Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164719/petr-a-lucie-164719.peg 4 7652 7652

Válečná Rollandova práce (psáno v srpnu 1918) - milostná idyla dvou mladých lidí v Paříži, bombardované němec. letadly. Náhodné setkání synka měšť. rodiny a proletářské Lucie začíná děj románku, odehravšího se od 30. ledna do Velkého pátku 19. března 1918, kdy oba milenci tragicky hynou pod zřítivším se pilířem bombardovaného chrámu. Dílo je obrazem hrůznosti imperialistické války, ničící nevinné mladé lidi.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Svoboda

Pierre et Luce, 1920

žlučníkář
28.01.2021 3 z 5

Tohle vypadá na starou dobrou pohádku o lásce. A je to fakt pohádka. Kdy jindy by se tihle dva do sebe mohli zamilovat, než za světový války? Peťan si žil docela v klidu, jenom měl v kapse povolávací rozkaz, zatímco Lucina už něco najela a život se s ní nepáral.

Od tý doby, co se potkaj, tak se kolem nich přešlapuje a na to, jak je to krátký, se to dost vleče. Možná je to tim, že myšlenka takový romantiky mi přišla nesmyslná i na dobu před sto lety.

Kdyby nedošlo k tomu incidentu s pilířem, tak by to určitě končilo o dvacet stránek dál u toho, jak se zbouchnutá Lucina věší v parádnim pokoji na lustr a na stole leží psaní z války. Na mě to byl asi trošku větší slaďák člověče.

eva3992
21.01.2021 5 z 5

Milostná novela o tragické lásce během první světové války.

Toto je knížka plná emocí a citu. Z textu to přímo sálá, začnete číst a okamžitě jste spolu s Petrem a zahlédnete Lucii. Je to napsáno tak intenzivně, že to prožíváte společně s ním. Knížka nám ukazuje, že lze prožít něco krásného a citlivého i v tak hrozném období, jako je válka.

Knížka je plná krásných slovních spojení, slovních obratů. Celé to pohladí po duši. Včetně popisů Paříže i přírody. Vše si dokážete krásně představit a vcítit se do každého okamžiku.

I v tak krátké novele se dá na pár stránkách vytvořit nádherné dílo.

Smutný příběh, který by si měl přečíst každý.

TerezaaBaarova
16.01.2021 5 z 5

Smutná povídka, smutný příběh jedné krátké lásky. Někdy se to tak stane, že to prostě nevyjde. Nádhera! Dojalo mne to.

martina5069
12.01.2021 3 z 5

Doposlechnuto jako audiokniha 49 minut 37 minut. Příběh je krátký je v něm obsaženo vše co má, začátek vztahu až jejich smutný konec. V knize jsou obsaženy 3 postavy, Petr, Lucie a vypravěč. Miluju praskání gramofonu takže poslech nádherný, vyprávění příběhu taky super ale ta hlasitá hudba mezi kapitolamy to byl děs. Nepochopila jsem však proč je toto dílo určeno k maturitám.

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Jejich láska vzplála za časů první světové války. A stejně rychle, jako vzplála, ji tato válka zase pohřbila.
Nevím, co víc k této knize říct, než to, že ten příběh neumírá. Je to tak neskutečně milé, poetické, něžné, dojemné a bolestné. Jazyk Romaina Rollanda pohladí po duši a postavy Vám přirostou k srdci. Je to shakespearovský příběh minulého století. Příběh lásky, která nedostala šanci.

vipera
06.01.2021 4 z 5

Tak zase jednou přišla na řadu klasika. To o čem se tam píše už dnes skoro nikdo nezná...a nemyslím tím válku. Krásné to bylo.

Sabina335
05.01.2021 5 z 5

Knihu si pamatuji ze školy a po letech díky čtenářské výzvě 2021 jsem po ní opět s radostí sáhla. Úžasná kniha, plná citu a lásky.

Teniskaha
04.01.2021 4 z 5

Je to úžasná kniha. Na pár stránkách je toho vyjádřeno mnoho. Podruhé se mi líbila ještě více než poprvé.

RHorse
04.01.2021 2 z 5

Tak tohle pro mě není, možná klasika, ale já se musela hodně přemáhat, abych tuto útlou knihu přečetla.

jahlina
03.01.2021 4 z 5

Rozhodla jsem se připomenout si tuto klasiku. Poslechla jsem si ji jako audioknihu, která byla vytvořena digitalizací gramofonové nahrávky z roku 1959. Nádherně dramaticky zpracováno.

kilometr
29.12.2020 4 z 5

Jednou za čas takovýto příběh potěší nejednoho čtenáře.Mně se tedy moc líbil.80%.

Vendula39
26.12.2020 4 z 5

I povinná četba má něco do sebe, například dojemné příběhy mnohdy i o lásce. Děj se odehrával v Paříži naštěstí zde nebyly žádné cizí jména, které bych nedokázala přečíst. I když mě válečná období nikdy nebrala, tak když jsou dány do krátkého příběhy až tak moc mi nevadí.

sebestovka
19.12.2020 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, protože jsem nevěděla, co od ni čekat. Válečné téma mě nikdy tolik nezajímalo, proto jsem si vybrala knihu s dějem o lásce a vůbec toho nelituji. Ze začátku jsem se do čtení musela trochu nutit, protože mi to nepřišlo ničím zajímavé, ale potom když se děj rozvíjel, tak mě začala kniha moc bavit. Občas mi přišlo, že láska Petra a Lucie byla moc urychlená a naivní, ale tohle na tom bylo to zajímavé. Když jsem ji poprvé držela v ruce, tak jsem byla překvapená, že je tak krátká a lehoučká, ale určitě jsem za to teď ráda, protože jsem knihu přečetla poměrně rychle. Když jsem knihu četla, tak jsem všemu rozuměla a nemusela jsem nad tím dějem tolik přemýšlet, což je u mě taky plus. Knihu bych určitě doporučila lidem, co mají rádi odpočinkové knihy, protože mě tahle vždy uklidnila a ráda jsem ji četla.

JankoStirbey
14.12.2020 5 z 5

Maturita, maturita, koľkých sem zaviala? Aj mňa. Obyčajný príbeh, dvoch obyčajných mladých ľudí, ktorí prežívajú obyčajnú lásku. Ani miesto stretnutia nie je neobyčajné, ani fakt, že je vojna nie je neobyčajný, vojna lásku nezastaví. Čím si ma teda kniha získala? Čistotou lásky? Šťastím? Naivnosťou? Mladosťou? Neviem. Možno budem znieť bezcitne, no bude to asi práve jej koncom, koniec ktorý mohol byť aj šťastnejší... Netvrdím, že mali dopadnúť takto, život je krásny, hlavne ak ho prežívate s niekým, ale úprimne, šťastní a v náručí navždy...

draka
04.12.2020 5 z 5

Po letech jsem vzal do rukou tuto tenkou knížku a neodolal znovu si přečíst příběh o lásce mezi dvěma souznějícími mladými lidmi, který v době válečné vřavy dojme svým tragickým koncem. Silné emocionální protiválečné dílo, odehrávající se v Paříži v průběhu I. světové války.

Kontryhelka
02.12.2020 1 z 5

Na střední jako povinná četba. Za mně depresivní, bylo mi líto dvou mladých lidí, za dob války. Tolik jsem jim přála, aby to dobře dopadlo. Ale bohužel. Já válečné nečtu už kvůli všem těm hrůzám, co si lidé, kteří neměli nic s válkou společného a chtěli normálně žít, si chudáci museli prožít peklo. Ach jo.

Nikotina
17.11.2020 1 z 5

Za mě už nikdy více.. I přes to, že milostné a zároveň válečné novely/romány nemám nejraději a ve většině se jim vyhýbám, Petr a Lucie je kniha k maturitě, a proto bylo mou povinností si ji přečíst. Je to kratinká novela s jednoduchým, ovšem pro mě nudným příběhem. Jak Petr, tak i Lucie jsou mi nesympatičtí již od počátku. Snad jediné pasáže, které mě osobně zaujaly, byly ty, kde vystupoval i Petrův bratr. Bohužel proto dávám 1 hvězdičku z 5.

linhi22
17.11.2020 3 z 5

Na jedné straně naivní láska, na straně druhé nesmyslná válka.
Lyrický příběh o dvou lidech, kteří byli uprostřed krveprolití zcela bezvýznamní – a přitom si byli vším.

s1ombrehimawari
15.11.2020 4 z 5

Stejně jako u Krysaře to domrvil ten konec. Upřímně, jsem ráda, že styl psaní se stále inovuje, protože ty příběhy byly takové strnulé, strohé a neosobní.

janhrabec
07.11.2020

Recenze je psaná klukem který přečte jednu knihu za uherský rok, takže se mé hodnocení bude o hodně lišit od jiných recenzentů.

Kniha je z velké části vyprávěna vypravěčem, který popisuje lásku, radost, štěstí ale taktéž strasti, smutek a utrpení dvou hlavních postav. Celý příběh se odehrává v prostředí 1. světové války, a kvůli toho příběh působí až depresivně a konec je doslova tragický.

Abych řekl pravdu, tak mě pár částí knihy bavilo, hlavně části kdy postavy ukrývaly svoje tajemství a já jsem se je snažil rozlousknout. Bohužel zbytek knihy mě absolutně nebavil, některé fráze postrádaly smysl a celkově je podle mě kniha psaná pro jinou věkovou kategorii a i pro jiný typ lidí. Taky se mi nelíbil styl jak byl příběh vyprávěn. Příběh by byl podle mě o dost zajímavější s více dialogy mezi postavami.

Za mě byla kniha dost nudná a až moc poetická.