Persiles a Sigismunda: Severský příběh
Miguel de Cervantes y Saavedra
Klasika hispánské literatury Miguela de Cervantese (1547–1616) zná český čtenář již dlouho z řady překladů Dona Quijota nebo Příkladných novel a dramat. Poslední dílo, román Persiles a Sigismunda, kterého si sám autor cenil nejvíc, však dosud přeloženo nebylo. Místo přívlastku „severský“ by podtitulu možná více slušel výraz „evropský“. Román totiž líčí dobrodružné putování dvojice milenců ze severských zemí přes celou Evropu do Říma, přičemž hrdinové prožívají neuvěřitelná, občas až surreálná dobrodružství a na své cestě se setkávají s nejrůznějšími lidmi mnoha národností. Do románu s velice důmyslnou kompozicí a dobře připravenou pointou vložil Cervantes s jemnou ironií i očividnou láskou k postavám svou víru v lidskou důstojnost, zodpovědnost, krásu a ctnost.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2016 , AcademiaOriginální název:
Los trabajos de Persiles y Sigismunda, 1617
více info...
Přidat komentář
"Na světě se dějí věci, že kdyby je lidská představivost takto mohla předtím zařídit, nikdy by je nedokázala vymyslet; a tak jsou mnohé události pro neobvyklost mylně posuzovány jako podvrhy, ačkoli takové jsou; a tak je nezbytné, aby jim pomohly přísahy a přinejmenším dobrá pověst toho, kdo je vypráví..."
Středověká telenovela o krásné Esmeraldě, tedy... Sigismundě, kterou miluje oddaný Arnaldo, chrabrý Alfonso i proradný Rosario. Nebo jak se vlastně jmenovali... Láska, léčky, smrt i vzkříšení, zbožní křesťané i horkokrevní barbaři v každé kapitole! No, nepodepsat to důmyslný rytíř Miguel, neuvěřila bych.
Štítky knihy
16. století španělská literatura putování milenci Cena Josefa Jungmanna
Autorovy další knížky
1982 | Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. |
1966 | Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha |
1974 | Don Quijote a Sancho Panza |
1977 | Příkladné novely |
2016 | Persiles a Sigismunda: Severský příběh |
Jako nit se knihou vine putování, které, jak to tak bývá, přináší různá příkoří i potěšení stejně jako setkávání s dalšími lidmi, ať poutníky či místními, kteří mají své vlastní smutné či veselé příběhy, které je přivedli do cesty hlavním hrdinům mířícím do Říma. Ovšem hlavním tématem knihy je počestnost jako ultimátní kladná vlastnost člověka, která byla jak nad krásou hlavní hrdinky, tak udatnost hlavního hrdiny. Snad jen díky zachovávané počestnosti dospěl příběh ke svému šťastnému konci, protože naopak ty postavy, které dělali opak většinou skončily nevalně. S nad s výjimkou Arnolda, který je přes svou snahu celou dobu za strašného zoufalcem a člověku je ho až líto, byť i on se vlastně dočká takového substitučního "šťastného konce".