Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402206/bmid_petr-a-lucie-Nm5-402206.jpg 4 7574 7574

Příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůz první světové války od nositele Nobelovy ceny za literaturu Romaina Rollanda. Píše se rok 1918. Ve Francii zuří válka. Lidé při bombardování prchají do prostor podzemní dráhy, aby našli alespoň dočasný azyl. Mezi nimi i mladý muž Petr Aubier, který se zde poprvé setkává s Lucií…... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , SnowMouse

Pierre et Luce , 1920

Sabina335
05.01.2021 5 z 5

Knihu si pamatuji ze školy a po letech díky čtenářské výzvě 2021 jsem po ní opět s radostí sáhla. Úžasná kniha, plná citu a lásky.

Teniskaha
04.01.2021 4 z 5

Je to úžasná kniha. Na pár stránkách je toho vyjádřeno mnoho. Podruhé se mi líbila ještě více než poprvé.

RHorse
04.01.2021 2 z 5

Tak tohle pro mě není, možná klasika, ale já se musela hodně přemáhat, abych tuto útlou knihu přečetla.

jahlina
03.01.2021 4 z 5

Rozhodla jsem se připomenout si tuto klasiku. Poslechla jsem si ji jako audioknihu, která byla vytvořena digitalizací gramofonové nahrávky z roku 1959. Nádherně dramaticky zpracováno.

kilometr
29.12.2020 4 z 5

Jednou za čas takovýto příběh potěší nejednoho čtenáře.Mně se tedy moc líbil.80%.

Vendula39
26.12.2020 4 z 5

I povinná četba má něco do sebe, například dojemné příběhy mnohdy i o lásce. Děj se odehrával v Paříži naštěstí zde nebyly žádné cizí jména, které bych nedokázala přečíst. I když mě válečná období nikdy nebrala, tak když jsou dány do krátkého příběhy až tak moc mi nevadí.

sebestovka
19.12.2020 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, protože jsem nevěděla, co od ni čekat. Válečné téma mě nikdy tolik nezajímalo, proto jsem si vybrala knihu s dějem o lásce a vůbec toho nelituji. Ze začátku jsem se do čtení musela trochu nutit, protože mi to nepřišlo ničím zajímavé, ale potom když se děj rozvíjel, tak mě začala kniha moc bavit. Občas mi přišlo, že láska Petra a Lucie byla moc urychlená a naivní, ale tohle na tom bylo to zajímavé. Když jsem ji poprvé držela v ruce, tak jsem byla překvapená, že je tak krátká a lehoučká, ale určitě jsem za to teď ráda, protože jsem knihu přečetla poměrně rychle. Když jsem knihu četla, tak jsem všemu rozuměla a nemusela jsem nad tím dějem tolik přemýšlet, což je u mě taky plus. Knihu bych určitě doporučila lidem, co mají rádi odpočinkové knihy, protože mě tahle vždy uklidnila a ráda jsem ji četla.

JankoStirbey
14.12.2020 5 z 5

Maturita, maturita, koľkých sem zaviala? Aj mňa. Obyčajný príbeh, dvoch obyčajných mladých ľudí, ktorí prežívajú obyčajnú lásku. Ani miesto stretnutia nie je neobyčajné, ani fakt, že je vojna nie je neobyčajný, vojna lásku nezastaví. Čím si ma teda kniha získala? Čistotou lásky? Šťastím? Naivnosťou? Mladosťou? Neviem. Možno budem znieť bezcitne, no bude to asi práve jej koncom, koniec ktorý mohol byť aj šťastnejší... Netvrdím, že mali dopadnúť takto, život je krásny, hlavne ak ho prežívate s niekým, ale úprimne, šťastní a v náručí navždy...

draka
04.12.2020 5 z 5

Po letech jsem vzal do rukou tuto tenkou knížku a neodolal znovu si přečíst příběh o lásce mezi dvěma souznějícími mladými lidmi, který v době válečné vřavy dojme svým tragickým koncem. Silné emocionální protiválečné dílo, odehrávající se v Paříži v průběhu I. světové války.

Kontryhelka
02.12.2020 1 z 5

Na střední jako povinná četba. Za mně depresivní, bylo mi líto dvou mladých lidí, za dob války. Tolik jsem jim přála, aby to dobře dopadlo. Ale bohužel. Já válečné nečtu už kvůli všem těm hrůzám, co si lidé, kteří neměli nic s válkou společného a chtěli normálně žít, si chudáci museli prožít peklo. Ach jo.

Nikotina
17.11.2020 1 z 5

Za mě už nikdy více.. I přes to, že milostné a zároveň válečné novely/romány nemám nejraději a ve většině se jim vyhýbám, Petr a Lucie je kniha k maturitě, a proto bylo mou povinností si ji přečíst. Je to kratinká novela s jednoduchým, ovšem pro mě nudným příběhem. Jak Petr, tak i Lucie jsou mi nesympatičtí již od počátku. Snad jediné pasáže, které mě osobně zaujaly, byly ty, kde vystupoval i Petrův bratr. Bohužel proto dávám 1 hvězdičku z 5.

linhi22
17.11.2020 3 z 5

Na jedné straně naivní láska, na straně druhé nesmyslná válka.
Lyrický příběh o dvou lidech, kteří byli uprostřed krveprolití zcela bezvýznamní – a přitom si byli vším.

s1ombrehimawari
15.11.2020 4 z 5

Stejně jako u Krysaře to domrvil ten konec. Upřímně, jsem ráda, že styl psaní se stále inovuje, protože ty příběhy byly takové strnulé, strohé a neosobní.

janhrabec
07.11.2020

Recenze je psaná klukem který přečte jednu knihu za uherský rok, takže se mé hodnocení bude o hodně lišit od jiných recenzentů.

Kniha je z velké části vyprávěna vypravěčem, který popisuje lásku, radost, štěstí ale taktéž strasti, smutek a utrpení dvou hlavních postav. Celý příběh se odehrává v prostředí 1. světové války, a kvůli toho příběh působí až depresivně a konec je doslova tragický.

Abych řekl pravdu, tak mě pár částí knihy bavilo, hlavně části kdy postavy ukrývaly svoje tajemství a já jsem se je snažil rozlousknout. Bohužel zbytek knihy mě absolutně nebavil, některé fráze postrádaly smysl a celkově je podle mě kniha psaná pro jinou věkovou kategorii a i pro jiný typ lidí. Taky se mi nelíbil styl jak byl příběh vyprávěn. Příběh by byl podle mě o dost zajímavější s více dialogy mezi postavami.

Za mě byla kniha dost nudná a až moc poetická.

iveta3867
06.11.2020 3 z 5

Zajímavý, občas až filosofický pohled na lásku s děsivým koncem..

netopýrek
05.11.2020 4 z 5

Po knize jsem sáhla z důvodu maturitní zkoušky z českého jazyka a rozhodně toho nelituji.
kniha byla velmi čtivá a opravdu mě chytla za srdce.
" I v té nejnevhodnější chvíli se dá najít opravdové štěstí."
Tato myšlenka mi utkvěla v hlavě a myslím si, že vystihuje veškeré pocity které mám z této knihy.

plutoking
29.10.2020 5 z 5

Smutný příběh ve smutné době!

majdazee
28.10.2020 3 z 5

Naivně napsaná kniha, která slouží dobře při oddychu. Nějaké významné dílo za ní však hledat nemůžeme.

Fortuna7
26.10.2020 5 z 5

Velice upřímná kniha, která si získala mé srdce.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Moc hezký a silný příběh.. Takové ve mě zanechala pocity..