Pilíře země

Pilíře země
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12524/bmid_pilire-zeme.jpg 5 1720 1720

Románová historická freska, jejíž barvitý děj je soustředěn kolem stavby gotické katedrály v Anglii 12. století. V Anglii 12. století, v době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali, lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth, 1989

faldam
24.04.2021 5 z 5

Pro mě asi nejlepší historická sága. Follett je fantastický vypravěč, dílo je hodně obsáhlé a přesto při dočítání mi bylo líto, že už to končí. Nádherné téma, spousta zajímavých technických i historických informací, rozhodně doporučuji.

ddkk
21.04.2021 5 z 5

Tak především - na Večer a jitro, prequel k sérii Kingsbridge, nijak zvlášť Pilíře země nenavazují. Snad jen místem, ale s postavami série žádnou návaznost nemají, protože se odehrávají o několik desítek let později. Přesto není na škodu si Večer a jitro přečíst, je tu vysvětlena historie vzniku Kingsbridge...

Ovšem já jsem se na obsáhlý první díl série moc těšila a taky si ho pořádně užila. Už jen ten rozsah a záběr! Navíc příběhy hlavních postav docela dobře zapadaly do historických okolností raného středověku v Anglii a taky trochu ve Francii a dokonce i v tehdejším Španělsku. Všechny linky děje se navzájem prolínaly a nakonec logicky vyústily v odhalení záhady původu jednoho z hrdinů knihy a tajemství smrti jeho otce (což jsem ovšem bohužel už dopředu "odhalila" sama díky neprozřetelnému sledování stejnojmenného seriálu - velmi to nedoporučuju, přišla jsem tak zbytečně o nejnapínavější části příběhu). Vůbec mi nevadilo trochu černobílé rozdělení postav na ty dobré a zlé ani občasné bobtnání romantických výlevů doplněných poměrně prvoplánovým popisem sexuálních scén. Naopak se mi moc líbilo propojení skutečných historických událostí s těmi, které si Follet vyfabuloval. Aspoň jsem si musela oprášit zasuté znalosti z dějepisu. A navíc jsem k tématu našla skvělý film Becket...

Dávám plný počet a doporučuji.

P.S. A jen drobná poznámka - netuším, zda vůči autorovi nebo překladateli: koně, slepice, králíci, ba dokonce i vepři se chovají. Pěstuje se obilí a třeba kukuřice...Tvrdohlavé používání nesprávného slovesa mě docela vytáčelo.

Allys
16.04.2021 4 z 5

Príjemný a rozsiahly historický román, ktorý sa dobre číta počas dlhých zimných večerov. Nezvykle dlhý predslov, ktorý ospevuje autorove úspechy mi prišiel zbytočný - čitateľ tuší, do čoho ide a ostatní sa nedostanú ani k tým chválospevom. Páčilo sa mi, že osudy hlavných postáv či už dobrých, alebo zlých sledujeme zväčša počas celého ich života. Rôzne dejové linky sa počas príbehu celkom prirodzene spájajú. Časti, ktoré obsahovali nejakú interakciu medzi postavami boli písané pútavo, ostatné už menej, miestami som sa nudila. Dej je plný zvratov, ale v podstate sa tam stalo máločo neočakávané. Mala som pocit, že základy charakterov postáv, rovnako ako aj každý zvrat je ako podľa šablóny. Pri tom počte strán a na základe faktu, že autor študoval podľa jeho slov historické materiály niekoľko rokov som v knihe čakala trochu viac z histórie. Myslím, že príbehu v tejto podobe stačil o tretinu menší rozsah. Pozitívom však bolo reálne vykreslenie postáv, každý mal aj kladné aj záporné stránky. Kto má rád predvídavé a pohodové čítanie, pri ktorom netreba moc rozmýšlať a kto nemá rád prekvapenia si určite príde na svoje :-)

Bedřich63
24.03.2021 4 z 5

Pro mě to určitě nebyla neobyčejná, struhující, napínavá, jedinečná historická kniha, jak jsem tady četl v komentářích.
Série Století od téhož autora se mi líbila více. Ale třeba mě další díly Pilířů země více vtáhnou do děje a budu míň kritický.
Samozřejmě autor psát umí, téma zajímavé, postavy perfektně vykreslené, příběh promyšlený, ale podle mě tomu něco chybí. Překlad parádní, bez pravopisných chyb - i to je už ne zcela obvyklé v dnešní době.
Takže za mě jen 4 *, další díly si ale nenechám ujít.

georginaa
23.03.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem louskala dost dlouho, z hlediska velkému počtu stran. Těžce se drží v ruce a musela jsem odkládat. Co se týče historického románu , prostě mě uchvátil. Podívala jsem se i na filmovou sérii a byla jsem nadšená i touto tvorbou. Nejenže to Follett umí se slovem, ale nechá i čtenáře do poslední stránky v napětí a pocitu dokonalého zážitku.

Miloš333
12.03.2021 5 z 5

V době občanské války, ničivého hladomoru a náboženských nesvárů, vyrůstá v Kingsbridge nádherná katedrála. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., kdy po dvě desetiletí královna Maud a král Štěpán bojují o anglickou korunu, se proplétají osudy nejrůznějších postav – kingsbridgeského převora Philipa, zbožného a důmyslného mnicha, jenž usiluje o vybudování největší gotické katedrály, stavitele Toma, který se stává převorovým architektem, krásné a tajemné lady Alieny, již celý život pronásleduje skrývaná potupa, neohrožené Ellen žijící v lesích, která po nespravedlivé popravě svého milého prokleje všechny, kdo křivě přísahali (starý převor James, šlechtic Percy Hamleigh, otec Williama. a především biskup Waleran); lstivého a proradného hraběte Williama, jenž se dopouští krveprolití a násilností, a kameníka Jacka, Ellenina syna s mrkvovými vlasy, pro nějž představuje stavitelství největší životní vášeň.

liberecanda
23.02.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Byly momenty, které mi neseděly. Obecně mi začínají vadit všudy přítomné sexuální scény, které se dnes objevují snad v každé knížce, a čím víc jich je a čím jsou drsnější , tím je to lepší... Já se vyžívala v popisu stavby katedrály. Těším se od autora na další díl!

PaníLenka
20.02.2021 5 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek - a dlouho mi ležela na polici, asi mě odrazoval ten středověk...? Ale jednou jsem ji konečně vzala na milost - a přečetla těch 900 nebo kolik stran na jeden zátah. A i když jsem si přečetla tady v komentářích, že postavy jsou černobílé, nevadilo, bylo to čtivé a aspoň bylo komu fandit. A komu vadí happyendy..?

Patlalca
11.02.2021 5 z 5

Co dodat, super a už se těším na druhy díl.

bleekemolen
01.02.2021 odpad!

Velmi spatne napsany roman. Cernobile postavy vyznacujici se nelogickym chovanim. Zadnou hlubsi myslenky v knize nenaleznete, pro narocnejsiho ctenare naprosta ztrata casu

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Skvelý historický román, 900 strán vôbec nevadilo.

LP113
25.01.2021 3 z 5

Není to úplně špatné, ale mě osobně hodně nebaví popisování každého kamene na katedrálách. Jinak drsná doba a za přečtení asi stojí.

parkur
19.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Řadím mezí skvělé knihy, avšak a nýbrž-není to kniha pro nedočkavé, netrpělivé či rychločtenáře. Na druhou stranu, klidně si od ní můžete odpočinout a třeba týden ji neotevřít, protože hrdinové a záporáci jsou známí, předem určení a snadno zapamatovatelní. Ale to je dobře, také to není kniha pro čtenáře kteří milují prudké zvraty a překvápka (ač se tam občas určitě objeví), čte se to dobře, jen se člověk někdy naštve, že když se hrdinům nedaří, tak kompletně. Avšak konec dobrý, všechno dobré? nebudu prozrazovat............Určitě doporučuji, nejlépe na dovolenou či takovéto klidné domácí korona virové večerožvejkání.

evask
20.11.2020 5 z 5

Počteníčko! Follett je můj oblíbený spisovatel. Čtu a čekám, kdy děj okoření sexuální scénkou. To on rád. U méně zdatných spisovatelů bych to měla za laciné podbízení se čtenáři, ale Follettovi to odpouštím, protože on žádného podlézání nemá zapotřebí.

Magie233
04.11.2020 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla. Napínavá, strhující, plná dějových zvratů, poutavě vyprávěná a i když je velmi obsáhlá, četla jsem jedním dechem. Brilantní historický román o stavbě katedrály a úchvatný příběh o naději, odvaze, lásce a nenávisti. Kniha, která má duši. Velký zážitek.

EliskaSully
23.10.2020 5 z 5

Úžasný historický román...ač to byla bichle tak se četla jedním dechem

Ludus75
12.10.2020 5 z 5

Neobyčejné téma pro historický román a velmi poutavě vystavěný příběh docela obyčejných lidí kolem výstavby katedrály. Překvapilo mě, že detaily a popisy architektektonickych prvků nepůsobily vůbec nudně a daly se lehce predstavit. Po přečtení knihy už vždycky budu na katedrály koukat jinýma očima a přemítat o příbězích lidí, které stavba ukrývá.

Artim
02.10.2020 5 z 5

Kniha mě zcela pohltila, byla napínavá, strhující, sotva čtenář nabyl dojmu, že už se nic stát nemůže, hned nastal dějový zvrat. V mnoha ohledech brilantní dílo, přesto se neubráním dvěma kontroverzním výtkám, jelikož někdo je naopak může brát jako velké klady:
1) Follett už v samé předmluvě uvádí, že s náboženstvím rozhodně kamarád není a z knihy to bohužel je patrné. Modlení je zde bráno jako práce, směna, kterou si mnich odkroutí ať už s větším či menším potěšením. Vztah k bohu je pragmatický - já ti budu sloužit a ty mi zajistíš cestu na věčnost. Já vyšlu modlitbičku a pokud to budu dělat dostatečně kajícně a dlouho, ty mi hodíš záchranné lano. Chyběly mi zkrátka přesahy, které ve svých románech má Waltari nebo Eco. Na druhou stranu, nepopírám, že i Follettův přístup byl realistický a rozhodně ne každý duchovní je vtělením Dalajlamy.
2) Překvapila mě detailnost výjevu sexuálních scén. Vztah muže a ženy do historických románů patří, jinak by to nebyly ani romány, avšak ne vždy je nutné zacházet do detailů a je možno nechat něco na čtenáři. Na druhou stranu, Follett detailním výjevem dal čtenáři pocítit hluboký prožitek, který byl pro charakter postavy důležitý. A přiznávám, tyto scény jsem vcelku hltal.

Celkově úchvatné dílo byť na Waltariho mi tam troška chybí. Přesto se nemůžu dočkat druhého dílu...

rickiwolf
18.09.2020 5 z 5

Kniha měla neustále nějakou zápletku. Napínavé od začátku do konce.

Sandor
15.09.2020 5 z 5

Relativně dlouho mi trvalo začíst se, ale pak přišel zlom a z Pilířů se stala jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četl. A teď hurá na Na věky věků!