Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164719/petr-a-lucie-164719.peg 4 7652 7652

Válečná Rollandova práce (psáno v srpnu 1918) - milostná idyla dvou mladých lidí v Paříži, bombardované němec. letadly. Náhodné setkání synka měšť. rodiny a proletářské Lucie začíná děj románku, odehravšího se od 30. ledna do Velkého pátku 19. března 1918, kdy oba milenci tragicky hynou pod zřítivším se pilířem bombardovaného chrámu. Dílo je obrazem hrůznosti imperialistické války, ničící nevinné mladé lidi.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Svoboda

Pierre et Luce, 1920

iveta3867
06.11.2020 3 z 5

Zajímavý, občas až filosofický pohled na lásku s děsivým koncem..

netopýrek
05.11.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhla z důvodu maturitní zkoušky z českého jazyka a rozhodně toho nelituji.
kniha byla velmi čtivá a opravdu mě chytla za srdce.
" I v té nejnevhodnější chvíli se dá najít opravdové štěstí."
Tato myšlenka mi utkvěla v hlavě a myslím si, že vystihuje veškeré pocity které mám z této knihy.

plutoking
29.10.2020 5 z 5

Smutný příběh ve smutné době!

majdazee
28.10.2020 3 z 5

Naivně napsaná kniha, která slouží dobře při oddychu. Nějaké významné dílo za ní však hledat nemůžeme.

Fortuna7
26.10.2020 5 z 5

Velice upřímná kniha, která si získala mé srdce.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Moc hezký a silný příběh.. Takové ve mě zanechala pocity..

ladez
15.10.2020 5 z 5

Precizní řemeslná práce laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Ale tentokrát nebylo potřeba 10 svazků jako u Jana Kryštofa. Tady stačilo jen 50 stránek. Křehkost, naivita, pošetilost, mládí... útržky děje se skládají v pevnou a naléhavou emotivní kostru. Čistá a nezištná láska jako prohraná obžaloba války a společnosti, která ji vede. Ta lehkost, krása a fabulismus činí z této novely téměř učebnici tvůrčího psaní.

MarkétZac25
24.09.2020 5 z 5

Krásný příběh, dobře se čte

Afilada
20.09.2020 5 z 5

Křehká poezie něžné lásky na pozadí strašného válečného konfliktu

lubtich
20.09.2020 3 z 5

Nu, bylo to takové sympaticky naivní. Ta naivita z toho sršela každou stranou, valila se z odstavců hlava nehlava. Ale je to taková uvědomělá, cílená naivita. Tahle kniha si je totiž moc dobře vědoma toho, že je naivní, a tím je i zdravě naivní. A slovo naivní pro tuto recenzi již zatracuji.
Dva svobodomyslní mlaďáci se potkají někde v Paříži na konci války, pak zas a až při třetím setkání na sebe promluví, načež spolu svačí housku (což považuji za vrchol této knihy). Pak se rozptylují řešením banalit, pseudofilosofickým kafraním či ležením ve fialkách a tak. To je takové milé. A nemyslej na válku, nebo si to nechtěj připustit. Pak to jakože skončí a je konec, přirozeně.
Petr a Lucie je přinejmenším příjemný počtení, občas Rolland sklouzne i k takovému poetickému jazyku, takže proč ne.
(Tzv. btw - Petr a Lucie je nějakej českej národní klenot? Nebo proč je v zahraničí všude tak nonšalantně ignorován a i ve Francii z něj nejsou tolik na větvi jako my?)

Skáča
20.09.2020 5 z 5

Mám tuhle knížku strašně oblíbenou a všem ji doporučuju :) Není to žádný strhující příběh plný zvratů atp., ale je to hrozně hezký příběh o lásce. Asi to není kniha úplně pro každého, nerada bych psala, že je to jen pro ženy, ale řekla bych, že ženám se to bude líbit o něco více, než mužům.

Zelvicka03
11.09.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Dlouho jsem si ji chtěla přečíst.

Terezka05
05.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Má první kniha spojená s válkou. SUPER! Kniha plná lásky a porozumění s tragickým koncem.
Představa jejich neskutečné lásky během války. Nereagovali na vše zlé kolem sebe, dívali se stále do budoucna. Na vždy však zůstanou spolu!

slaska77
04.09.2020 5 z 5

Pro mě krásná a smutná kniha, která byla kdysi pro mě jednou z prvních o útrapách války a skrývání... Byla to jedna z mnoha knížek, které se daly číst, byť se jednalo o povinnou četbu:-)

Elizza
20.08.2020 3 z 5

(SPOILER) Nedávejte si to do povinné četby. Ne, fakt to není dobrej nápad. Děj shrnete jednou větou, postavy tam skoro nejsou, výňatek poznáte jen v případě, že je na začátku nebo na konci a nakonec ještě musíte tipovat konec. Protože ta část třídy, která si tuhle věc k matuře vybrala, se nikdy neshodne, jestli se ti dva chtěli vzít, zasnoubit, vyspat se spolu, nebo něco úplně jinýho.

VAnna
19.08.2020 3 z 5

Pro mě jedno ze slabších děl z povinné četby, v určitých částech knihy mi přišlo, že čtu jedno a to samé dokola.

ziriant
07.08.2020 4 z 5

Jednohubka. Vzala mě tentokrát za srdce více, než když jsem ji četla poprvé v čerstvé dospělosti. Člověk na to asi musí mít něco odžito.

Daben
31.07.2020 4 z 5

Slabší odvar Romea a Julie. Nicméně kniha nebyla špatná a měla něco dosebe.

Ocásek
13.07.2020 3 z 5

Ačkoliv mám poměrně ráda klasiku, tak Petr a Lucie není úplně můj šálek kávy. Knížka je tenká, ale přišla mi poněkud zdlouhavá. Nic moc se v ní neděje, autor popisuje spíše pocity a myšlenky postav. Čekala jsem od této klasiky trochu víc, ale nelituji, že jsem si ji přečetla.

5avla
11.07.2020 5 z 5

Krátká, čtivá kniha se zajímavým příběhem.