Písař Bartleby
Herman Melville
Slavná novela autora Bílé velryby, která, ač vydaná v roce 1853, v mnohém předjímá postupy literární avantgardy či díla Kafkova. Vypravěčem Melvillova příběhu je majitel menší právnické kanceláře na Wall Streetu; přestože během své praxe už poznal pěknou řádku písařů, je zoufalým osudem svého nového písaře fascinován. Anti-hrdina Bartleby je sužován mnoha strachy, ale tím největším je strach z komunikace, z nemožnosti porozumění, z rizika bolestného fiaska. Všechno co následuje ode dne, kdy se Bartleby objeví ve dveřích kanceláře, je tak mnohotvárné a podivné, že příběh dočítáme se zatajeným dechem.... celý text
Literatura světová Novely
Vydáno: 1990 , OdeonOriginální název:
Bartleby, the Scrivener, 1853
více info...
Přidat komentář
Vzpomínám, jak mě při čtení povídky upřímně překvapilo její až existenciální ladění a připomínalo mi Kafku, což je už co říci, protože Kafkův styl je tak specifický, že neexistuje autor, k němuž bych ho přirovnal. Podobně jako Bílá velryba i Písař Bartleby v sobě obsahuje více, než by se na první pohled mohlo zdát, a Melville zřejmě opravdu předběhl svou dobu.
Tohle bych prosím raděj ano. Po přečtení knihy mám chuť přečíst si něco podobného a upéct si zázvorové koláčky. Recept jsem si už našel, teď ještě knihu...
Pořád jsem čekala, že přijde nějaká super manažerská poučka a pointa, ve které se dozvíme, co s lidmi jako je Bartleby... Příběh vyzněl poněkud do ztracena. Přesto jsem si čtení užila, a to i přesto, že jsem i já prostřednictvím knihy na vlastní kůži zažívala tu neskutečnou frustraci Bartlebyho zaměstnavatele.
Pokud je svět plný nesmyslné práce, rutiny, přetvářky a honby za penězi a mocí, když je takto odlidštěn, takto osekán, redukován na pouhé přežívání, není pak logické, že člověk rezignuje na vše? Však se stává jen automatem, robotem, otrokem, který se jednoho dne zasekne, vzdá se a raději zvolí útěchu v podobě prázdnoty a zapomnění. Jak nadčasově tato kniha působí! Neprožíváme tyto pocity také? A mnozí z nás každičký den?
Já bych prosím raděj žádný komentář nepsala... :-)
Ale jo...
Bartleby, asi jedna z nejsvéráznějších literárních postav... po celou dobu jsem se do něj a jeho postoje ke světu snažila vžít... a ten konec...........
Začátek nebyl příliš záživný, pak to trochu vygradovalo, ale protože je ta knížka opravdu hodně krátká, hned to skončilo. Ale zábava to byla.
Já bych prosím raději nezdůvodňoval své hodnocení.
Ale přesto musím, cítím totiž odpovědnost s něčím se svěřit: Lidi přečtěte si Bartlebyho! Stojí to za to!
Ztotožňovala jsem se do značné míry s postavou vypravěče, sama jsem člověk bytostně závislý na ochotě okolí dodržovat psané i nepsané společenské dohody. A teď si představte tu nevolnost a bezmoc, když se někdo rozhodne obecné zvyklosti a předpoklady ignorovat. Vžila jsem se dokonale. Včetně popsaných pokusů o řešení - argumentovat a vést dialog (ve skutečnosti monolog), poskytnout tisíc a jednu další šanci, zvažovat silový zákrok a zaleknout se ho, doufat, že se situace nějak vyřeší sama, smířit se se stavem věcí a pokoušet se jej nahlížet pozitivně, ne jako svou porážku, a konečně - utéct a nechat silový zákrok na někom energičtějším. A mít z toho pak špatné svědomí.
Pro mě je to docela aktuální kniha o limitech komunikace. Dnes, kdy část společnosti na dialog přísahá (a Bohu díky za to), může být užitečné o jeho omezeních přemýšlet. Běžně se asi setkáváme s tím, že konkrétní jedinec těžko hledá styčné body s hodnotami společnosti, která ho obklopuje a která se podle něj správným hodnotám zpronevěřuje, a proto ji odmítá. Ale to je ještě úroveň, kterou lze individuálně překonat, kdy ještě rozhovor od člověka k člověku lze navázat. Autor knihy mě ovšem vede o krok dál, kde je pociťovaná cizost taková, že činí dialog absurdním.
Mnohé malé knížečky, právě takové, umí povětšinou dobře ztvárnit velké věci, nakonec člověk, který objeví Bartlebyho bude mít hned o čem přemýšlet.
Štítky knihy
zfilmováno americká literatura
Autorovy další knížky
1956 | Bílá velryba |
2006 | Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby |
1978 | Taipi |
1978 | Billy Budd / (Benito Cereno) |
1990 | Písař Bartleby |
Příběh kratšího rozsahu, ze začátku takový odlehčený, občas jsem se u něj dokonce i zasmála. Tato novela měla však (alespoň pro mne) nečekaný zvrat - svou temnou stránku, která se postupně dostávala na povrch, a kniha tedy i skončila poměrně depresivně. Celkově vzato to byla četba zábavná, svižná, ale i k zamyšlení.