Pod kupolí

Pod kupolí
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2356 2356

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome, 2009

Janniska
04.01.2022

Brilantní.Stále jsem si nezvykla na mistrovo množství postav v mnohých románech.Někdy mi trvá i do půlky než se zorientuji a tohle byl ten případ.I přes to tleskám ve stoje.Skvělá zápletka, která se mi promítala do snů a postavy v nich měli díky Kingově umění popisu velmi přesné rysy.

_Jaroušek_
15.12.2021 5 z 5

Mistrovské dílo, tohle se Kingovi opravdu povedlo. Bylo skvělé, jak King dokáže vystihnout psychologii jednotlivých postav. Ze začátku jsem měl obavy z tloušťky knihy, ale na konci knihy mě mrzelo, že příběh skončil.

BStone
26.11.2021 4 z 5

Výborný námět a klasická Kingovka s obrovskou stopáží. Ale tak, když ho miluješ, není co řešit.

roman9276
23.11.2021 4 z 5

Klasickej King, opět zde máme miliardu postav a téměř většina je absolutně nedůležitá. Originální nápad, kterej mě zaujal a byl jsem napnutej, kudy se osud městečka bude ubírat. Velký politikaření a boj o moc jsou v podstatě hlavní témata knihy, což bylo za mě trochu zklamání, protože kniha začíná velice slibně a velice skvěle i končí. Prostředek je prostě nastavovaná kaše, která neříkám, že není pro příběh důležitá, ale rozhodně šla zkrátit minimálně na polovinu. Na druhou stranu člověk očekává, co se dál bude dít. Rozhodně to nebyla nuda a těším se na další jeho díla.

Hary
22.11.2021 4 z 5

Tak odkaz je naprosto jasný. Po přečtení téhle bichle, už nikdy nebudete chtít zašlapávat mravence a další nevinný hmyz :)) a hlavně...... předejte to dětem

Kitty
22.11.2021 3 z 5

Moje první knížka od Kinga a jsem tak nějak zklamaná. Čekala jsem víc.

pupopony
25.10.2021 4 z 5

Ano bylo to dobré. Dobré ano, skvělé ne. Ale na Kinga super.

Lacoste
17.10.2021

Asi půjdu proti proudu, ale já se zatr-patr nudil. Čekal jsem, že se postupně strhne opravdové peklo mezi lidmi, vytvoří se strany, gangy... Ale jelikož je to vlastně příběh pár dnů, tak se to pochopitelně nestalo a máme tu stranu dobra a zla. Zlo představuje policejní sbor a několik mladíků, co dělají neplechu. Taky pan Radní. V kupoli nedochází vzduch, a nevytváří vlastně žádnou kritickou hrozbu, protože opakuji, je to jen pár dnů. Boj o moc, vyhrožování verbální i fyzické, sem tam nějaká vražda a... To je vlastně vše. Na 1000 stránek to pro mě byla nuda. Zatr-patr nuda.

Timkim
27.09.2021 5 z 5

Naprosto největší pecka všech pecek od Kinga. Vynikající příběh, nic moc zbytečně složitého, žádné překombinované nesmysly, realistické, někdy až moc. Dobrý, hodně dobrý. Času s tímto titulem rozhodně nelituji.

faba
02.09.2021 5 z 5

Co asi tak jiného než *****.
Je to zatr-pacená kniha.
A jak se píše v autorově poznámce: Snažil jsem se napsat knihu, která pošlape od začátku do konce.
A ta opravdu šlape! Není tu chvilka (slovo) k vydechnutí (Pořád se něco děje, jak by řekl ten z bufetu s Donutilem). Kniha o uchopení moci, když je možnost. O skrytém špatném svědomí z minulých, i dětských let. O možnosti nemožného, a jak je u mistra zvykem, opět pomáhají děti a staří.

A ještě jednou z autorovy poznámky:
A ty můj věrný čtenáři. Děkuji, že jsi ten příběh přečetl. Jestli ses při tom bavil stejně jako já, oba jsme dopadli dobře.

Bavil a moc. A taky děkuji.

p.s.: Viděl jsem první sérii stejnojmenného seriálu a to nemá s tímto dílem nic společného. Vlastně ano, město je pod kopulí. A to je tak vše.

A souhlas s n.ezn.amy. Taky jsem si při čtení „vzpomněl" na naší politickou scénu. :-)

jordys
25.08.2021 5 z 5

Skvělé postavy s jedinečnými problémy by stačily na solidní příběh i bez Kupole, ale pod Kupolí je z toho román, který uteče až příliš rychle. Dale Barbara je skvělá postava a po Rolandovi z Temné Věže i postava s nejlepším jménem od Kinga. Co se stane, když izolujete několik normálních lidí s pořádnými psychopaty jako jsou Jim Rennie a Junior? Stačí si o tom přečíst.:)

Sitth
11.08.2021 5 z 5

Tak konečně dílo tohoto autora, kdy chápu, že je pro mnohé světový fenomén. U Kinga mám problém, že v jeho množství knih mě zaujme třeba každá 5, ale zrovna tento příběh je parádní a řadil bych ho do top 5 v jeho repertoáru.
Dost mě zaujala i poznámka autora, že tento příběh psal nadvakrát, první pokus mu nevyšel a vrátil se k němu po mnoha letech.
Dávám 6/6

TessieB
01.08.2021 5 z 5

Tak to byla jízda. Od začátku do konce. Během čtení se ve mně mísil vztek, bezmoc, zhnusení a ještě další plejáda pocitů. Hodně dlouho jsem nečetla něco, co by mi takhle vlezlo do hlavy. Klobouček, pane Kingu.

anna492
18.07.2021 5 z 5

Wow! Pět hvězdiček si schovávám jen pro mimořádná díla - a toto je určitě jedno z nich. Knihu jsem hodně prožívala - i v krátkých mezičasech, kdy jsem zrovna nečetla, jsem o ní neustále přemýšlela. V určité chvíli (Ňak ňak ňak) se pro mě kniha stala velice psychicky náročnou a zvažovala jsem, že ji odložím. Zrnko naděje v lepší zítřky a stále narůstající tempo událostí a mě však úplně pohltily a já dílo dočetla jedním dechem až do konce. Čtenářsky je to mimořádný zážitek, autor je opravdu král svého oboru.

jadunka
15.07.2021 4 z 5

Loni jsem přečetla sto stran a knihu odložila. Náladu na její dočtení jsem získala až letos, ale nutno dodat, že už jsem se odtrhnout nedokázala a četla jsem ve všech volných okamžicích. Bála jsem se konce, když jsem četla ty negativní komentáře zde, ale mně se zakončení líbilo. Takže když se prokoušete začátkem, bude to jen a jen lepší, jako ostatně většina Kingovek. :))

cryingPickle
12.07.2021 5 z 5

Tak toto bola pecka! Na každej strane sa niečo dialo takže skoro 900 stranová kniha mi ubehla ako nič.

Lajtwing
18.06.2021 5 z 5

Četl jsem s vědomím ostré kritiky konce, možná právě proto jsem vlastně příjemně překvapen. Už směřování Nespavosti mi nevadilo (tam jsem také v menšině). Dostalo se mi dost odpovědí na to, abych si vytvořil jasnou představu, o co autorovi šlo. Tato kniha je rozhodně o cestě, ne o cíli. Je o perspektivě, jak by vám nejlépe vysvětlil Velký Jim a hlavně Julia Shumway, ta ví své! Perspektiva se během těch téměř tisíce stránek dosti... vyvíjí. Některé linky pouze vypadají důležitě, zanikají často s konáním postav, nebo naopak vyplouvají zpět na povrch, když jsem to nečekal. Těch pár předvídatelných pasáží mi zážitek nijak nekazilo.

Za rozsah, počet postav, propletenost osudů a fakt, že to prostě funguje, nemůžu dát méně než pět hvězd. Výživná kniha!

thorir
08.05.2021 4 z 5

Zase jeden starší kus, který mi rukama prošel již před lety. O knize jsem se tehdy dozvěděl díky hranému seriálu a byla první od Kinga, co jsem přečetl. I přes fakt, že se zde jakýsi motiv SF (možná) objevuje, knihu bych do kategorie SF zařadil skutečně pouze z formálních důvodů. Není to ani postapo, i když popis vývoje skupiny lidí v extrémní situaci zvládá King velmi dobře. Takže co? Kniha je předně dost slušně napsaný příběh amerického městečka, které se ocitne v dosti nepříjemné situaci - název mnohé napoví. A situace se zhoršuje každým dnem, zejména díky krokům a činům hlavního "záporáka", který koná, jak jinak, v "dobré víře" a pro "dobro" obyvatel. Mám poměrně silnou averzi ke všem aktivistickým rozsévačům obecného dobra a blaha a toto je v poslední době zvlášť umocněno silnými autoritářskými tendencemi podobných typů – snahou vše kontrolovat, nařizovat lidem jak mají žít, co mají nosit, jak mají mluvit, co si mají myslet … Pamatuji si, jak během čtení tato averze narostla do opravdu obludných rozměrů. Skvělý popis jak se z lidské zrůdy zrodí v extrémní situaci ještě větší lidská zrůda a k tomu navíc diktátor. King exceluje v popisu motivů jednotlivých postav, jejich chování a důvodů. A i když jsem k žádné nijak "nepřilnul", kniha se čte velmi dobře. Zarazila mě lehce nelogická "fyzika" kupole a dále je třeba zmínit znatelné zklamání z Deus Ex Machina závěru. Příliš snadné, příliš průhledné. Škoda. I přesto všechno je 80% adekvátní hodnocení.

Pippi
12.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, jedna z těch, kterou nemůžete odložit a čtete a čtete... skvěle vykreslené charaktery postav i jejich postupná proměna. Závěrečný masakr mě překvapil, čekala jsem víc přeživších. Rozuzleni příběhu v závěru mě trochu zklamalo, skoro se zdálo, ze autor nevěděl, jak příběh ukončit. Přesto doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.

stanislav0373
11.04.2021 5 z 5

Tento známý Kingův počin jsem měl v hledáčku dlouho... A opravdu se vyplatilo počkat. Famózní dílo, které čtenáře vtáhne tak, že je těžké tuto "činku" z ruky pustit.

Na postavy bohatý, avšak přehledný příběh obyčejného amerického zapadákova, který se během krátké chvíle promění v... ale to si už přečtěte sami. Každý, byť sebemenší spoiler je tu opravdu na škodu :-)