Past na korunu
Daniela Krolupperová
Začíná rok 1919, Jáchym a Filip z Podskalí bruslí na zamrzlé Vltavě, ale na jiné zimní radovánky čas nemají. Je sice po válce, ale oba musejí doma pomáhat – Jáchym v pekárně, Filip v krejčovství. Když spolu roznášejí hotové šaty zákazníkům, nečekaně se připletou k setkání dvou mužů. Jeden je pekárenský pomocník a druhý zámožný pán. Od té chvíle jsou kluci ve střehu a odhodlaně se pustí do dalšího pátrání. Netuší, že se zapletou do kriminálního případu, který může ohrozit existenci mladé republiky.... celý text
Přidat komentář
Knihu jsem objednala a přečetly jsme s dcerou ve 3.třídě a to přes víkend po tom co jsme od této spisovatelky přečetly Labutí dům. Past na korunu se nám moc líbila a stejně tak jako Labutí dům je dost poučná a to velice nenásilným a hravým způsobem. Dcera se neustále ptala co některá slova znamenají a pořád porovnávala, kniha nastiňuje realitu války. Vřele doporučuji každému kdo má aspoň trošku rád poučnou literaturu.
Čteno se synem v 5.třídě a musím uznat,že kniha se nám moc líbila.Příjemná zápletka,hezké čtení a historie Československa.
Past na korunu je moc hezky napsaná detektivka zasazená do historického období konce první světové války a vzniku Československa. Tohle období taky vyobrazuje tak, aby to mladí čtenáři pochopili. Hlavní hrdinové jsou mladé děti, které zažívají dobrodružství v Praze. Zápletka je úměrná své cílové skupině. Já jsem knihu četla s žáky v 5. a 6. třídě a sklidila velký úspěch. Doporučuji jak na domácí tak i školní čtení.
Když to nepřečetly děcka, tak alespoň já, ač to dotáhly právě ze školy.
Pěkný příběh, dozvěděla jsem se něco o zpracování pepře, jenom ten výraz "koupelna" si mohla autorka odpustit. Říkali těm hygienickým prostorám ve starých barácích vůbec tak?
Velmi hezký příběh zasazený do prvních let republiky, točí se kolem měnové reformy, zajímavý nápad. Díky hlavním hrdinům se dovíte, jak lidé žili, jak čekali, jestli se jim muži a chlapci vrátí z války. Kniha navíc popisuje část Prahy, ilustrace pomáhají, jsou v ní i skutečné postavy, podobně jako v Zločinu na Starém... Propracovaná, poctivá knížka.
2,5*/5* (průměr)
Kniha měla zajímavou atmosféru tehdejší doby (1919) a hezky ukázala stinné stránky první světové války a její smutné dopady na obyčejné obyvatelstvo. Styl psaní je čtivý, nenáročný, i když delší popisy, co se tu a tam objevily, do něj jaksi nezapadaly.
Kdybych Past na korunu nedostala darem, vůbec by mě nelákalo se do ní pustit. Je pro opravdu malé děti, stylem psaní tak pro desetileté, i když ke čtení je třeba znát dějiny českých zemí a první světovou válku, což se probírá asi tak v osmé třídě. Zápletka byla poměrně jednoduchá, na mě až moc. Chtěla jsem něco víc, proto za mě průměr.
Doporučuji dětem od 10 let, které znají dobře dějiny První republiky a 1. sv. války.
Za mne skvělé! Dcera ji dostala pod stromek, ještě s Klíčníky, tak než je dočte, podívala jsem se na tuhle a jsem nadšená. Nic vleklého, nic čpícího protivnou výchovností, prostě tři děti, které mají svá trápení, nebojí se a mají rozum v hlavě.
Autorka, mohu-li soudit, předává čtenářům celkem šikovně a citlivě obraz života bezprostředne po první válce.
Ke knize jsem pro své žáky připravila čtenářskou dílnu, bavilo nás se s malými hrdiny toulat časně poválečným Podskalím a nakukovat pod pokličku velkému zločinu. Skrze příběhy stejně starých dětí si lze snadněji představit, v jaké situaci se nově vzniklý stát a jeho obyvatelé ocitli a jakým důsledkům první války museli čelit.
Od autorky jsem četla dvě knížky (plus kompletního Bubáčka jako audioknihu) a musím přiznat, že mi tak docela nesedí. Tahle pro starší čtenáře alespoň ale není tak okatě výchovná.
Uznávám, že se jí povedlo krásně zachytit dobu konce války a vzniku Československa, tehdejší způsob života, tehdejší dětské starosti. Hlavní postavy jsou věrohodné a životné (to je velké plus, zvlášť když pro dnešní děti je sto let nazpátky už středověk), zápletka je zajímavá.
Bohužel drhne zpracování. Děj je chvílemi rozvláčný, chybí mu jiskra, která by ho udělala více strhujícím. Samotné detektivní pátrání je pak postaveno vyloženě na náhodě - děti jsou vždy v tu jedinou správnou chvíli na správném místě.
Líbí se mi, že se jedná o historický příběh, bohužel mě ale knížka nedokázala více upoutat, takže jsem těch lehce přes sto stránek četla docela dlouho mezi jinými tituly.
Kniha přečtena velice rychle. Příběh zajímavý, posazený do doby po 1.SV, takže pro mě o to zajímavější
Dětem může dobře nastínit, jak se tehdy žilo a jaké problémy řešily děti tehdy. Jsem ráda i za to, jak autorka knihu zakončila.
Po přečtení knihy Zločin na Starém Městě pražském sleduji tvorbu paní spisovatelky. Její styl psaní, vyprávění je velmi čtivý. Tak jsem si s radostí přinesla domů tuto knihu. Nezklamala mne. Prostě a jednoduše řečeno, výborné čtení a doporučuji velkým i malým čtenářům.
Usedám k výdobytku moderní doby, abych okomentovala příběh z dob dávno minulých. A jak už jsem u Daniely Krolupperové zvyklá, opět výborné! Tato spisovatelka a její knihy pro nejmenší, malé i větší čtenáře mě nesmírně baví a ani tenhle počin nebyl výjimkou.
Pěkně vykreslené prostředí Prahy z dob konce první světové války, sympatičtí hrdinové i vpravdě megalomanská zápletka jsou zárukou příjemného čtenářského zážitku. To vše je okořeněno optimální dávkou jemných ilustračních kreseb, které knize dodávají punc tajemna a starobylosti (podobně jako v knize Zločin na Staré Městě pražském). A i když ze začátku na mě byl příběh v určitých momentech trošku zdlouhavější, konec byl výborný, celkem překvapivý a já si jej velmi užila. Oceňuji rovněž happy end, kterého bych se v této podobě jistě v knize pro dospělé nedočkala. A rovněž i autorčin doslov zahřeje u srdce a musí dojmout nejednoho čtenáře.
Za mě ve výsledku moc hezké čtení, které bez pochybností doporučuji!
Milá detektivka pro starší děti přibližuje historii vzniku Československa čtivou formou. Moc ráda jsem si ji přečetla a věřím, že zaujme i dospělé čtenáře. Koupila jsem ji pro naši knihovnu a nelituji.
Všichni víme, že v říjnu 2018 uběhlo 100 let od vzniku samostatného Československa. K výročí bylo vydáno jistě hodně knih, ale do mého okruhu zájmu se dostalo jen několik. Tato je jedna z nich. Musím říct, že jsem do poslední chvíle netušila, jakým způsobem bude mladá republika ohrožena, ale pak stačilo jen pár vět a bylo mi to jasné. Je to zajímavé, dobrodružné a také trochu dojemné. Sice to byl smyšlený případ, ale kdoví... Jsem ráda, že autorka vydala také něco pro starší čtenáře, na své si přijdou děti pátých a šestých tříd.
Štítky knihy
dobrodružství dětská dobrodružství podvody dějiny pro děti a mládež detektivky pro děti Podskalí Alois RašínAutorovy další knížky
2014 | Zločin na Starém Městě pražském |
2018 | Past na korunu |
2009 | Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě |
2016 | Jde sem lesem - Bylinková pohádka |
2013 | Policejní křeček |
Tato kniha byla jednou z mých prvních a zároveň prvním historickým románem, který jsem četl. Zpočátku jsem nevěděl co od ní očekávat, ale poté co jsem si o ní něco přečetl, tak mě zaujala. Bohužel jsem jí nakonec přecenil, protože nebyla zas tak zábavná, jak jsem čekal a bylo tam málo děje. Jediné, co mě u ní drželo, byly nečekané zvraty. Příběh se odehrává krátce po 1. světové válce v roce 1919. Vypráví o dvou chlapcích Jáchymovi a Filipovi. Oba to jsou jen obyčejní kluci, kteří musí pomáhat rodičům. Jeden v pekařství a druhý v krejčovství. Také společně zažívají spousty dobrodružství, když jednou narazí na podezřelou schůzku.
Kniha sama o sobě byla dost zajímavá. Jen si myslím, že pro mě toto téma není. Jinak dost pěkná kniha a doporučuju pro každého milovníka historických románů se zapojením detektivky.