Pod kupolí

Pod kupolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386971/bmid_pod-kupoli-cAv-386971.jpg 4 2327 2327

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni svému osudu. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze přihlížet zvenčí. Radní s diktátorskými sklony, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Výsledkem je postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. To vše nabízí Kingova mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

allyce
09.07.2018 5 z 5

Další mistrovského dílo mého oblíbeného krále, který nemá jen nadání, ale obrovský dar. Dar uchvátit a zaujmout natolik, že svět kolem mizí a zůstává jen ten, který nám předkládá.

xvasek
09.07.2018 5 z 5

Já mám ty dlouhé Kingovky nejraději. Někteří autoři s věkem tak nějak "vysychají", ale u Kinga mi to přijde s touto knížkou úplně naopak a podle mého jsme u jedné z těch naprosto nejlepších, jako za starých časů Svědectví nebo "To". Pět hvězd úplně bez diskuse. Jenom přemýšlím, jestli ten konec nebyl už trochu moc... Ale ne, někdo prostě někdy něco takového napsat musí.

miska98
07.07.2018 5 z 5

Pod Kupolí je jen dalším potvrzením toho, že King se ve svém řemesle vyzná. Všechno dohromady krásně funguje, příběh šlape od začátku do konce. Díky způsobu vyprávění se o postavy chvílemi skutečně bojíte a závěr je přinejmenším uspokojující. Vzhledem k přečtení prakticky jedním dechem opravdu není co vytknout.

Anushka1
06.07.2018 4 z 5

Konečně jsem se dostala na konec tohoto díla. Líbilo se mi vykreslení jednotlivých postav a hlavně té beznaděje, že když má někdo moc, tak může všechno. A nikdo jim nemůže pomoct. Co se týče konce, pro mě byl uspokojující. Nejsem z toho odvařená. Kniha se mi líbila. Beru ji jako lepší průměr. Od Kinga jsem četla i lepší.

Hanulka25
19.06.2018

Tak tenhle pokus o přečtení nedopadl. Snad někdy příště.

Gi-Gi
24.05.2018 3 z 5

Vlastne nevim, jak hodnotit. Libilo se mi to, ale "urvana" z toho nejsem. Tak asi tak

Rawen616
12.05.2018 5 z 5

Kdysi jsem slyšel, že nejhorší peklo je být někde zavřený se všemi svými známými. A přesně tohle se hrdinům stane. Akorát tady jsou ještě pro větší efekt uzavřeni nejen s přáteli ale i s lidmi, s nimiž rozhodně zavření být nechcete. Celá ta idea s kupolí je tu jen proto aby mohl King rozjet další brutální jízdu ukazující jak z lidí vystavených krizové situaci spadnou jejich masky civilizovanosti a z už tak dost bídné situace udělají ještě větší horor.

april4
18.04.2018 5 z 5

Jako první mě napadlo, že je to strašná kniha. Ale není, je to skvělá kniha o strašných věcech. I přes její obsáhlost jsem měla problém ji odložit, King píše poutavě, vtáhne člověka do děje a nepustí. A zmiňovaný konec? Bez problému, absolutně nijak neruší celkový dojem z knihy.

Kat.Ru
16.04.2018 5 z 5

Za mě 5 hvězd :). Mám ráda dlouhé příběhy. Bylo tam napětí, skvělé popsané postavy a nemohla jsem se od knihy odtrhout.

Polak
18.03.2018 5 z 5

Není to špička Kingovy tvorby, není to Osvícení, ale je to od mistra, takže dobré. Michla

charlita
09.03.2018 3 z 5

V rámci tvorby mistra hororu bych to zařadil to podprůměru.

Nomia
28.02.2018 4 z 5

Ten pocit, když tisícistránkovou knihu hltáte jedním dechem, baví vás, je originální, zábavná, má skvělé postavy... a pak přijde konec, který jednoduše nedostojí vašemu očekávání.

Čtyři hvězdy za skvělé čtení, ale ten konec se opravdu nevyvedl, i když možná jsem jen na závěr čekala přílišnou bombu. Jinak je to klasický King v top formě, čtivé, napínavé a originální. :)

Dáma s hrnstjm
22.02.2018 5 z 5

Tak tohle se mi velice, převelice líbilo! Napínavé od začátku do konce. Kvůli Chester's Millu jsem se přímo těšila na každé uspávání dítěte, při kterém jsem Kupoli četla... a byla jsem ráda, že zoufalé městečko zase jednoduše opustím zaklapnutím knihy - narozdíl od postav. Ale přiznávám, že posledních sto stran jsem musela přečíst na jeden zátah, nehledě na pokročilou hodinu... a závěr mě nijak nezklamal, byla jsem tak moc zvědavá, že by mě uspokojilo snad jakékoliv rozuzlení (dobře, asi kromě toho, pokud by se všechno zdálo psovi). Možná by se dalo vytknout, že záporáci byli až moc záporní a kladní hrdinové zase moc kladní a všeznalí, ale fungovalo to.
Uděluji malé osobní plus za dvě ženské postavy, které své děti nosily v šátcích :)

Pigface
18.02.2018 5 z 5

Sympatický knižní špalíček o tom, jak na malé americké městečko dolehne katastrofa a jak se jeho obyvatelé spojí a společnými silami katastrofě čelí a všechny překážky společně zvládnou. !!!NE NE NE a NE!!! To je jiný příběh! Tím by Král Štěpán svoji kompovou paměť nešpinil a poctivých 944 knižních stran nepopisoval.
Dá se to celé pojmout několika způsoby.
Za prvé jako obsáhlá a ošklivá freska do psychiky lidského stáda ospalého města kdesi ve státě Maine, podrobeného totálnímu, hrůznému testu (nebo spíš trestu?).
Za druhé se autor vyrovnává s traumaty skoro každého kluka (no jistě, přiznávám, že i já mám podobný zážitek, na který nejsem hrdý, na který si občas nerad vzpomenu a který se mi možná jednou přičte...), s hříšky, který jsou vlastní jen lidskému druhu.
Za třetí (bacha! a to je asi spoiler), že jestli my jsme schopni něco titěrného zavřít do klece, pod krycí sklíčko, prostě pod kupoli, že stejně tak někdo tam nahoře (a nemusí to být nutně něco božského) může kupolí přikrýt nás. A nemusí to ani myslet zle, to zlý zvládneme pak sami. Stačí trochu demagogie, arogance a touhy po moci, což není vůbec vzácná kombinace a na sračky je zaděláno.
Kingova práce s charaktery postav je až dokonalá, stejně tak dokonale se s postavami nemaže a nikdo, vůbec nikdo nemá nic jistý. I když je městečko malé, postav je hodně, nicméně se nepletou. Možná i proto, že postupně ubývají...
Příběh je drsný a nekompromisní a na konci po něm zůstane nejistota, protože kupole může zítra klidně přikrýt i to vaše městečko... A kreatury typu Jima Rennieho můžou bydlet i v tom domě naproti, takže se pořádně rozmyslete, komu dáváte ve volbách svůj hlas.
Pokud jste viděli seriál a knížku nečetli, vřele doporučuju, protože kniha je úplně o něčem jiném a seriál je tristní (vydržel jsem necelou první sezonu). A jestli váháte mezi knihou a seriálem, pak A je správně, seriál za váš čas nestojí.

Charmedka
31.01.2018 5 z 5

Od Kinga mám nejraději hlavně klasické horory, ale Pod kupolí je výborná kniha s neskutečnou atmosférou. Prožívala jsem každou stránku, hltala je s napětím a velkým očekáváním, co bude dál.

Kniha se rozhodně řadí mezi jeho top. Bohužel musím napsat, že konec je jeden velký průser. Vypadá to, že konec pořádně nedomyslel a napsal to první, co ho napadlo. Konec obrovské zklamání.

stryko007
13.01.2018 5 z 5

Nechápu kam neustále chodí na nápady. Je až k neuvěření že dokáže rozepsat takový příběh na pár stránkách, sice konec nic moc,ale kniha by si ještě několik desítek stránek zasloužila. Přečteno za jednoho deštivého víkendu. Naprosto se nešlo odtrhnout.

buldozer5
06.01.2018 3 z 5

Knihu hodnotím průměrně. Ze všeho nejdřív ale musím Kinga pochválit za to, jak dokonale vykreslil povahu hlavních postav, takže jsem se do nich okamžitě dokázal vžít a prožívat s nimi celý příběh. Bohužel, po nějaké době začal děj ztrácet na napínavosti, což podle mě hlavně způsobuje tloušťka knihy. Připadá mi, že se King snažil děj natáhnout na velký počet stran, ale moc mu to nevyšlo.

kyssling
03.01.2018 4 z 5

Kniha se mě moc líbila, skutečný román, který nelituje prostoru na vykreslení postav (takže se s nimi může člověk více ztotožnit, případně je více nenávidět .. :-) ). Škoda toho závěru, stejně jako u Nezbytných věcí ... Nevím jak jinak ten příběh skončit, ale nesedělo mě to ....

aetos
01.01.2018 5 z 5

Zdá se mi, že zde pan autor trochu přestřelil počet postav. Místy napínavé, místy nuda. A závěr rozhodně nestál za tolik stran. Na druhou stranu se mí líbí, jakým způsobem dokáže King pospat chování lidí v extrémních situacích. Celé město nažene pod kupoli, zatopí pod ní a světe div se, apokalypsa je zde. Ale nikoliv z okolní situace, ale z klaustrofobního pocitu - lidé začnou odhalovat své temné stránky. Ale zase bohužel, ti dobří jsou moc dobří a zlí jsou strašně zlí, až na výjimky. Zase ta Kingova záliba v komiksech.
Kniha se mi ale četla celkem dobře. Nicméně jsem po přečtení, neměl na dalšího Kinga na nějakou dobu náladu. Zkrátka tato tlustá kniha, nepatří mezi ty tlusté kingovky jako je TO nebo Svědectví.

markal
19.12.2017 3 z 5

Hodne zdlouhave vypraveni. Nebylo by to ke skode, kdyby na konci prislo nejake grandiozni vyvrcholeni, ale ono nic. Stejne jako serial, zustava kniha trochu za ocekavanim. Od Kinga bych cekal vic.