Periklovo Řecko
Jan Bouzek , Iva Ondřejová
Periklovo Řecko zobrazuje vrcholné období antického Řecka, takzvaný jeho „zlatý věk", působení velkého státníka Perikla v Athénách, které je obdobím největšího rozvoje demokracie i celého politického a kulturního života epochy. Poznávat minulost znamená pochopit současnost.
Přidat komentář
Knížku jsem četla kvůli studijním povinnostem. I tak se mi ale četla příjemně, a doporučila bych ji všem, kteří se o antickém Řecku chtějí něco dozvědět. Pokud neseženete tuhle knížku, tak dobrým (a co se informací týče i srovnatelným) ekvivalentem je Život v době Periklově od Roberta F.
Po letech jsem sehnal obě "antické" knihy Obrazů ze života doby, Periklovo řecko i Řím Marca Aurelia. Zjistil jsem, že i více jak třicet roků po vydání je Periklovo Řecko velmi dobrou knihou a nemá asi dodnes srovnatelnou konkurenci, protože autorům se podařilo perfektně skloubit odbornou literaturu s historickým bedekrem. Nabízí se otázka, zda v dnešní době by se stále jednalo o populárně naučnou publikaci, protože autoři předpokládají u čtenáře dost vysokou znalost antické mytologie, historie atd. Jediným velkým editorským pochybením je na začátku knihy dost častá záměna Areopagu jako Areova kopce za Aeropag, tedy Větrnou hůrku.
Dějepis v kostce aneb jak to tehdá za Perikla v onom Řecku bylo.
Je to průřezová knížka, zabývající se všemi aspekty tehdejšího života v relativně krátkém údobí. Ale je už víc jak třicet let stará a vyžadovala by jistou revizi podle nejnovějších archeologických výzkumů a nových historických souvislostí. Ale jako úvod do antiky je každopádně více než dobrá. Doporučuji.
Kniha podává kompletní obraz života v Řecku. Seznamuje nás se státním zřízením, tehdejším člověkem, kulturou, každodenním životem, filozofií, prostě se vším tak typickým a krásným představující minulost. Je psaná tak, aby zaujala jak žáka, studenta, či dospěláka, který si chce oprášit vědomosti ze školních lavic.
Kniha se ze začátku hůře četla, ačkoliv měla občas i vynikající části, a krásně doplňovala Řecký zázrak. Autoři přesto nepsali se stejným Zaujetím jak Zamarovský. Některé odkazy byly nefunkční, a vazba se mi rozpadala pod rukama.
Dle mého názoru velice zdařilá kniha, která od svého vydání má čtenáři stále co říct. Je rozdělena do několika částí, všechny byly zajímavé, ale nejbližší mi byla kapitola Povinnosti - athénské státní kulty, uctívání Bohů a bohoslužby, věštění a věštírny, mysterijní svatyně,vojenská povinnost, vstup do manželství a věci poslední. Tato kniha zobrazuje vrcholné období antického Řecka. Řekové nejen udivovali své současníky, ale řecká antika uvádí v úžas i naši současnost a zároveň nás její odkaz inspiruje a je nám vzorem. Kniha obsahuje bohatou obrazovou přílohu, je to pěkné a zajímavé počtení, které nás - uvádí opravdu v úžas. Doporučuji.