Hra o trůny

Hra o trůny
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71567/bmid_hra-o-truny-658c7b0461e14.png 5 5886 5886

První kniha série Píseň ledu a ohně. Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází! Druhé vydání úvodní části fantasy eposu Písně ledu a ohně, vázané v jednom svazku.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Game of Thrones , 1996

Arianne
20.07.2014 4 z 5

Chvílema se to trochu vleklo a jednání některých postav mi přišlo místy nesmyslné, ale je to do detailu promyšlený středověký svět s nádechem veškeré jeho romantické mystiky, jakou si umíme představit a ty stovky stran za to rozhodně stojí.

senseifails
20.07.2014 5 z 5

Před pěti lety jsem objevil nádhernou povídkovou tvorbu amerického spisovatele George R.R.Martina ve sbírce Písně mrtvých a v medailonku na konci poprvé spatřil ta magická slova.
Píseň ledu a ohně.
Fantasy je žánr jehož valná většina představitelů(nejmarkantněji pak Brooks)více či méně vykrádá Tolkiena,toť smutný fakt.Nejčastěji se pak setkáváme s dějovými deus ex machinami v podobě nadužívání magie.
Fantasy je také považováno za tkz."únikovou literaturu" která čtenáři poskytuje úlevu od každodenních strastí,obav a tísně které každého člověka různou měrou sužují.Jejich původcem jsou pak často ostatní lidé.V klasické old school fantasy je dobro a zlo striktně oddělené pomyslnou čarou,kterou jen občas jedna z postav překročí.
Pan Martin se rozhodl svou monumentální ságu vystavět právě na negaci těchto dvou prvků.Ve světě Písně ledu a ohně jsou magie a nadpřirozené bytosti už jen v mýtech,písních a báchorkách které si lidé vyprávějí u ohně.Je to v podstatě stejný svět ve kterém lidstvo přežívalo před pětisty lety,se šlechtickými rody,rytíři,neléčitelnými chorobami a všudypřítomnou smrtí v mnoha podobách.Svět ve kterém byste určitě nechtěli žít...
Postavy,kterými ho Martin zalidnil nejsou hnány ve svých činech touhou spasit nebo zničit svět.Ovládá je to,co nás všechny.
Láska,nenávist,chtíč,naděje a hlavně touha.Ať už po moci,majetku,pomstě,rozkoši nebo prostě jen přežití.Téměř žádná z nich není vykreslena zcela kladně nebo záporně,a jejich charaktery se v průběhu děje vlivem událostí mění.A právě úžasné postavy,které jednají na základě své psyché a ne tak,jak se to autorovi zrovna hodí do krámu jsou nejinovativnějším prvkem celé ságy.
Jak je možné být statečný,když má člověk strach?
Třeba strach investovat stovky hodin do čtení ságy s desítkami postav a dějových linek odehrávající se na dvou kontinentech v průběhu několika let když rozuzlení je stále tak bolestně daleko a vzhledem k věku a šnečímu tempu psaní není vůbec jisté jestli se dozvíte jak to dopadne?
Nelituju ani jedné vteřiny,které jsem u tohoto uměleckého díla(kterým ve všech smyslech toho slova JE)strávil.
A pokud jste to ještě nečetli,tak vám závidím.

ondra1995
18.07.2014 5 z 5

Ke čtení jsem se odhodlal až po skončení 4. série seriálu. I když člověk věděl, co přijde, bylo čtení velmi silným zážitkem.
Krvavé scény nejsou popisovány s takovou brutalitou jako v seriálu. Za to erotické scény jsou líčeny až možná příliš.
DOPORUČUJI!!!

Filatov
17.07.2014 5 z 5

A konečně jsem zpátky v pořádném fantasy světě! Nejprv Pán prstenů a teď tohle! Díkybohu, že mi znalost seriálu usnadnila orientaci mezi postavami, protože George Martin jich na scénu uvede opravdu požehnaně a hlavně z počátku je orientace mezi nimi velmi složitá. Jako návod může jistě posloužit i jakýsi manuál rodů s jejich hlavními postavami na konci knihy. Poté už se před vámi rozprostře svět plný intrik, bitev a všeho, co čtenář žádá. První část fantasy eposu Píseň ledu a ohně hodila kostkami, tak jako si je v hlavě hodil vždy Tyrion a rozjela opravdu parádní "hru o trůny". Každý si najde své oblíbené postavy a zároveň i ty záporné Karty jsou rozdané, víme kdo je kdo a jen škoda, že jsem se musel s některými postavami hned rozloučit no a jedeme dál!

Martinka 135
16.07.2014 5 z 5

Tak, první kniha je za mnou. Pořád jsem se raději neodhodlala k hodnocení, asi jsem stále moc zaujatá a neobjektivní.
Fantasy obvykle nečtu, neholduji nadpřirozeným postavám a schopnostem. V důsledku toho mne vyděsili draci v závěru a celkový dojem z knihy mi trochu zkazili (ale seriáloví maniaci mi tvrdí, že tam zatím nijak zásadní úlohu nemají). Četla jsem knihu takřka pořád, bez větších časových prodlev, s orientací v postavách a jednotlivých rodech jsem tudíž problém vůbec neměla. Dokonce jsem si říkala, že někde je dovysvětlování, o koho se vlastně jedná, zbytečné (což ale, přiznávám, bych při čtení s odstupy asi spíše přivítala). Nemohla jsem se odtrhnout a některé postavy jsem si takřka zamilovala (kupodivu ty, které nemá rád skoro nikdo).
Některé věty mě trochu tahaly za uši, ale předpokládám, že je to spíše vina překladatele, než samotného Martina.
Velmi mi pomohla mapa v úvodu, díky níž mám ucelený obraz o sedmi královstvích a chápu, kam jednolivá sídla patří, s kým sousedí atd.
Nesdílím názor, že je dobré podívat se nejprve na pár dílů seriálu. Já to udělala (i když téměř před rokem, takže už mi to v paměti naštěstí vybledlo), ale proklínám se za to. Chtěla jsem si postavy představovat podle svého a ne jako herce ze seriálu (s ohledem na to, že vypadají MNOHEM starší, než by měli). Ne. Nejvíc jsem si užívala ty části, které už jsem v seriálu neviděla. Byl to nesrovnatelně lepší zážitek.
Spletitost děje i postav se mi líbila. Nemám ráda knihy, nad kterými nemusím přemýšlet, a kde vám všechno naservírují bez sebemenší vyžadované čtenářovy snahy. To postupné utřiďování postav je pro mě mnohem zábavnější.
Každopádně kniha výborná, už jsem se vrhla na druhý díl.

Baronek
16.07.2014

Parádní čtivo

Prateri
10.07.2014 5 z 5

Tak to byla síla - jednak 846 stran knihy a potom síla příběhu. Ten začátek byl opravu náročný, říkala jsem si, co ostatní na té knize vidí, ale vytrvala jsem a odměnou mi byl nevšední a úžasný příběh.

hradil
09.07.2014 5 z 5

Opravdu velice rozsáhlá a komplikovaná kniha, jak autor sám přiznal. Prvních 200 stránek jsem se ztrácel, v čemž mi pomohl seriál, který je pěkně zpracován a velice dobře přehledný.
Kniha je opravdu fantastická. Neuvěřitelně se mi líbily linie jednotlivých postav a jejich myšlení, konání. Příběh Daenerys jsem asi ocenil nejvíce a moc se těším na pokračování. To stejné platí i o Arye, doufám že tou svojí jehlou propíchne všechny Lannistery (samozřejmě kromě světového Tyriona).
Jak už jsem zmínil, doporučuji zhlédnout seriál a nečíst knihu nárazově - mě přestávala chvílemi bavit. Za posledních 300 stránek dávám 100%.
When you play game of thrones, you win or you die, There is no middle ground. - Cersei Lannister

margotkla19111
01.07.2014 5 z 5

Poprvé jsem ji zkusila číst v září minulého roku. Ale první dojem nic moc. Hodně postav, zapletený děj, nevyznala jsem se v tom. Před nedávnem jsem zkoukla první 2 řady seriálů a říkala jsem si že přece nemůže být ta knížka TAK špatná když je televizní zpracování TAK dobré. A nemýlila jsem se. Osobně bych doporučovala podívat se třeba jen na pár dílů abyste se dostali do děje a jakmile se v něm vyznáte, kniha se čte sama. Nemůžu se dočkat až se pustím do dalších dílů. Opravdu úžasná fantasy sága

ema57
30.06.2014 4 z 5

jsem jedna z těch kteří první viděli seriál a tak tenhle komentář patří spíš pro ty kteří také sledují a přemýšlejí že by začli číst i knihu.

i přesto že jsme dopředu věděla každou událost která se stane mě kniha uchvátila. postavy a jejich charakteri jsou velmi dobře propracované a četla se v podstatě sama. jednoznačně doporučuji všem kteří se dívají i nedívají na seriál. opravdu není co vytknout.

Ronnie68
28.06.2014 5 z 5

Byla to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Prakticky se skoro četla sama.
Abych řekla pravdu, před knížkou jsem viděla seriál, ale řekla bych, že když to můžu s tím seriálem srovnat, knížka byla v některých ohledech barvitější.

Misan1993
25.06.2014 5 z 5

Fakty, na které jsem narazil:
1) George R.R. Martin prozradil producentům D. B. Weissovi a Davidovi Benioffovi, jak má skončit celá knižní série pro případ, že by se nedožil dopsání poslední knihy
2) Někteří herci ve Hře o trůny schválně nečetli knihy dopředu, protože se obávají, že kdyby věděli, co se stane s jejich postavami, mohlo by to ovlivnit to, jak je hrají
3) Poté, co byla odvysílána první epizoda, obdržel herec hrající Joffreyho, Jack Gleeson, osobní dopis od George R. R. Martina, ve kterém prostě jenom stálo: „Gratuluji, všichni tě teď nenávidí!“
4) Koňské srdce, které musela Khaleesi sníst pro Khol Droga, byla ve skutečnosti kilogramová substance vytvořená z gumových medvídků

No a teď něco ke knížce! Poprvé jsem na sérii Hra o trůny narazil před několika lety v knihkupectví, kdy jsem byl ohromen počtem jejich stran a sílou vazby, to jsem ještě netušil, že se kniha stane pro mě takhle neocenitelnou a srdeční záležitostí. Ať už jste příznivci fantasy nebo ne, tohle opravdu stojí za to. Je to jedna z mála knih, kterou (i navzdory její ceně :) ) zařadím do své knihovny a vždy se k ní budu hrozně rád vracet. Doufám, že mě další díly nezklamou! :) :)

Mattie78
19.06.2014 5 z 5

Když jsem poprvé slyšela o seriálu Hra o trůny , dost jsem se mu bránila. První díl však stačil, abych seriálu regulérně propadla. Až téměř v polovině 4. řady se mi podařilo sehnat v okolí knihy k zapůjčení. Můj dojem z prvního knižního dílu je jedno velké nadšení. Mohla bych kompletně přepsat většinu komentářů, již vyřčených. Prostě Hra o trůny je vysoce návyková záležitost! A vůbec nelituji, že jsem viděla seriál dříve než jsem četla knihu.

jollie
15.06.2014 5 z 5

Poslední tři roky, kdy jsem se o knize doslechla, jsem odolávala.......Hru o trůny začnu číst až bude série kompletní.
Tak nějak jsem nevydržela...........první díl je za mnou a už od prvních stránek si nadávám. Kniha mě totiž neuvěřitelně chytla a pokud jsou následující díly stejně úžasné, tak za pár týdnů budu skřípat zubama, protože šestá kniha bude v nedohlednu.
Za mě to nejvyšší hodnocení a moc doporučuji!!!

MaŠle
13.06.2014 4 z 5

Vřele doporučuji.

pitak
13.06.2014 4 z 5

Nejdriv sem byl zpracován seriálem, ale nakonec sem knihu dvakrat přečetl jak lusk a v prvním díle nejde jinak než za plnej počet :))

nyx
11.06.2014 5 z 5

WOW. Úžasná kniha s dechberoucím koncem. Nejlepší fantasy co jsem kdy četla. (Promiňte, Mistře Tolkiene.)

Aniga
08.06.2014 5 z 5

Výborná kniha, o které už toho bylo řečeno mnoho a nechci se opakovat.
Jedná se poměrně o "návykové" čtení, je pravda, že některé dějové linie, popř. přímo celé kapitoly by mohly být z knihy vynechány a možná na celkovém ději by to nic neubralo... třeba najdu souvislost ještě v dalších dílech.
Vzhledem k rozsáhlosti jsem se ztrácela mezi jednotlivými postavami, Ty vedlejší, abych řekla pravdu mi splývaly velkou část knihy. Ono přeci jen "pouhých" 850 stránek jen prvního dílo není pro každého...a některé to asi i odradí, protože je jasné, že se autor rozepíše do detailů.
Každopádně jsem neodolala a pustím se do druhého dílu... uvidím a doufám, že to bude opět za pět hvězdiček.

Bacileus
07.06.2014 2 z 5

Já si nemohu pomoct, ale... No, ale. Jedná se o vůbec první fantasy, u které mě vyloženě ruší fantasy prvky a to je podle mého u údajně nejlepší fantasy ságy špatně. Pokud pan Martin toužil napsat fikci s historickými reáliemi, proč se nepustil do historické alternativy? Ona jí tato sága je i přesto, že snaží tvářit čistě žánrově.
Druhé ale. Už v tomto prvním díle vidím to, co je v pozdějších částech díla čím dál markantnější (podle přátel, kteří četli celou ságu, tedy dosavadní díly). Charaktery. Což o to, že postav je mnoho a není možné si je všechny zapamatovat. Dokud mám pocit, že má autor ve všem jasno, tak nemám problém. Tady mám však pocit, jakoby si Martin listoval v nějaké psychologické příručce a říkal si, "Ha! Blond postava s velkýma plochýma nohama, to ještě nemám. Mohla by se jmenovat... Spytihněva!" a lup ji tam. Dobrá, megaloman to udělá stokrát, tisíckrát, dejme tomu. Proč ale proboha musím vědět, že má tenhle ser uhřík na prdeli, a tahle běhna cituje memoáry rodu Lannisterů zpaměti, když to s příběhem nemá nic, ale vůbec nic společného? Jistěže pak autor musí své postavy brutálně vraždit, koho by bavilo psát stovky charakterů, vypisovat, kdy si čistí zuby a chodí se vymočit a zároveň rozvíjet epický příběh plný dějových zvratů? Kde jsou ty časy, kdy se chlapeček a holčička vydrželi dívat do kaluže a přesto to čtenáře vzalo za srdce? Nemístné, já vím...
Třetí ale. Postarší pánové obvykle nevidí do hlavy dospívajícímu děvčeti. Části vyprávěné z pohledu Starkovic děvčat pro mě byly čirým utrpením. To by bylo na delší monolog...
Abych nekřivdil, najde se zde spousta kladů, ale ty už byly nesčetněkrát popsány. Co říct na závěr? Martin je velice dobrý spisovatel a profesionál každým coulem, který musí mít ohromnou disciplínu. Má negativní reakce pramení především z vysokých očekávání. Vedle Eriksonovi Malazské knihy padlých, kterou jsem četl paralelně... Ne, to by nebylo fér a armáda fanoušků Hry o trůny by mě stejně ubila svou většinou. Možná, že je to dobře, protože když se například Tim Burton většinově prosadil svým osobitým stylem, jeho tvorba začala upadat. To už vybočuji z vymezeného rámce. Tuto ságu už ne. Ave Sathanas!

mdracek
27.05.2014 5 z 5

Neuvěřitelně skvěle napsaná kniha, ve které nechybí opravdu nic z běžného života. Autor se vůbec nebál zařadit bojové, citové, sexuální či popisné scény do jediného příběhu, který je vlastně ohromně popisován z pohledů mnoha postav.
Jazyk knihy a slovní variace mě naprosto pohltily, impozantní a velmi originální zápletka (nebo -ky?) děje jsou prostě úžasné. Po dočtení jsem hned přečetla následující tři díly. S 5. počkám, než vyjde šestka, přece jenom je mezi jednotlivými vydáními celkem velká časová propast....