Pastieri noci
Jorge Amado
Pastieri nocí je dielo zložené z troch navonok samostatných časti, ktoré však spájaiú tí ístí hrdinovia a spoločné osudy. Téma nečakaného sobáša desiatnika Martina vystupujúceho v úlohe typicky amadovského hrdinu, šľachetného a bystrého idolu žien, s krásnou, no prefíkanou Marialvou je úsmevným príbehom, ktorý umožňuje nazrieť do bohatého citového sveta postáv a postavičiek pestrej bahijskej spoločnosti.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1988 , PravdaOriginální název:
Os Pastores da Noite, 1964
více info...
Přidat komentář
Opět jedna z knih kde mi konec přišel na dohled moc blízko:) Nečekala jsem až tak svérázný styl abyla jsem mile překvapena všemi těmi osůbkami, které nemohou být jiné nežli důležité, a roztáčí kolem sebe samé důležité záležitosti.Vedou svůj život hned tu a hned onde,aniž by se nějak posouvali z místa, vedou ho nadmíru rozšafně a přitom tak nějak mravokárně:).Alespoň o tom každého, zejména čtenáře umí kouzelně přesvědčit.
Amado je mistrem popisu. Popíše-li nějakou situaci, hned je člověk vtažen a stává se jakoby součástí děje. Když popíše nějaké jídlo, sbíhají se vám sliny. Když popisuje nějakou slavnost, jste tam přítomni. A přitom k tomu nepotřebuje mnohastránkové zdlouhavé popisování, které tolik čtenářů vyloženě unavuje. Stačí jeden dva odstavce, cvak a je to tady: sedíte doma, za okny sníh, mráz, a přesto jste daleko v Bahíi plné vůní, chutí, slunce, vášní... Pastýři noci, to je kniha o přátelství mezi kamarády z mokré čtvrti, o moudrosti načerpané v ulicích Bahíe, kde není život vždy lehký, ale pokud má člověk přátele, se kterými může zajít na kořalku, pak není žádný mrak tak černý, aby skrz něj nemohlo prorazit slunce. Autor částečně čerpal i z vlastních vzpomínek a kniha, kterou napsal, je takovou hořkosladkou "ódou" na prostý život se všemi radostmi a strastmi.
Štítky knihy
brazilská literatura Brazílie komunity a společnost historické romány
Autorovy další knížky
1960 | Mulatka Gabriela |
1976 | Dona Flor a její dva manželé |
1983 | Pastýři noci |
1983 | Pasačka koz aneb Návrat marnotratné dcery |
2000 | Zmizení svaté Barbory |
První část dokonalá, druhá míň, zato velmi poučná (o svérázné brazilské směsici křesťanství s uctíváním pohanských božstev), třetí už se fakt trochu táhne, zato je vynikající satirou na pseudodemokracii (dosti dobře vystihující i soudobé poměry u nás :-D). Každopádně u té první části jsem se řezal od začátku dokonce, jistě i díky skvělému překladu. Mmch, podle mě je to bahijská obdoba Steinbeckova hitu Na Plechárně - takže pokud se ti tohle líbilo, chtěl(a) bys ještě něco v podobném duchu a nečetl(a) jsi Plechárnu, tak vřele doporučuju.