mikrokozmom, no bez polície. Ak sa tam stratia pasažieri a na lodi ich nenájdu, vyšetrovatelia predpokladajú, že spáchali samovraždu a skočili do mora. No keď sa zrazu stratený pasažier po dvoch mesiacoch objaví na lodi, to je už iný prípad.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: audiokniha , Publixing , Tatran (Bratislava)

Passagier 23, 2014

Interpreti: Peter Kočiš

JustWomen
01.12.2022 2 z 5

Tato kniha byla jako zlý sen. Začátek a úplný konec celkem dobrý, ale to mezi tím byla kupa nesmyslů, nesympatických postav a jejich úchylek a nereálných zápletek. Už jen pobyt na takové lodi, a to i bez jakýchkoliv vražd, únosů a prznění, by byl pro mě největší trest.
A nikdo nevysvětlil to mučení na začátku ...

iLuciferie
11.11.2022 3 z 5

Autor píše opravdu hodně čtivě, knížka se čte dobře a nelze jen tak odložit, ale příběh mi vadil jak tématem, tak mi přišel neuvěřitelně překombinovaný a nepravděpodobný.

martousek
22.10.2022 5 z 5

Fitzek patří v tuto chvíli mezi mé nejoblíbenější autory, třetí kniha a naprostá pecka. Děj má spád a překvapivý závěr, 5* je zasloužených. Doporučuji.

gordon13
04.10.2022 4 z 5

Hodně mě zaujalo prostředí, kde se příběh odehrává, to bylo velmi slibné a i příběh mě nadchl. Pěkný psychothriller, nápaditě propracovaný, ke konci to už bylo lehce překombinované, trochu to drhlo, ale vcelku líbilo!

Páájinka
30.09.2022 5 z 5

Opět hodně dobrý nápad i zpracování.

alexis818
27.09.2022 5 z 5

Velmi dobře,asi zatím nejlepší,co jsem od autora četla.On opravdu umí překvapit,ve svém oboru je Mistr.

Annyshga
07.09.2022 4 z 5

Moje první setkání s autorem a rozhodně né poslední . Příběh byl skvělé propracovaný, napínavý a šokující. Po prvních stranách jsem čekala, že se děj bude ubírat trošku jiným směrem. Zklamaná jsem však ale nebyla, jediné co tak bych uvítala víc kapitol o tajemném doktorovi ale možná by to bylo zbytečné rozptýlení od už tak dost propleteného příběhu. Důvod pro který si pachatel vybíral své oběti jsem nečekala a už vůbec ne tak šílený zvrat na konci knihy. Autor jednotlivé zápletky pěkně vymazlil a ve finále propojil úplně neskutečným způsobem.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

A mám dalšího oblíbeného spisovatele a určitě si od pana Fitzeka brzy přečtu další pecku!
Tohle totiž byla opravdu jízda, a to doslova.
Ocitáme se na zaoceánské výletní lodi, kam hlavního hrdinu Martina Schwarze, vyšetřovatele v utajení, vyláká jeho minulost a dořešení záhady zmizení jeho vlastní rodiny na stejné lodi.
Senzačně napínavý psychothriller, neotřelé prostředí luxusní obrovské lodi a hlavní hrdina, kterému budete děsně fandit - to je skvělý koktejl, který velmi doporučuji každému, kdo má tento žánr rád, tak jako já.

FejKýý
06.07.2022 4 z 5

Do téhle knihy jsem se po celou dobu nemohla nějak začíst je možné, že mi příběh nesedl? Možná. (ale i tak se mi líbil) Nebo je možné, že jsem to četla ve špatném období? Kdo ví. Tak či onak zase to bylo psycho a některé věci opravdu nechutné což pan Fitzek umí dokonale. Na jeho knihu Cesta domů to nemá. Ta mě chytla od začátku do konce. I když mě tato kniha moc nesedla, určitě nezavrhuji spisovatele a budu číst dál jeho knihy. Vlastně už přemýšlím, kterou číst příště. Jsem ráda, že jsem se účastnila štafety, o to větší zážitek kniha byla, ač jsem ji tedy měla rozečtenou asi pět týdnů. 3,5*

Hvězdinka
06.06.2022 4 z 5

Fitzek je můj top autor thrillerů. Vždy hodnocen nejvýše. Tato kniha je pro mě poprvé mírným zklamáním. Četla jsem ji déle než je u něj typické, nějak mi vadila ta překombinovanost v epilogu, i když je originálně zařazen až za autorovo poděkování. A celkově mi to téma nesedlo. K úctě k autorovi dávám za čtyři, jinak být to mé první setkání s ním, dostal by jen tři.

denniys
27.05.2022 5 z 5

Podruhé za poslední dobu jsem opustila svou fantasy zónu a zavítala do světa thrilleru. Podruhé jsem dle doporučení a zapůjčení od kamaráda sáhla po Fitzekovi. A bylo to "horší" než poprvé, protože už u Pacienta jsem měla pocit, že nevydržím, když to odložím, ale tehdy jsem to ještě dokázala, tentokrát ne.. Přečteno za jeden den, všechno šlo prostě stranou. Neskutečně mě to bavilo. Fitzek píše brilantně!! Téma je samo o sobě skvělé, nedávno jsem četla v nějakém časopise o konspiraci ohledně výletních lodí a teď mi to prostě sedlo. Kniha je vlastně i správně zvrácená a rozuzlení je drsné a smutné. Závěrečný epilog po poděkování nemá chybu.
Někdy si říkám, že pozvu partnera na výletní loď a díky bohu, že on nečte, jinak by tam vzal on mě :D

shootingstar
27.04.2022 4 z 5

Velmi čtivé, ke konci samozřejmě překombinované jako každá moderní detektivka, ale budiž, protože potitulková scéna mě skutečně pobavila.

DericCaster
21.04.2022 4 z 5

Přemýšlím co tak jako napsat... Je to prostě fajn knížka. Tak jak už jsme u autora zvyklí, jedná se o Thriller, který nejde moc předvídat. Co chybělo první polovině knížky na tempu, to vynahradila ta druhá. Jen mi sem tam přišlo, že má text moc kudrlinek a kdyby měla knížka o pár stránek méně, spíše by ji to prospělo. To ale nemění nic na faktu, že jsem ji přečetl za dvě odpoledne. Knížku mohu s čistým svědomím doporučit, jen mám pocit, že je to přesně ten typ knížky, kterou časem zapomenete...

SimonaP
20.04.2022 4 z 5

Tak tohle byla pecka. Úžasné čtení, od kterého jsem se nemohla odtrhnout, plné zvratů. Nechápu, kam autor chodí na své nápady. Každá jeho kniha je úplně jiná a nezvyklá dějová zápletka je u pana Fitzeka samozřejmostí. I když ne každá jeho kniha mi úplně sedla, stejně každou ráda čtu.

Cajda
19.04.2022 5 z 5

Nemohu jinak, než přidat také pozitivní komentář :o)
I mně se líbí ta lodní okénka plnící se s každou kapitolou víc a víc červenou barvou - krví...
Je to napínavé čtení (na mne někdy až moc), a i když mi přečtení celé knihy trvalo, jsem ráda, že jsem ji dočetla - konec je opravdu nečekaný, překvapivý, takový "Fitzekovský" :oD
Pan Fitzek prostě opět nezklamal! Opět překvapil. A opět potvrzdil, že je prostě úžasný PAN SPISOVATEL!

anetka.repova
14.04.2022 5 z 5

Mé první setkání s autorem a rozhodně ne poslední. Velice zajímavý děj odehrávající se na palubě lodi. Bylo to napínavé, svižné.

soukroma
10.04.2022 5 z 5

Parádně příjemné překvapení: dosud mne žádné autorovo dílo neoslovilo, ba spíš naopak, ale tady jsem kvůli anotaci nemohla odolat (moře a lodě, to je moje) - a dobře jsem udělala! Kniha mne okamžitě vtáhla a nepustila až do konce (propršená a prosněžená aprílová sobota tomu přesně vyhověla) a - přisadím si ke zdejšímu klišé - bavilo mne to dokonce od prvního do posledního písmena.
Ono ani není radno zejména ta poslední písmena opomenout - díky mému zaujetí příběhem jsem pokračovala i ve čtení poděkování v závěru, což dělám zřídka, a dobře jsem udělala - autor avizuje následující překvapení a ono skutečně přišlo, v pravou chvíli, kdy mi už klíčil otazník v mozku ohledně jedné úvodní linky, a vida, otazník přestal být otazníkem, přitom malinká zajímavá vrátka klidně i pro pokračování nad rámec se otevřela. (Po přečtení předchozích komentářů mám dojem, že aspoň v jednom případě čtenář prostě nedočetl do konce, a odtud pochopitelná frustrace...).
A vím dobře, proč mne to tentokrát bavilo. V první řadě sdílím s autorem stejnou "vášeň" pro zámořské lodě (a měla jsem i našlápnuto k jedné dlouhé objevné plavbě na druhé straně oceánu přesně takovým luxusním obrem, ale dala jsem na rady svého okolí, abych své touze odolala - a dobře jsem udělala, protože už si to umím živě představit...), které ovšem představují ne jedno sídliště, ale celé uzamčené město se vším všudy, včetně naprosto různorodých charakterů všech jeho obyvatel. A ještě k tomu se přidává tajemné podzemí, tedy podpalubí a mezipalubí, které (přesně jako v tomto případě) prostě může skrývat cokoli, kohokoli a jakoukoli (ne)kalou činnost.
Tady ale především nebyli žádní psychopaté a patologičtí sběratelé očí apod., zdejší zločinci byli veskrze racionální, a stejně tak jejich motivy, zločiny, jednání a odměny. Proto mi to sedlo (extrémních psychopatů už bylo dost).
Autor tu rozehrál hned několik dějových linek a jakkoli mi ke konci kmitlo hlavou, že rozuzlení bylo pěkně náročné až bláznivé, právě pro onu do konce dotaženou racionalitu jsem musela svůj letmý názor rychle opustit. Jakkoli možná neuvěřitelné se něco mohlo jevit, autor to dotáhl do řádného přijatelného až dokonce věrohodného konce.
Čtivé, napínavé, k zamyšlení (nejen skutečnost mizejících pasažérů a snadných sebevražd zůstává základním faktem, který autora inspiroval), svižné, nepříliš brutální, ba dokonce poučné. 100%

A dokonce se mi líbila nejen obálka, ale kreativní číslování stránek pomocí kulatých lodních okének, za nimiž je v prvním případě jen neklidný oceán, v druhém ale neochvějně stoupá rudě zbarvená hladina.

Katania
09.04.2022 5 z 5

Autor opět nezklamal. Napínavé čtení s neočekávaným koncem. I když nepříjemné téma, ale dobře zpracované.

Allla9
02.04.2022 5 z 5

I já se připojuji ke všem kladným hodnocením této knihy. Jízda na zaoceánské výletní lodi byla doslova "jízda".

ZuzanaZ83
21.03.2022 5 z 5

Super jízda od začátku do konce. Fitzekovi vrazi jsou vždycky někde schovaní na viditelném místě, ale ani tady do poslední chvíle nevíte, kdy, kdo a proč. Prostě PAN spisovatel.

Martin Schwartz přišel před pěti lety o ženu a syna. Oficiálně šlo o rozšířenou sebevraždu na lodi. Martin, detektiv, ztratil smysl života. Nyní se opět dostává na onu loď a zjišťuje, že mrtvých na lodích je více, než si myslel. A ani tentokrát není o záhadná úmrtí nouze.