Počátek

Počátek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532709/bmid_pocatek-65d71c550ba86.jpg 4 2699 2699

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský profesor symbologie Robert Langdon přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace; pečlivě naplánovaný večer se však najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen z Bilbaa uprchnout; doprovází ho při tom Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně se vydají do Barcelony za nebezpečným úkolem: nalézt záhadné heslo, s jehož pomocí odhalí Kirschovo tajemství. V cestě jim však stojí zákeřný nepřítel, který se nezastaví doslova před ničím... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Origin, 2017

Interpreti: Martin Sláma

Vera1718
22.04.2019 3 z 5

Ačkoli jsem byla na začátku do knížky úplně zažraná a motivace ke čtení mě neopustila ani ke konci (opravdu mě zajímalo, co Edmomd objevil), tak to nebylo úplně ono. Přišlo mi to takové docela snadno odhalitelné, Brown prostě využil svého typického schénatu s profesorem Langdonem, kráskou v nesnázích a rozepřemi vědy s náboženstvím. Bohužel se mi podařilo na spoustu věcí přijít poměrně brzy, což je trochu škoda.
Navíc to, jak dopadl biskup Valdespino na mě působí poněkud prvoplánově.
Oceňuji však, že Brown umí diváka doslova vtáhnout do děje, a že dokáže tak skvěle přiblížit místo, kde se hrdinové ocitají.
Knížku bych osobně doporučila spíše někomu, kdo ještě od Browna nic nečetl.

jerrymungo
17.04.2019

Inu, pane Browne, tentokrát se vám dílo moc nepovedlo. Také jsem se těšil na propracovaný kontroverzní nápad ve stylu Šifry nebo Inferna. A dočkal jsem se dlouhých filosofických pasáží o vzniku života... Robert Langdon byl tentokrát velice krotký, ani nějak zvlášť neprchal před zlými lidmi, prostě tu chyběl nějaký Albín jako v Šifře. A dočetl jsem až do konce jen pro to, abych se dočkal nějakého efektního závěru. Nedočkal jsem se... Přitom námět by sliboval takové možnosti a na prvních několika desítkách stran se vše rozjelo skvěle. Prostě, za mne jedna z jeho nejslabších knih.

HanaNov
13.04.2019 3 z 5

Já se na Počátek opravdu těšila, nicméně jsem ve výsledku byla trochu zklamaná.. Po Brownovi jsem sáhla po hodně dlouhé době s tím, že jdu na jistotu. Brownovy fabulace mě vždycky opravdu moc bavily, zejména ty s Robertem Langdonem:-)
Nejdřív jsem se ale nemohla začíst, tempo bylo nějaké pomalejší, téma pro mě poměrně vzdálené. Ale díkybohu se vše stupňovalo až do úplného (opět parádního) finále, byť silně přitaženého za vlasy. Ale co my vlastně víme? Co se týče obšírných popisů míst a uměleckých děl, to mám na Brownovi prostě ráda, i ty šílené konspirační teorie mě prostě baví. Zde mi ale vadilo hodně vět ve španělštině, některých navíc ani nepřeložených. Vedle toho mě zarážel neosobní styl vyprávění, který jsem v předchozích knihách vůbec nevnímala. Robert Langdon jako by byl vystřižený z jiného příběhu, naprosto odosobněný, bez emocí. Zacházení s hlavní postavou ve stylu "Langdon udělal to, Langdon udělal tamto" je pro mě absolutně chladné a nevyvolává u mě žádné souznění s postavou. Do své oblíbené postavy jsem se nedokázala vžít a fandit mu. Jeho příběh jako by se mě ani nedotknul.
Po předchozích knihách je Počátek slabší odvar. Anebo jsem už nastavením někde jinde a z Browna jsem "odrostla":))

Rade
09.04.2019 4 z 5

Typický Brown. Směsice faktů, různorodých vědeckých poznatků, fabulace, napětí, zvratů a překvapení. A opět slušná porce přednášky z dějin umění. Chvílemi mi kniha připomněla (aniž bych to myslela nějak hanlivě) knihy Julese Verna. Čtivá oddechovka, která si nedělá ambice být literárním veledílem.
Plus za to, že to autor prostě umí, jeho směs pro mě nepřekročila tu hranici, kdy už si říkáme, tak tohle už ne, navíc stále dobře umí navodit pocit napětí a vyvolat touhu zvědavého čtenáře pokračovat dál a dál... Brownovi napodobitelé, přestože používají stejný postup, jsou o třídu za ním.
Plus za Bilbao s Guggenheimovým muzeem a Sagradu Familii (úžasný popis, sama jsem cítila při návštěvě něco podobného, aniž bych to ovšem uměla takto pojmenovat).
A plus za konec, možná nevyzněl tak úplně jednoznačně, ale já pochopila celou pointu spíš v té černější, mrazivější variantě…

Jen si tak říkám, co na to současný španělský král a jeho otec…? :)

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Knizka se mi moc libila

Erinyie
07.04.2019 5 z 5

Takhle kniha si mě naprosto získala, přemýšlela jsem čím přesně, po chvíli přemýšlení mi došlo že to je tématem o kterém se v knize pojednává, do poslední kapitoly mi nebylo jasné kdo a proč? Po dočten knihy jsem přemýšlela co kdyby se tohle opravdu stalo?? Kniha ve mě dlouho ponechala stopu a autor si u mě opět získal oblibu.

Lucuschka
07.04.2019 2 z 5

Dočteno a musím říci, že kdyby to byla obyčejná detektivka, tak bych ji hodnotila "dobře". Vzhledem k tomu, že jde o toho Browna! tak bych řekla, že je to docela zklamání...
Je to už delší čas, co jsem četla předchozí romány, ale děj a pocit "wau"si pamatuju pouze u "Šifry"a"Andělů". Ostatní romány si pamatuju s bídou pouze dle názvu.l tento román skončí za nějaký čas stejně "Jo to jsem četla, ale nevím o čem to bylo..." Škoda...

Ryorka
06.04.2019 3 z 5

no tak nějak nevím. Je to taková výpůjčka od každého trochu. Trochu toho citování vědců, filozofů a politiků, trochu toho Terminátora, trochu toho Asimova, trochu z Rosamunde Pilcher, trochu z LGBT, dohromady umíchané do narozeninového dortu. Čte se to dobře, ty impresionistické popisy se dají přežít, vědecké rozbory jsou snesitelně podané, ale ten epický okamžik vůbec nebyl epický. Pořád jsem čekala odhalení a ono nic moc.

paperka1969
31.03.2019 5 z 5

Tak jsem byl ze začátku trochu zmatený...říkám si zase Langdon,zase krásná žena, a co jako????zase spousta popisů budov a věcí...jo Brown už je takový...ale pak jsem si uvědomil jednu věc..tahle kniha je jiná..řeší se tu za standardních kulis Brownovych knih sama základní otázka našeho bytí. Ať už si o tom myslíme cokoliv,je to fakt docela sila..vemte si,kdyby fakt některý vědec přišel s tímhle poznáním.co by to s lidstvem udělalo????taková otázka zatím v žádném Brownově díle nezazněla..a v tom je pocatek mozna nejlepší kniha autora....ale stale je to i pres spoustu technických veci a vysvětlování ctive,poutavé atd..za mě pět hvězd.....

Petratra
31.03.2019 3 z 5

Nějak nevím. Takové nemastné neslané, ani dobré ani špatné. Dávám 3 hvězdičky stejně jako pro Šifru a Andělé a démony. Počátek byl vánoční dárek od bráchy, jinak bych se do toho asi nepustila. Čte se to dobře, je to docela poutavé, ale nějak je to až moc podobné tomu, co už jsem od Browna četla a další jeho knížky mě nelákají. Nenudila jsem se u toho, ale než jsem dočetla toto, tak jsem mezitím přečetla a dočetla tři další jiné knihy.

klarence
28.03.2019 3 z 5

Moc jsem se na tuto knihu těšila, ale ze začátku jsem měla problém s technikou :-)))
pak jsem se začetla a docela se mi příběh líbil. ale nevím, možná jsem od této knihy očekávala víc...

Jolina
24.03.2019 3 z 5

Kniha mě zaujala především tématem, kde jsme se vzali a kam směřujeme? Zajímavé střety názorů, filosofická pojetí apod. Jinak děj nebyl tak zajímavý, spíše jsem dokázala předvídat, jak vše bude pokračovat.

hanakm
23.03.2019 2 z 5

Přečetl jsem od D. Browna všechny knihy kromě jedné, kde se vyskytoval R. Langdon. Vždy jsem tyto díla měl rád kvůli symbolice, architektuře apod. Bohužel musím říct, že po této knize už po další nejspíše nesáhnu. Dějová linka je stále stejná, dříve mi to nevadilo, ale pokud je to opravdu již několikátá kniha v řadě a dějové pojetí je dosti podobné, tak ten zápal z knihy, co jsem měl dříve, prostě vyprchal. Už asi po 150 stránce jsem nechtěl moc pokračovat dál, ale musel jsem to dočíst. Příjemným překvapením pro mě byl konec a vysvětlení určitých situací, které se staly v průběhu knihy. Závěrem tedy kniha není špatná, neurazí, ale pro dlouhodobé čtenáře D. Browna tato kniha nepřinese nic moc nového až na tu novou destinaci, kterou zde spisovatel zvolil.

martas79
23.03.2019 2 z 5

Šablona jasně. Langdon přítomen, krásná žena - tu najde cestou - naštěstí se nemusí vášnivě líbat. Smrt nejbližšího hrdiny hned po Langošovi je v první třetině. Antihrdinný padouch se objeví einzzwei a začne klasická honička přes půl světa, nejlépe! Do toho zamotat obrazy, symboly, sochy a rébusy. No konec nějak vyšmodrcháš, viď?
Teď už jen, jak že se to bude tentokrát jmenovat?

Usignolo
22.03.2019 5 z 5

Tak jsem se ze začátku trošku ošívala, že už zhruba budu vědět, co bude následovat, přece už tu Brownovu osnovu zhruba znám, ne..ale krásně jsem se spletla a opět se nechala úplně pohltit. Jasně, že je to trošku přitažené za vlasy (nebo ne...?), ale proto nás tento pán pořád baví, takže vše v pořádku :-) Užijte si to!

surikata246
18.03.2019 4 z 5

Knížka se mi celkem líbila a rozšířila trochu obzor v oblastech ve kterých se obvykle nepohybuji a někdy trochu zdlouhavé a překvapivé.

Kátice
18.03.2019 4 z 5

Hodně zajímavá kniha. Výborně napsaná, krásně se četla. Asi každého donutí k zamyšlení nad vlastním postojem k některým zásadním otázkám. Dan Brown opět nezklamal!

Radim.01
16.03.2019 3 z 5

Svižné, ctive atd.atd.
Brown jede ve vyslapanych kolejích, ale přijde mi ,že vrcholu dosáhl u knihy Andělé a demoni a od té doby se tak trochu veze,když ví, že vše další bude tak jako tak hit.

Smoldik13
14.03.2019 3 z 5

Kniha se mi celkem libila.Jen nektere kapitoly byly prilis na muj vkus zdlouhave s podrobnym technickym vylicenim :)) Nicmene knihu jsem si uzil.Profesora mam proste rad :))

ThePeace135
10.03.2019 5 z 5

Prostě Dan Brown!... Prostě Robert Langdon!... Prostě bomba!... Co víc se k tomu dá říct? Dan Brown prostě nikdy nezklame. Další vynikající román s okouzlujícím Robertem Langdonem, kterému jako vždy zdárně asistuje další inteligentní žena, aniž by autor musel nutně zabředávat do nějakých trapných a otřepaných milostných eskapád. Možná už to někomu připadá všechno na jedno brdo, ale co si budem, mi co Dana Browna, potažmo pak Roberta Langdona, prostě milujeme, mu odpustíme i sem tam nějaké to opakující se klišé. 5 hvězd protože to je prostě Dan Brown, protože to je prostě Robert Langdon.