Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164719/petr-a-lucie-164719.peg 4 7652 7652

Válečná Rollandova práce (psáno v srpnu 1918) - milostná idyla dvou mladých lidí v Paříži, bombardované němec. letadly. Náhodné setkání synka měšť. rodiny a proletářské Lucie začíná děj románku, odehravšího se od 30. ledna do Velkého pátku 19. března 1918, kdy oba milenci tragicky hynou pod zřítivším se pilířem bombardovaného chrámu. Dílo je obrazem hrůznosti imperialistické války, ničící nevinné mladé lidi.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Svoboda

Pierre et Luce, 1920

rest
05.04.2021 5 z 5

I přesto, že je příběh knihy zasazený do válečného období, tak je opravdu jemný. Hodně tady na mě působil kontrast lásky a něhy vs hrůzy té doby. Doporučuji k přečtení

jakub2199
03.04.2021 5 z 5

Příběh rozsahem krátký a zhuštěný. To je ale dobrá věc. Když čtenář pročítá řádky tak na něj dýchá atmosféra doby, prožívá vnitřní život postav, ale děje se tak spíše skrze imprese než-li prostřednictví rozsáhlých interních dialogů, jak se děje například v Zločin a trest. Příběh je to smutný a zároveň romantický. Nevím jestli skepse, kterou hlavní postavy sdílí byla vlastní době, nebo je to nahlížení na společenské uspořádání, které již neexistuje. Příběh je to ale na každý pád silný. Osudy hlavních postav jsem znal již ze studentských let, ale mám dojem, že to mému prožitku spíše přidalo, než ubralo, neboť jsem stejně jako postavy sdílel pomíjivost toho, co se děje a co prožívají. Navíc jsem se rozhodl číst knihu na Velký pátek (pouhou náhodou) dodala mi tedy jisté aktuálnosti a utužila sdílený příběh. Rozhodně krásná kniha, kterou už jen pro její nevelký rozsah má smysl si přečíst.

Tori.Weasley
27.03.2021 3 z 5

Příběh lásky za první světové války mně docela bavil. Ty přemýšlivé pasáže byly zajímavé a je vážně poznat jak moc byl autor antimilitarista.
I když jsem věděla, jak to dopadne, čtení jsem si užila (jak jen si lze válečnou novelu užít). Malinko víc bych ocenila propracovanost postav, ale chápu, že u novely to úplně nemůžu čekat.
Takže doporučuju. :) Hlavně maturantům, budete to mít přečtené za chvilku, jestli nestíháte.

diana1217
24.03.2021 4 z 5

Velice smutný ale krásný příběh.

Val
23.03.2021 4 z 5

Dnes už takřka nesmrtelný příběh lásky odehrávající se ve válečné Paříži . Krásná , romantická knížka s jasným poselstvím , na jejímž konci většině z nás ukápne slza ... Nejen , že se mi hodila do čtenářské výzvy, ale cítila jsem vůči této knize jistý dluh . Příběh jsem znala , ale knihu jsem nikdy nečetla . Jsem ráda , že jsem to napravila .

Sebastian1989
21.03.2021 2 z 5

Na můj vkus hrozně moc přecitlivělé, takže místy těžko uvěřitelné...

teacup
20.03.2021 4 z 5

Nějak se stalo, že jsem se s Rollandovou útlou novelkou během svých středoškolských let minula, a tak jsem propásla ten správný věk, kdy je nejlepší Petra a Lucii číst. Vcelku pochopitelně příběh obsahuje řadu dnes už (doufám) přežitých klišé a některé autorovy představy, co se tak asi může honit v hlavě adolescentní holčině jsou celkem srandovní, ale za přečtení rozhodně stojí. Hvězdička navrch za ostrý konec bez zbytečných řečí.

Ani832
04.03.2021 4 z 5

Petr a Lucie je jedna velká lovestory odehrávající se během první světové války. Po setkání v metru se oba hrdinové postupně sbližují a zároveň si tak trochu propíchnou bubliny, ve kterých žijí – dochází ke střetu jejich sociálních vrstev a pohledu na svět.

Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu, která má necelých 100 stran, děj pěkně ubíhá, ale přitom nepůsobí zbytečně zrychleně.
V příběhu se také nachází moc pěkné myšlenky, i jazyk je příjemný a malebný.

Podtrženo sečteno, Petra a Lucii považuju za fajn záležitost, kterou si klidně přečtu znovu.

Schamila
22.02.2021 3 z 5

Pár hezkých chvil, které prožívají dva mladí lidé ve svém malém světe uprostřed světa hrutého. Tady se člověk musí zamyslet, co je v životě každého nejdůležitější .....

pocketka
21.02.2021 2 z 5

Návrat k povinné četbě. Po knize jsem opětovně sáhla kvůli Čtenářské výzvě, nicméně před oněmi více než dvaceti lety na mne zapůsobila mnohem víc. Mám ráda válku popisovanou drsněji, tohle bylo na mne příliš básnické. Co bylo krásné, bylo to zamilování, ten popis čisté, vcelku naivní, lásky. Konec je ve své podstatě dokonalý, jiný by snad být nemohl.

ydnac
11.02.2021 4 z 5

"Život je , jaký je. Berme jej tak jak je".
Krátká knížečka o romantické a tragické lásce mladých lidí v době války.
Nebyl jim přán dlouhý život, ale užili si každou společnou chvíli navzdory osudu a odešli jeden druhému v náručí...Smutné, leč citlivě napsané.

Kaik
10.02.2021 5 z 5

Velmi citlivě popsaná láska dvou mladých lidí za přetěžké doby. Přečteno v rámci čtenářské výzvy a jsem za tuto volbu rád. Povinná strava všech romantických duší.

tessiesulcova
09.02.2021 2 z 5

Kniha se nečetla špatně, ale nemůžu říci, že patří k mým oblíbeným. Příběh je zajímavý a litovala jsem, jak smutně dopadl.
Knihu jsem měla k maturitě a všem ji k maturitě též doporučuji.

rayla15
08.02.2021

Příběh nebyl špatný, ale moc nemám ráda válečné téma.

Adrim
06.02.2021 3 z 5

Zvláštně psaná kniha. Některé části podle mě zbytečné. Nijak originální děj.
Avšak díky své krátkosti dokáže udržet pozornost a zájem.

Kal-El
04.02.2021 3 z 5

Rozhodně se nejedná o špatnou knihu, jen některé pasáže mi nesedli. Přesněji, přibližně první polovina je velice výborná - krásně čtivá a i z pohledu antimilitaristického (jak autor pohlíží na válku). Nicméně později, když už jsou hlavní postavy do sebe po uši zamilované (nějak těžko se jim to díky rychlému tempu děje věří), kniha přechází do dialogů v podobě otravných zamilovaných řečiček, jenž místy působí strašně poeticky. Prostě tak by se asi normální, i když zamilovaný pár, v realitě nebavil. Pro milovníky zamilovaných pohádek nejspíše nádherný zážitek, což asi není nic pro mě, nicméně že se jedná o celkem čtivou a rychle sfouknutou jednohubku (během jednoho dne), o tom žádná. 6/10.

Šárka88
03.02.2021 5 z 5

Krásná knížka a vzpomínka na povinnou četbu ze školních let :)

Tyn_a
03.02.2021 4 z 5

Mam rada tyhle hezky napsany zamilovany pribehy. Je to tak cisty, nevinny a krasny!! Opakovane se ke knizce vracim a moc rada :))

OniDourou
31.01.2021 5 z 5

Pan Rolland a jeho novela Petr a Lucie dokázala něco, co u mne žádná kniha z období 1. sv. války nedokázala. A to je právě přiblížení hrůz války a strachu z ní. Ano, například Na západní froně klid taktéž výstižně popisuje hrůzy a strasti války, ale nikdy jsem se nedokázal žít do role mladého vojáka Bäumera. Jenže tady nám to autor přibližuje prostřednictvím něčeho, co nám všem je blízké. A tím mám na mysli lásku. Nevinou lásku a mladou zamilovanost, kvůli které bychom obětovali všechno na světě. Díky tomuto jsem dokázal se vžít do Petra a proto i poenta na konci byla pro mě velikou ránou. Kniha je krátká, velice příjemně se čte a navíc je v maturitní četbě. Takže pokud se rozhodujete, jestli jí zařadit, nebo ne, tak já mohu říct jen veliké ANO!

lernami
29.01.2021 3 z 5

Děj knihy je velice jednoduchý. Někdy je však jednoduchost to nejlepší, po čem autor může šáhnout. A to platí i v tomto případě - nekomplikovanost příběhu dala krásně vyniknout hlavnímu motivu knihy. Přesto mě milostný příběh hlavních protagonistů tolik nevtáhnul. Kdybych měla porovnat knihu s obdobným dílem Jana Otčenáška - Romeo, Julie a tma, tak musím říct, že mě kniha moc nezaujala. Celkový dojem z knihy však zlepšil konec, který podtrhl tragiku celého příběhu a který se, dle mého názoru, Rollandovi velmi povedl.