Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402206/bmid_petr-a-lucie-Nm5-402206.jpg 4 7575 7575

Příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůz první světové války od nositele Nobelovy ceny za literaturu Romaina Rollanda. Píše se rok 1918. Ve Francii zuří válka. Lidé při bombardování prchají do prostor podzemní dráhy, aby našli alespoň dočasný azyl. Mezi nimi i mladý muž Petr Aubier, který se zde poprvé setkává s Lucií…... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , SnowMouse

Pierre et Luce , 1920

ladez
15.10.2020 5 z 5

Precizní řemeslná práce laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Ale tentokrát nebylo potřeba 10 svazků jako u Jana Kryštofa. Tady stačilo jen 50 stránek. Křehkost, naivita, pošetilost, mládí... útržky děje se skládají v pevnou a naléhavou emotivní kostru. Čistá a nezištná láska jako prohraná obžaloba války a společnosti, která ji vede. Ta lehkost, krása a fabulismus činí z této novely téměř učebnici tvůrčího psaní.

MarkétZac25
24.09.2020 5 z 5

Krásný příběh, dobře se čte

Afilada
20.09.2020 5 z 5

Křehká poezie něžné lásky na pozadí strašného válečného konfliktu

lubtich
20.09.2020 3 z 5

Nu, bylo to takové sympaticky naivní. Ta naivita z toho sršela každou stranou, valila se z odstavců hlava nehlava. Ale je to taková uvědomělá, cílená naivita. Tahle kniha si je totiž moc dobře vědoma toho, že je naivní, a tím je i zdravě naivní. A slovo naivní pro tuto recenzi již zatracuji.
Dva svobodomyslní mlaďáci se potkají někde v Paříži na konci války, pak zas a až při třetím setkání na sebe promluví, načež spolu svačí housku (což považuji za vrchol této knihy). Pak se rozptylují řešením banalit, pseudofilosofickým kafraním či ležením ve fialkách a tak. To je takové milé. A nemyslej na válku, nebo si to nechtěj připustit. Pak to jakože skončí a je konec, přirozeně.
Petr a Lucie je přinejmenším příjemný počtení, občas Rolland sklouzne i k takovému poetickému jazyku, takže proč ne.
(Tzv. btw - Petr a Lucie je nějakej českej národní klenot? Nebo proč je v zahraničí všude tak nonšalantně ignorován a i ve Francii z něj nejsou tolik na větvi jako my?)

Skáča
20.09.2020 5 z 5

Mám tuhle knížku strašně oblíbenou a všem ji doporučuju :) Není to žádný strhující příběh plný zvratů atp., ale je to hrozně hezký příběh o lásce. Asi to není kniha úplně pro každého, nerada bych psala, že je to jen pro ženy, ale řekla bych, že ženám se to bude líbit o něco více, než mužům.

Zelvicka03
11.09.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila. Dlouho jsem si ji chtěla přečíst.

Terezka05
05.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Má první kniha spojená s válkou. SUPER! Kniha plná lásky a porozumění s tragickým koncem.
Představa jejich neskutečné lásky během války. Nereagovali na vše zlé kolem sebe, dívali se stále do budoucna. Na vždy však zůstanou spolu!

slaska77
04.09.2020 5 z 5

Pro mě krásná a smutná kniha, která byla kdysi pro mě jednou z prvních o útrapách války a skrývání... Byla to jedna z mnoha knížek, které se daly číst, byť se jednalo o povinnou četbu:-)

Elizza
20.08.2020 3 z 5

(SPOILER) Nedávejte si to do povinné četby. Ne, fakt to není dobrej nápad. Děj shrnete jednou větou, postavy tam skoro nejsou, výňatek poznáte jen v případě, že je na začátku nebo na konci a nakonec ještě musíte tipovat konec. Protože ta část třídy, která si tuhle věc k matuře vybrala, se nikdy neshodne, jestli se ti dva chtěli vzít, zasnoubit, vyspat se spolu, nebo něco úplně jinýho.

VAnna
19.08.2020 3 z 5

Pro mě jedno ze slabších děl z povinné četby, v určitých částech knihy mi přišlo, že čtu jedno a to samé dokola.

ziriant
07.08.2020 4 z 5

Jednohubka. Vzala mě tentokrát za srdce více, než když jsem ji četla poprvé v čerstvé dospělosti. Člověk na to asi musí mít něco odžito.

Daben
31.07.2020 4 z 5

Slabší odvar Romea a Julie. Nicméně kniha nebyla špatná a měla něco dosebe.

Ocásek
13.07.2020 3 z 5

Ačkoliv mám poměrně ráda klasiku, tak Petr a Lucie není úplně můj šálek kávy. Knížka je tenká, ale přišla mi poněkud zdlouhavá. Nic moc se v ní neděje, autor popisuje spíše pocity a myšlenky postav. Čekala jsem od této klasiky trochu víc, ale nelituji, že jsem si ji přečetla.

5avla
11.07.2020 5 z 5

Krátká, čtivá kniha se zajímavým příběhem.

Cress
06.07.2020 3 z 5

3,5*
Já nevím no... Líbilo se mi to, ale něco mi tam chybělo. Příběh mě nějak nevtáhl. Věci, které se děly postavám mě nijak nezasahovaly.
Ale musím ocenit styl psaní, byl nádherný a okouzlil mě. Ke knize se chci až budu maturovat vrátit, třeba mě v budoucnu zaujme víc.

Wasylka79
03.07.2020 4 z 5

Každý by měl knihu alespoň jednou přečíst,prostě klasika.

Jaňula08
21.06.2020

(SPOILER) Tato kniha byla nádherná. Četla se úplně sama a nebyla ani tak dlouhá. Nějakým způsobem mě zaujala a okouzlila. Má takový svůj specifický nádech. Dokázala mne úplně vnést do děje, a prožívala jsem jejich lásku s nimi. To ale také přináší pocit bolesti nad jejich společným koncem. Kniha mě velice inspirovala a pochopila jsem zase z jiného úhlu prožití těžkých chvílí za první světové války.

gerzova_
21.06.2020 5 z 5

Romantický příběh se smutným koncem. Od začátku jsem si přála, aby to mělo šťastný konec a když už to tak vypadalo, přišel zvrat. Krásná knížka.

ddd666
21.06.2020

Upřímně jsem si knihu vybrala, protože je krátká. Autor udělal dobrou práci s popisem nálad a pocitů. Láska dvou mladých lidí, jejich vztah s rodinou v průběhu války. Smutné ale krásné.

tyjá
21.06.2020 4 z 5

V popředí války se odehrává sladký příběh dvou zamilovaných. Kam se hrabou laciné romantické knížky, kterých jsou plná knihkupectví.