Hra o trůny

Hra o trůny
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356617/bmid_hra-o-truny-U29-356617.jpg 5 5886 5886

Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Království Západozemí zažívají dlouhé léto, po němž musí následovat krutá zima. Ale ještě před ní a předtím, než se vrátí Jiní, se rozehrává hra o trůny, kterých je daleko méně než uchazečů. Snad jediný, kdo o Železný trůn nestojí, je lord Eddard Stark, strážce severu. Proto se právě on musí stát hybatelem událostí, které všechno změní. Epické vyprávění s desítkami postav se díky seriálu HBO stalo nejúspěšnější fantasy ságou od dob Pána prstenů. Na celém světě má miliony nadšených fanoušků, kteří netrpělivě čekají na každé pokračování. Hra o trůny vychází česky v novém překladu a úpravě.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Game of Thrones , 1996

michaella03
21.09.2019 5 z 5

Ještě před půl rokem jsem patřila k tomu procentu lidí, kteří Hru o trůny neviděli ani nečetli, a ani to neměli v plánu. Ale mí kamarádi o tom pořád mluvili a básnili, já nevěděla o čem je řeč (teď už to mimochodem chápu úplně, neb jsem tomu propadla taky) a ještě vrcholilo šílenství před osmou řadou. Tak jsem se do víru GoT dala taky.
Na začátku jsem měla problém s množstvím postav, musela se vracet zpátky a připomínat si, kdo je kdo. Zároveň s knihou jsem sledovala i seriál, dost mi to pomohlo orientovat se v ději i v postavách. Zhruba v polovině jsem se zasekla, blok byl asi 3 měsíce, ale díky zařazení knihy do maturitní četby jsem tu zbylou polovinu zhltla jako nic. Pak se mi líbilo, že děj je popisován z pohledu sedmi lidí - nejhůř se mi to četlo z Cathelyniny perspektivy, nejlépe z Tyrionovy a Daenerysiny.
Jako celek je knížka hodně dobrá, propracovanost a celistvost je až skoro k neuvěření. Přečtení bych doporučovala až od patnácti let a výš - erotika, zabíjení, intriky...
Knihu rozhodně doporučuji, sice je obsáhlá, ale je to opravdu mistrovské dílo.

MirekMM
19.09.2019 4 z 5

Fantasy inspirované Válkou růží - s důrazem na logické chování postav a do detailu promyšlený svět - skvělé! Systém vyprávění teoreticky bez hlavních postav, kdy se každou kapitolu může role vypraveče chopit jiná postava, je perfektní, a přiznám se, že je to poprvé, co jsem se s podobným přístupem setkal.
Výhodou stylu vyprávění je více: nejen ten, že udržuje čtenáře v nejistotě ohledně osudu postav, ale i pro odlišnost vyprávění: zatímco mladá princezna si nejvíce všímá při popisu postav jejich šatů a šperků, starý pašerák více sleduje jejich výraz nebo řeč těla. Osobně mi však největší silou tohoto vyprávění přišla relativizace kladných a záporných postav. Co když v jedné kapitole držíte palce skrývajícím se utečencům, jen abyste v té další museli z pohledu jejich pronásledovatelů uznat, že by si možná zasloužili být chyceni?
Nic ale nemá jen klady - rozdílný přístup k vyprávění je skvělý, ale zároveň vede k tomu, že některé kapitoly se prostě čtou mnohem hůř. Pro mě to byla Catelyn Stark, pro ostatní čtenáře možná někdo jiný. To už je daň za rozmanitost.

Pauvka
04.09.2019 4 z 5

Jednim slovem nadhera. Ctu prvni dil ponekolikate a zas se k nemu casem vratim. Serial se mi libi take, ale kniha je kniha!

janavan
02.09.2019 5 z 5

Fenomenální sága o soupeření o železný trůn plná intrik, incestů, rytířů i magie. Hru o trůny netřeba představovat, byť od vydání první knihy uběhlo přes 20 let, než se z ní stala kultovní záležitost podobně oslavovaná jako Pán prstenů nebo Harry Potter.

Vyhýbala jsem se jí dlouho, vyhýbala jsem se jí, když o ní spolužáci na gymplu básnili, i když se celý svět mohl zbláznit z poslední epizody zfilmované verze. Podlehla jsem zvědavosti. Touha přiučit se spisovatelskému řemeslu mě přinutila otevřít první stranu a vězte, že jsem knihu hned tak nezavřela.

Světu ohně a ledu jsem propadla. A to jsem vždy říkala, že středověké fantasy není nic pro mě. Každý si v tom najde svoje. Komplexní postavy, mrazivě vykreslené kulisy i krásný jazyk. Každou postavu si zamilujete, na každé najdete ale i to zlé, stejně jako v životě. Najdete tam epické vyprávění o hře o trůny, inspirované Válkou růží, a kus srdce tam necháte – ať už na Zimohradu nebo v Králově přístavišti.

Valar morghulis.

konformita
16.08.2019 5 z 5

Nádhera, lahůdka, pohádka. Těším se na další díl a až skončím, pustím se do filmu. Duše plesá, srdce bije, taková krása :-)

aginecka
24.07.2019 4 z 5

Na ten počet stránek a postav se toho stane překvapivě málo a udržet si přehled, kde se co právě děje, není snadné, ani když znáte seriál. I tak jsem ale u knížky byla přilepená od první do poslední stránky. I když, přiznávám, pasážím s Daenerys a Tyrionem se přece jen dostávalo pozornosti o něco víc. :)

Jessybelle
16.07.2019 5 z 5

Ač jsem o svět fantazy zpočátku moc nestála, musím přiznat, že mě chytil...a tak jsem se rozhodla přečíst i tuto ságu... V knihovně půjčit téměř nadlidský výkon...
A dojmy z knížky: svět, který je zde stvořen, je zajímavý, postavy mi přirostly k srdci, tedy alespoň některé.
Výhodou a zároveň i nevýhodou je střídání vyprávějících postav...
Každopádně budu pokračovat a uvidíme, jak se to bude jevit dále.

Kira283
10.07.2019 5 z 5

Hru o trůny jsem četla v češtině, viděla jsem i seriál. Nedalo mi to a přečetla jsem si knihu i v originále. A opět mě nezklamala. I když příběh znám, vždy se najde něco, co mě překvapí. Navíc si všímám detailů, které mi předtím unikly. Tuhle knihu doporučuji všemi deseti. Každý si v ní najde to své, napětí, humor, intriky, lásku, dobrodružství, nadpřirozeno. Příběh celé série Hry o trůny zůstane jedním z mých nejoblíbenějších příběhů a první díl je jednoduše báječný. Těším se, až si přečtu v originále další díly.

Vera Silent
08.07.2019 4 z 5

Největším lákadlem této knihy jsou za mě postavy. Jsou poutavé, rozdílné, komplikované, zkrátka vás začne jejich osud zajímat a kvůli tomu to čtěte. Rozdělení do rodů s vlastním erbem a heslem pobaví a změny pohledů postav místo kapitol je geniální řešení, které skutečně dodá komplexnost i právě každému čtenáři možnost najít si svou oblíbenou verzi příběhu.

Co se děje týká, tak to už je mé nadšení poněkud omezené. Prvních 300 stran byla jízda, hrozně mě to bavilo! Někde kolem té 500 je zlom, kdy už jsem pochopila, že jde vše do kýble a upřímně mě někdy všechny ty strasti vyčerpávály až nebavily. Nebyl tam žádný oddych, žádný lorien, kde by se postavy a čtenář trošku vydychal a zároveň se ta emocionální tortura táhla. Také příběh Dany, ač moc zajímavý a dodávající veškerý sexuálně zvrhlý šmrc tohoto dílu, opravdu ruší. Je to úplně paralelní dějová linka odehrávající se v jiném světě a dala by se číst v kuse lépe. Takhle rozkouskovana, když po otočení stránky napínavé kapitoly vidíte to Daenerys, vás to bohužel maximálně nas*re.

Ale hej, pořád je to skvělé dílo fantasy s notnym středověkým šarmem. Jen doufám, že další díl mě nadchne na ten plný počet.

EvaStark
07.07.2019 5 z 5

Miluju knihu a miluju seriál!!!! Prostě bomba. Moc doporučuji. Trošku mi vadilo že má kniha tak hodně moc stran, takže mi celkem dlouho trvalou než jsem ji přečetla.
Po odvysílání poslední řady mi seriál tak chyběl, že jsem si musela koupit i knihy. Tak jsem zvědavá na další díly:)

Monika_cz
26.06.2019 5 z 5

Ohromné dílo ohromný svět. Asi jako většina jsem jako první viděla seriál a teď, po tolika letech, když skončil, tak jsem se konečně pustila do knihy. Za mne kniha srovnatelná se seriálem, jen doufám, že v knihách bude více kouzel. Kniha se velice dobře čte, je napínavá a nutí k dalšímu čtení. Velice oceňuji nápad se změnou postav podle kapitol, kdy vyprávění pokračovala, neopakovalo se, ale zároveň se další děj odehrál z pohledu dané postavy. Občas jsem se ztrácela v postavách, ale k tomu mi pomáhal dodatek, kde jsou postavy vypsané. Co je děsivé, že má tolik dlouhých pokračování a obávám se toho, že víc jak polovinu zapomenu, než se dostanu k dalšímu dílu.

Kate72
20.06.2019 1 z 5

Půjčila jsem si tuhle knihu v knihovně možná ze zvědavosti. Docela kladně se o tom mluvilo. Seriál jsem neviděla a tak jsem chtěla zkusit knižní verzi. Knížka mě bohužel nezaujala. Asi to není můj styl. Na mě moc zdlouhavé, komplikované a když to začlo být zajímavé, tak byl konec kapitoly. Takže po čtyřsté stránce odkládam a jdu za jiným příběhem.

hroneczek
17.06.2019 5 z 5

Knihy jsou lepší v propracovanosti, detailech, tolik neořezané na rozdíl od seriálu. Ale za mě je vlastně skvělé oboje...

marketa4469
11.06.2019 5 z 5

Po odvysílání poslední řady a neustále opevovanemu seriálu, jsem si řekla, že zkusím přečíst první díl. Ze seriálu jsem neviděla ani díl, takže jsem se měla na co těšit. Po prvních kapitolách a několika úmrtí jsem byla docela rozladěná, někdo se mi zalíbí a další stránce skončí s propichuntim čímkoli. Ale jak se říká, člověk si zvykne na všechno. Velice mě bavil děj a jednotlivé střídání příběhu. A vůbec nevadí, když si mezi kapitolami dáte chvíli pauzu. Toto je pro mě kniha, která se nemusí zhltnout za pár dní, ale můžu si ji v klidu vychutnávat. Takže se těším na další díly a třeba se dočkám i toho dosud nevydaného :-D

Kirrie
10.06.2019 4 z 5

Seriál GoT nesleduji, ale Martina samozřejmě znám a jeho styl psaní mě zajímal už dlouho. Tak když se má kamarádka usmyslela, že si koupí první díl jeho knihy, ukradla jsem si jí na dva týdny pro sebe a přečetla. Konečně je konec.
Prvních 400 stránek jsem přelouskala za dva dny, dobré, docela zábava, ačkoliv se mě celou dobu hlásek v hlavě ptal: Kdy už přijde nějaká pořádná zápletka? Potom má pozornost ochabla a já zjistila, že mě vůbec nezajímá, co se bude dít dál. To čekání mě unavilo. A hleď, ono se žádná zápletka nedostavila! Paráda, nádhera.
Spoiler: Ned zdechnul.
No páni. Kdyby pošla i Catelyn nebo Sansa nebo Tyrion nebo Bran nebo KDOKOLIV, bylo by mi to úplně jedno.
Já si nemůžu pomoct, ale mně tu vážně chyběla základní kompozice. Kniha se vleče, neustále se přepíná z postavy na postavu, takže si nikoho ani neoblíbím a prostě nikam ten příběh nesměřuje. Martinovi nemůžu křivdit, má obrovskou představivost, spoustu nápadů a umí poutavě psát. Ale prostě... Ne, ten děda mi fakt nesedl a akorát upevnil můj názor na seriál a důvod, proč mě nikdy nebavil.
Takže kniha je vhodná pro všechny, co před sebou nepotřebují vidět destinaci jako já a za mě záhadných důvodů si oblíbí postavy.

Atak
08.06.2019 5 z 5

Hra o trůny byla skloňovaná v mém okolí ze všech stran, seriál jsem neviděl a po přečtení první knihy snad ani vidět chtít nebudu, abych si uchoval jedinečný zážitek z této knihy :)

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

První díl z série Píseň ledu a ohně nás zanese do Západozemí, kterému vládne král Robert z rodu Baratheonů. Navzdory tomu, že je kniha zařazena do kategorie fantasy, tu magie nalezneme spíše po málu. Knize to ale na atraktivitě vůbec neubírá. Klaním se před panem autorem, vymyslet tak propracovaný, monumentální svět, a ještě si hlídat, aby do sebe všechno zapadalo, to muselo dát spoustu práce. V knize navíc nejsou žádné slabé nebo nudné kapitoly, o všech postavách jsem četla s velkým zaujetím.

Spojenc
31.05.2019 5 z 5

Kam se hrabe seriál… pokud přemýšlíte, že si po shlédnutí seriálu přečtete knihy můžu to jen doporučit, ale varuji vás, od půlky druhé knihy zapomeňte, že jste seriál kdy viděli, protože to začne být opravdu výrazně rozdílné. Za mě je první díl co se týče čtení asi nejlepší – i přes tloušťku knihy se neuvěřitelně rychle přečte. Ostatní díly jsou v tomto trochu odlišné už to není takové to, přijdu z práce a „Kde je ta kniha, mám absťák z nedostatku čtení“. Další díly jsou takové oslabenější co se týče vábení k sobě – to neznamená že nejsou dobré.

pampelišinka
23.05.2019 1 z 5

É, ne. Autorův styl mi prostě nesedí. Prokousávala jsem se jí celé letní prázdniny během dlouhých večerů a nemohla se dočkat konce. Na můj vkus zcela zbytečně zdlouhavé popisy okolí, tvoří snad půlku tlusté knihy. Děj se vleče a svíjí jako žížala, jenže těch žížal je snad padesát smotaných do jedné spletité hromady, ze které trochu čouhá ocásek Tyrionovy a Branovy linky a jediná Daenrysina se mrská okolo.
Hvězdička za moc zajímavé postavy (jmenovitě Sansa, Arya, Tyrion, Daenrys a Bran), to bylo však jediné, co mi kniha dokázala nabídnout.

Rainbow_Owl
20.05.2019 5 z 5

Výborná kniha, zhltla som ju za pár večerov, dej ma vtiahol do seba. Po prečítaní som hneď utekala do kníhkupectva po pokračovanie. Nezabudnite! Zima prichádza...